Jump to content
IGNORED

Nasleđivanje u Srbiji


Razzmatazz

Recommended Posts

Nasledna prava stranaca<A name=clan_7>Član 7Strani državljani u Republici Srbiji imaju, pod uslovom uzajamnosti, isti nasledni položaj kao i domaći državljani, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.Znači, ako bi državljanin Srbije imao prava da nasledi u zemlji čije državljanstvo ima onaj koji se odrekao srpskog onda bi i državljanin te zemlje mogao da nasleđuje u srbiji, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno

Link to comment

A postoji li neki spisak država sa kojima državljani Srbije imaju regulisan taj recipročno uređen nasledni položaj kao i državljani tih drugih država?

Link to comment
A postoji li neki spisak država sa kojima državljani Srbije imaju regulisan taj recipročno uređen nasledni položaj kao i državljani tih drugih država?
Колико ја разумем, то регулисање се односи на посебне случајеве, тј где имамо неки абнормалан споразум. У општем случају, ако у таморжу грађанин Србије (или било који други странац) има право да наследи, онда и у Србији грађанин таморжа има исто право.
Link to comment
У општем случају, ако у таморжу грађанин Србије (или било који други странац) има право да наследи, онда и у Србији грађанин таморжа има исто право.
Pa dobro, znamo li sa kojim to državama postoji to uzajamno pravo bez ikakvih problema?
Link to comment

Ako me sećanje ne vara, za to se traži mišljenje od Ministarstva spoljnih poslova, a mislim da važi oboriva pretpostavka uzajmnosti, tj sa svim zemljama postoji uzajamnost ako se suprotno ne dokaže.edit: disklejmer - ne uzimajte ovo zdravo za gotovo, poslednji put sam o ovom čitu kada sam polagao pravosudni

Edited by dusan1975
Link to comment
Pa dobro, znamo li sa kojim to državama postoji to uzajamno pravo bez ikakvih problema?
Kao što napisa Dušan, važi oboriva pretpostavka da postoji reciprocitet. U slučaju da sudija koji sprovodi ostavinsku raspravu posumnja, ili zna da su našim državljanima ograničena prava u vezi nasledjivanja u državi iz koje potiče potencijalni naslednik, traži informaciju od Ministarstva spoljnih poslova, preko Ministarstva pravde o tome da li postoji ili ne, reciprocitet. U praksi, sudije koje rade ostavinu, uglavnom imaju kod sebe listu reciprociteta.
Link to comment
U praksi, sudije koje rade ostavinu, uglavnom imaju kod sebe listu reciprociteta.
Pa dobro, o tome pitam uglavnom :D Možda je bolje da preformulišem - da li je poznato (nije valjda ta lista tajna?) da država Srbija ima uredni reciprocitet sa na pr. državama EU (i ima li izuzetaka), USA, Kanade, Australije, tojest tamo gde postoji pristojan broj naših iseljenika? Recimo da nije od prevelike važnosti da znam kakva je situacija sa Čadom ili Gabonom, ali da li postoji neka evropska država (ili USA/Kanada/Australija) gde je poznato da postoji problem sa ovakvim reciprocitetom?
Link to comment
Pa dobro, o tome pitam uglavnom :D Možda je bolje da preformulišem - da li je poznato (nije valjda ta lista tajna?) da država Srbija ima uredni reciprocitet sa na pr. državama EU (i ima li izuzetaka), USA, Kanade, Australije, tojest tamo gde postoji pristojan broj naših iseljenika? Recimo da nije od prevelike važnosti da znam kakva je situacija sa Čadom ili Gabonom, ali da li postoji neka evropska država (ili USA/Kanada/Australija) gde je poznato da postoji problem sa ovakvim reciprocitetom?
http://www.mpravde.gov.rs/cr/articles/medjunarodne-aktivnosti-eu-integracije-i-projekti/medjunarodna-pravna-pomoc/tabela-reciprocitet.html
Link to comment

E, to je već konkretno. Još kad bi neko od pravnika bio ljubazan da razjasni u čemu je razlika između nasleđivanja INTER VIVOS i MORTIS CAUSAE?"Inter vivos" je za vreme života, a "Mortis causae" je post-mortem, pretpostavljam? Odnosno, da li ovaj poslednji slučaj pretpostavlja postojanje testamenta ili je baš za slučaj kada oporuka ne postoji, pa recimo rodbina nasleđuje po automatizmu?

Link to comment
E, to je već konkretno. Još kad bi neko od pravnika bio ljubazan da razjasni u čemu je razlika između nasleđivanja INTER VIVOS i MORTIS CAUSAE?
Ама и остало... шта значе оне три колоне - дипломатски, фактички, законски?Овако садржи негативну информацију, тј мање знам него пре читања.
Link to comment
E, to je već konkretno. Još kad bi neko od pravnika bio ljubazan da razjasni u čemu je razlika između nasleđivanja INTER VIVOS i MORTIS CAUSAE?"Inter vivos" je za vreme života, a "Mortis causae" je post-mortem, pretpostavljam? Odnosno, da li ovaj poslednji slučaj pretpostavlja postojanje testamenta ili je baš za slučaj kada oporuka ne postoji, pa recimo rodbina nasleđuje po automatizmu?
Pogrešno si pročitao, nije nasleđivanje inter vivos, već sticanje prava svojine inter vivos, što znači mogućnost da naši državljani stiču svojinu na teritoriji druge države pravnim poslovima (najčešće kupoprodajom). Mnoge države ograničavaju strance u sticanju svojine, naročito u sticanju svojine na nekretninama.To nema veze sa nasleđivanjem, koje je uvek i svuda mortis causa (nema nasleđivanja za života, premda postoje posebni ugovori kojima se može raspodeliti imovina naslednicima i za života). Uzgred, postojanje testamenta se ne pretpostavlja već dokazuje.
Link to comment
...To nema veze sa nasleđivanjem, koje je uvek i svuda mortis causa (nema nasleđivanja za života, premda postoje posebni ugovori kojima se može raspodeliti imovina naslednicima i za života). Uzgred, postojanje testamenta se ne pretpostavlja već dokazuje.
Pogrešno sam se odrazio - nisam mislio na to da se pretpostavlja postojanje testamenta, nego da li ta mortis causa pokriva samo slučajeve kada postoji testament (a recimo isključuje taj neki automatizam sa rodbinom u slučaju nepostojanja istog).BTW, kad smo kod toga, znači da ja mogu u testamentu da navedem da u slučaju smrti sve ostavljam Dalaj Lami, ali država Srbija će to blokirati i moju ostavštinu dati... kome?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...