Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

Molim te nemoj da unosis dodatne dezinformacije u ionako konfuznu ekipu sa ovog sajta ;). Ali prvo da kazem da se slazem se u dosta tacaka sa svim sto si izneo dole, pogotovo je zanimljivo glediste da resursa na svetu ima dovoljno za sve (pa i za mnogo vise ljudi), sto je normalna posledica razvoja tehnologije i automatizacije. Covek i treba sve manje da radi, a da ima sve vise, bar tako osnovna logika nalaze. Ja bih dodao sam da je stanje kakvo jeste na ovoj planeti upravo zato sto imamo "ekonomiju", a ne ekonomiju i "finansije", a ne finansije. Problem piramide bogatsva bi automatski poceo da se resava ako bi se problem novca resio na jedan pravedan nacin.

 

Kazes da je novac sredstvo resavanje nedovoljnih resursa... Ne vidim kako novac moze da resi nedovoljne resurse, za mene je on samo sredstvo koje imitira vrednost i samim tim i ima vrednost, i koristi se zbog olaksanja trgovine. Dakle pomaze u distribuciji proizvoda kojih na jednom podrucju ima, a na drugom nema.

 

Bitcoin piramidalna ili ponzi shema? Prva recenica na Wikipediji: "A Ponzi scheme is a fraudulent investment operation where the operator, an individual or organization, pays returns to its investors from new capital paid to the operators by new investors, rather than from profit earned through legitimate sources."

 

U Bitcoinu niko nikome ne obecava nikakav profit prostom kupovinom istog, Bitcoin je nista vise nego IT imitacija plemenitih metala, sa jos boljim osobinama jer se tacno zna kolicina novo-emitovanog u vremenu i maksimalna kolicina koja ce postojati.

 

Konglomerati minera koji kontrolisu Bitcoin - da, u poslednje vreme taj problem je poceo da se izrazava, pogotovo u vezi problema sa skalabilnoscu Bitcoina. Kineski mineri koji proizvode ako se ne varam oko 80% novih Bitcoina, zapravo koce razvoj Bitcoina, a u saradnji sa firmom Blockstream koja je po mom misljenju poslata i finansirana od strane najmocnijih organizacija sa ciljem da unisti Bitcoin. Ali to je velika tema o kojoj me trenutno mrzi da pisem, koga interesuje procitace....

 

Problem koriscenja energije i problem centralizacije mininga se resava sa Proof-of-Stake algoritmom koji trosi neuporedivo manje energije i koji u uslovima relativno ravnomerne distribucuje nekog crypto-coina sprecava stvaranje monopola/konglomerata.... Ethereum ce uskoro koliko znam preci na PoS, sto se tice Bitcoina takvih planova za sada nema. Mislim da ce u roku od godinu dana Ethereum po market capu prestici Bitcoin (mozda ne i po nivou prihvacenosti, posto je za sada sve u kriptosvetu bar 95% spekulacija, a 5% realna potreba i pravo koriscenje kriptovaluta za placanje)

 

Jos jedna stvar... Mozda je koncentracija Bitcoina trenutno veca od fiat-a, ali nacini na koji nastaje Bitcoin i fiat su fundamentalno i dijametralno razliciti, tako da ta trenutna prednost fiatai nije toliko znacajna i moguca je promena....

 

 

Jasno mi je, medjutim velika je razlika izmedju onoga sto je blockchain trebao da uradi i onoga sto je uradio. Osnovna funkcija valute je sredstvo za posredovanje pri razmeni vrednosti, A bitcoin je postao spekulativna investicija poput piramidalne sheme u kojoj se valuta ne trosi vec se skuplja u nadi da ce se prodati nekome drugom za vecu cifru pre nego sto balon pukne pa opet iznova.

Drugi veliki problem je uluda potrosnja energije pri stvaranju novih bitcoina sto je stvorilo (vec pomenuto) konglomerate majnera koji zajedno kontrolisu preko 50% blockchaina i time mogu da diktiraju sta hoce. A najveci problem po meni je u tome sto bitcoin nema nikakav nacin da spreci monopolizaciju, naprotiv, shaka ljudi koja se investirala u bitcoin od ranih dana kontrolise gotovo sve. Koncentracija je veca od fiata i privatnih banaka koje stvaraju novac iz vazduha. Ako u fiatu imamo 0.1% koji kontrolise sve, u bitcoinu imamo 0.001%.

 

O fiatu necu ni da raspravljam, sasvim je jasno da je to hokus pokus, zec iz sheshira.  

 

Idealna situacija po meni je da novac nije ni potreban ako ljudi imaju pristup stvarima koje koriste, a ne vlasnistvo - monopolizaciju nad njima. A to nije Diznilend ili utopija. Hrane ima vise nego sto ima usta i bilo bi jos vise da se odustane od zivotinjskih proizvoda. Smestaja takodje ima dovoljno, vise praznih kuca nego beskucnika. Automatizacija nikad veca i tek ce da bude. Sve je stvar organizacije i optimalnog koriscenja resursa, ali posto 0.1% ili 0.001% hoce da budu gonichi robova onda nema nista.

Link to comment
  • 8 months later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

"Ukratko, ugrađena deflacija (inflacija nemoguća), anonimnost, brze transparentne transakcije bez provizije i opensource su najznačajnije osobine"

 

Tada sam to napisao, ali moracu da se ispravim..... Bitcoin ima inflaciju dokle god se ubacuju novi u sistem, a znacajna inflacija ce biti negde 2029-30. Nije anoniman uopste sam po sebi, anoniman je samo ako se sakrije IP adresa, ali se i dalje zna na kojoj adresi koliko Bitcoina ima i sa koje adrese na koju je otisao. Sada postoje firme koje identifikuju korisnike analizirajuci blockchain. Transakcije bez provizije... bilo nekad, sada je Bitcoin toliko ugusen na mreznom nivou da provizija za transakcije progresivno raste. Problem je skalabilnost i problem je sto su u celu pricu umesali krugovi kao sto je Bilderberg grupa. Uglavnom, Bitcoin je manje-vise unisten, njegovo mesto uskoro zauzima Ethereum. Postoji jos jedna vrlo znacajna valuta, to je Monero, koji ne pati od problema anonimnosti, a ni skalabilnosti donekle.

Link to comment

Trenutno je u Americi u toku pokusavanje pronalazenja lozinke za jedan gmail nalog, zbog kupljenih BitCoina.

 

Danasnja vrednost ~450k dolara, ako je kupljeno 2011. ili skoro $4.5m ako je iz 2010.

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

Ethereum je imao abnormalni rast u poslednja 2 meseca. Ko investira sada moze vrlo lako da ocekuje da ima 3x manje kroz kratko vreme. Mada nista nije sigurno, mozda skoci i na 1000 pa padne, na 300$, nikad se ne zna. Sto se tice dugorocnog ulaganja, mislim da je Ethereum prilicno siguran, ali po meni ubedljivo najsigurnijie ulaganje je ICNX (http://www.iconomi.net), koga interesuje neka detaljnije procita o cemu se radi, ukratko, cena ICNX-a prati globalno trziste kriptovaluta. Litecoin je kao tehnologija postao poprilicno zastareo, mnogo coina su bolji od istog, i to po nekoliko parametara, ja ga ne bih preporucio za ulaganje. Sve je to podlozno promeni. Ukoliko rese da od Litecoina naprave anonimnu valutu sa instant transakcijama, sasvim sigurno je da bi postao veoma bitan.

Edited by pyc
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...