Jump to content
IGNORED

Jeste li sujeverni?


Caligula

Recommended Posts


Nisam religiozan a sujeveran sam umereno, taman toliko da nosim jednu narukvicu od tikovine i žada vec skoro petnaest godina jer sam joj ucitao da mi je srecna. Perle su se od visegodisnjeg trenja smanjile i izlizale, neke su neprimetno otpale. Pre par godina sam uvrteo sebi u glavu da kada se tanka struna koja ih drzi na okupu pokida i kada budu poispadale odjednom, to ce biti pocetak mog potpunog propadanja. 


 


Isprva sam se iskreno nasmejao toj misli, onako od srca i rekao u bradu ne bez simpatije koju covek moze da oseca samo prema sebi - "idiote"


 


A onda mi se ta poruka ponovo jasno pojavila u glavi kada sam par meseci kasnije zakacio narukvicu o ogradu. I tu krece neki (zaista) nenametljiv ping-pong izmedju mog racia i poruke iz nepojamnog koja kljuca svako malo.


 


Na kraju racio zakljucuje "ok, naravno da je sujeverje ali sta ces sa tom potmulom autosugestijom koja ce da te sjebe iako to ne zelis" :D


 


Ne bih ovo pisao da veceras nisam obnovio svoju srecnu narukvicu - kupio sam jos jednu od tikovog drveta i promesao perlice sa starim petnaestogodisnjim. Ovog puta stavio sam duplu strunu. 


 


Imate li slicne ritualcice?


 


 


btw. ne secam se da postoji ovakva tema, ako postoji gasite ovo.


 


 


Edited by Caligula
Link to comment

Nisam sujeveran. Takodje mislim da si dobro uradio sto si na vreme obnovio narukvicu.  :D

 

Mozda ipak jedna stvar: kad pozelim da promenim neku naviku, ili vec da uradim nesto vazno, donesem bitnu odluku itd., imam utisak da cu imati vece sanse ako se to ostvari (ili zapocne) za vreme jednog od 4 velika keltska praznika (to mi ostalo iz mladjih dana, kada sam bio zaludjen druidima i irskom mitologijom).

Link to comment

Сујеверни обред јесте аутосугестија, и то може и да ради. Пошто од целог пантеона највише рачунам на Марфија (не да верујем у њега, него рачунам да ретко узима слободан дан), већ годинама хватам себе да сујеверно пазим како рукујем алатима, и ево, да куцнем у дрво, већ 20-30 година се нисам посекао, поломио... најгоре што ми се деси је огреботина од два-три сантиметра. Чега имам доста, мени по цеваницама не треба тетоважа :).

 

И то "да куцнем у дрво" је једно право на паузу, да се стане и поразмисли шта би могло да пође по злу, која су то врата куд би Марфи могао да уђе, и... бемлига, откако се држим тога, некако сувише често имам среће. Чак ме ни стари трабант тамо '96-99 никад није оставио на друму; остављао ме више пута на три ћошка од куће.

 

Ал' добро, мени ни црне мачке не прелазе пут... крену, погледају ме па се предомисле.

Link to comment

 

... најгоре што ми се деси је огреботина од два-три сантиметра. Чега имам доста, мени по цеваницама не треба тетоважа :).

 

Sto ljudi - sto ćudi.

Ja je baš zbog toga i imam .

 

Nisam sujeveran dok se ne "uhvatim" da jesam.

Na primer, kada ne žurim dok hodam, gledam da prekoračim "napukline" u asfaltu, ^_^

Link to comment

Prvo sam morao da obraćam pažnju ali sad mi je već rutina i mislim da uvek ustajem na desnu nogu. Isto sranje kao i kad sam ustajao na levu, možda sam i gori.

Znam da u vožnji dosta zavisi od ljudskog faktora, al imam i jednog Svetog Kristofera, čisto da pojačam shield.

Link to comment

Sujeveran sam do koske, od kad znam za sebe gradim rituale kojih se pridržavam, neki nestaju, novi nastaju.

U psihologiji se to zove OCD, ali ja od kad znam za sebe izbegavam da prođem "kroz" banderu.

Edited by JozoMujica
Link to comment

U psihologiji se to zove OCD

 

... bemga, ovo je ipak bezazlenije.

 

Mislim da je OCD mnogo intenzivniji u manifestovanju, moze se i sa strane videt'.

 

Imam jos dve mantre kojih sada mogu da se setim: prva je da se uvek umivam iz tri zapljuskivanja vodom (to mi je baba savetovala jos dok sam bio dete, "da te ne bije maler") a druga je da kada nesto bacam (peteljku od kruske npr) uvek mu pridruzim jos neki deo (kruske) da "ne bude sam/a". Za ovo poslednje bi vec neki psiholog imao sta da kaze.

Edited by Caligula
Link to comment

... bemga, ovo je ipak bezazlenije.

 

Mislim da je OCD mnogo intenzivniji u manifestovanju, moze se i sa strane videt'.

 

Drugara brat je imao (ili ima) OCD, to je pakao ljudi. Primera radi, čovek se kupao 10 puta na dan jer je morao stalno da bude čist. A to je samo banalan primer u odnosu na ono šta je još radio, no srećom, nekako se izlečio (ili su imali manje problema sa njim, nisam siguran). 

 

Msm ipak je to gore nego kada neko od nas polu sujevernih uradimo nešto poprilično tupavo kao kad npr popijemo ravno 5 gutljaja soka ili vode iz frižidera svaki put.

Link to comment

au lebtejebo, pun forum neuravnoteženkovića :O

 

mense zasad najlepše stvari događale petcima te mi otud verovanje da sve krupnoće pokrenem toga dana

 

bogomoljka nisam, u crkvu ne idem, sem što godinama nosam svuda sasobom ikonicu svete petke, zaštitnice žena. desilo se jednom da je izgubim, sigurno je dva meseca imala kraj sebe nisam, kad pojavi se ona tako niotkuda pod krevetom i to baš u petak :D

Link to comment

meni, recimo, mozak ume iznenada da da "zadatke" tipa - ako ne prođem sad kroz ovaj semafor desiće se to i to... ako ne pređeš ulicu pre ove žene ili ovog tipa desiće se to i to... ako ne eksiraš ovo što piješ sad do kraja biće to i to...

 

upali se tako samo od sebe :ph34r: srećom, uspevao sam da rešim zadatke u 99% slučajeva.

 

kad omanem, otresem glavom i kažem sebi "eeee al si prs'o - poludela ti glava" i brzo promenim tok misli

Link to comment

au lebtejebo, pun forum neuravnoteženkovića :o

+1  :D

 

Ajde malo o pravom sujeverju, na primer da se hleb nikad na sto ne stavlja/spusta naopacke, da se o deca nikako ne hvale, a ako se hvale da se obavezno proprati sa pu-pu, по сунцу иш'о, црна мачка, бројање кукавичјих ку-ку, хук сове у ноћи, пролазак ноћом поред гробља...

 

Pa Srbija se bre upoznala sa raznim konopljama dok su Indijanci bili jedini Amerikanci, pa sve do u duboko u 20. vek, tamo gde se potapala konoplja, ono u baru pa se pritisne kamenjem, pa se oslobadjaju gasovi, veliki mehurici...

Pa kad zene dodju da to ispomeraju, istuku, nadaleko se cuje igra, pesma, veselje, cika, bezobrazluci, kakvih je sve tu sujeverja bilo.

Ovde sve neki metrosujeverni, semafori, trista cuda....

Link to comment

 

Ovde sve neki metrosujeverni, semafori, trista cuda....

 

.... izrimujem te prvo a onda ti odgovorim. :fantom:

 

Pa ja sam dete urbanije sredine. Mogu da otvorim knjigu ale i bauci, običaji i mitologija slovenskih naroda pa da navedem primere sueverja kao takvog. Ovo je ono što meni "ne da mira..."

Link to comment

.... izrimujem te prvo a onda ti odgovorim. :fantom:

 

Pa ja sam dete urbanije sredine. Mogu da otvorim knjigu ale i bauci, običaji i mitologija slovenskih naroda pa da navedem primere sueverja kao takvog. Ovo je ono što meni "ne da mira..."

:lolol:

 

To sto tebi ne da mira nije sujeverje nego urbanizam  :P  i leci se prigodnim звечкама.

Nego, jesi li ti ili nisi, kad ti crna macka predje put zastao i cekao da neko naidje pa da tek tada ti prodjes, ili ako si human i ne zelis zlo bliznjem svom, isao okolo?

Link to comment

Сујеверје је понекад било и ХТЗ, например да се хлеб никад не сече к себи него од себе - из сасвим прозаичног разлога, кад омане ил омакне, да сечиво не иде ка теби. Или да се нож не оставља сечивом навише. То прозаично објашњење није имало јачину као оно "против урока", то је већ магија.

 

Слично, ал' по суштини различито, је све оно што радимо поради равнотеже у свемиру, разна чашћавања и чињења којекоме, да се не испадне себичан. Јер је то она мера добре воље према остатку човечанства, на коју то човечанство и ради. Макар било и симболично, да се проспе мало ракије пре него што се, хм, наздрави покојнику. То је више порука живима да неће бити заборављени, та добра воља. Или оно држање палчева, или просипање воде за неким ко креће у поход (да полаже испит, носи платни списак у СДК банку итд). То су после звали позитивним вибрацијама и како све не, а радило се откад знамо за себе.

Link to comment

:lolol:

 

To sto tebi ne da mira nije sujeverje nego urbanizam  :P  i leci se prigodnim звечкама.

Nego, jesi li ti ili nisi, kad ti crna macka predje put zastao i cekao da neko naidje pa da tek tada ti prodjes, ili ako si human i ne zelis zlo bliznjem svom, isao okolo?

 

Primetio sam da si ubacio ćirlicu na kraju, ako je to neki test. :ph34r:

 

Misliš ono, vozim auto, crna mačka pređe put, ja stanem pa ubacim u rikverc i vozim barem tri rotacije točkova? Nisam. :sleep:

 

Zavisi na kojoj frekvenciji mi radi mozak kad susretnem sujeverni običaj. Prospem li so, ako mozak uvati kao bad luck momenat, prosuću je/prebaciti malo preko levog ramena al ne uvek. Isto važi za merdevine i te neke opšte sujeverne pojave.

Crna mačka pređe put? Eventualno opsujem sebi u brk i na kvarno pljucnem tri puta al ne svaki put - rekoh, zavisi koliko mi luda glava u momentu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...