Jump to content
IGNORED

Horor knjizevnost


Аврам Гојић

Recommended Posts

Cudi me da nema ovog topica, a mora ga imati. Drogiram se Stivenom Kingom ovih dana, a nakupovao sam i brdo kompilacija vampirskih prica. Moja definicija dobrog horora je: jezive stvari koje se dogadjaju obicnim ljudima na obicnim (oneobicenim) mestima, a Mr. King delivers u toj sferi.(Bas ponovo citam "It" i mislim se: sledece godine je 27 godina od poslednjeg ciklusa zla u gradicu Derry u drzavi Maine...sta li se dogodilo sa veselom druzinom? Da li je Ben Henskam projektovao neki toranj u Abu Dabiju? Da li je Rici Tozijer smrknuo jedan lajn vise i pridruzio se rokenrol besmrtnicima? Da li je Bil Denbro pokusao da pise nezanrovsku prozu i bio ismejan od kritike?...Sta ce biti kada pocne sledeci ciklus zla, sledece godine?)disclaimer: izvinjavam se zbog moronskog podnaslova topica. zasto bi se svetla gasila uvece isuse.gif

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Dobre sale nikad dosta, he he he. (Preporuka za ljubitelje vampirizma: paperback antologije vampirske price, The Vampire Archives, vol. 1-3, urednik izdanja Otto Penzler. Knjige se zovu tipa Fangs, Coffins i Bloodsuckers. Od Konana Dojla do savremenih pisaca. Ima nesto od ovoga u knjizari Delfi, cena nesto smesno, tipa 500 dinara po knjizi.)

Link to comment
fala na preporukama, ja sam valda od vanpira poslednjeg mathesona cito :(
sada je valjda najbolje vreme da se kupuju vampirske knjige, hipertirazi, pa eto i popusta.delimicno u okviru zanra preporucujem i Carrion Comfort od starog dobrog Simonsa. to su vrlo vrlo specificni vampiri: kako odoleti knjizi koja u backgroundu ima konclogore i Lenonovu smrt?
Link to comment

i ja se zahvaljujem na preporukama. uvek prija nešto vampirsko.posebno se zahvaljujem forumašu koji mi je poslao knjigu. pročitala, pročitala!ništa vampirsko nisam čitala od priče o nežnom vampiru "pusti pravog da uđe" j. a. lindkvista, a to davno beše. ne verujem da niste čitali ili gledali film, ali ako kojim slučajem niste, preporuke.na polici mi stoji ''pad'' giljema del tora i čaka hogana. stoji podugo jer mi prvi deo istog dvojca, ''soj'', nije nešto legao, ali pročitaću i ovo sigurno.

Link to comment

uf, ja već mesecima pokušavam da se svrtim da načnem taj carrion comfort, ali nikako.iako nemam ič protiv vampira, vukodlaci su mi uvek bili miliji (u smislu da posle njih u bilo kom pojavnom obliku imam tendenciju da ne gasim svetlo happy.gif). i pošto horor uvek izjednačavam sa kingom, s vucima u vezi preporučujem matori i kraćušni, ali efikasni, cycle of the werewolf (a samim tim i silver bullet), a stormi vampirski salem's lot. za ciklus nemam pojma da li je prevođen kod nas. salemovo jeste, ali pojma nemam o kvalitetu.daboviću, jesi čitao under the dome? to još više preporučujem.

Link to comment
daboviću, jesi čitao under the dome? to još više preporučujem.
citao! privukla me debljina knjige, naravno. King je rekao da voli "gusto naseljene knjige", a ova je po tom pitanju downtown Kairo ili Hong Kong. imam osecaj kao da je ta knjiga stilska priprema za nesto ozbiljnije: zanatski je veoma doterana i utegnuta, kao malo sta sto je napisao poslednjih godina, ali joj nedostaje ona kolicina sokova i fundamenata da se priblizi Stand-u. likovi su nekako cudno plitki za Kinga, kao da ga je vise zanimala teza nego sudbina junaka.pri svemu ovome, i ja je preporucujem iz sveg srca, pogotovo za more.
Link to comment

ja sam ranije obožavala kinga, pogotovo it (na gomili foruma nik mi je belch huggins), ali u poslednje vreme njegove nove knjige su mi stvarno očajne. sa entuzijazmom sam pročitala i duma key i cell i na pola lisine priče sam odustala, jednostavno to nije to više. ili sam ja njega prerasla ili se on izlizao.omiljene njegove su mi it, cujo i bag of bonesinače od horora sam jedino kinga volela. dala sam šansu i drugim piscima al sad im se više ne sećam ni imena, tolko o utisku koji su ostavili.

Link to comment
ja sam ranije obožavala kinga, pogotovo it (na gomili foruma nik mi je belch huggins), ali u poslednje vreme njegove nove knjige su mi stvarno očajne. sa entuzijazmom sam pročitala i duma key i cell i na pola lisine priče sam odustala, jednostavno to nije to više. ili sam ja njega prerasla ili se on izlizao.omiljene njegove su mi it, cujo i bag of bonesinače od horora sam jedino kinga volela. dala sam šansu i drugim piscima al sad im se više ne sećam ni imena, tolko o utisku koji su ostavili.
sram te bilo! angry.gifhappy.gif sad mi je palo na pamet da su mi i neke lavkraftove* priče bile baš baš jezovite - ono, pročitaš rečenicu i prepadneš se kao da je ne znam šta pred tebe iskočilo. nema šanse sad da se setim šta je bilo u pitanju- čitala negde u srednjoj.imala izlete i u barkera, ali nešto nije išlo- muči me njegov stil i skroz mi uspori čitanje. jedino čega se sećam da mi je bilo okej su knjige krvi, ostalo i nije baš bilo ljubva na prvi pogled.*barker--> lavkraft. još treba da utvrdim kako sam uspela da ih pomešam. isuse.gif Edited by Joshua
Link to comment

sori Vaso, ali za mene je King jedan smarač neopevani... a čitao sam ga, jadan ne bio.IT u originalu, na jengleskom, u digitalnom formatu sa ekrana.neki bjuik-8 koji je o solidne epizode "zone sumraka" razvukao na čitavu novelu.onaj "Cell" o mobilnim zombijima sam slušao kao audio-knjigu negde do polovine kada sam se upitao "šta će mi to u životu" :(

Link to comment

"It" sam progutao za par dana pre 7-8 godina, izvanredna mi je bila. Sad pročitao "Salemovo" (Salem's lot) i skontao da je to "It" u nastajanju.

Zlo u malom mestu, koje se periodično vraća, a junak dolazi posle x godina ponovo da ga sredi, samo je reč o vampirima. Sva sreća da prvo pročitah "It".

I tu pomislih isto što i funk soul sister, jbg, izgleda da sam ga prerastao. A onda uzmem "Uporište" (doduše, tek sam na prvoj knjizi), i do jaja mi je.Pre nekoliko meseci pročitao "Ja sam legenda" Ričarda Metisona, odlična knjiga, a o vampirima. I "Drakula" mi se abnormalno svideo, al sam ga davno čitao, treba da ponovim.

Link to comment

Upravo pročitao po jedno deseti put "Utkani svet" od K. Barkera. Čovek sa definitivno najperverznijim umom od svih koje sam čitao.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...