Jump to content
IGNORED

Albanija, nova turistička destinacija


Ayatollah

Recommended Posts

I iz drugog uglapost-258-1219400341.jpg
gle ti đavola. da li je ovo stvarno zgrada opere? ako jeste znači da tirana ima nešto što beograd žarko želi, a još nema.inače i ja sam čuo da albanija ima najviše mečki po glavi stanovnika. Edited by Biohemija
Link to comment

Ayatollah, bas si grozna mesta izabrao da ljudima pokazes Tiranu :blink: . Tokom citanja posta sam se nadao da cu da vidim taj napredak o kojem pises i da uporedim sa svojim fotkama iz 2005. ali si me razocarao. Jos te zakacilo neko oblacno vreme pa i ono pogorsava utisak.Evo malo mojih fotki iz jula 2005:JAT je odlazio i vracao se nocu pa nemam dnevne slike aerodroma.908089.jpgNeko je pitao da li je opera nocu osvetljena ljubicasto:ih8qk3.jpgIsti kadar samo crno bela fotka je predstavljala Tiranu u mom udzbeniku geografije iz osnovne. Trg je bio prazan a na mestu bele mecke su bila konjska kola:2i0c39l.jpgBez obzira na zgradu opere u centru grada izgleda da prodavnice dzidza bidza imaju vise pristalica nego umetnost.16h9s9u.jpgOvo levo i desno su zgrade u kojima su smestena vecina ministarstava. Izgradili su ih Italijani za vreme II svetskog rata ili negde oko tog vremena, ne secam se vise:1409m60.jpgTrg gledan kroz prozor muzeja kroz tonirano staklo. Pre ovoga sam prosao trgom bar 50 puta i nisam prometio ove fontanice. Verovatno sam isao precicama po obodima a problem su i siroke ulice oko trga koje nisu uopste zgodne za prelazenje pa se broj mesta gde treba preci mora svesti na minimum. Kao sto kod nas pesaci krecu cim se upali crveno za vozila, tako tamosnji vozaci krecu cim ovi iz poprecne ulice stanu i time ne ostavljaju ni malo vremena pesacima za prelazak.10fn7r4.jpgSkenderbej:vxozsj.jpgBeauty shine:dbtd3n.jpgOvakve atrakcije mozete videti na svakom koraku dok ni jedan jedini put nisam video video neku koja bi me podsetila da se nalazim u zemlji gde je 85% stanovnistva islamske veroispovesti. Sto neko rece, ljudi su ateisti odnosno, za dugog vremena Enver Hodze su se odvilki od praktikovanja religije. Bez obzira na to, Tirana je jedino mesto na svetu gde mozete videti dzamiju i katolicku crkvu u jednom:2duy2xd.jpgZa kraj prvog dela, nekoliko slika iz pesacke perspektive:

Link to comment

Sto se tice voznog parka, zar ste ocekivali da taksisti nemaju svoj omiljeni brend:qox4kh.jpgNekoliko slika na kojima je vise od polovine automobila koji se mogu identifikovati imaju trokraku zvezdu na ivici haube:24y45rd.jpg33ml8qo.jpgNeke popularne marke kola skoro da se i ne mogu videti. Opel, na primer, se skoro ne moze videti osim o ovakvoj verziji. U sredini se vidi i Fiat Tipo sto je dokaz da je i bar jedan Fiat registrovan u Albaniji.2lx76mb.jpgMecke su stvarno zastupljene sa bar 50% ali, iako sam i pre putovanja cuo za taj podatak, su u proseku mnogo novije nego sto sam ocekivao. One su dobtitna kombinacija, statusni simbol i auto koji ce se najlakse izboriti sa losim putevima. Posle mecke, VW je prilicno popularan dok se japanska vozila mogu videti samo u vidu dzipova.Dvostruka zanimljivost je sto sam na povratku iz Draca u Tiranu video i Yugo i to kosovskih tablica ali nisam mogao da ga slikam na brzinu.

Edited by jimi
Link to comment

Malo arhitekture. Sarene fasade su zanimljive na prvi pogled ali nisu nista vise od zanimljivosti. Ipak, mnogo bolje i humanije izgledaju nego pre. Bilo je negde na netu da se uporedno vidi kako su izgledale pre i posle krecenja ali sam zaboravio taj link.hte1xk.jpg1z4fgqx.jpg8x515c.jpg8x515c.jpgOve su slikane sa najmodernije poslovne zgrade u to vreme. Na jednoj od prethodnih slika se vidi njeno prizemlje sa modernim buticima. Na vrhu je panoramni restoran koji obrne krug za sat vremena. Ovaj put sam se popeo samo na terasu radi slikanja a uvece sam svratio na pice medjutim zavrtelo mi se u glavi posle pet minuta. Takodje, vidi se i kraj grada na dve strane i ocigledno je da nije bas kao pola Beograda. Lokalci vole da preuvelicavaju pa kazu da Tirana ima 800,000 stanovnika mada je zvanican podatak da ih je duplo manje. Peciznije bi bilo uporediti je sa Novim Sadom.15xrghj.jpg35k6dmw.jpgmt9lbp.jpg2ev6om9.jpg2vnqeyu.jpgIsti prizor samo nocu:14nh01f.jpgOva fontana je lepa cak je nocu osvetljena ali se pretvara u lajt sou za muziku iz restorana pa i voda sisti u ritmu muzike. Ta vrsta novokomponovanog preterivanja je cesta pa se covek oseca kao u Budvi, recimo.

Link to comment

(opet nije sve stalo pa nastavljam ovde)sq46x5.jpg5k20pt.jpgOva nova zgrada je na izlazu iz Tirane prema Dracu:14tao36.jpgE sad, lepo je sto se gradi na sve strane ali bi trebalo i urediti prostor oko tih lepih novih zgrada. Ovo je centar, iza hotela Internacional koji mozete videti na ranijim slikama:ezhbu1.jpgNespretnima bi moglo da se desi da umesto u operi zavrse u gipsu:10xvdog.jpgSad moram da idem. Ako ste zainteresovani da bar na slikama vidite i albansko primorje, samo kazite.

Link to comment

2004 bio dve nedelje sa avionom MAT-a Vrlo pozitivni utisci što se naroda na ulicama tiče i zaposlenih na Aerodromu. Ljubazni. Onaj deo populacije sa mediteranskim facama, vrlo kulturan, i sa dobrim znanjem engleskog i italijanskog jezika... Zagledajući face i garderobu po kafićima i noćnim klubovima nikada ne biste pretpostavili da ste u Tirani.Bio sam smešten u nekom hotelu na brdu iznad grada sa velikim bazenom, odakle sam se sekirao za posao iz sve snage... :rolleyes: Međutim putujući kolima okolo naokolo, u predgrađima se vidi sva beda, sirotinja i siromaštvo, u suprotnosti sa ogromnim zgradama kojekakvih koorporacija, koje se ubrzano grade... Pare ubrzano ulaze i tokom moga boravka, Tirana je bila jedno veliko gradilište... Od sjaja do teške bede... <_< Inače od osoblja aerodroma, carinika, obezbeđenja, niko me nije zaustavljao, pošto smo radili za njihovu nacionalnu kompaniju i šetali sa bedževima MAT-a. Došao sam i otišao, da mi niko nije udario pečat u pasoš ili ga tražio da pogleda...Da, i klopali smo par puta u prelepom lokalu u centru, napravljenom kao srednjovekovni dvorac...

Link to comment
pa kako-nista bez primorja, fontane su samo bezvezni tizer- 'ocemo da prste feredze i bikiniji!
Moram te razocarati po oba pitanja. Nisam primetio nista sto bi licilo na konzervativno oblacenje ali nisam bas slikao ni bikinije. Koliko sam shvatio dole, bez obzira na to sto se devojke oblace primereno letnjim vrucinama i sve sto ide uz to, nije bas pozeljno zverati previse posto momci, braca i ostali mogu to da shvate pogresno. Sto se tice ostalog, prethodnici su rekli vec dosta. Ljudi su super. Dosta se govori engleski i italijanski ali i ako se naleti na nekoga ko ne zna jezike vec nekako se objasnite. Jedna zena u prodavnici me nije razumela pa me pustila iza tezge da se sam sluzim. Onda ja nisam nju razumeo koliko to kosta pa sam joj pruzio otvoren novcanik da sam uzme koliko treba. Inace, nisam video nikakvu samoposlugu u to vreme, samo klasicni ducani sa tezgama. Tada su im cene bile dosta vise od nasih bar sto se tice cigara, sokova, obicne vode (uji pa gaz) i slicno. Restorani u Tirani su skuplji nego na moru ali su cene kao kod nas a klopa i salate odlicne. Klopa, salata i pice, dva su kostali 10-15 $ (tad se $ bolje kotirao nego ovih dana). Jos jedna zanimljivost iz nekog ducana: svratio sam po cigare a vec sam provalio par marki koje se ne falsifikuju pa sam samo te i kupovao. Trazim od coveka LM i one nije razumeo pa sam pokusao da u srocim polako "el em", "el end em" i pruzao sam se preko tezge da mu pokazem sta hocu. Kad je shvatio sta trazim potvrdio je sa "aaa lj m".
Link to comment

Evo i primorja.Od Tirane do Draca (Dures) ima 30-ak KM i to auto putem, bar ga tako zovu. U stvari je to ono sto se u testovima za polaganje voznje zove put rezervisan za saobracaj motornik vozila post nema zutu zaustavnu traku.Drac je veliki ali skroz novokomponovan tako da mi se nije svideo. Kolega koji je bio sa mnom tamo a bio je u Dracu par godina ranije, nije verovao koliko se izgradilo tamo.24zwtmr.jpg30rr05j.jpg

Link to comment

Oko sat vremena voznje dalje na jug je Valona (Vlora) i to je druga prica. Iako sam se samo malo promuvao glavnom ulicom, koja se pruza normalno u odnosu na obalu, Valona je druga prica u poredjenju sa Dracem. Izgleda bas Mediteranski i nove gradjevine su mnogo lepse uklopljene u okolinu i ne strce.qxqe6q.jpgU ovom trenutku mi se bas i nije jeo byrek mada mi je bilo simpaticno kad god sam video natpis.32zkfb9.jpgPoseta ovom mestu mi je bila centralni turisticki dogadjaj na celom putovanju a verujem da bi bar 50% Srba imalo isti utisak:29wu712.jpgPola sata voznje dalje na jug, vec ste na nekoj planincini a ova mislim da ova slika docarava i temperaturnu razliku. 21cau51.jpgZaboravio sam kako se zove planina ali se nalazi u pravcu Otrantskih vrata i kad se spustite sa druge strane vec ste na Jonskom moru.p7gpv.jpg

Link to comment

Posle oko sat voznje i dve klimatske promene od po 20-ak stepeni C, menja se ceo ambijent. Stenovite planine se survavaju pravo u more i nije lako doci do same vode a plaze su jos redje i nevelike. Put se prostire par stotina metara iznad mora a sela su jos malo vise u planinama. Posto je Grcka sve blize i blize, u ovim mestima zive etnicki Grci i Albanci koji su primili pravoslavnu veru tako da svako selo ima i svoju crkvicu. Vec sam zaboravio imena mesta ali jedno se zvalo Ilijas (kao ono mesto nadomak Sarajeva). Ne znam da li je bas Ilijas na ovoj slici ali lepo izgleda:1zecrrs.jpgSa svim ovim promenama dolazi i do promene u kvalitetu puteva. Do planine su putevi bili sasvim OK dok su ovde dosta uzi, losiji i rupicastiji da bi kasnije postali prava nocna mora na uskim krivudavim deonicama gde mimoilazenje dva putnicka auta zahteva manevrisanje napred nazad a asfalt je sve redji i redji. S obzirom na teren i sve ostalo, bice im potrebna ogromna ulaganja da naprave puteve kako treba da bi se doslo do par zanimljivih turistickih mesta.Potom se dolazi u mestance po imenu Himara. Priroda je tu bila darezljiva pa je dala malo vecu i lepu plazu a samo mesto nije veliko i turizam je tek krenuo u razvoj. Problem se sto se sav tranzit odvija sokacima pa moze da se desi da vam sav putnicki i teretni saobracaj prolazi na metar, dva od prozora smestaja.Nocni zivot u Himari:2lashg0.jpgMarkoman, ima li na ovoj slici nesto za tebe?Dalje na jug, prema Sarandi se vozi blize moru kroz skoro netaknutu prirodu i to bi bio dozivljaj sam po sebi samo da je put bolji.Ova tvrdjava ima neki istorijski znacaj ali ja sad ne mogu da se setim sta bi to bilo:14mc7zr.jpgOvo se zna sta je i tek u ovim krajevima vidite koliko su gusto sadjeni:wwez50.jpgSvi su tipski pravljeni u dve velicine i ima ih 1-3 na jednoj lokaciji. Ova je slikana iz kola pa je zato mutna a vozac je prokomentarisao da bi za fotografisanje bunkera u starija vremena sledilo bar 20 godina robije:2lj3hft.jpgOvo je Krf koji je blizi Albaniji nego Grckoj:2ue5se8.jpgPosle se put ponovo penje u planine i dolazi se u gradic po imenu Delvina. Vukojebina kao i svaka druga. Muvajuci se okolo osecate se kao da igrate glavnu ulogu u Juznjackoj utehi ili Goli u sedlu.6svxtu.jpg

Edited by jimi
Link to comment

I onda Sarande, prelepo staro mesto ali i ono ugrozeno novogradnjom. Nalazi se oko zaliva sirkokog oko kilometar. Steta sto se plaze ne prostiru celim zalivom nego sporadicno i prilicno su uske, do 2-3 reda peskira. Ovo je slikano sa istog mesta: desno, levo i sredina (malo levo):6fqv7p.jpgvf8dqr.jpg2djrzhi.jpgTeka kad sam otplivao do ovog stilizovanog broda sam provalio da je to bioskop na vodi.

Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Albanija, nova turistička destinacija

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...