Jump to content
IGNORED

Vienna, AT


BigLebowsky

Recommended Posts

Treba mi pomoc za Bec, neki dobar restoran za rucak, po mogucstvu pogled na Dunav, i tako to. Zeni rodjendan pa bi trebalo nesto da smislim :)

klub 57 na 57-om spratu solitera u uno sitiju...nije bas klasicni restoran, ali ima i da se jede

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Nekoliko hajlajt mesta iz Beča. Nadam se da ne ponavljam već rečeno na temi.

 

Smrt mora da je Bečlija.

Der Tod muss ein Wiener sein…

Imperijalna kripta - Kaisergruft u  Kapucinerskoj crkvi. 

16hrjac.jpg

Tu su sahranjeni svi pripadnici Habsburške dinastije + jedna dadilja. Srca su im izvađena i nalaze se  u Avgustinskoj crkvi. Negde sam pročitala da je jednom neko oborio i prosuo posude sa srcima i niko nije hteo danima da siđe da pokupi i očisti prosuto koliko je smrdelo.

 

Ili je smrt Meksikanac?

Dekorativne lobanje za dan Svih svetih 1.11. u Meksiku, izložene u Muzeju sveta.

nfi2jn.jpg

 

Loše ispao, ali jedan od omiljenih. Iz Australije i Okeanije. Bolje se vidi ovde.

2itmqhg.jpg

 

 

Stepenište Štrudlhof, divno tiho mesto. Da hotel nije bio blizu, verovatno bih propustila da vidim ovo remek delo secesije u becirku Alzergrund.

 

2i8cbhd.jpg

 

U šetnji ka Inere štatu, morala sam da svratim do Jozefinuma- Muzeja Medicinskog fakulteta u Beču. Fotografisanje unutra nije dozvoljeno, a stalnu postavku čine anatomski modeli od voska, napravljeni tako filigranski verno da zastaje dah. Možda najpoznatiji model je Venera, telo žene duge plave kose kojoj je otvorena trbušna duplja, a na vratu niska bisera. Posebnu pažnju privukla mi je izložba "Medicinski fakultet u Beču 1938- 1945".

Postoji fotografija na kojoj je zabeležen nezapamćen događaj na jednom fakultetu. Nakon Anšlusa, studenti medicine (mahom Jevreji) iskaču kroz prozor na prvom spratu, a neki niz merdevine bežeći od drugih studenata, članova Nacionalsocijalističke partije. Na drugoj, novi dekan fakulteta drži sednicu u naci uniformi. I svi su u tim (para)vojnim uniformama na fakultetu. Tonski zapisi studenata Jevreja iz tog perioda govore o tužnoj akademskoj sudbini- mnogi od njih su bežeći od nacista otišli u Ameriku, tamo pokušali da nastave studije ali nisu imali dovoljno sredstava da ih dovrše. Nakon rata, vratili su se u Evropu, ovog puta u Švajcarsku, ali više nisu imali snage za dovršavanje studija i nastavljali da rade kao medicinski tehničari. Postoji doktorat odbranjen na fakultetu 1942. godine- Samoubistvo sa posebnim osvrtom na Jevreje.  Zabeleženo je da su zaista pod pritiskom, i pre nego što su počeli sa masovnim istrebljenjem, Jevreji u Nemačkoj zaista češće izvršavali samoubistva. Među najokrutnijim bili su eksperimenti sa pijenjem morske umesto obične vode(posle rata zbog toga im  je suđeno u Nirnberškom doktorskom procesu). Od eksponata izdvajam tobako klistir, kojim se u anus ubacivala pumpa i duvanski dim kako bi oživeli pacijente bez (na prvi pogled) znakova života, kao i kutiju leka Luminal (fenobarbital, proizvođač Bayer) koji je korišćen za dečju eutanaziju. Postoji i portabl zubna bušilica za rad na terenu iz tridesetih godina XX veka, što govori o brizi države za dentalno zdravlje nacije.  U dvorištu Jozefinuma neko gaji pčele. Vrlo simpatično.

 

212a8uc.jpg

 

Edited by halloween
Link to comment

Pretpostavljam da je ovo otvor na zidu kuće uz stepenište, za lakše izuvanje čizama.

 

ulaf8.jpg

 

Pozdrav iz dvorca Belvedere- letnje rezidencije Eugena Savojskog, koji je maestralno vođenim bitkama između ostalih, kod Sente, Petrovaradina i Beograda, odbranio Evropu od Osmanlija.

10foxtx.jpg

"Leopoldov hrabri vojevoda,

Sobijevski, vojvoda savojski,

salomiše demonu rogove"

347fcyp.jpg

 

Pola Francuz pola Italijan ( po rečima njegove bake, dete je bilo toliko ružno da i kad su mu zatvorena usta vire dva gornja prednja zuba), Francuzi mu nisu dali šansu da se okuša kao vojnik jer je po njihovim merilima bio suviše mali i neugledan. Savojski se uputio kod Habsburgovaca, koji su mu dali šansu i ostalo je, što bi rekli- istorija. Odmarajući se od ratnih pohoda, uživao je u sakupljanju umetničkih dela, botaničkoj bašti (u kojoj je i reprezentativna Pančićeva omorika novijeg datuma) i zoo vrtu u sklopu dvorca. Omiljena životinja mu je bio lav, koga je sa ponosom pokazivao na svim dvorskim skupovima. Lav je bio miran i uživao je u defileima pred posmatračima. Na dan smrti prnca Eugena Savojskog bio je izuzetno uznemiren, rikao je i ponašao se agresivno što nikada ranije nije činio, a u času smrti princa bio izuzetno žalostan. Princ Savojski je imao i 4 beloglava supa, koji su ga nadživeli za 90 godina (ukupno 117 godina zarobljeništva).

Edited by halloween
Link to comment

Trougao Crkva Marija am geštade- Švedenplac- Katedrala sv. Stefana uz Eis Greissler. Na jednu fantastičnu špatulu jagode po preporuci našeg dragog Centrifuge  dodala sam i mak. 

26452f8.jpg

 

I u Pragu i u Beču izložbe za pamćenje. Sa pravom aristokrate i u XXI veku- porodica Lobkovic. 

U bečkoj Palati Lobkovic smešten je Muzej pozorišta (kao deo postavke Bečke secesije). Od 28.6. do 23.9.2018.godine neuobičajena, vrlo moderna izložba Korespondecija Boš& Alraune. Čuvari kruže kao beloglavi supovi oko Bošovog triptiha Strašni sud.

Alraune je otkačeno originalna ali s merom, a uz to i duhovita.

http://www.panoptikum-siebert.de/Faltblatt_Bosch_Alraune_dt_web.pdf

 

Interesantna priča o imenu Alraune.

 

 

Edited by halloween
Link to comment

t67zfo.jpg

Johan Knap, Mrtva priroda sa cvećem, ananasom i smokvom, 1818. ulje na platnu

Kupljena na tržištu umetničkih slika tokom Naci perioda, 1938. godine. 

Izložena u donjoj galeriji Belvedere- oranžerija, u okviru izložbe Recite to cvećem, koja traje od 22.6. do 30.9.2018.godine.

Ne zna se kome je pripadala pre nego što je došla u muzej, tako da se vlasništvo još uvek utvrđuje.

Muzej grada Beča poziva sve koji imaju informacije o prethodnim vlasnicima ili licima  koja polažu pravo na ova umetnička dela da se obrate odeljenju za restituciju

Mag. Gerhard Milchram

tel: +43(0)50587 47 84034

 

 

11bq4ae.jpg

 

 

Gerhard Rihter Lale, 1995.

 

Nemoj da mi je neko od sad pa ubuduće zamerio na nejasnim fotografijama. Je l' vidite da me slikari imitiraju?

 

 

Edited by halloween
Link to comment

2euqxlk.jpg

Egon Šile, Autoportret  1910. Muzej Leopold

 

Egon Šile fotografisan na samrtnoj postelji u pomalo bizarnoj pozi za pokojnike, podseća na sliku gore. Marta Fein 1918.

10p2fpu.jpg

 

Edited by halloween
Link to comment
  • 8 months later...

Ima li neko svežih iskustava sa vožnjom po Austriji? Čuo sam da im je policija ekstremno rigorozna, jedna od najgorih u Evropi, pa sam malo anksiozan da vozim tamo, a razmatram tu mogućnost.

Link to comment

Drzi se ogranicenja i nece biti problema :D  Salu na stranu, vozio sam se pre 2 godine kroz Austriju 10 dana, od Graca do Salzburga i Beca preko Halstata i raznih jezera, PREPORUKA!

 

Sto se tice pandura, ima mnogo kamera, patrole nisam vidjao. Ono sto sam primetio da na autoputevima ima na svakih par kilometara kamera, tako da ti zaletanje ne vredi previse. Drzi se ogranicenja i bice ok.

Link to comment

Austrijska policija je generalno ekstremno ljubazna i profesionalna.

 

Mene uglavnom nahvataju na mestima gde imaju radovi. Tipa ogranicenje 80 ja vozim 92 i eto ti kazne. :)

 

HRV/SLO/BIH/HU su puno gori iskreno.

 

 

Link to comment
18 hours ago, Ayatollah said:

Ima li neko svežih iskustava sa vožnjom po Austriji? Čuo sam da im je policija ekstremno rigorozna, jedna od najgorih u Evropi, pa sam malo anksiozan da vozim tamo, a razmatram tu mogućnost.

Prošle godine Beč-Halštat-Grac, ove Foralrberga dobar deo, nisam policajca video, niti nešto obraćao pažnju na kamere ili ograničenja. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...