Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

Ne vodim beleške, ali kad sam ja bila u Indiji zimus, neposredno pre toga su bila dva napada. Šugavi Uber.

 

Ja sam par puta odustala od Bla Bla Car vožnji jer mi se nije svideo sastav putnika. Ne na licu mesta, nego online šta je ponudjeno.

 

Nama ženama više odgovara regulisano taksi udruženje.

Link to comment

Ne vodim beleške, ali kad sam ja bila u Indiji zimus, neposredno pre toga su bila dva napada. Šugavi Uber.

 

Ja sam par puta odustala od Bla Bla Car vožnji jer mi se nije svideo sastav putnika. Ne na licu mesta, nego online šta je ponudjeno.

 

Nama ženama više odgovara regulisano taksi udruženje.

 

previse pakija i crnaca?! i meni se to desavalo.

Link to comment

bullshit, poboljsanje usluge nece im vratiti tih 800k evra ili koliko se vec pisalo da kosta medaljon. po drugoj strani i da medaljon kosta nula, opet imaju konkurenciju sa kojom nece moci da se izbore. a o self-driving vehicles da ne govorimo. doomed su kako god okrenes. jedino sto mogu je da nadju novi posao, i voze u slobodno vreme za uber ili nekog slicnog, dok iz ne zameni softver.

 

Ako taxi udruzenja propadnu neka bude tako, ali ne ne slazem s tim da je to jedina moguca buducnost tog biznisa. Postoje trzista koja su za Uber jos uvek daleko zbog svoje prirode. Oblasti van centra grada imaju slabiji saobracaj i daleko manji broj Uber vozila. Ljudi su naviknuti na Taxi. Zene koje MayDay pominje (mada mi nije jasno zasto su taxiji sigurniji od ubera ali ajde). Uz to taxi udruzenja moraju da shvate da je potrebna promena. Promena pristupa i standarda vozila, Promena odnosa prema musterijama. Uvodjenje dodatne tehnologije i novih nacina dolaska do kupaca. Taxiste nista ne sprecava da pokrenu svoju platformu za narucivanje vozila preko aplikacija. Ko zna sta jos tu zgodno moze da se izmisli cega se ni Uber jos nije setio.

 

A ima i druga opcija, ova koju sad sprovode u nekim zemljama. Rezultat uspeha te strategije bi bio odrzanje statusa quo koji je tehnologija prevazisla. Nesto poput srednjeg veka u oblasti usluga.

 

Kako koje propise? Da ne postoje propisi svako bi mogao da okaci tablu ,,taksi" na auto i da krene da se vozi gradom, i ne bi bilo nikakvog protesta zbog Ubera. U Parizu dozvola za taksi kosta vise od 100.000 evra, u Njujorku moze da kosta i do milion dolara (link). Uz to uvek idu neki dodatni uslovi - auto mora biti odredjene kategorije (velicine - ne mozes da vozis juga ili smarta kao taksi), da ispunjava odredjene ekoloske standarde (od taksista se cesto traze "cistija" vozila nego sto obican covek moze da registruje, elem ne mozes da vozis taksi koji nije euro 3 / euro 4 ili kako vec u kom gradu/zemlji), odredjenog godista (najscesce se trazi da auto bude star maks. 5 ili 7 godina), rigoroznije (ponekad i cesce) su tehnicke kontrole, ispiti za dozvolu, traze se ponekad ti ispiti poznavanja grada i slicno. Dakle, na  stranu to sto ja ne volim taksiste tj. prosecnog taksistu kao pojavu, ako das tolike pare i prodjes kroz sve te procedure, naravno da ces da se osecas kao budala kada ti se kao konkurencija pojavi neki Uber i da ces da se bunis.

 

Ako pogledas vecina tih regulacija su obesmisljene. Sistem ocenjivanja koji ima Uber automatski regulise to u kom je stanju vozilo i nema potrebe za zahtevom o limitu starosti. Isto vazi i za velicinu vozila. Ti kad narucis vozilo vidis sliku i ime vozaca, broj tablice, modela auta i boju auta. Ako ti se ne svidja mozes da otkazes. Test poznavanja grada je do te mere prevazidjen da je to prosto komicno. Medaljoni su nacin da lokalna uprava iskamci za sebe deo novca medjutim inovacije kao sto je Uber su stvorile nova trzista i spojile stara i prihopd koji drzava ubira preko poreza prevazilazi nekakve pre 70 godina izmisljene medaljone. To se vidi u neku ruku i po vrednosti Ubera. Nijedna od najcesce koriscenih metoda valuacije ne moze da opravda $40 milijardi. Medjutim te metode su izmisljene pre 100 godina u vreme kapitalno intenzivne proizvodne ekonomije i ne mogu da obuhvate sve ono sto ekonomija u vreme intterneta nosi sa sobom. Benefite koje pruza googlov search engine ili svu vrednost koja dolazi iz Ubera.

Link to comment

Taxiste nista ne sprecava da pokrenu svoju platformu za narucivanje vozila preko aplikacija.

Ako pogledas vecina tih regulacija su obesmisljene. Sistem ocenjivanja koji ima Uber automatski regulise to u kom je stanju vozilo i nema potrebe za zahtevom o limitu starosti. Isto vazi i za velicinu vozila. Ti kad narucis vozilo vidis sliku i ime vozaca, broj tablice, modela auta i boju auta. Ako ti se ne svidja mozes da otkazes.

 

ima, i sve to radi. i pita me da dam ocenu vozacu i vozilu po zavrsetku voznje.

 

Ko tu plaća porez?

 

ovo je kljucno pitanje

Link to comment

 Uvodjenje dodatne tehnologije i novih nacina dolaska do kupaca. Taxiste nista ne sprecava da pokrenu svoju platformu za narucivanje vozila preko aplikacija. Ko zna sta jos tu zgodno moze da se izmisli cega se ni Uber jos nije setio.

 

nije problem ni u platformi, ni u kvalitetu usluge. jednostavno si dosad imao svet u kome su gradovi ogranicavali broj taksi vozila, a sada svako ko ima auto i treba mu ekstra lova moze da bude taksista. jednostavno imaju neuporedivu konkurenciju i tu nece pomoci ljubaznost prema putnicima, besplatna voda ili app, bice manje posla za njih, zato sto ima znatno vise ljudi koji nude istu uslugu. takodje, nista od toga im nece pomoci dugorocno, posto autnomna vozila dolaze svakako. 

Link to comment

Ko tu plaća porez?

 

Zanimljivo pitanje. Uber osniva lokalne kompanije u svim zemljama u kojima posluje i preko njih ide svo poslovanje. To sve deluje OK. Medjutim recimo u Evropi su Uber kompanije u vlasnistvu Uber Holandija. Ono sto je zanimljivo je to da slicnoj praksi pristupaju i mnoge druge daleko starije firme (Recimo Big4 rade istu stvar. Holandija u evropi vazi za zemlju koja se koristi za izbegavanje poreza. Ono sto je jos tu zanimljivo je da je Uber Holandija u vlasnistu Uber Bermuda. Bermuda imaju porez na profit preduzeca od 0%. Ono sto dalje rade jeste da intelektualnu svojinu naplacuju preko kompanije na Bermudama i tako prebacuju profit. Ono sto je u celoj toj stvari fora je sto nista od toga nije nelegalno i sve to isto radi veliki broj velikih multinacionalnih kompanija.  Sto se mene tice ja mislim da treba naci nacin da placaju porez u drzavama u kojima posluju. Ako moram ja trebalo bi da moraju i oni.

 

nije problem ni u platformi, ni u kvalitetu usluge. jednostavno si dosad imao svet u kome su gradovi ogranicavali broj taksi vozila, a sada svako ko ima auto i treba mu ekstra lova moze da bude taksista. jednostavno imaju neuporedivu konkurenciju i tu nece pomoci ljubaznost prema putnicima, besplatna voda ili app, bice manje posla za njih, zato sto ima znatno vise ljudi koji nude istu uslugu. takodje, nista od toga im nece pomoci dugorocno, posto autnomna vozila dolaze svakako. 

 

Pa svakako nece biti posla za sve, neki ce morati da nadju nesto drugo da rade. Medjutim cela industrija nece nestati. I to je prirodna promwena uzrokovana tehnoloskim napretkom.

Link to comment

Nema kesa. Ide preko uberovog racuna i odatle se 80% salje vozacu direktno na racun. Ovde u Americi svako mora da podnese svoju licnu godisnju poresku projavu pa bi tu trebalo ukljuciti i ovaj prihod. Verujem da bi se u Srbiji zavrsilo kao sa ljudima koji izdaju stanove - pare u dzep.

 

Ovde je to trenutno velika tema jer se IRS setio da se ovako izbegava ogroman witholding tax koji bi mogli da kamce tako da sada smisljaju kako da to rese.

Link to comment

lepo je uštedeti na uslugama i smanjiti troškove preko ubera koji je nelojalna konjkurencija, a i da nije lep je simbol silazne spirale

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...