Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

VOJVOÐANSKA LIGA 1983/84 1 CRVENKA Crvenka 49 2 RADNIČKI Sombor 473 BAČKA Bačka Palanka 414 KABEL Novi Sad 375 VRŠAC Vršac 376 RADNIČKI Zrenjanin 367 RUSANDA Melenci 368 SREM Sremska Mitrovica 369 DINAMO Pančevo 3510 MLADOST Bački Jarak 3511 AGROUNIJA Inđija 34 12 BAČKA Subotica 34 13 MLADOST Apatin 34 14 JEDINSTVO Novi Bečej 34 15 RADNIČKI Kovin 31 16 RADNIČKI Bajmok 25 (-4)17 POLET Nakovo 14 (-2)18 JEDINSTVO Stara Pazova 12 Crvenka ulazi u drugu ligu.Iz druge lige se vraca AIK.Ispadaju Radnicki (Bajmok), Polet i Jedinstvo (Stara Pazova).Novi clanovi lige su: Palic, Index i Kozara.

Link to comment

E, i ta Crvenka, to je jedno maleno sportsko čudo. Naselje koje ne broji ni 10 hiljada stanovnika imalo je u onoj SFRJ stabilnog drugoligaša u fudbalu i stabilnog prvoligaša u rukometu!U rukometu su bili i prvaci i pobednici kupa one Jugoslavije i polufinalisti Kupa evropskih šampiona. Iz Crvenke su potekli naši čuveni pivoti Dragan-Gagi Škrbić-Škrba i Momir-Momo Rnić-Rna!FK Crvenka je jednu sezonu igrala i u prvoj ligi SFRJ, što je predstavljalo pravu senzaciju. Tada su Crvenčani, na primer, pobedili Zvezdu sa 1:0 i sa splitskim Hajdukom na seoskom stadionu u Crvenki igrali 1:1.U Crvenki su ponikli čuveni golman Ratko-Rale Svilar i legendarni napadač Partizana Zvonko-Zvone Varga!

Edited by stoka
Link to comment

... Crvenka je u Jugoslaviji bila najvece selo, odredivalo se primarno po zanimanju stanovnistva a ne po broju stanovnika ... a stvarno je bilo malo sportsko cudo ...

Edited by ratip rimas
Link to comment

Možda je ovo zgodno mesto da se prisetimo nekadašnjih sjajnih sportskih magazina.Tempo - legendarni sportski nedeljnik iz ovog dela tadašnje Jugoslavije, izlazio u Beogradu. Ne znam da li se dalje štampa, mislim da ne. Tempo iz tamo kasnih sedamdesetih i osamdesetih - TOTALNO LUUUDILO! Fudbalska legenda i gospodin na kvadrat Rajko Mitić pisao kolumne za ovaj list! Štampan crno-belo sa naslovnom u koloru. Obično i neki poster na srednjim stranama, takođe u boji. Kvalitet štampe promenjiv, zavisno od ekonomske situacije. Za pamćenje ostaje foto reportaža sa ludačke utakmice Rumunija - Jugoslavija 4:6 u Bukureštu, sa fotkama svih naših golova u drugom poluvremenu. I, naravno, veliki naslov na naslovnoj strani tog broja Tempa - OČEKIVALI SMO ČUDO, ALI NE I 6:4! Tempo se devedestih srozao, kao i čitavo društvo uostalom, i pretvorio u sportsku verziju Pink revije (kretenski slogan: Tempo je picnut, fin, Tempo je definitivno IN!)

Link to comment

Idemo dalje!SN revija - zagrebački nedeljnik iznikao iz dnevnih Sportskih novina. Prvi brojevi imali format nešto manji od one stare Borbe. Naslovna u ful koloru, srednje stranice sa posterom, takođe u koloru.I rubrika koja je bila totalno LUUUDILO - "Kolorama". Dve stranice u koloru sa fotkama sa skoro svih utakmica prethodnog fudbalskog kola. U vreme kada nije bilo Interneta i sličnih džidža-bidža, u SN reviji imaš slike sa Kantride, stadiona pod Goricom, Marakane, stadiona JNA, stadiona pod Plinarom, stadiona pod Bežigradom, Maksimira, Tušnja, Karaburme, Koševa, Grbavice. Sjajne karikature Rudija Stipkovića i fenomenalan strip "Nježni" Ivice Bednjanca.SN Revija je po meni i tada bila ispred Tempa po raznovrsnosti, boljim tekstovima, kvalitetnijoj štampi ...

Edited by stoka
Link to comment

I još jedan sportski magazin koji vredi pomenuti - specijalizovani fudbalski mesečnik "GOOL". Izlazio u Beogradu.Kada se pojavio, ljudi su se valjali po asfaltu od količine LUUUDILA koje je ovaj list izazvao kod svih istinskih ljubitelja fudbala. Malenog formata, mogao da stane u oveći džep (nešto kao Lunov magnus strip, takav je bio format!), a debeo kao neka knjiga!Naslovne u ful koloru, unutra dosta kolornih strana. Papir i štampa kolornih stranica za to vreme - VRH! Intervjui, analitički tekstovi, statistike, ... to je bilo više od magazina! To je trebalo preparirati, uramiti i čuvati!Posle su promenili format (postali su veći i tanji), pa su onda ubacili posebnu sekciju posvećenu košarci, i posle su otišli u pičkusestrinsku, odnosno zatvorili su radnju.

Edited by stoka
Link to comment

Sećam se da je u Beogradu krajem 80-tih ili baš 90-te, štampan sportski list ''Tim'', ali se nisam siguran da li je izlazio dnevno ili nedeljno. Za razliku od ''Tempa'' koji uglavnom imao postere igrača s Autokomande, ''Tim'' je bio koliko-toliko neutralan. Na poslednjim stranama bavio fudbalskom istorijom i statistikom, odgovarajući na pisma čitalaca.

Edited by Leka
Link to comment
Sećam se da je u Beogradu krajem 80-tih ili baš 90-te, štampan sportski list ''Tim'', ali se nisam siguran da li je izlazio dnevno ili nedeljno. Za razliku od ''Tempa'' koji uglavnom imao postere igrača s Autokomande, ''Tim'' je bio koliko-toliko neutralan. Na poslednjim stranama bavio fudbalskom istorijom i statistikom, odgovarajući na pisma čitalaca.
Kako je to bio dobar list. Te poslednje stranice su mi bile omiljene. Dugo sam negde imao sacuvane brojeve tima ali sam ih zagubio. Steta sto se brzo ugasio.
Link to comment

Tim je izlazio utorkom, počevši negde od 1988. godine, čini mi se. Na lošijem papiru od Tempa, ali sa mnogo više informacija i, što je meni tada bilo najvažnije, nekoliko stranica posvećenih isključivo NBA ligi. Šteta što se vrlo brzo ugasio - možda već posle godinu i po dana.

Link to comment

najbolji sportski nedeljnik u ex-yu je bio zagrebacki sprint. iako daleko od sportske i nacionalisticke neutralnosti, tekstovi su bili najprofesionalniji + mnogo internacionalnog sporta. sprint sam kupovao od sredine do kraja 80-ih, izlazio je i kasnije kao magazin sport ili tako nekako i imao sjajne feljtone tipa sport u ndh i sl.

Link to comment

btw, zna li neko nesto o tzv. letnjoj fudbalskoj ligi u sfrj, koja se igrala recimo krajem 60-ih -pocetkom 70-ih za potrebe sportske prognoze?bilo je i nekih afera oko namestanja utakmica...

Link to comment
btw, zna li neko nesto o tzv. letnjoj fudbalskoj ligi u sfrj, koja se igrala recimo krajem 60-ih -pocetkom 70-ih za potrebe sportske prognoze?bilo je i nekih afera oko namestanja utakmica...
Letnja liga 1969/70VOJVODINACrv.zvezda 0-4, Partizan 2-1, Hajduk 0-2, Dinamo ZG 1-1, Sarajevo 1-1Letnja liga šampiona 1970/71VOJVODINACrv.zvezda 0-0, Partizan 2-1, Hajduk 1-0, Dinamo ZG 1-0, Sarajevo 2-1 PRVAK VOJVODINALetnja liga šampiona 1971/72VOJVODINACrv.zvezda 1-1, Dinamo 2-0, Hajduk 0-3, Partizan 3-1, Sarajevo 1-1Letnja liga šampiona 1972/73VOJVODINASarajevo 1-0, Partizan 4-4, Hajduk 2-3, Željo 2-0, Crv.zvezda 1-2, Dinamo 3-2Podaci su iz Vošine monografije pa nisu potpuni.....nadam se da će neko uskočiti s ostatkom Edited by Leka
Link to comment

Tempo je prestao da izlazi negde '92, u sred sveopšteg rasula jer im se rasturila finansijska konstrukcija, pre svega jer im je tiraž obuhvatao celu SFRJ. Onda se neke '97 ponovo pojavio, na moje oduševljenje, sve dok nisam uzeo u ruke prvi broj i video naslovnu stranu i duplericu kao kod Hustlera. Vrhunac propasti je bilo objavljivanje fotke Partizanove vedete Čermelja, sa sve isukanim Sikimom na slici. Članci su bili tipa "da vidimo koga je Bata Mirković sinoć heftao na Lukasu". Dakle, postao je slika i prilika propasti srpskog fudbala. Ne znam da li i dalje izlazi.

Link to comment

tempo je bio do jaja. bila je i kultna rubrika gde čitaoci pitaju gosta raznorazna pitanja, a on onda izabere najoriginalnije i taj dobije godišnju pretplatu za tempo. nisam se nikad dovoljno pomučio da pošaljem pitanje, ali baš sam zavideo onom što dobije nagradu. imam 20-ak starih brojeva (iz 82, 83, 84) i sad kad ih prelistam malo deluju naivno i romantično, u odnosu na današnje novine...ali i kvalitetnije. i zdravije.kad se vratio tempo posle sankcija, sećam se jednog broja sa golom biljanom vilimon na naslovnoj strani. bilo je jasno da od pravog povratka nema ništa.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...