Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Steta sto nema Ananda i Geljfanda. Sa njima dvojicom, ovo bi stvarno bio turnir snova.Elem, briljantna pobeda Mek Sejna nad Aronjanom crnim figurama.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Taj Mekšejn je veliki talenat... A nije šahovski profesionalac, nije išao na neki veoma jak turnir (čini mi se, Vajk an Ze) jer mu šefovi iz banke nisu dopustili odsustvo :isuse:

Link to comment

Tuzan je sport u kojem jedan od 30-40 najboljih igraca na svetu ne moze da zivi od tog sporta, nego mora da robuje u banci. Treceligaski fudbaleri zaradjuju desetostruko vise od vrhunskih sahovskih velemajstora.

Link to comment
Tuzan je sport svet u kojem jedan od 30-40 najboljih igraca na svetu ne moze da zivi od tog sporta saha, nego mora da robuje u banci. Treceligaski fudbaleri zaradjuju desetostruko vise od vrhunskih sahovskih velemajstora.
Link to comment

Nastavljaju se iznenađenja na Taljevom memorijalu. Mekšejn crnim figurama rasturio Morozeviča, Karuana pobedio Kramnika i kolo pre kraja prešao u vođstvo!

Link to comment

Na kraju je ipak pobedio Karlsen, koji po tradiciji jako dobro igra poslednje kolo na turnirima, plus mu se nekako i ostali rezultati nameste. :)

Link to comment
  • 1 month later...

Inace, vest o Gligi podsetila me je da se ove godine navrsava pola veka od smrti prvog jugoslovenskog vrhunskog velemajstora, doktora Milana Vidmara. To je covek koji je, uprkos cinjenici da se sahom bavio amaterski, uz svoju profesiju priznatog inzenjera i univerzitetskog profesora, bio medju 5-6 najboljih svetskih igraca 20-ih godina proslog veka, u vreme jednog Kapablanke, Aljehina i Laskera.Ovih dana sam pogledao veci broj njegovih partija i zapanjen sam kako je to opak i razoran takticar bio. Nije ni cudo sto se i sam Aljehin divio njegovom kombinatornom umecu.Na primer:http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1146278http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1003766 (13. ... d5 je po meni potez koji moze da odigra samo genije)http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1003664i naravnohttp://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1007612

Link to comment

Da čovek ne poveruje šta može da se dogodi...

:wacko:

Spaski “pobjegao iz zatocenistva” u Francuskoj, umakavsi u Rusiju

U shokantnom intervjuu za jedne od vodecih ruskih novina Komsomolskaya Pravda, Boris Spaski kaze da je bio “maltretiran” i drzan u zatocenistvu” u Francuskoj, posto mu je dijagnostifikovan mozdani udar u septembru 2010 godine. Deseti svjetski sampion je odlucio da se vrati u Rusiju. Naslov intervjua na ruskom jeziku je: "Senzacionalni intervju velemajstora Borisa Spaskog koji je pobjegao u Moskvu od zene i polaganog umiranja!"U septembru 2010 objavili smo strasnu vijest da je Boris Spaski dozivio mozdani udar i prebacen u bolnicu. U to vrijeme ljekari su rekli da se bore za njegov zivot, ali nedjelju dana kasnije receno je da je stanje Spaskog stabilno. Kasnije je postalo poznato da mu je mozdani udar doveo do paralize lijeve strane. Spaski se vratio u Francusku, gdje je zivio od 1976 godine, na dugi program rehabilitacije.Juce je Komsomolskaya Pravda, dnevni ruski list, tabloid, objavio intervju sa Spaskim. Ispostavilo se da se bivsi svjetski sampion vratio u Moskvu. On je rekao da je bio “maltretiran” u bolnici u Parizu gdje je odveden posle mozdanog udara. Ruska zenska sampionka Natalija Pogonina prevela je dio intervjua na svom blogu: "Bivsi svjetski sampion kaze da su mu iz nekog razloga davana uspavljujuca sredstva citavo vrijeme i bio izolovan od bilo kakve komunikacije – nije bilo telefonskih poziva, nije bilo interneta, nista. Imao je brojne rane po tijelu od tog lijecenja i misli da to nije slucajno (...). Velemajstor tvrdi da je bio na granici smrti zbog ovog pseudo-tretmana i da je srecom pobjegao u Rusiju uz pomoc svojih prijatelja."Iz tog intervjua izgleda da je supruga Spaskog, Marina Shcherbacheva, odigrala ulogu u prekidanju komunikacija sa njihovim domom. Cyril Zangalis u intervjuu pise da je Spaski bio u “kucnom pritvoru” i da ga je njegova zena “odsjekla od svijeta”."Bio sam izolovan. Molio sam da me posalju za Rusiju, ali me niko nije slusao."Spaski nije mogao da obavjesti ljude o svom zdravstvenom stanju buduci da nije mogao samostalno da se krece. Njegov “bijeg” za Moskvu su organizovali prijatelji, koji su takodje morali da organizuju putne isprave Spaskog."Prvo, trebali su mi dokumenti jer sam misteriozno izgubio moj francuski i ruski pasos. Moze se samo pretpostaviti da sam pokraden. (...). Znaci, momci su uspjeli da me izvuku iz kuce, stave u automobil i ostave u ruskoj ambasadi."Tu je Spaski dobio privremeni pasos i u cetvrtak je doputovao u Moskvu. Intervju za Komsomolskaya Pravda je vodjen preko telefona iz moskovske klinike.

Upitan zasto se ovo desilo, Spaski je pretpostavio da iako on “nije bogat covjek”, njegova iznenadna smrt bi mogla da znaci finansijsku dobit za nekoga. "Necu optuzivati nikoga. Neka im Bog sudi", dodao je Spaski.- Zasto niste zvali policiju, zasto niste lupili sakom o sto? - upitao je novinar."To o cemu govorite bilo je nemoguce. Ja cak nisam mogao ni da hodam. Cak i sada mogu da se pomjeram uz pomoc posebnih aparata. Zbog droga kojima su me pumpali bio sam prekriven cirevima."Na pitanje kako se osjeca Spaski je odgovorio: "Malo bolje. Nadam se da cu u sledecih nekoliko mjeseci moci da hodam i da se vratim normalnom sahovskom zivotu."Sta ste radili proteklih dvije godine kada ste ustvari bili zatvoreni? "Pisao sam moju autobiografiju, "Moj sahovski put". Shvativsi da mi nije bio dozvoljen pogled u buducnost, umjesto toga okrenuo sam se proslosti "

Spaski namjerava sada da ostane da zivi u Rusiji i da se vise ne vraca u Francusku.

Edited by Quizmaster
Link to comment

Inače, pre neki dan je u protestu povodom suđenja Pussy Riot uhapšen jedan od lidera opozicije Gari Kasparov, i kažu da je tom prilikom dobio i batine od policije.Kasparov je u međuvremenu optužen da je prilikom hapšenja ugrizao policajca za ruku, za šta bi po ruskom zakon mogao da dobije kaznu od pet godina zatvora zbog napada na službeno lice.

Edited by Quizmaster
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...