Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ima, imas u maksiju premijinu kanticu od pola kile, nije skupo. il ako vidis da pise urda, ima i nje u maksiju, izadje na isto. il albuminski sir, skuta, kako ga vec ko zove, to su sirevi iz surutke. 

Edited by darling
Link to comment

Tačno je to što je @darling napisala, osim što treba dodati da ti industrijski sirevi nisu nekog kvaliteta (odgovara ceni) i da zbog viška vode i manjka arome mogu praviti probleme u nekim receptima.

 

Recimo da je potrebno raviole puniti spanaćem i rikotom, punjenje će uz svu pažnju biti preteško, pa bih potražio drugi sir, dok bi ista ta smesa od spanaća i rikote bila upotrebljiva kao preliv za pastu.

 

 

Ako neko ima preporuku za rikota sir kvaliteta boljeg od proseka u srpskim prodavnicama, molio bih da napiše. 

Edited by Ras
Link to comment

Sta preporucujete za pacece grudi? Pazarih juce sveze oko 600 grama, nikada do sad nisam pravila nista od pacetine. Koliko inace ostane na kraju, mislim koliko se smanji to parce mesa?

Listam malo recepte po netu (npr. ima neki kako da se lepo ispece na 80C, onda neka marinirana varijanta sa pomorandzom), ali sigurna sam da ovde ima iskusnih..

Link to comment

ja otkako sam otkrio pacece grudi iz salamure, drugacije skoro da i ne pravim. malo traje al nije tako komplikovano i definitivno vredi probati, jako je ukusno. pacetina se uvalja u suve zacine, ostavi na 24 sata u frizideru i zatim ubaci u sud s vodom pa u rernu na pola sata na onizu temperaturu. ostavis da se prohladi i to je to. uz to recept preporucuje dunju, kiseli djumbir i sos na bazi soja sosa, nije preterano komplikovano. 

 

ovde je mera za dva oveca komada grudi, znaci bas to sto ti imas. 

 

suvi zacini

 

1/2 kasicice bibera u zrnu

1/2 kasicice semena korijandera

1 supena kasika majcine dusice, suve

2 lista lovora

50g soli

40g secera

 

zacine i so stavis u mlin (moze i u avan ako nemas mlin al treba vremena da se sve smulja) i sameljes sto sitnije. zatim prah umesas u secer. uzmes ciniju, sipas pola smese na dno, ubacis grudi, zatim pospes sa drugim delom, fino uvaljas i ostavis u frizider 24 sata. za to vreme iz pacetine ce izaci tona vode i znatno ce se smanjiti. ne panici - tako treba. 

 

sutradan zagrejes rernu na 160 stepeni. za to vreme izvadis pacetinu iz cinije, prosusis papirom i stavis u posudu za rernu s poklopcem. u posudu sipas 300ml vode, ubacis pacetinu, zatvoris i u rernu na 30 minuta. izvadis i prebacis na tanjir da se ohladi. seckas tanko, 2-3mm debljine. u sredini je crveno, na krajevima imas malo belog, kozu mozes skinuti al ne moras, mnogo fino bude s malo masnoce na krajevima. ono sto dobijes je otprilike neki pacji prsut, mekan kao dusa i nije preslan niti prezacinjen. 

 

kao sto rekoh, uz to recept preporucuje dinju, djumbir iz tursije i sos na bazi soja sosa pa koga ne mrzi, evo recepta i za to.

 

djumbir 

 

75g djumbira ociscenog

1 chili papricica, sitno iseckana - ili 1/2 kasicice tucane ljute, mada je bolja sveza

25g secera

200 belog vinskog sirceta

2.5cm stapic cimeta

6 zrna najkvrca

1 kasicica soli

 

 

oljustis oveci koren, iseckas ili na shibice ili na listice ljustilicom (ja obicno na listice) i stavis u teglicu, dodas ljutu papriku i so i promesas. za to vreme u serpicu sipas sirce i dodas cimet, secer i najkvrc. sacekas da provri i lagano kuvas 5 minuta. sipas tecnost preko djumbira i cilija, promesas i ostavis da se ohladi. pokrijes i ostavis u spajz 24 sata. 

 

sos 

 

2 supene kasike crvenog vinskog sirceta

2 supene kasike tamnog soja sosa

3 kasike ulja

po zelji bibera

 

stavis sve sastojke u ciniju i promesas

 

na kraju dobijes ovo

 

88.jpg

Link to comment

Adame, hvala puno na ovoj ideji!

Nisam stigla sinoc da dokupim sve sta treba, pa cu veceras prionuti na posao, moram da pozurim posto pazarih meso u utorak.

 

Imam sledece pitanje: sta je tacno mlin? Avan nemam, ono sta imam je kao neki mini secko (ne znam kako se to zove) ali to mi ne deluje da moze pomoci za tako sitne zacine. U njemu doduse iseckam sve za zeleni sos, ali tad su u pitanju svezi listovi biljaka.

 

Imas li jos neku ideju za sos, ova nam ne odgovara zbog ukusa?

Link to comment

ja za zacine koristim mlin za kafu posto kafu ne meljem vec decenijama. mozda taj tvoj mini secko moze da odradi posao - ima tu bibera, korijandera, lovora, nisu tako sitni, trebalo bi da bude dovoljno da pokrene proces. cak i ako nije prah nego malo krupnije, cenim da ce uspeti da se sjedine ukusi a i so ce odraditi svoje. 

 

sos - ja pravim ovaj al mislim da bi sve sto ide uz suva mesa bilo interesantno. mozes da pomesas med, limun, malinovo ulje i malo balzamika, napravis neki kao dresing pa prelijes. mozes da pomesas krem sir i ren pa da dodas neceg kiselog u to, malo limuna, limunovu koricu, sitno seckan krastavcic, kapare.... mozes da ubacis malo estragona u majonez, mozda neki dresing na bazi senfa... a mozes i da odes na slatko-ljuto. kasika pekmeza od sljiva/marmelade od narandze, visnje, sipurka pa da u to ubacis malo ljute paprike i razredis balzamikom. to je isto super. ne znam, ima raznih mogucnosti. 

 

edit - sad videh da sam u receptu napisao dunju umesto dinju. dinja je u pitanju, greska... 

Edited by adam
Link to comment

Ispalo je fino! Malo slanije nego sto ja volim, dok je momak rekao da je njemu bas dobro tako. Nisam nasla seme korijandera nego vec samleveni i tog sam odokativno stavila, svakako ne moze da skodi ako ga ima i vise ;)

Na kraju sam prosto zaboravila da napravim sos, htela sam sa pekmezom od sljiva, a kupila sam i taj balzamiko. Petak vece, jos uvek zavrsavam nesto za posao i obilazim rernu..Srecom se on setio i obario mladi krompir uz to.

 

E da, sta je najkvrc?

(Bilo mi je jasno sa slike da pricas o dinjama, njih upravo ne volim)

Link to comment

najkvirc (progutao slovo, prastaj) ili allspice, zacin, suve bobice, lici na kleku a ukusom nesto blize klincicu. ne znam kako drugacije da objasnim. evo slike. 

 

piment.jpg

 

meni nije tako slano al mozes smanjiti so. doduse, ja ovo poredim sa suvim mesom koje mi je uvek dosta slano, mozda zato. a prija mi i sto je mekse od klasicnog suvog, nekako mi je izmedju pecenog i sushenog. ovi zacini idu malo na daleki istok al moze se eksperimentisati, bitno da se prati postupak obrade.

 

ova pacetina je super i na salatu - ako ne volis dinju. lisca raznog, zatim nesto slatkasto tipa pomorandza ili mango pa listici pacetine odozgo, mozes i da przucnes slaninu na hrskavo i dodas malo na vrh. zacin - mulje, balzamiko, so, biber... jako ukusno. 

Link to comment

pa najkvirc je kod nas (sever), onako, baš domaći i baš starinski začin. nema svinjokolja bez najkvirca. ide u neke kobaje, u krvavice, u hurke, švargle i tako to

Link to comment

Upravo pitam mamu i ona odgovara "da, pa to je za kobasice", ne znam kako to nije došlo do mojih ušiju pre, sramim se

Link to comment

Hurke su bele kobaje, prave se od kuvanog mesa i iznutrica (od takozvane barevine). Ponegde se dodaje i pirinač u smesu (što ja ne podnosim...). Recimo, kao lebervurst (džigernjača) samo sa znatno manjim udelom džigerice. Mogu da budu delikates, ali su često baš grozne. Ja ih volim, samo pažljivo biram

Link to comment

Uf, jeo sam te bele nekoliko puta kod nas, ali reklo bi se da nisam imao srece da naletim na dobre :(

Koliko to ima veze sa ovim nemackim belim kobajama, posto ovde ima bas bas odlicnih?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...