Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Pise Unit cost US$137.5 million.Slozio bih se sa tobom da smo mi na standardu Gripena tj. da ga vec koristimo i da imamo pilote i osposobljenu tehnicku podrsku Gripena ali mi imamo suprotno.Mig-21 svi izbacuju tako npr. Hrvatska ga izbacuje do 2011. a mi valjda do 2015., suvise je to staro i mnogo kosta odrzavanje.
A evo šta piše u poglavlju "Proposed foreign sales" :
Israeli Air Force (IAF) chief procurement officer Brigadier-General Ze'ev Snir said that, "The IAF would be happy to equip itself with 24 F-22s, but the problem at this time is the US refusal to sell the aircraft, and its $200 million price tag."[23]
Link to comment

Pre 7 godina Novi Zeland je odlucio da mu ne treba borbena avijacija.Ono sto su imali, bilo je ionako bazirano u Australiji, Richmond air base.Tako, ako NZ treba vazdusnu podrsku za bilo sta, Australija ce to da uradi, kao za svoje.Cica micha i gotova pricha. Nema vazduhoplovstva na vratu poreskih obveznika u NZ.

Link to comment

To jeste legitimna opcija i uvek može da se primeni ako sve drugo propadne ili se pokaže kao nemoguće.Sa druge strane, Novi Zeland i Srbija se ipak po mnogo čemu razlikuju.Srbija nema "Australiju" u komšiluku, koja bi mogla da joj pruži vazdušnu podršku ako se za istom, ne daj bože, ukaže potreba. štaviše, čitav komšiluk je u NATO ili se sprema da u njega uđe, a Srbija najblaže rečeno nema baš najsrdačnije odnose sa NATO u ovom trenutku. Ovo naravno ne znači da Srbiji treba RV za sukob sa NATO (u toj varijanti je stvarno bolje da ga uopšte nemamo), već prosto da Srbija teško može da računa na nekoga kao što NZ može da računa na Australiju.Avijacija može da bude od koristi ukoliko u budućnosti izbije neki ograničen lokalni sukob (što je na Balkanu uvek moguće). Uz to, mišljenja sam da u mirnodopskim uslovima i naravno uz povoljnu političku klimu Srbija ima mogućnost da npr. zajedno sa Hrvatskom pruža podršku manjim zemljama u regionu i tako bude u ulozi Australije a ne Novog Zelanda. Nije ni to loša varijanta. Srbija i Hrvatska bi uz blagoslov NATO zajedno mogle da u budućnosti "brane" ne samo svoj, već i vazdušni prostor Bosne, Makedonije i Crne Gore. Regionalna saradnja je uvek moguća i ne treba je a priori odbacivati kao mogućnost.

Link to comment
Nije ni to loša varijanta. Srbija i Hrvatska bi uz blagoslov NATO zajedno mogle da u budućnosti "brane" ne samo svoj, već i vazdušni prostor Bosne, Makedonije i Crne Gore. Regionalna saradnja je uvek moguća i ne treba je a priori odbacivati kao mogućnost.
Pa to i mislim. To je negde vec realnost.
Link to comment

Pa prvo bi trebalo odrediti kakav nama tip aviona zapravo treba. Čisti presretači nam ne trebaju. O ovom najbolje govori iskustvo iz ratova devedesetih gdje je Orao bio mnogo korisniji avion od Miga 21. Treba nam avion koji će prije svega moći odraditi zadatke protiv ciljeva na zemlji a vazdušna borba bi mu trebala biti sekundarna stvar, čisto da možemo ispuniti ugovorne obaveze i štititi svoj dio neba. I ti avioni su mnogo jeftiniji. Kupiti jedno dvadesetak takvih aviona, za kusur kupiti S400, Buk i Tugunsku i to je to.

Link to comment
Pa prvo bi trebalo odrediti kakav nama tip aviona zapravo treba. Čisti presretači nam ne trebaju. O ovom najbolje govori iskustvo iz ratova devedesetih gdje je Orao bio mnogo korisniji avion od Miga 21. Treba nam avion koji će prije svega moći odraditi zadatke protiv ciljeva na zemlji a vazdušna borba bi mu trebala biti sekundarna stvar, čisto da možemo ispuniti ugovorne obaveze i štititi svoj dio neba. I ti avioni su mnogo jeftiniji. Kupiti jedno dvadesetak takvih aviona, za kusur kupiti S400, Buk i Tugunsku i to je to.
Tesko jer je S 300(sistem od 3 baterije +144 projektila 6 istovremeno gadja) koliko znam ima cenu od 300 miliona $ a S 400 Trijumf je nov sistem(12 istovremeno gadja) i sigurno je skuplji a ne znam sta Amerikanci koriste kao odbranu dal' je u pitanju Patriot posto je on antiraketni sistem a i koliko znam mnogo je skuplji od S 300.Mada se slazem da nam je PVO u ocajnom stanju trebaju novi radari novi raketni sistemi. Takodje i sistem veze nam je los ali tu se kako sam cuo nabavlja nova oprema a meni je zao sto nam je EI PED u ocajnom stanju a to je po meni u modernom vremenu najvaznije.Za cenu jednog S 300 imas 10 Migova 35, treba to sve lepo odvagati i videt sta se tacno zeli.Ovo je danas izjavio Ponos,
Ponoš je naveo da će u vazduhoplovstvu, u narednih nekoliko godina prioriteti biti remont i modernizacija, a da tek oko 2011. može da se očekuje nabavka višenamenskog borbenog aviona.
Edited by No7
Link to comment
Završen remont prvog lovca "mig-29"Remont prvog lovačkog aviona "mig-29" Vojske Srbije završen je u Rusiji, nakon čega je letelica predata na upotrebu 204. avio-bazi u Batajnici, saznaje agencija Beta u Ministarstvu odbrane.To je prvi od pet aviona Vojske Srbije tog tipa koji su upućeni na remont i modernizaciju u Rusiju nakon isteka upotrebnih resursa.Izvor agencije Beta rekao je da su prethodnih dana ruski piloti izvršili tri probna leta na Batajnici, nakon čega je avion predat lovačkoj eskadrili Vojske Srbije.Ranije je najavljeno da će u martu i maju sa remonta stići i ostali avioni "mig-29". Agenciji Beta takođe je ranije rečeno da su na avione u Rusiji ugrađeni remontovani sistemi, agregati i sklopovi, kao i nova oprema kojom je avion modernizovan u skladu sa Međunarodnim standardima za vazdušnu plovidbu.Vojska Srbije trenutno raspolaže sa pet aviona "mig-29", dok su ostali izgubljeni na zemlji ili u vazdušnim borbama s NATO-om 1999. godine.Sredstva za remont svih pet aviona "mig-29" obezbeđena su iz Nacionalnog investicionog plana
Link to comment

Prvo treba proceniti za sta mislimo da koristimo te avione - valjda vise nema iluzije da je moguce ratovati sa NATO-om, prema tome, ostaju samo dve funkcije - pojedinacno presretanje 'zalutalih' ili odbeglih aviona (za sta nam je dovoljno ovo sto sada imamo) i ucesce u nekim koalicionim ratovima, sto bi bila ekstremno skupa glupost n-tog stepena. Sve u svemu, ne treba uopste trositi novac na nesto ozbiljnije u vazduhu, ali je potrebno uloziti mnogo vise za potencijalne konfrontacije niskog inteziteta, gde je savremena oprema jedan od odlucujucih faktora. Pored toga, ako neko hoce bas da se igra strategije, sve zemlje koje se osecaju ugnjetenim od strane SAD, a imaju iole sredstava, razvijaju raketnu i tehnologiju dalekometne artiljerije. Sama mogucnost ispaljivanja necega na daljinu izgleda da ima efekta u modifikovanju americke politike. Ipak, bacanje novca na naoruzanje koje kad-tad zastari je inferiorno po rezultatima u odnosu na placanje americkog i inih lobija.

Edited by Mr.Smith
Link to comment
  • 1 month later...
Za odbranu slovenačkog neba su zvanično zaduženi Italijani. šta mislite o takvom rešenju?
Jedno je sigurno, naša javnost ne bi prihvatila takvo rešenje. U okruženju kakvo je naše verovatno je ipak bolje "u se i u svoje kljuse".
Link to comment
Dobro, naša javnost ne bi u ovom trenutku prihvatila ni ulazak u NATO koji je neophodan za tako nešto, ali inače uopšteno u budućnosti sam mislio.
Ne shvatam zašto je ulazak u NATO neophodan za to. Zar nije Slovenija plaćala sličnu uslugu i pre ulaska? Vezano za temu, Slovenci ne očekuju da će ratovati u doglednoj budućnosti. Srbija je u drugačijoj situaciji. Osim toga, Slovenija je mnogo manja od Srbije pa je to lakše ostvariti. Pitanje je još i koga bi Srbija mogla prihvatiti u ulozi čuvara svog neba. Od susednih zemalja samo sa Rumunijom je u dovoljno dobrim odnosima. Najzad, čisto psohološke strane ja ne mogu da zamislim tako nešto u zemlji gde je kult vojske jak i gde je rašireno uverenje o sopstvenoj nadmoći u odnosu na neposredno okruženje.
Link to comment
Dobro, naša javnost ne bi u ovom trenutku prihvatila ni ulazak u NATO koji je neophodan za tako nešto, ali inače uopšteno u budućnosti sam mislio.
Nikako ne mozemo da se poredimo sa Slovencima.1. Povrsina zemlje,2. Pretnje po zemlju,3. Okruzenje, nije bas kao Izrael ali nije ni bas dobro,4. Ne granicimo kao Slovenija sa tako mocnom evropskom drzavom nego ovde se vodi borba za primat,5. Ceska koja se nalazi u daleko boljem polozaju od nas kupuje i obnavlja ne samo RV nego kompletnu vojsku a to je zemlja sa slicnom povrsinom i brojem stanovnika. Edited by No7
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...