Jump to content
IGNORED

"Mediteran kakav je nekad bio"


kyo

Recommended Posts

potpuno si u pravu , no tu je sad ovaj malo siri koncept shvatanja Mediterana te su tako i Bugarska , Rumunija, Ukrajina, Rusija i Gruzija takodje Mediteran (ako gledamo po ulivanju i prelivanju ;))
Mediteran u svom sastavu ima razna mora - Ligurijsko, Balearsko, Jonsko, Jadransko, Egejsko, Libijsko itd. Ne znam kada to nije imao ta mora u sastavu?
Link to comment

"Mediteran, kakv je nekada bio" je odličan slogan za reklamnu kampanju i u njemu ima mnogo istine. Za razliku od novokomponovanih mediteranskih turitčkih destinacija, kao što su Grčka, španija i slične zemlje koje su turizam tek nedavno otkrile, u Hrvatskoj su ljudi u toku ovih 150 godina turizma shvatili da tu nema 'leba bez motike. Turizmom se bave uglavnom oni koji vole taj posao i imaju šlifa da se time bave. U Hrvatskoj nisam doživeo da ne mogu da prođem ulicom a da me svaka šuša ne vuče za rukav i nudi mi kojekakve happy-hour dealove, veče posvećeno zvezdama holandse estrade i šta ti ja znam šta već. Hoteli su skriveni u uvale, pa ne kvare pejzaž.Iako moj naglasak (Beograd il' Novi Sad, pitanje je sad) izaziva veliku radoznalost, iznenađuje me apsolutna diskrecija. Iako vidim da mnogi (u restoranima, kafićima, na recepciji i tako dalje) prosto čeznu za 1 dobrim razgovorom, svu inicijativu prepuštaju meni kao gostu.Ukratko, Croatia rulez.

Edited by Yossarian
Link to comment
Pa sad. Meni, pošto sam neposredno posle Italije došao u Rovinj, baš su prijale normalne cene, komšije koje stanu da čakulaju na sred trga, nasmejani i ljubazni kelneri, čisto more, itd. Nije kao što je "nekad bilo", ali nisu bezobrazni prema turistima kao s druge strane Jadrana, gde valjda podrazumevaju da mogu da te tretiraju kako hoće (čast izuzecima) i da će uvek neko drugi doći, ako ti nećeš ponovo. A hoćeš, jer nema Italije bez Italije... to znaju i dozvoljavaju sebi svašta zbog toga.
samo da se slozim da je jadranska obala italije sr***. i kao obala, i kao more itede. tu poredjenja sa hrvatskim jadranom jednostavno nema (bar kako ga se ja secam jer zaista bas davno nisam isla). tirensko more u italiji (valjda se zove tirensko) je vec nesto sasvim drugo. mada moram da priznam da vec 3 protekle godine palim u francusku na more. nekako one prenatrprane plaze u italiji i svi ti ljudi koji se deru okolo i skacu ti zavrat i voze k'o manijaci, uniste ti odmor. e sad jeste tacno da ja more nesto preterano ni ne volim, ali ajd kao 1 nedelju godisnje + poneki vikend ubacim..
Link to comment

Evo sto je Mediteran kakv je nekad bio. Nema naplate, nema stolica, nema kafica, nema pizdarija na prodaju, nema pedestet skutera u vali.A ima mora, ima mirisa, ima mjesta za sugaman, ima pineta do samoga mora, ima lijenih popodnevnih sati i tako toga. -_- More.jpg

Edited by minja
Link to comment

uf bre, jel moguce da je tako svuda u Hrvatskoj ?stvarno nema tih dzidza-bidza, plaznih prodavaca i slicnog sranjaove godine sam stradala na Tajlandu, nece da te ostave na miru ni na najzabitijoj plazi

Edited by Allegra
Link to comment

Mozda su sloganom parafrazirali Brodela koji je za Dalmaciju rekao da izgleda kao Italija i to kao "jedna jako stara Italija". Inace, ne zamajavajte se sa tim da li je istocna obala Jadrana Mediteran ili nije. To je cak Mediteran u uzem smislu tog pojma.

Link to comment

Rovinj(Pretpostavljam da je ovo dobro mesto, a moderatori mogu da premeste/otcepe, kako im se svidja). Dakle, iz Venecije se katamaranom vrlo brzo i udobno stize u Rovinj. Mali problem je provaliti tacno gde u Veneciji staje katamaran, tj. gde mu je veziste, ali to cu da ostavim drugim interesentima - kao sto rekoh, lutanje po Veneciji je nagrada samo po sebi. ;) Kao sto sam vec pominjao, vratio sam se nazad u Mletke autobusom sto je bila losa ideja: 1) traje 5 sati! 2) kosta skoro isto kao katamaran (35 vs 50 evra), 3) staje se 2x na granici: slovenackoj i italijanskoj - dok automobili lepo prolaze, samo mahnuvsi pasosem, carinici sa obe strane CRO/SLO granice nalaze posebno uzbudljivim ne samo da putnike iz autobusa isteraju napolje, vec i da brizljivo, bez ikakve zurbe, pretresu sve kofere i ranceve... <_< ...SLO/IT granica se samo prozuji._rovinj1.jpgPristizanje u Rovinj (imate na slici i detalje prevoznika)Rovinj je nekada bio deo Repubblica Serenissima di Venezia, to se i dan-danas ocitava u starom gradu (pasazi slicni sottopassaggio-ima u Veneciji, ili krilati lav Sv. Marka, koji je inace i dan-danas na venecijanskoj zastavi)._rovinj4.jpgU blizini gradske vecnice, krilati lav Sv. Marka na kapijiSetnje po starom gradu su velika uzivancija, posebno uvece i nocu. Cuvajte se skliske kaldrme, posebno ako nosite japanke (ulice su ne samo skliske, nego cesto i strme, pa nije sigurno gde ce zavrsiti onaj ko padne ;)). Umetnicka kolonija koja od davno zivi i radi u starom gradu je i dalje tamo (posebno ulica Grisia), uvece mozete gledati izlozene slike. Posle ponoci moguce je sesti na kafu (ili neko od sve boljih lokalnih vina) uz samo more, na stenama (donesu vam posluzenje na stene, veoma cool). Za klopu ima mnogo simpaticnih restorancica, sa hranom koja varira (ali nesto katastrofalno lose nisam nasao). Ima restorana koje u stvari (i dalje) drze Beogradjani, ali posto to jedno vreme nikako nije bilo popularno, to je uglavnom sad pod tudjim imenima (hrvatskim, albanskim ili italijanskim). Svejedno, mozete pojesti cevape sa sopskom salatom iste kao i bilo gde u Skadarliji._rovinj2.jpgJedinstveni sarm skliskopogibeljnih plocnika ulastenih vekovnim tabanjanjem, ispod jednog jednako starinskog sottopassaggioaAko se slucajno desi da neki dan bude sveziji (obicno posle kise), nije sve izgubljeno, okolina Rovinja je prepuna alternativnih aktivnosti za koje je takvo vreme pogodnije nego kad je vrucina. Mozete birati izmedju iznajmljivanja bicikla ili skutera, slobodnog pentranja, vidi sliku, ili npr. voznje brodicem oko okolnih ostrva, ili do Limskog kanala. Ako budete dobri sa kapetanom, kao sto smo mi uspeli da se bondujemo, mozda ce vam pustati i turbo-disko verziju "Za Beograd" preko razglasa (uz najavu, "za drage goste iz Srbije"... sto je najepse, ni posle te najave nismo bili baceni u more)._rovinj2a.jpgFree climbing oprema se moze iznajmiti, za gips ne znamAko imate srece, mozda ce vam doci u posetu neki ovako vrlo druzeljubiv galeb. Kornet od mog sladoleda mu se izuzetno dopao i vise nije hteo da ode. Na zalost, nisam mogao da ga prosvercujem do Australije, pa je tu i ostao. Nadam se da je dobro sada._rovinj5.jpgPrijateljski naklonjeni lokalacSve u svemu, jedva cekam da idem ponovo. ;)

Edited by Indy
Link to comment
  • 2 weeks later...

indy, za tebe je stvoreno da jedne godine dođeš na sabatinu (tradicionalna dalmatinska proslava povodom kraja berbe grožđa i pravljenja vina) na visu. osim što je otok pravi bombon, još uvik nije dovoljno razvikan kao turistička destinacija, a i termin je malo vanka sezone. ove godine je sabatina u podšpilju na visu (skupina malih mistašaca, ali malih po viškom kriteriju :D ) bila urnebesna. glavna manifestacija se održavala u mjesnom kazalištu (za razliku od hvarskih, povijest viških kazališta nije tako poznata, ima ih, mislim, 7-8, gotovo u svakom otočkom mistu po jedno, i u njima actually djeluje nešto nalik amaterskim kazališnim skupinama). na nekoliko lokacija u mistu se peče riba, dile viške/komiške pogače (nomenklatura ovog jela zatjeva poseban topik) i, naravno, vino, s razlikom u odnosu na klasične ribarske večeri, što je ovo doista domaća proslava i populacija je velikom većinom otočka (i to svih, ali svih dobnih skupina, što je dijelom zaslužno i za izuzetno prijateljsku i dobronamjenu atmosferu, gdje vam se stalno oko nogu motaju lokalni penzići i upućuju vas di vam je nešto bolje, friškije, udobnije...). uz domaće tu su i jedriličari sa tradicionalne viške regate koja je u to doba godine, i zalutali splićani u potrazi za dobrim tulumom. u kazalištu je, daklem, centralna proslava za koju se ne plaća ulaznica, već samo stoji grbavo napisan natpis "CA KU DO". ceremonijalni dio večeri se sastoji od nastupa mjesne klape (koji su svi isključivo za tu priliku obukli bile košulje i obrijali se, što se smatra priličnom komercijalizacijom za podšpiljske uvjete), nastupa jednog lokalnog šlager pjevača ivo nešto (sram me bilo, zaboravila sam prezime, a najavljen je referencom da je nastupao čak u los angelesu :D ), i, na kraju naravno, kraljica večeri-tombola, u kojoj je glavna nagrada bio milnac za orahe. u stankama i nakon programa se pije, piva i pleše (bala). uglavnom, izuzetno spontano, nepatvoreno i simpatično...

Edited by Nicol
Link to comment

ma turista još nema previše, uglavnom je kao destinacija bio antipod mondenom hvaru (mislim da su u 8 misecu i neki kampovi i radionice za mlade alternativce), plus dosta nautičara. golaća sam slabo viđala...edit: za skroz a-la-vild bi ipak bilo lastovo

Edited by Nicol
Link to comment
ma turista još nema previše, uglavnom je kao destinacija bio antipod mondenom hvaru (mislim da su u 8 misecu i neki kampovi i radionice za mlade alternativce), plus dosta nautičara. golaća sam slabo viđala...edit: za skroz a-la-vild bi ipak bilo lastovo
Lastovo je zakon totalni, pre mnogo vremena kad sam bio tamo bilo je romanticno kao na novoj gvineji, svi goli, komarci ko rode, satori, seks po zbunju i stenama, kupanje samo u moru, ishrana konzervama i ribom, zdrav zivot u prirodi. najveca zabava je bila kad zgazis na jeza pa onda moras da skaces na jednoj nozi.
Link to comment
  • 1 year later...

pitanjac, jel neko bio na visu poslednjih godina? isao bih tamo u septembru i zanima me stepen verovatnoce za neku pizdariju apropo cinjenica da je vozilo na bg table - licno sumnjam ali ko velim bolje da pitam. to i tranzit kroz split do trajekta i transfer na vis. ako se uputim tamo, verovatno bi uzeli kucu u milni, sto znaci da ce povremeno morati da se ide u shopping do grada i nazad, 2x10km.... malo mi je glupo sto ovo pitam posto su dosadasnja iskustva sa hr (kvarner, istra) super ali mi se bas ne ide mecki na rupu (pominjao sam pasman juce....:))....

Link to comment

dajte tip za neku dobru plažu na severnom jadranu, apartman odmah iznad nje i da je barem sitan šljunak (da i jednoipogodisnjak moze da se igra). oli je severni jadran niska izbetoniranih poluplaža i betonskih hotelčina?

Link to comment

@ gazzaja ne bio, samo nekad davno, ali se secam da je bar trecina muskog zivlja bila srpskog porekla (vojnici koji su se pozenili mestankama). i koliko sam cuo nisu imali nekih problema, sukoba ni nista. rekao bih da ti je prolaz kroz split najrizicniji deo, a i to nije nesto, u po bela dana...ajd mozda ima i neko ko je bio, zanima i mene (mada vise lastovo)

Edited by aram
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...