Jump to content
IGNORED

Roboti svuda oko nas


nesha taxista

Recommended Posts

odgovaram ovde, jer se vise tice robota nego japana.
Razumem ja tvoj odgovor samo je topic poceo kao popular science, kao dolazi dan kad ce nam roboti biti konobari, hausmajstori ili zameniti ljude uopste.Ti u topic ubrizgavas strucnost, ja perspektivu.Za ovo mesto, dovoljno.
Link to comment

evo jos jedan robotski milestone. u prosli petak, uradjena je prva robotska operacija na mozgu unutar magnetne rezonance. hirurg, koji sedi za kontrolama robotacontrol_room.jpgoperise uz pomoc robota unutar skenera. robot izgleda ovako:3554neur.jpgovo je prvi komercijalni MRI kompatibilni robot. najveci problem je bilo napraviti nesto sto ce moci da se stavi u jako magnetno polje bez posledica.

Edited by paculla
Link to comment

ovo je sjajno! meni se vise svidja razvoj robotike u smislu pomoci ljudima i mehanizacije koja ubrzava procese na raznim poljima (od humanoidnih igracaka). Pogotovu mi je nejasno zasto se toliko trude da naprave repliku ljudskog tela (zglobovi i sl) tako da mogu poput nas da se krecu itd.Zanima me i kakva su dostignuca postignuta na polju vestacke inteligencije? Da li se tu mogu svrstati kompjuterski virusi?(neki hardkor) Primeri navedeni ovde su, chini mi se, naucheni da rade 1 stvar - bez iznenadjenja? Kada ocekujete da se kretanje i razmisljanje masina spoje? :laik-chica: ^_^

Link to comment

interesantno pitanje, probacu da odgovorim kad ugrabim priliku, do tada jedna recenica iz NASA izvestaja o robotskom istrazivanju svemira.

man is the lowest cost, 150-pound, nonlinear, all-purpose computer system that can be mass produced by unskilled labor.
Link to comment

Pa, jeste. Kad se pogleda našta neki (mnogi? ja?) ljudi protraće živote, eventualna pogibija u svemirskoj misiji je neuporedivo zanimljivija i korisnija varijanta.

Link to comment

Jos jedan robot, Panasonikov, napravio podvig:A robot equipped with two Matsushita Electric Industrial Co Evoltabatteries successfully climbs a rope up a 530-meter cliff in the GrandCanyon in Arizona. robot.jpgStvar nije u robotu, nego u baterijama koje su ga pokretale. Kao dve baterije za daljinski upravljac.Jadne baterije, one su se najmanje (sustinski) promenile za zadnjih 200 godina, od kada su izmisljene. I ostaju jedna od stvari koje najvise nerviraju.

Link to comment
  • 3 weeks later...

pricali smo o letecim robotima... evo jedan primer novog leteceg robota, ovaj put je model bio vilin konjic, posto izgleda ima vrlo povoljnu "arhitekturu" za letenje (4 krila, na primer). juce sam gledala decu kako pokusavaju da mrezicom uhvate viline konjice u parku - tako su brzi i spretni (insekti a ne deca) da ih je gotovo nemoguce uhvatiti. RFP1_www.jpg

Link to comment
  • 1 month later...

citam ja juce neki casopis i upadne mi u oko rad sa naslovom "using personal robots for pleasure and relaxation", to mi je odmah zagolicalo mastu, a onda ugledah podnaslov "mental commitment robots". huh, pleasure+relaxation+commitment = ne sme se propustiti. bejah silno razocarana sto se radi o robotu beba-foki koji sluzi za lecenje demencije.

Paro_robot.jpgovo su dva primerka ovog robota, ovaj sto ima cuclu u stvari puni baterije.

dakle, pretpostavka naucnika je da ce se ljudi sa demencijom bolje osecati posle mazenja i igranja sa ovim cudom, sto ce im smanjiti demenciju. krajnje neubedljivi rezultati pokazuju da se 7/14 ljudi osecalo bolje (izmereno sa SPECT slika) a ostalih 7 malo gore posle "tretmana" ovim robotom. vecina ovih sto su pozitivno reagovali na robofoku su zene, a vecina onih kojima se nije svidelo su nekada imali pravog kucnog ljubimca. robot ima neke interesantne karakteristike. na primer, ima senzore po celoj "kozi" pa moze da reaguje na mazenje ali i da se naduri ako ga umlatis. ima dobru reproduciju zvukova koje proizvode foke na razlicite nadrazaje. moze da mrda glavom i sapama (ali ne i da hoda) i okrece glavu na zvuk. interesantno bi bilo videti da li su ljudi koji su se u detinjstvu emotivno vezivali za lutke ciljna grupa ovog robota i kako se njegovi rezultati porede sa rezultatima (ako ih ima) terapije lutkama ili drugim objektima (ne TIM objektima).

Link to comment
  • 6 months later...

jedan skroz drugaciji robot.... rezultat projekta koji su pokrenuli carnegie mellon university + google + nasa. epicimager_topleft.jpgovo je inteligentni stativ - robot koji proracunava broj fotografija i poziciju kamere a onda automatski pomera kameru i slika da bi se dobila kompozitna panoramska slika. kosta $379. primeri bas deluju cool. redak primerak robota za siroko trziste koji stvarno moze biti koristan.

Link to comment
  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Jedan robot, koristan, a nema ni ruke ni noge:Robot bed & wheelchairIsecak:OSAKA — Sep 19. 2009. Panasonic Corp on Friday announced the development of a bed-shaped robot which can be transformable between a bed and a wheelchair with the user staying in bed or wheelchair. The Robotic Bed is designed to help people with limited mobility maintain an independent lifestyle, reducing the need for assistance and expanding their mobility.Panasonic will exhibit this new robot at the 36th International Home Care & RehabilitationExhibition to be held at Tokyo Big Sight from Sept 29 to Oct 1.

post-555-1253340715.jpg

Link to comment
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Japan, 1803. godine.Robot koji servira caj predstavljen je na vasaru u Kjotu od strane poznatog proizvodjaca, gospodina Karakuri Ningyo-a koji ih, ostajuci dosledno konzervativan, jos uvek naziva lutkama za zabavu i iznenadjenje.Radni ciklus prikazanog modela pocinje postavljanjem posude/soljice sa cajem na postolje koje model drzi u rukama. Na taj nacin aktiviran, model pocinje da se krece napred i dolazi do osobe kojoj je caj upucen; uklanjanje soljice caja sa postolja aktivira naredni radni ciklus u kome se model okrece i vraca nazad.Model je visine oko 36 cm, pokretan je opruznim mehanizmom napravljenim od kitove kosti, dok se radni ciklusi kontrolisu sistemom poluga i prenosnika.

Link to comment
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...