Jump to content
IGNORED

vize, vize, vize, ze, ze, ze...


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

i ovo:

I have a visa for Switzerland/have a Swiss B or C Permit for Switzerland. Can I travel to neighbouring/Schengen countries without a visa?Until the entry into force of the Agreement between Switzerland and the Schengen States (probably not until December 2008 at the earliest), persons with a visa for Switzerland or a Swiss B or C Permit still require a Schengen visa for journeys to the Schengen area.
edit: znam da je mozda malo skuplje, ali da li mozes da odes u CH prvo, pa odande u DE? Koliko bi tamo ostao? Svajcarska B viza ti daje 5 dana tranzit. Edited by jms_uk
Link to comment
kakva je procedura oko dobijanja vize za ujedinjene arapske emirate?jel isao neko skoro?
to i mene zanima :) [za tamo neki decembar mozda]da li mi imamo pravo na onu 'elektronsku' vizu ako se slece u dubai?
Link to comment
uostalom, imas li vece sanse da dobijes neki drugi Sengen, slovenacki npr? onda mozes preko Slovenije do Nemacke, bitno ti je samo da ti zemlja ulaska bude zemlja ciji Sengen imas, posle te niko nista ne pita (: e sad, nisam skontala koje svajcarske papire imas, pasos, drzavljanstvo ili samo vizu?
Mislim da ovde nisi u pravu. Nigde ne piše da ti mesto ulaska u šengen zonu mora biti država čiji šengen poseduješ. Znam ljude koji u španiju idu sa španskom vizom, a to čine tako što busom odu do Budimpešte, pa tamo hvataju avion. Dakle, prvi ulazak u šengen zonu im je Mađarska.Isto se dešava i sa ljudima koji imaju francusku vizu zbog boravka u Strazburu, a idu avionom Beograd-Frankfurt, pa dalje vozom. Niko ih ne smara što im je prvi ulazak u šengen zonu na tlu Nemačke.Ljudi koji vozom idu u Italiju, sa italijanskom vizom, moraju u šengen zonu da uđu na granici Hrvatske i Slovenije.Mislim da je jedini izuzetak od ovog pravila - Grčka, obzirom da je teritorijalno odaljena od preostalih država šengen zone, mada bi bilo lepo da neko upućeniji kaže nešto više o tome.
Link to comment
ma uradicu ja sve sto oni traze, samo moram da kazem sta mislim. :P imam stalnu svajcarsku B vizu. zvanicno, ja zivim tamo i ne bi smeo da budem van svajcarske duze od tri meseca. do pre mesec dana ja tamo nisam bio vise od dve godine, ali imam srecu da oni to ne proveravaju. viza mi traje godinu dana i svake godine je obnavljam. ja sa tom vizom mogu da udjem u zemlje eu, ali samo u tranzitu. problem je sto ne mogu da udjem u avion i odem u nemacku. krajnja destinacija mora da bude svajcarska/srbija. mozda mogu lakse da dobijem sengen zbog te vize, pa cu se prvo raspitati o tome.@jms jel sigurna ta informacija da svajcarska ulazi u sengen?
Pošto imaš stalni boravak u švajcarskoj(pretpostavljam da je to i radna dozvola), ti formalno i ne možeš da tražiš nemačku vizu u konzulatu u Beogradu, već u konzulatu Nemačke u švajcarskoj gde imaš boravak. Uostalom, tamo će ti biti lakše da dobiješ nemačku vizu, jer kad vide da imaš stalni boravak, i radnu dozvolu u švajcarskoj i tamošnje osiguranje, vizu će ti dati odmah na duži rok, verovatno bez ikakvih papira.
Link to comment
Mislim da ovde nisi u pravu. Nigde ne piše da ti mesto ulaska u šengen zonu mora biti država čiji šengen poseduješ. Znam ljude koji u španiju idu sa španskom vizom, a to čine tako što busom odu do Budimpešte, pa tamo hvataju avion. Dakle, prvi ulazak u šengen zonu im je Mađarska....
pogresno sam se izrazila, mada o ovome ne znam iz iskustva, nego iz prica.. ne zemlja ulaska nego zemlja putovanja (: ali ogradjujem se, ni meni nije sasvim logicno kako bi se to proveravalo (:
Link to comment
Pošto imaš stalni boravak u švajcarskoj(pretpostavljam da je to i radna dozvola), ti formalno i ne možeš da tražiš nemačku vizu u konzulatu u Beogradu, već u konzulatu Nemačke u švajcarskoj gde imaš boravak. Uostalom, tamo će ti biti lakše da dobiješ nemačku vizu, jer kad vide da imaš stalni boravak, i radnu dozvolu u švajcarskoj i tamošnje osiguranje, vizu će ti dati odmah na duži rok, verovatno bez ikakvih papira.
sto znaci da moram da idem u svajcarsku da bi dobio nemacku vizu?
Link to comment
pogresno sam se izrazila, mada o ovome ne znam iz iskustva, nego iz prica.. ne zemlja ulaska nego zemlja putovanja (: ali ogradjujem se, ni meni nije sasvim logicno kako bi se to proveravalo (:
kad imas sengensku vizu potpuno je irelevantno u koju od sengenskih zemalja ides i ulazis. ja imam vec 2 godine austrijski sengen i sa njim sam, izmedju ostalog, putovao i u cesku i u holandiju.
Link to comment
kad imas sengensku vizu potpuno je irelevantno u koju od sengenskih zemalja ides i ulazis. ja imam vec 2 godine austrijski sengen i sa njim sam, izmedju ostalog, putovao i u cesku i u holandiju.
Ovo nije tacno. Vizu moras da trazis za onu zemlju u kojoj ces provesti najvise vremena, ili onu u koju ces prvu uci [ako u vise njih provodis isto vreme].Koliko mogu i hoce da proveravaju - to je vec druga prica. Ali ja videh tipa u norveskoj ambasadi u Londonu kojem su odbili zahtev za vizu, jer je prethodnom norveskom vizom putovao u druge zemlje [nisam siguran da li iskljucivo, ili u duzem trajanju u odnosu na Norvesku].edit: jedno u viska :) Edited by jms_uk
Link to comment
Ovo nije tacno. Vizu moras da trazis za onu zemlju u kojoj ces provesti najvise vremena, ili onu u koju ces prvu uci [ako u vise njih provodis isto vreme].Koliko mogu i hoce da proveravaju - to je vec druga prica. Ali ja videh tipa u norveskoj ambasadi u Londonu kojem su odbili zahtev za vizu, jer je prethodnom norveskom vizom putovao u druge zemlje [nisam siguran da li iskljucivo, ili u duzem trajanju u odnosu na Norvesku].edit: jedno u viska :)
Kako znaju da je vreme provodio u drugim zemljama? Na osnovu pečata sa aerodroma van Norveške? Odbijen mu je zahtev jer su zbrajali dane između svakog pojedinačkog ullaska i odlaska, pa se potrefilo da je formalno više dana provodio u drugim zemljama? što se tiče viza za jedan ulazak, moguće je da će praviti problem ako sa portugalskom vizom uđeš u šengen zonu na aerodromu u estoniji ili grčkoj, ali to su prilično ekstremni slučajevi.
Link to comment
Kako znaju da je vreme provodio u drugim zemljama? Na osnovu pečata sa aerodroma van Norveške? Odbijen mu je zahtev jer su zbrajali dane između svakog pojedinačkog ullaska i odlaska, pa se potrefilo da je formalno više dana provodio u drugim zemljama?
Da, na osnovu pecata sa granicnih prelaza.Pricao mi je i jedan drugar kako su nekom tipu iz Srbije na aerodromu u Frankfurtu gledali pecate i brojali dane.
Link to comment
Da, na osnovu pecata sa granicnih prelaza.Pricao mi je i jedan drugar kako su nekom tipu iz Srbije na aerodromu u Frankfurtu gledali pecate i brojali dane.
Dakle, ne mogu da verujem. :blink: Da li to znači da osobe koje imaju multiple austijski šengen, a više idu kolima iz Srbije nego što idu avionom, ne mogu sledeći put da dobiju istu vizu, jer su više vremena provedeli u Mađarskoj nego u Austriji ?I pomenuo sam ljude koji idu u Strazbur preko Frankfurta. Imaju li i oni istih problema? Kako uopšte dobiti nemački šengen ako imaš francusko pozivno pismo i francusku rezervaciju smeštaja? :blink: Da li je to moja evropska unija? angry.gif
Link to comment
Dakle, ne mogu da verujem. :blink: Da li to znači da osobe koje imaju multiple austijski šengen, a više idu kolima iz Srbije nego što idu avionom, ne mogu sledeći put da dobiju istu vizu, jer su više vremena provedeli u Mađarskoj nego u Austriji ?I pomenuo sam ljude koji idu u Strazbur preko Frankfurta. Imaju li i oni istih problema? Kako uopšte dobiti nemački šengen ako imaš francusko pozivno pismo i francusku rezervaciju smeštaja? :blink: Da li je to moja evropska unija? angry.gif
To je tako u teoriji, ali ne mora da bude i u praksi. Cela procedura oko lupanja pecata prilikom ulaska i izlaska je vrlo nepouzdana.
Where do you apply? All depends on the place(s) you want to visit. If you intend to visit only one Schengen country, you must apply at the Embassy or Consulate of that particular country. You apply at the Embassy or Consulate responsible for the state where you live.If you intend to visit several Schengen countries, you must apply for a visa at the Embassy or Consulate of the country which is your main destination.If you intend to visit several Schengen countries but do not have a main destination, you should apply for a visa at the Embassy or Consulate of the country which is your first point of entry.
Edited by jms_uk
Link to comment

bitno je, kada su u pitanju vize duze od sest meseci, boraviti bar jednom u zemlji koja vam je izdala vizu. i to ne zbog ulaska u zemlju, vec zbog sledece vize koju cete mozda traziti od te iste zemlje.ono sto policija radi na ulasku u bilo koju eu zemlju nema veze sa nama i sengenom, vec je to diskreciono pravo svake zemlje i, naravno, zavisi i od uniformisanog aktiviste koji obavlja pregled.nego, zna li neko da li jos uvek vazi pravilo da se nosi stari pasos u kome je vazeca viza ali vise nema mesta uz novi pasos? za engleze i amere znam da vazi, ali ne znam za sengen.

Link to comment
nego, zna li neko da li jos uvek vazi pravilo da se nosi stari pasos u kome je vazeca viza ali vise nema mesta uz novi pasos? za engleze i amere znam da vazi, ali ne znam za sengen.
kod amera moze, engleza zvanicno ne, a znam da i kod nekih sengen zemalja ne moze.sad cu da probam da nadjem. koja konkretna zemlja/viza je u pitanju?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...