Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

i ja plavi paradajz pecem bez ulja (osim jednog jedinog pocetnog premazivanja dna tiganja i to traje ma koliko tura da okrenem). potrebno je malo vestine i prakse da se ovlada tom tehnikom da se ne bi dobili ucvali i sparuseni primerci ovog rajskog povrca. kako sam se sa mojim tiganjom sazivela, to sad nije izazov. plavi paradajz je nakon toga dosta postan, ali krajnje jelo (ovo gore) nije, jer u njega ipak ide maslinovo ulje. medjutim, za razliku od slucaja gde ulje potice od przenja, ovde je ono frisko i lepo, a komadi plavog paradajza su cvrsti i mesnati. ako se pribegne tehnici przenja, plavi paradajz kao sto aram rece posrce nenormalne kolicine ulja koje zatim otuzno ispusta, a komadi postaju gnjecaviji i malo bezoblicni. a svo ono ulje se cedi na dnu cinije. dakle, iz iskustva na obe strane glasam za fit komade plavog paradajza i maslinovo ulje koje glatko klizi po njemu naspram przenih i mlohavih :Dedit: a musaka, jooooj :wub: moracu ostaviti ovde i moj recept za nestavrno dobru musaku samo da nadjem i slicice da proprate recepturu. ako ne, lako cu napraviti jednu pa cu uslikati cool.gif
vec sam negde pominjao ali evo opet. patlidzan s korom i peteljkom u rernu bez ulja na jedno dvadeset minuta na 200 stepeni, mozda i jace, da kora bude tamnija. zatim se izvadi i saceka da se ohladi, oljusti se (kora sama spada) pa se onda isece na kriske, kocke, izmulja se za namaz, sta god... sjajno pecen, mekan, moze za svasta, a ulja nigde.
Link to comment
vec sam negde pominjao ali evo opet. patlidzan s korom i peteljkom u rernu bez ulja na jedno dvadeset minuta na 200 stepeni, mozda i jace, da kora bude tamnija. zatim se izvadi i saceka da se ohladi, oljusti se (kora sama spada) pa se onda isece na kriske, kocke, izmulja se za namaz, sta god... sjajno pecen, mekan, moze za svasta, a ulja nigde.
hvala za tip :)ali samo da pitam, jel on posle rerne bude onako gnjecav i mekan? to je super kad pravis razne namaze tipa baba ganoush koji je takodje njam. ali ako hocu kocke koje su zadrzale u velikoj meri pocetnu cvrstocu i oblik, onda mi to izgleda kao pogresan put. plus sto ga ja ne ljustim.enivej, ja u rerni slicno kao ti pravim ladje od plavog paradajza - presecem ga uzduzno na pola (ne skidam kapicu i peteljku), izdubim meso (ali i ostavim dovoljno da se ne bi raspao posle pecenja), pa to sve proprzim sa crnim lukom, belim, paradajzom, mlevenom junetinom ili kojim drugim mesom, dodam travcice (stagod mi se svidi i nadje pod rukom - mdusica, estragon, zalfija). time nafilujem 'ladje', zapecem u rerni i dodam gore malo nekog rendanog sira, parmezan ili grana padano, recimo.
Link to comment

Sticajem okolnosti, ponovo sam utvrdio da je. ako se drži u frižideru, "Imlekova" slatka pavlaka praktično nepokvarljiva i posle višemesečnog isteka roka trajanja :) Imao sam prilike da lupam šlag i sa godinu dana matorim primercima i svaki put je bilo uspešno. Naravno, što bajatija pavlaka to je na oko više nalik komadu maslaca i dobijeni šlag neće biti toliko vazdušast, ali dobiće se upotrebljiva poslastica.

Link to comment
hvala za tip :)ali samo da pitam, jel on posle rerne bude onako gnjecav i mekan? to je super kad pravis razne namaze tipa baba ganoush koji je takodje njam. ali ako hocu kocke koje su zadrzale u velikoj meri pocetnu cvrstocu i oblik, onda mi to izgleda kao pogresan put. plus sto ga ja ne ljustim.enivej, ja u rerni slicno kao ti pravim ladje od plavog paradajza - presecem ga uzduzno na pola (ne skidam kapicu i peteljku), izdubim meso (ali i ostavim dovoljno da se ne bi raspao posle pecenja), pa to sve proprzim sa crnim lukom, belim, paradajzom, mlevenom junetinom ili kojim drugim mesom, dodam travcice (stagod mi se svidi i nadje pod rukom - mdusica, estragon, zalfija). time nafilujem 'ladje', zapecem u rerni i dodam gore malo nekog rendanog sira, parmezan ili grana padano, recimo.
izvini, kasnim, nikad vremena... patlidzan bude meksi ali ako ga izvadis na vreme, taman kad koza krene da tamni, ne gubi strukturu. mozes ga seckati i na kriske i na kocke i kako god volis. nece biti cvrste ali ni kriske nisu cesto cvrste u gotovom jelu. ja tako vec dugo pravim sve za sta mi trebaju kriske (recimo melanzane parmigiana) i ne vidim neku razliku. moze biti da sam se navikao, zaboravio kako je bilo ranije ali cak i da je to, ima super ukus. naravno, ako ti trebaju hrskavo, onda nema druge nego prziti. ja volim da isprzim kriske patlidzana, u njih zamotam dobar kozji sir pa da ih poredjam u rernu, prelijem paradajz sosom i zapecem. jedino to ne pravim iz rerne, probao pa mi se nije dopalo ali ostalo mi je u redu.
Link to comment

zashto meni niko do sada nije rekao koliko je tikvica super kada se ne oguli!!!!ja sam to,sramota me je priznati,tek danas otkrila!mnogo je bolja,ukusnija,pushta mnooogoo manje vode,ma divota jedna...pravila sam chamchice od tikvica punjene shampinjonima i tom sredinom iz tikvica pa prelila pavlakom i rendanim sirom :P

Link to comment

jeste :) iako ja prema shampinjonima i ne gajim neke posebne emocije,uvek i zauvek bih dala prednost bukovaci naspram ovih belihi josh uvek sam shokirana otkricem o neoguljenim tikvicama

Edited by ivy
Link to comment

samo mrtav patlidzan je los patlidzan. a inace je savrsen u svim kombinacijama.npr, skroz jednostavno, sa bijelim lukom, persunom i malo prezle. prepolovi se, naprave se prorezi i pune time.

Link to comment

pecem krompir, ali sam ovaj put prvo prokuvao krompirice 5 minuta. posle cu da stavim kackavalj preko da se zapece, moram i to da probam. bice sve gotovo pre utakmice.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...