Jump to content
IGNORED

Davanje krvi


Bujodrag

Recommended Posts

samo da ispricam kako je to regulisano u holandiji- 90ih, u naletu privatizacije, je i banka krvi il kako se zove dosla u privatne ruke. i sada se oni reklamiraju i apeluju na humanizam i renesansu, ti njima dobrovoljno das krv, i oni to prodaju bolnicama. po komercijalnim cenama.

Link to comment

Ne.

Dosta su male šanse da bude idealna podudarnost, zato je i bitno da registar bude što veći.

 

+1

 

samo da ispricam kako je to regulisano u holandiji- 90ih, u naletu privatizacije, je i banka krvi il kako se zove dosla u privatne ruke. i sada se oni reklamiraju i apeluju na humanizam i renesansu, ti njima dobrovoljno das krv, i oni to prodaju bolnicama. po komercijalnim cenama.

 

 

Nadam se da kod nas nije tako, valjda još postoje neki tragovi socijalizma. Raspitaću se sutra u zavodu ali ne znam koliko oni znaju o tome.

Link to comment

bilo bi lepo da se ova i rethodna tema prebace na +1

da se ne izgube u moru raznih tema

pa ako bi neki mod bio rad da prebaci

iače potpisah i donorsku karticu, pa ako nešto od mene bude upotrebljivo...

Link to comment

Bilo bi super da se prebaci, al',  svejedno, ja ću se truditi da ovu temu održavam aktivnom. Al' mislim da bi za koštanu srž bilo bolje da otvorimo posebnu temu, možda neko ko se bolje razume. Čisto radi lakše organizacije.

Edited by Bujodrag
Link to comment

EVO JOŠ JEDNOM

 

Ja sutra do cca 12h krećem do Zavoda , pa, ako neko hoće  da mi se pridruži, nek se javi. Može i na PM

Razlog zašto idem? Pa, eto, došlo mi, nisam odavno, ponešto na forumu me asociralo a palo mi je na pamet da bi i neke druge mogao da zavedem navedem.

Nije strašno, čak je lep osećaj a svakako je korisno.

Link to comment

Al' ponesi ličnu, da te evidentiraju i da te stave u bazu i da ti, možda, naprave knjižicu davaoca krvi.

Ja sam par puta, kad sam davao krv, odbijao da dam bilo kakve podatke, čisto da bi bilo skroz anonimno. Ali kasnije su me nalazili preko lične karte. Stvarno ne znam kako je sad, poslednji put sam davao pre četiri, pet godina.

Link to comment

Pretposlednji put kad sam išao da dajem, to je bio redak slučaj da sam davao namenski, za ženu ćaletovog kolege. I nisu me prihvatili jer mi je bio slab hemoglobin. Ne znam zašto, možžda što sam bio malo izgladneo. Al, bilo mi krivo. Enivejz, ako budete išli da dajete, jedite normalno, pijte, radite sve ono što inače radite, kokain, heroin, eksere....pečurke podelite sa mnom.

Link to comment

Može

 

 

Al' ponesi ličnu, da te evidentiraju i da te stave u bazu i da ti, možda, naprave knjižicu davaoca krvi.

Ja sam par puta, kad sam davao krv, odbijao da dam bilo kakve podatke, čisto da bi bilo skroz anonimno. Ali kasnije su me nalazili preko lične karte. Stvarno ne znam kako je sad, poslednji put sam davao pre četiri, pet godina.

 

Odlično, hvala Bujo.

Krv sam davao još kao vojnik i prijao mi je osećaj. Nevezano za momenat humanosti i beneficije, fizički sam se baš super osećao nakon toga, neka fina opuštenost...

Valjalo bi to ponavljati i uspostaviti kao višestruko korisnu naviku (pod uslovom da sam podoban za davaoca).

Link to comment

(.....) fizički sam se baš super osećao nakon toga, neka fina opuštenost...

(.....)

 

 

Ali to uopšte nije slučajno. Objašnjevali mi stručni ljudi, I nisi jedini koji se osećao dobro posle davanja krvi. Navodno, posledavanja krvi, odnosno gubitka 350 ml krvi, organizam to registruje, posle pola sata, sat ili dva, i sav se ubrza, da stvori novu krv, naravno, nova crvena krvna zrnca nam dolaze iz kostiju a koske se ne oglašavaju. Enivejz, po svemu sudeći, to davanje krvi dovodi do blagog rejuvenating osećaja. 

Nije ona na forumu pa neće biti problem da spomenem. Elem, tamo negde, početkom studiranja, otišli smo devojka i ja da damo krv. Mislim da je njoj  to bilo prvi pit a ja sam vć davao. Al' nema veze, došli smo posle toga kod mene i, onako, nekako mekano iscrpljeni, legli na krevet, bez ikakve namere, samo da se odmaramo. E, onda, kad je organizam počeo da stvara novu krv, tačno smo osetili, i znali da je to prosta fiziologija ali to nas nije sprečilo da zaskočimo jedno drugo na obostrano zadovoljstvo. Sjajno je bilo, naučili smo neku novu žestinu.

Oboje se sećamo tog dana (bili smo zajedno  osam godina u periodu od petnaest) i to dovoljno govori. I ja i dalje tvrdim da je inicijalna, mala i nežna, kapisla za to bilo davanje krvi.

 

Bolje da ne pričam šta je bilo posle kad sam pustio  Betovenov Treći klavirski

 

 

ENIVEJ, MOŽDA ĆE VAS OVA PRIČA NAVESTI DA DATE KRV.

DAJTE KRV!

Link to comment

bilo bi lepo da se ova i rethodna tema prebace na +1

 

 

Bilo bi lepo da se prebaci ali, do sad se niko nije javio mada ima još vemena.

Svejedno, ja idem sutra pa ću da se hvalim i busam u grudi i možda ću tako navesti još nekog.

Pa, ako to zaživi, onda će možda i imati smisla da se teme prebaci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...