Jump to content
IGNORED

Mentalno zdravlje


Gospodin Slucaj

Recommended Posts

+1

 

i meni to nešto malo jer je u sns pravdi je 2011 izašao podatak da granični slučajevi čine 90% stanovništva srbije a danas je to verovatno čak 96,80% :fantom:

 

Iako sam lud u potpunosti sam siguran da ljudi oko mene nisu. Čak i znaju da zajebavaju. Ali retko pomažu. Google UKS.

Link to comment
  • 7 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 1 year later...

Imam ja jednostavni lek za lecenje homoseksualizma - odselis se u zemlju gde je drustvo dovoljno napredovalo da nece pomisljati da neko treba da te leci od toga. 

Link to comment
  • 11 months later...

Napisala sam ovde poduži tekst o tome zašto sam danas tužna, a onda sam ukapirala da mi je net opet nestao.

 

Ne volim ne samo 8 mart već ni ostale državne, verske praznike, rođendan..previše mi je ljudi dragih i bliskih i voljenih umrlo od 1993. do prošle godine.

 

Praznici više nikada neće biti isti jer njih nema.

 

Da li treba da nabrajam koga nemam? 

 

Tata je umro 1993, deda 1995..najbolji drug poginuo 1999...otišli su i poznanici i prijatelji i rođaci i baba i druga baba i drugi deda...

 

2012. je umro čovek sa kojim sam planirala brak.

 

2018. na početku godine umrla je moja najbolja drugarica, a krajem godine blizak prijatelj..

 

Depresija je u remisiji..Današnja tuga ima povod- nema jedne voljene osobe da čestita praznik..Već sutra ću biti bolje..

 

PTSP je pod kontrolom.   

Link to comment
  • 1 year later...
On 8.8.2021. at 15:22, Pixie said:

...Tema PTSD jeste deo moje struke i kompleksnija je od ovoga.

...

Nadam se da je u redu sto sam prebacila ovaj post ovde. 

 

@Pixie, kakvo je tvoje misljenje/iskustvo sa EMDR terapijom?

Edited by beyoncé
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 9.8.2021. at 17:59, beyoncé said:

 

@Pixie, kakvo je tvoje misljenje/iskustvo sa EMDR terapijom?

 

Lično se ne bavim time, nemam obuku iz EMDR, već samo neka elementarna znanja u okviru nekih uopštenijih edukacija o traumatskim poremećajima. Ali poznajem neke ozbiljne terapeute, koji tu metodu koriste, i pacijente koji su imali koristi od toga. Priznata je metoda i jeste jedna dobra opcija/tehnika, ako se pametno upotrebi u širem terapeutskom kontekstu.

  • Hvala 1
Link to comment
On 20.8.2021. at 15:32, Pixie said:

 

Lično se ne bavim time, nemam obuku iz EMDR, već samo neka elementarna znanja u okviru nekih uopštenijih edukacija o traumatskim poremećajima. Ali poznajem neke ozbiljne terapeute, koji tu metodu koriste, i pacijente koji su imali koristi od toga. Priznata je metoda i jeste jedna dobra opcija/tehnika, ako se pametno upotrebi u širem terapeutskom kontekstu.

Koje je tvoje misljenje o CBT

Cognitive behaviour therapy

Link to comment
3 hours ago, Rowanoke said:

Koje je tvoje misljenje o CBT

Cognitive behaviour therapy


Nisam strucnjak ali mogu da podelicm licno iskustvo sa CBT terapijom.

CBT moze dosta da pomogne da se “isprave” mehanizmi ponasanja i razmisljanja. Terapija se sastoji od vezbi koje radis sam sa sobom (kako da prepoznas nadolazeci trenutak i kako da se pripremis, kako da pravis planove katakorocne i dugorocne, kako da smiris sebe i izadjes iz “losih misli”, itd. 
Drugi deo terapije su sesije gde sa terapeutom prolazis kroz problematicne misli i dodadjaje tako da te terapeut “tera” da kriticki obrazlosis misli, tipa “ja sam ovakav i onakav”, a zasto tako mislis. Iz moje perspektive navodjena racionalizacija.

 

Ja sam prosla samo kroz prvi deo, grupna terapija gde su nas ucili kako da resavamo situacije i imali smo domaci.

Sad, ono sto meni nije prijalo je sto se sve vezbe svode na kontrolisanje sopstvenog ponasanja u okviru u kom mozes da se izmestis iz stresne situacije. Npr., iznerviraju te na poslu, ti sad treba da prodjes par koraka i vezbi da se smiris. Sto je moguce ako mozes recimo da izadjes na pauzu. Ali, u situaciji gde ne mozes da se izmestis da bi se sabrao, sto je moj slucaj recimo, CBT frustrira jer kao imas te neke vezbe u glavi kako treba da se smoris i resis sotuaciju ali nema predaha za to i mozak trokira jos vise.

 

Sa druge strane imam prijatelja koji je prosao CBT sa terapeutom, seanse jedan na jedan, i trajalo je duze, i on je prezadovoljan rezultatom, sto ima smisla. Njegova situacija je bila “sa samim sobom” tako da se izrazim sto znaci uvek je mogao da se izmesti iz situacije, plus je imao personalni trening sa terapeutom.

 

U sustini, svodi se na kontrolu situacije, kad vidis da nadolazi stres, anksioznost i slicno moras da se izmestis, saberes misli, prodjes vezbu u glavi i onda je ok.

Naravno, kao i za ostale stvari, sto vise vezbas to ce biti lakse kasnije izboriti se i sa situacijom iz koje ne mozes da se izmestis, sto je i ideja. Ali moras da imas vreme/prostor za trening.

 

Izvinjavam se ako ovo zvuci konfuzno.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, Rowanoke said:

Koje je tvoje misljenje o CBT

Cognitive behaviour therapy

 

Ako se stvarno zanima samo moje licno misljenje: Moj terapeutski pristup je definitivno analiticki i to mi definitivno vise lezi, kao model razmisljanja i neka vrsta "terapeutskog stava". Medjutim, u praksi koristim i terapeutske tehnike iz CBT kada mislim da to ima smisla ili odredjene protokole kao orijentaciju. Struktura koju CBT pruza je kod odredjenih psihickih problema kao i terapeutskih situacija definitivno prednost, rezultati su "opipljiviji" i "merljiviji". Istovremeno, ono sto nije tako lako merljivo tu izmice radaru i zbog toga je meni licno analiticki pristup kao baza vazan. Uz odredjene izuzetke, za terapeutski proces generalno nije toliko odlucujuca skola terapeuta, vec da zna sta radi (pre svega zasto) i da je terapeutski odnos dovoljno stabilan.  

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

@nera meni je grupna bila jako traumaticno iskustvo, iako sam ekstrovertna osoba. Problem samnom je sto sam jako opinionated, puna svojih misli i stavova, da ne kazem predrasuda, jer nisu predrasude u pravom smislu te reci, i onda se moras boriti da ne govoris nista i da cutis da ne iskazes svoje misljenje. 

Jednostavno ne mogu. Pocne telo da mi se trese kada ne mogu da kazem svoje misljenje. 

 

Jel ovo normalno @Pixieda ekstrovertni ljudo ne podnose grupne?

Link to comment

I ja sam imala super iskustva sa metodama  KBT na seansama (F 41.2) i vrlo su mi  korisne i sada, uspevam da ih primenjujem u većini "rizičnih" i izazovnih situacija i super je što može štreberski da se pristupi i uči. :)

 

Nisam nikad bila na grupnim i iz ove perspektive mi ne izgleda kao nešto što bi mi prijalo, ali znam veliki broj ljudi kojima jeste.

 

A kako ta cenzura da iskažeš mišljenje izgleda? Prekidaju? Nepotrebno koriguju?  :/ @Rowanoke

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...