Jump to content
IGNORED

Only Lovers Left Alive, Jim Jarmush


Аврам Гојић

Recommended Posts

Meni se čini da je zaplet sa sestrom namerno banalan.

Ona je došla da ih prodrma, trebao im je neki trivijalni problem da ih razbudi i pokrene.

Link to comment

A, da ti je samo Dead Man savršen :)

 

ja ih imam više, pre svega Mystery Train, Down By Law...i da, Dead Man

 

Ja stvarno volim te i skoro sve Džarmuše, ali mi je Dead Man slojevitiji, moćniji i ambiciozniji od ostalih. Ali, dobro, u pitanju su ukusi, kapiram.

Link to comment

Pa, možda nije baš tako. Ako se pogledaš unazad na njegove filmove, videćeš da su njegovi junaci uvek imali neki problem, oko koga se vrtela priča. Čak i u Broken Flowers, gde je potraga za izgubljenim ne samo povod za priču, već i neka dubina glavnog lika koji se nalazi u trenutku svođenja računa sa samim sobom i svojim životom.

Ovde je teškoća u tome što je pred glavnim junacima i iza njih večnost, pa nemaju baš nekih problema. Tu nije nađena mogućnost za priču bolja od toga sa ćerkom, možda i nije moglo.

 

Da nemaju problema - pa nije tako, svet im je postao prazan i imaju samo sebe, potrebna im je ta krv, pa se tako na kraju i posluze onim mladim parom ciste krvi. Problema ima na sve strane, i napaljena sestra im nije bila potrebna, imho. Sve sta inace napisem je subjektivno misljenje, tako da ne tvrdim ja sad kako treba i vama to da bude suvisno, mada me iskreno cudi da nije tako.

 

Opet to sta napisah da JJ ne pati od toga da mora svasta nesto da se desi u filmu i dalje stoji, samo me mrzi sad da obrazlazem, mislila sam da ce se to razumeti, pogotovo sto ste pogledali toliko filmova.

Link to comment

Odjavljujem se vehementnom izjavom da ovaj film, po rečima Marka M. Dabovića, "treba da uzme najveće nagrade, a da Kusturica bude u zapećku".

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Da nemaju problema - pa nije tako, svet im je postao prazan i imaju samo sebe, potrebna im je ta krv, pa se tako na kraju i posluze onim mladim parom ciste krvi. Problema ima na sve strane, i napaljena sestra im nije bila potrebna, imho. Sve sta inace napisem je subjektivno misljenje, tako da ne tvrdim ja sad kako treba i vama to da bude suvisno, mada me iskreno cudi da nije tako.

 

Opet to sta napisah da JJ ne pati od toga da mora svasta nesto da se desi u filmu i dalje stoji, samo me mrzi sad da obrazlazem, mislila sam da ce se to razumeti, pogotovo sto ste pogledali toliko filmova.

 

 

Taj problem s krvlju i imaju zato što im ta sestra popije svu krv koju su spremili za neko vreme.

 

Inače svaki film ima priču i uvek se nešto dešava, al' dobro sad, da ne tupim.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Dugo nisam uživao u nekom filmu kao u ovom.

 

Priča je beskrajno šarmantna i puna Džarmuševog suvog humora. Junaci su umorni od vampirskog života - selidbi, održavanja "maskarade", stalne potrebe za krvlju, ali nisu umorni od same večnosti, imaju svoje kolekcionarske, intelektualne strasti, i veliku uzajamnu ljubav, i tako njihova priča nekako teče dalje kroz vekove. 

Fotografija je savršena, kao i kod svakog Džarmuša, dočarao je život starih bića u svetu koji je ostario sa njima.

 

Morate svi da gledate ovo. Naročito Indy, ako već i nije.

 

only_lovers_left_alive_ver3_xlg.jpeg

 

 

Pa Indy je izmislio taj film :)

Link to comment

Dugo nisam uživao u nekom filmu kao u ovom.

 

Priča je beskrajno šarmantna i puna Džarmuševog suvog humora. Junaci su umorni od vampirskog života - selidbi, održavanja "maskarade", stalne potrebe za krvlju, ali nisu umorni od same večnosti, imaju svoje kolekcionarske, intelektualne strasti, i veliku uzajamnu ljubav, i tako njihova priča nekako teče dalje kroz vekove. 

Fotografija je savršena, kao i kod svakog Džarmuša, dočarao je život starih bića u svetu koji je ostario sa njima.

 

Morate svi da gledate ovo. Naročito Indy, ako već i nije.

 

only_lovers_left_alive_ver3_xlg.jpeg

 

Mislim prvi film "sa vampirima" koji me je ovako odusevio, podnaslov "upotreba vampira kao sinonim za vecnost". Sve mi deluje kao 1 dugacak spot sa pauzama za cavrljanje, sjajna muzika uklopljenja u njihovu ekstazu. Kritika savremene omladine, nista novo, jel?! Odlicni Dzarmus kog obozavam i koji me odusevi sa svakim sledecim filmom (mada The limits of control mi je na prvo gledanje bas isao na zivce-tj. sve sem fotografije i toplih boja Spanije).

Link to comment

Dugo nisam uživao u nekom filmu kao u ovom.

 

Priča je beskrajno šarmantna i puna Džarmuševog suvog humora. Junaci su umorni od vampirskog života - selidbi, održavanja "maskarade", stalne potrebe za krvlju, ali nisu umorni od same večnosti, imaju svoje kolekcionarske, intelektualne strasti, i veliku uzajamnu ljubav, i tako njihova priča nekako teče dalje kroz vekove.

Fotografija je savršena, kao i kod svakog Džarmuša, dočarao je život starih bića u svetu koji je ostario sa njima.

 

Morate svi da gledate ovo. Naročito Indy, ako već i nije.

 

only_lovers_left_alive_ver3_xlg.jpeg

divan, divan... od muzike do priče i fotografije... Mislila sam o njemu par dugo posle gledanja... "Upstream color" juče gledala i jako je čudan, zanimljiv i akcenat na fotografiji i muzici... ne baš do tančina pojašnjena priča, ali jako interesantan. A, http://m.imdb.com/title/tt1263750/ me opčinio... Edited by fluffy
Link to comment

Dugo nisam uživao u nekom filmu kao u ovom.

 

Priča je beskrajno šarmantna i puna Džarmuševog suvog humora. Junaci su umorni od vampirskog života - selidbi, održavanja "maskarade", stalne potrebe za krvlju, ali nisu umorni od same večnosti, imaju svoje kolekcionarske, intelektualne strasti, i veliku uzajamnu ljubav, i tako njihova priča nekako teče dalje kroz vekove. 

Fotografija je savršena, kao i kod svakog Džarmuša, dočarao je život starih bića u svetu koji je ostario sa njima.

 

Morate svi da gledate ovo. Naročito Indy, ako već i nije.

 

only_lovers_left_alive_ver3_xlg.jpeg

 

Odlično si opisao film. Čini mi se da je ovo prvi put da se neko pozabavio vampirima na pravi način; Jarmusch je napravio velikio odstupanje od tipičnog krvopijskog stereotipa, i otkrio nam njihovu intelektualnu i senzualnu stranu karaktera. Čak je i sam ritual konzumacije krvi zavodljiv i omamljujuć, gotovo narkozan. Dodao bih da je film, ujedno, i sjajna kritika društva. U filmu vampiri deluju daleko humanije nego ljudi. Zato i ne čudi da Adam živi u Detroitu, u gradu koji ljudi napuštaju. Sjajan film!

Link to comment

 i otkrio nam njihovu intelektualnu i senzualnu stranu karaktera.

oni to imaju? mislim, vampiri postoje, jel? koje druge strane karaktera vampiri imaju, i po kojim to izvorima? kako je on to video, poznaje neke vampire? šta nam je otkrio???

film je lepo snimljen i režiran, i kasting je odličan. ali je besmislen, mislim kad već tretiraš vampire kao da zaista postoje. onda možeš da nam otkrivaš i otkrivaš i otkrivaš. niko ništa ne zna o njima zaista, sve što uradiš je neko otkrivanje. big deal.

 

edit - svima koji vole ovo jarmuschovo go...film, preporučujem abela ferraru i film addiction iz 1995.

Edited by MocaVukotic
Link to comment

oni to imaju? mislim, vampiri postoje, jel? koje druge strane karaktera vampiri imaju, i po kojim to izvorima? kako je on to video, poznaje neke vampire? šta nam je otkrio???

oh™

Link to comment

^

 

:lol: pa ne znam šta da kaźem, zbunio si me.

evo ovako. oko vampira postoji kanon, mitologija. i vidi se da je Džarmuš poznavalac kanona. dosta toga je tu, maskarada, tj. održavanje tajnosti, potom odnos sa smrtnim slugama, a Džarmuš je to lepo i inteligentno rekontekstualizovao.

ono, nema ni noar fem fatal žena osim na filmu, pa ćemo opet uskoro da pričamo koji je doprinos Eve Grin ovom kanonu.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...