Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

ni ja nikad nisam potrefila dobar kolac u mandarini, i ne idem vise tamo.

super je ta krempita, nemam stvarno nikakvu primedbu, jedino me nervira cena. oni su digli cene prosle godine, kad su otvorili sedenje u poslasticarnici, pre toga su im kolaci bili priustljivi i za van. mislim, treba mi za kafu i kolac 5 eura. ko da sam na trgu svetog marka u veneciji.  

 

inace, od jutros otkako si napisao pohvalu,  jedu mi se krempite, i sad dok sam prockala po receptima intenzivirala mi se zelja. prokletstvo :)

Link to comment

ove nedelje cu praviti zaher kocke. ne secam da se da sam stavljala recept. to je najsvecaniji, naujuksniji i najjednostavniji kolac u svemiru. pa cu zakeljii i recept i sliku cim se nakanim da realizujem projekat. 

 

eo moje lepotice, odlepicu od divote. pravila sam s crnom cokoladom. 

 

dwv3w5.jpg

 

SACHER KOCKE

 

tijesto: 8 jaja

6 žlica šećera

20 dkg čokolade za kuhanje

20 dkg mljevenih oraha

krema: 1/2 l vrhnja

20 dkg čokolade za kuhanje

Postupak: odvojeno istući žutanjke i bjelanjke. Dodati u istučene žutanjke šećer, prethodno rastopljenu čokoladu i orahe te u to lagano zamješati snijeg od bjelanjaka.

Staviti peći na 180 C jedno pola sata (provjeriti čačkalicom kad je gotovo)

Toplo tijesto ispikati čačkalicom i još toplo premazati đemom od marelice. 

Na ohlađeno tijesto staviti kremu!

Postupak za kremu: pola litre tekućeg šlaga mješati na laganoj vatri zajedno sa čokoladom, sve dok se čokolada ne otopi.

Paziti da vrhnje i čokolada ne zakipe.

Toplu kremu preliti po ohlađenom tijestu i dobro sve ohladiti. 

Edited by darling
Link to comment

Ja danas naletela na krempitu u kafeu u Frankfurtu, bila bas ukusna, ciljano cu svratiti ponovo. Najbolje mi je bilo sto ni sami ne znaju kako se zove taj kolac :D Rekoh im da napisu lepo "krempita" i da ne brinu :D

U Svajcarskoj ih zovu Cremeschnitte. Dodaju u sredinu jos jednu koru, a odozgo secernu glazuru i smatraju da je to njihov lokalni kolac.  :isuse: 

Link to comment

eo moje lepotice, odlepicu od divote. pravila sam s crnom cokoladom. 

 

...

shalje materi na vajber, ovo je neshto njene vrste -_-

 

Krempite sa pihtijama dolaze sa godinama

 

Sent from my SM-G920V using Tapatalk

ali pazi, pihtije u lisnatom testu, samo da se nekako tehnoloshki reshi nalivanje, to bi bilo shtogod -_-

Link to comment

U Svajcarskoj ih zovu Cremeschnitte. Dodaju u sredinu jos jednu koru, a odozgo secernu glazuru i smatraju da je to njihov lokalni kolac.  :isuse:

Kada sam pitala, kelner je iz kujne dobacio "nesto kao Napolitaner", moguce da, posto je vec bilo popodne, kuvar nije bio tu (ili da se kolaci spremaju negde drugde). Istrazicu to malo bolje iduceg puta :)

Ne znam sta je inace Napolitaner, nalazim najrazlicitije slike kada potrazim, ali imam utisak da nemaju veze ova dva kolaca. No, nadjoh nesto drugo, na sta je mozda mislio - "Napoleon Torte", sto vec ima nekih dodirnih tacaka

 

  

Zaboravih, kada sam bila u Sjenici letos, svratismo u poslasticarnicu po preporuci vodica iz Nacionalnog parka Uvac, da bismo probali "trileće". Toliko nisam mogla da zapamtim ime i da povezem o cemu se radi, da je sreca sto je to malo mesto i da kada sam rekla "poslao nas je Mesko", covek odmah znao o cemu se radi :D To je za one koji bas vole mleko i da nije previse slatko, dakle nama je odlicno selo. Trileće je dakle - bogatiji koh. Zasto se tako zove, pa - pravi se od tri vrste mleka (tres leches). Medjutim, ja kao mali Perica, zamisljam to kao kombinaciju mleka tri zivotinje, a zapravo je u pitanju redovno tj. kravlje mleko (1), kondenzovano mleko (2) i slatka pavlaka (3). Izgleda da je poreklom iz Juzne Amerike. U svakom slucaju, meni se dosta svidelo, a ja sam kao mala inace jako volela koh, zato sto je to bio jos jedan nacin kako da unesem mleko u sebe -_-

576e32b9-7508-413d-8d87-56190a0a0a6c-a-7

 

Ako vas put navede u Sjenicu, poslasticarnica Sandzak u samom centru gde je korzo, preko puta Poste. Vlasnik se, mislim, zove Fatmir.

Link to comment

e, kasmo kod koha. nama mnogo fin koh u gelatu (kod dzelata :D) u bloku 64, bio oko 220 dinara, sam u svojoj posudici, sa karamelom odozgo. vrlo vrlo lep.

 

 

ex kosta, coshak gandija i gagarina.

Edited by gospa buba
Link to comment

nemam pojma, ali jela sam ga nekoliko puta po nekim bg restoranima i nekako je bio presladak

 

ovaj kod turčina je taman kako treba, nekako osvežavajuć, očito turci to bolje znaju

 

ed.

slovce

Edited by dùda
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...