Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

Na ovom topicu mozemo da diskutujemo o vozovima.Sa povecanjem cijene energata, ovaj vid transporta postaje sve popularniji u svijetu. Trosi dva do tri puta manje energije od putnog transporta, zauzima duplo manje prostora, zagadjuje 10 do 20 puta manje.1 voz = 200 automobila ili 80 autobusakapacitet jedne brze pruge u jednom satu = 2 do tri autoputa sa tri trake.Ovo su cifre koje pokazuju da ce se zeljeznice razvijati sve vise i vise.U francuskoj koja je medju najrazvijenim zemljama sto se tice zeljeznica, brze pruge su totalno izbacile iz konkurencije ili je sveli na minimum avio saobracaj (na relacijama Paris - Lyon i Paris - Marseille).Francuka je pocela razmisljati o brzim vozovima 60-tih godina. Prvi brzi voz je imao pogon na turbinu na gas koji su skinuli sa helikoptera (ne znam kojeg tacno). Napravili su prototip koji su testirali sve do prvog naftnog soka kada su odlucili da promjene planove i da naprave normalan voz na elektricni pogon.Prvi TGV na liniji Paris Lyon posao je 1981 (brzina 270km/h). 1990 oboren je svjetski rekord u brzini 515km/h. Rekord su drzali njemci sa onom njihovom jadom od voza ( :P mala sala). U martu 2007. opet je oboren rekord na novoj liniji LGV est 574km/h.Od svoje prve voznje pa sve do danas TGV je konstatno unapredjivan (motor, mogucnost vozenja po svim mogucim prugama itd). Zadnji prototip koji je izasao vise se ne zove TGV nego AGV (automotrice ? grande vitesse) i prvi ce u njemu putovati italijani na liniji Napoli-Rim (nisam bas siguran za liniju). Kod AGV-a je motor rasporedjen na svakom tocku (ili bolje receno bogie-u => ne znam kako se kaze na srpskom). U francuskoj i dalje koristimo TGV zadnje generacije to jest TGV duplex (na dva sprata).Cijena jedne kompozicije TGV duplex je oko 25m? (prava sitnica).Kasnije cu vam napisati zasto je TGV tehnicki bolji od njemackog ICE-a. Cak su i japanci poceli da upotrebljavaju TGV koncepciju vozova.

Edited by borris_
Link to comment

Da nastavim sa slikamaTGV sa turbinom na gaz (ne vidim gdje je ta turbina ali kazu da je to taj)tgv001a.jpgPrvi TGV na liniji Paris-Lyontgv5.jpgTGV atlantiquetgv_atlantique.jpgTGV duplex (na dva sprata)SNCF_TGV_Duplex_206_Illiat.jpgEurostaret-eurostar-eco.jpgMozete primjetiti (na slikama se i ne moze primjetiti ali vjeruijte mi :) ) da je Eurostar uzi od ostalih TGV-a. Englezi ne bi bili englezi kada ne bi pravili uze tunele i zbog toga su morali napraviti uzi voz.Ovo je video zadnjeg obaranja rekorda

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350"> Edited by borris_
Link to comment

Meni je prijatelj koji radi u Zeleznici (zavrsio i saobracajni tog smera) kaze da ni jedna kompanija ne izlazi u plusu od putnickog saobracaja (osim neke Indijske - ono gde ljudi vise sa voza). Kaze da se od teretnog saobracaja finansira putnicki, a da putnicki postoji jer drzava dotira i zato sto joj je to u interesu.Voleo bih da mi neko demantuje ovu glasinu ili potvrdi, jer meni zvuci cudno.

Link to comment

Napisah malo duzi odgovir i puce mi veza angry.gif

koja je firma napravila ovaj najbrzi voz?
Alstom
Meni je prijatelj koji radi u Zeleznici (zavrsio i saobracajni tog smera) kaze da ni jedna kompanija ne izlazi u plusu od putnickog saobracaja (osim neke Indijske - ono gde ljudi vise sa voza). Kaze da se od teretnog saobracaja finansira putnicki, a da putnicki postoji jer drzava dotira i zato sto joj je to u interesu.Voleo bih da mi neko demantuje ovu glasinu ili potvrdi, jer meni zvuci cudno.
Najprofitabilnije linije u francuskoj su ove putnicke gdje vozaju TGV-i. Na liniji Paris-Lyon ovi vozovi voze skoro na svaka 3mn (neki idu do Lyona a neki idu do Marseille-a) i skoro su uvjek puni. Posto vise ne mogu da povecaju kapacitet vozova sada razmisljaju da dupliraju liniju. U francuskoj su do sada izgradili oko 15000km brzih pruga a do 2020 ce uloziti 26 milijardi eura za nove pruge. Infrastuktura najvise kosta ali to je vec politicko pitanje. Kod nas su odlucili da isaraju frnacusku sa brzim prugama i niko se ne kaje zbog toga. SNCF kada ne bi racunali dug radi izgradnje infrastukture posluje pozitivno i to "jako dobra pozitiva".Brzi vozovi su buducnost u evropi a i u svijetu i profitabilni su.Sto se tice teretnog saobracaja treba a se razdvoje dva tipa teretnog saobracaja- Voz napunis kamionima u tacci A i prevezes te kamione do tacke B. Primjer Svajcarska, Austrija ili kamioni koji idu iz njemacke u spaniju pa im je brze da s natovare na voz i prodju kroz francusku. Taj teretni saobracaj donosi pare.- Voz napunis u tacci A sa vagonima koji bi trebali da idu na vise destinacija. Taj voz prvo ode u "dispacer centar" gdje sa vagonima drugih vozova sastavljas vozove koji bi trebali ici do pravih destinacija. Za to treba dosta vremena a i punoi skuplje kosta od Kamiona. Taj teretni saobracaj gubi pare.
Link to comment

ja sam se vozio ICEom i sve vreme sam buljio u ekran da vidim koliko brzo ce ici. najbrze je isao 250km/h. u povratku sam se svercovao nekoliko stanica u prvoj klasi ICEa! srbijo mila majko... :whistle:

Link to comment

Komercialna brzina TGV-a je 320km/h (mislim da nije na svim linijama). Za liniju Paris - Toulouse (preko Bordeaux-a) koja bi trebala da se napravi do 2016 zele da povecaju brzinu na 360km/h

Link to comment
ja sam se vozio ICEom i sve vreme sam buljio u ekran da vidim koliko brzo ce ici. najbrze je isao 250km/h. u povratku sam se svercovao nekoliko stanica u prvoj klasi ICEa! srbijo mila majko... :whistle:
imao si srece da im nije pukla osovina.
Link to comment
Komercialna brzina TGV-a je 320km/h (mislim da nije na svim linijama). Za liniju Paris - Toulouse (preko Bordeaux-a) koja bi trebala da se napravi do 2016 zele da povecaju brzinu na 360km/h
Gospodo dopada mi se ova vasa diskusija. I ja mislim da su za Evropu brzi vozovi pravo resenje i to elektricni. I ovi ekstremni francuski AGV i TGV i shvapski ICE. Naravno kao sto rece Sir Borris osnovno i najveci trosak je infrastruktura: donji postroj (to mu valjda dodje onaj tucanik), pruga (sine, pragovi, skretnice) i elektricna mreza (kolko videh to nije samo jedan kabl nego tu ima i neka struktura koja kablu pod naponom ne dozvoljava da landara mnogo). Zato iza takvih projekta mora da zalegne drzava. Na svu srecu te evropske vlade ili barem Shavbe i Francuzi imaju prilicno soli u glaviZnam da je jedan od vecih problema pri tim brzinama bio pouzdan kontakt "trole" (pantografa) i kabla. To je uspesno reseno malo mehanicki, malo aerodinamicki i naravno tim kablom tako ukrucenim tom skalamerijom (vidi se na onom snimku). Interesantno je da se na snimku primecuje da skoro i nema klacenja voza. Kad prikazuju masinovodju i ona dva direktora oko njega (sva trojica stoje), jedva da se zaklate levo-desno i to samo mestimicno, pri tolikoj brzini. To samo znaci da je pruga fantastichna. E to sigurno kosta poprilicno.Cuo sam jos jedan "trach". Problem ulaska TGV u tunel pri toj brzini. Kazu da je postojala opasnost od pojave "udarnih talasa". To znaci da lokalno (recimo na onoj grbi iznad shofershajbne) dodje do vazdusnih strujanja brzih od zvuka. TGV probija zvucni zid. Cuo sam da je to reseno velikim ventilatorima koji izvlace vazduh iz tunela (stvaraju potpritisak na ulazu), izbacujuci ga kroz neki "odzak". Na nekoj pristojnoj udaljenosti pred tunelom sam voz ukljuci ventilatore i glatko udje u tunel. Na svu srecu ona Vrancuska pretezno ravna tako da na tim prugama i nema tunela.Sir Borris molim te mozes li da opovrgnes ili potvrdis ovaj "trach". Bas me kopka.Lep pozdraU, Balu.
Link to comment
Cuo sam jos jedan "trach". Problem ulaska TGV u tunel pri toj brzini. Kazu da je postojala opasnost od pojave "udarnih talasa". To znaci da lokalno (recimo na onoj grbi iznad shofershajbne) dodje do vazdusnih strujanja brzih od zvuka. TGV probija zvucni zid. Cuo sam da je to reseno velikim ventilatorima koji izvlace vazduh iz tunela (stvaraju potpritisak na ulazu), izbacujuci ga kroz neki "odzak". Na nekoj pristojnoj udaljenosti pred tunelom sam voz ukljuci ventilatore i glatko udje u tunel. Na svu srecu ona Vrancuska pretezno ravna tako da na tim prugama i nema tunela.Sir Borris molim te mozes li da opovrgnes ili potvrdis ovaj "trach". Bas me kopka.Lep pozdraU, Balu.
Ja sinoc bas gledao neki dokumentarac o Channel Tunnel -u i tamo su pokazali da postoje poprecni 'kanali' izmedju glavnih tunela da izvuku upravo taj pritisak kad prolazi voz. Nisu ulazili u detalje da li imaju u njima i ventilatore, ali ne vidim zasto ne bi.
Link to comment

interesantno pitanje u vezi tunela. volim da putujem vozom. posao kojim se bavim zahteva dosta putovanja po fabrikama, tako da sam se naklackao po rusiji, ukrajini i kini. u kini za lokacije u radijusu do 500-600km koristim pretezno vozove. gledam da nadjem karte za D vozove. to su novi, brzi putnicki vozovi. dostizu brzinu preko 200km. udobna sedista, jeftine karte (10-25 eura u prvoj klasi) za relacije na kojima se ja vozim. D-TrainU101P200T1D147662F8DT20080701233820.jpg I klasa / II klasa001320d1239308d729bc18.jpgDSCF0160.jpgimao sam par slucajeva, kada nisam mogao naci karte za D i morao se klackati sa seljacima do pekinga u starim vozovima sa klupicama. neprijatno iskustvo, jer su veoma spori vozovi, a mesta za sedenje ima veoma malo. u takve vozove ne zalaze stranci, tako da ceo vagon bulji u tebe, sto dodatno nervira. china_51_traintoxian_empty.jpgima i srednja varijanta, po konfortu slicna D vozovima, ali nesto sporija. ovi vozovi su OK za put do sangaja u spavacim kolima.imaju u kini i uvozni maglev. to je vec trosenje para i investicija za prestiz grada/drzave. linija je u sangaju na relaciji sajam-aerodrom. dozivljaj je provozati se. koristim cesto ovaj voz, posto u sangaj i idem najcesce na sajam. ako je avion u 14h, dovoljno je izaci iz sajamske zgrade u 12:30. do aerodrom sa stize za cca 6 minuta, a max brzina je nesto preko 430km/h. karta je 4eura sa bording passom ili 5 bezmaglevShanghai_Maglev%20Transrapid_002.jpgmaglev06.jpgmoj telefon je sa losom kamerom, ali vidi se dobro spidometarImage033.jpgsa istom kamerom youtube videointeresantno, jeftino, brzo i udobno. u rusiji i ukrajini nije tako, ali je mnogo bolja zabava :rolleyes:mada jms_uk ne misli tako, ako se dobro secam ;)

Link to comment
u rusiji i ukrajini nije tako, ali je mnogo bolja zabava :rolleyes:mada jms_uk ne misli tako, ako se dobro secam ;)
ne, ne - ja mislim da je onaj celonocni voz Moskva-St Petrovgrad vrlo interesantno iskustvo...ali nisam siguran da je i onaj sto ide 30ak sati na istoj relaciji :D
Link to comment
Meni je prijatelj koji radi u Zeleznici (zavrsio i saobracajni tog smera) kaze da ni jedna kompanija ne izlazi u plusu od putnickog saobracaja (osim neke Indijske - ono gde ljudi vise sa voza). Kaze da se od teretnog saobracaja finansira putnicki, a da putnicki postoji jer drzava dotira i zato sto joj je to u interesu.Voleo bih da mi neko demantuje ovu glasinu ili potvrdi, jer meni zvuci cudno.
Profit putn.saobracaja u zeleznici zavisi od destinacije do destinacije ali je primat zeleznice teretni saobracaj i njegova integracija sa drugim vidovima saobracaja.
Za to treba dosta vremena a i punoi skuplje kosta od Kamiona. Taj teretni saobracaj gubi pare.
Da dodam par stvari , pretovar i prekompoziranje oduzima skoro pola vremena prosjecno koje se provede u transportu, prema nekim istrazivanjama. I jos kad se doda prilicna neujednacenost u tehnickoj opremljenosti u ovim pretovarnim stanicama, posebno sirom Evrope, problem se samo uvecava. Oprema je manje vise standardizovana, kada se uzmu u obzir DE i Fr, ali kad se krene na istok nastaje belaj.Zeleznica je sjajan i najperspektivniji vid teretnog prevoza, posebno na destinacijama do 500km. Tu je valjda neka granica izmedju avio i zeljeznickog. Ustede u prevozu raznih vrsta robe su zaista ogromne. Samo sto je tu potrebna integracija srodnih uvoznika a ljudi i ne vole bas integracije:)Inace, sto se tice nase zeljeznice, slusao sam na predavanjima da su neki Francuzi pred rat radili studiju opravdanosti uvodjenja brzih vozova u Srbiji, posebno se ta prica prije par godina ponovila po novinama. Studija nije bila opravdana, to je svako od nasih ko je bio ukljucen u to znao, ali su izasli iz tog posla diplomatski govoreci da bi ulagali da nije bilo rata.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...