Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Prvi put za to cujem. No ja nikada nisam kupovao nekretninu tamo (niti znao nekoga ko jeste).

 

U prakticnom smislu, ne znam u cemu bi bila razlika cak i da jeste tako? Negde si vlasnik, ali si pod hipotekom (banka moze da ti oduzme to vlasnistvo ako ne placas ratu), negde nisi formalno vlasnik pa mozda krace traje da procedura izbacivanja, ali svede se na isto. Nije mi nikada iko to spomenuo kao razlog za nekupovinu nekretnine.

Smisao bi bio u porezu, tj. dok ne otplatiš stan, banka vlasnik-> banka plaća porez...

 

Drugo, objasnilo bi onih tvojih, po meni zaista neverovatnih, 30ak posto vlasništava nad nekretninama u Švajcarskoj... Tj, da ljudi koji kupuju nekretninu se statistički ne vode kao vlasnici, zbog različitog pristupa prilikom kupovine od ostatka Evrope...

 

Drugo, u praktičnom smislu, mogu pravnici bolje da ti odgovore, ali ako si vlasnik nekretnine, bez obzira što banka ima hipoteku, ti možeš uvek da je prodaš i isplatiš banku, možeš da prepišeš na dete, možeš da podizdaš, možeš svašta... Ako je banka vlasnik, možeš samo da živiš... Praktično je poprilično velika razlika...

Link to comment

 U Amerikama je izgleda bilo drugacije - ljudi su 'ladno izlazili iz kuca/stanova kad nisu imali para da ih placaju dalje (obavezno ostavis kljuc u bravi, ne?) a banka ih nije/ne juri da plate 'resto'. I ovo moze neki pravi™ amerikanac da potvrdi, ne? 

Nisu ostavljali kljuceve, vec umjesto rate u kovertu stavljali kljuceve i slali banci, tzv. "jingle mail". Glede razlike izmedju duga i sume ostvarene na dobosu, to zavisi od drzave do drzave. Npr. Arizona je drzava gdje te banka ne moze ganjati za eventualnu razliku, dok npr. u Illinois moze.

Link to comment

@radisa

Mislim da objasnjenje ne lezi u tome vec u drugim stvarima. I u Nemackoj je nizak % vlasnistva, i tamo ljudi iznajmljuju po ceo zivot. Malo sam guglao, nigde se ne spominje to sto ti je rekao taj drugar, i svugde se pise kao da se podrazumeva da je kupac vlasnik koji ima nekretninu pod hipotekom (npr. kamatu koju placas mozes da odbijas od poreza, a s druge strane moras da placas porez na imovinu).

 

Objasnjenje pre lezi u 1) kulturoloskim faktorima 2) u specificnostima vezanim za to trziste. Npr. u Svajcarskoj su nekretnine jako skupe, a kredit za stan ne mozes dobiti bez 20% ucesca. Tesko je prosecnom coveku da ustedi 50-100 hiljada franaka koliko je potrebno za ucesce u gradovima, pa se mnogi i ne trude. 

Link to comment

@radisa

Mislim da objasnjenje ne lezi u tome vec u drugim stvarima. I u Nemackoj je nizak % vlasnistva, i tamo ljudi iznajmljuju po ceo zivot. Malo sam guglao, nigde se ne spominje to sto ti je rekao taj drugar, i svugde se pise kao da se podrazumeva da je kupac vlasnik koji ima nekretninu pod hipotekom (npr. kamatu koju placas mozes da odbijas od poreza, a s druge strane moras da placas porez na imovinu).

 

Objasnjenje pre lezi u 1) kulturoloskim faktorima 2) u specificnostima vezanim za to trziste. Npr. u Svajcarskoj su nekretnine jako skupe, a kredit za stan ne mozes dobiti bez 20% ucesca. Tesko je prosecnom coveku da ustedi 50-100 hiljada franaka koliko je potrebno za ucesce u gradovima, pa se mnogi i ne trude. 

OK, moguće i to... Kažem taj moj drugar je umetnik, nije mu baš blisko razmišljanje o ekonomiji, moguće da je malo pobrkao lončiće kad je objašnjavao...

 

A ima i to da su ovde nekretnine, suštinski, dosta jeftine, ma šta ljudi mislili, spram zapadne Evrope, pa se čovek može izuti za nekretninu nekako i onda svi imaju želju da imaju nešto svoje... 

Link to comment

Najgora stvar je sto kad ti kaze da se iselis (za sta btw. postoji veoma velika verovatnoca jer investitori ovde brzo obrcu nekretnine, meni se desilo do sada 3 puta da sam morao da se selim zbog prodaje) imas 3 nedelje da nadjes negde drugde da se preselis. Sto znaci da moras da prihvatis nesto sto ti bas i ne odgovara da ne bi ostao na ulici. Ili drugi slucaj, nadjes nesto sto ti odgovara a vlasnik hoce da odmah krenes da placas rentu, nece da ceka na tebe. Onda placas dve rente za dva stana 1-2-3 nedelje.

 

Kada se nesto pokvari u stanu zalis se jednanput i ako se nista ne desava, ne popravlja se, sto se desava, nije retkost, plasis se da insistiras i zoves opet jer moze da te shutne ili ti poveca kiriju ako zakeras. Uvek moze izdati drugom.

 

iDemo me je pre na ovoj temi prozivao kako to da placam vodu kada se to obicno ne placa kao rentijer (da ne ulazimo u tu raspravu sta je tu legalno sta nije). Pa necu bre da se zameram gazdi, sta mi to treba, da mi poveca kiriju ili shutne pa sta cu onda. Ovako pokrij se usima i cuti. Kad si mish.

 

Sve sto navodis (i u prethodnom postu) je posledica cinjenice da je ocigledno istorijski gledano u Australiji broj "kirajdzija" bio mali, tj. da je status kirajdzije za vecinu ljudi bio samo privremen. Kada je nesto privremeno, onda trpis svasta, kada je broj ljudi koji iznajmljuje na dugi rok mali, lako je gazdama da se izivljavaju jer to nije veliki broj glasova. U Nemackoj i Svajcarskoj su stanari debelo zasticeni upravo zato sto je procenat vlasnistva nizak, pa se su te ljudi izborili za neka svoja prava (i privilegije). Isto ce se desiti u Australiji ako taj "generation rent" dostigne neku kriticnu masu.

Link to comment

A ima i to da su ovde nekretnine, suštinski, dosta jeftine, ma šta ljudi mislili, spram zapadne Evrope, pa se čovek može izuti za nekretninu nekako i onda svi imaju želju da imaju nešto svoje... 

 

Mislim da nije samo to, nego sto je vec visoki % vlasnistva (cemu je pomogao Sloba) i nizak natalitet...pa se nasledi neki stan od tetke koja nije imala decu...ili ako imas bracni par gde su oboje jedinci, roditelji s obe strane prodaju stanove, kupe manje, pa ostatak daju deci...ili se proda nesto nasledjeno od babe na selu...itd. Onda bude ako ne za pola cene samog stana, bar za ucesce.

Link to comment

Mislim da nije tako, nego da se cela suma podeli i kad otplatiš tvoj je auto... Ali nisam 100% siguran...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

To vise zvuci kao kreditnza kupovinu kola nego lizing.

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

Ali koja je poenta takvog lizinga, tacno?

 

Na Zapadu je poenta lizinga da mozes da uzmes na koriscenje upravno nesto sto neces da kupis...kada neko izdaje stan nekome npr., ono sto stanodavac i stanar potpisuju zove se "lease agreement"

Link to comment

Ali koja je poenta takvog lizinga, tacno?

 

 

Poenta je da banke neće da se jebavaju sa prodajom auta voženog 5-6-7 godina, već ga uvale leaser-u.

 

Ovde im se može, kao i što šta drugo.

Link to comment

Zato sto ima mnogo sirotinje raje ciji je rad jeftin, pa hrana nije mnogo skuplja od cene sastojaka, a kada neko sprema na veliko izadju mu sastojci jeftiniji nego kada sprema na malo. Singapur i HK su vec neki spec. izuzeci od mnogih pravila (ako svi jedu van kuce, onda i u bogatim drustvima imas economies of scale koje ce to uciniti jeftinim...ali verujem da i jeftina imigrantska radna snaga, i rad na crno imaju udela u tome...). Tako da ja ne vidim to kao nesto pozitivno, uopste. Naprotiv.

 

Svuda gde su ti ljudske usluge (kuvanje, ciscenje, sisanje, fizikalisanje i sl.) jeftine, tu je zapravo siromastvo. U bogatim razvijenim drustvima je ljudski rad skup. To je pokazatelj napretka.

 

A u Australiji u restoranima radi samo legalno placena radna snaga koja se postuje.  :lolol:

Ma ne bre, cene izuvaju, a zaposljavaju po restoranima ljude na crno, studente i ocajnike koji rade za manje od polovine minimalca. Moja zena je svojevremeno radila u Thai restoranu tako za 7-8 dolara na sat (a legalno je 17 bilo tada cini mi se). Isto sve vazi za ciscenje, bejbisiting, fizikalisanje, sve se crni od rada na crno, sto kazu cash in hand.

 

S druge strane ove multinacionalke McDonalds, KFC i ostali imaju drugi pristup, zaposljavaju legalno iskljucivo decu od 15-18 godina koje placaju 8 dolara na sat legalno.

A 7/11 ima strategiju potkradanja zaposlenih, bilo afera po medijima koliko god hoces, samo potrazi. 

 

Ti jadnici ovde sto rade na crno zive losije nego da na Tajlandu primaju minimalac od 300 dolara mesecno kada se uporede primanja i troskovi.

 

A kako ono bese u US, usluzna radna snaga zivi od tips, bez tips nema ni za leba.

Edited by noskich
Link to comment

Sve sto navodis (i u prethodnom postu) je posledica cinjenice da je ocigledno istorijski gledano u Australiji broj "kirajdzija" bio mali, tj. da je status kirajdzije za vecinu ljudi bio samo privremen. Kada je nesto privremeno, onda trpis svasta, kada je broj ljudi koji iznajmljuje na dugi rok mali, lako je gazdama da se izivljavaju jer to nije veliki broj glasova. U Nemackoj i Svajcarskoj su stanari debelo zasticeni upravo zato sto je procenat vlasnistva nizak, pa se su te ljudi izborili za neka svoja prava (i privilegije). Isto ce se desiti u Australiji ako taj "generation rent" dostigne neku kriticnu masu.

 

Super bi to bilo kada bi ziveli hiljadu godina ali...

 

hqdefault.jpg

 

Prodje mi zivot dok se vi napijete kafa...

Edited by noskich
Link to comment

Jos jedan slucaj ljudi koji plate kiriju i osnovne troskove i ne ostane nista:

https://www.domain.com.au/news/rental-stress-to-be-the-norm-for-sydney-tenants-rental-affordability-index-shows-20170515-gw5l9h/

 

As the end of the week rolls around, Albert Santos and his fiancee Jenny Armas have little left in the bank to get by. 

After paying for groceries and bills, they then fork out almost half of their income on rent for an old two-bedroom apartment in Parramatta. Saving for their wedding, let alone a first home, is pretty much out of the question.

 

Rents in regional NSW are not much more affordable than greater Sydney, with the data showing tenants in the rest of the state are paying 28 per cent of their income on accommodation.

“Historically, people could have moved to cheaper areas but in NSW there is almost nowhere to run, nowhere to move to – it’s hopeless,” said Ken Langston, head of government and sector relationships at Community Sector Banking .

“So you have to make tough choices about what you do with what little income you have left. Do we cut back on meals? Do we not see the doctor?”

 

Bas pricam juche sa jednim dobrim drugarom vracajuci se kuci sa drugog posla, decko je iz Hanoja, glavnog grada Vijetnama. Za 30 hiljada dolara velik dvosoban stan na pola sata od centra (ili renta za takav stan 200 dolara). Za 300 dolara motorcikl, napunis rezervoar za 5 dolara i vozis nedelju dana po gradu. I eto za sitnu lovu si resio krov nad glavom i transport. Hrana dzabaka, 1-2-3 dolara obrok. Za sve osnovno nije problem. Da predajes engleski 20 sati nedeljno dobijes oko 2000 dolara platu (native) ili za ove sto dolaze direktno iz Srbije i natucaju jezik 1000-1500. Sto da se covek muci, kratak je zivot.

Edited by noskich
Link to comment

Zato sto ima mnogo sirotinje raje ciji je rad jeftin, pa hrana nije mnogo skuplja od cene sastojaka, a kada neko sprema na veliko izadju mu sastojci jeftiniji nego kada sprema na malo. Singapur i HK su vec neki spec. izuzeci od mnogih pravila (ako svi jedu van kuce, onda i u bogatim drustvima imas economies of scale koje ce to uciniti jeftinim...ali verujem da i jeftina imigrantska radna snaga, i rad na crno imaju udela u tome...). Tako da ja ne vidim to kao nesto pozitivno, uopste. Naprotiv.

 

Svuda gde su ti ljudske usluge (kuvanje, ciscenje, sisanje, fizikalisanje i sl.) jeftine, tu je zapravo siromastvo. U bogatim razvijenim drustvima je ljudski rad skup. To je pokazatelj napretka.

 

Samo jos jednu stvar da dodam o ovome, gro tih ljudi koji u jugoistocnoj Aziji, centralnoj i juznoj Americi i nadalje, nudi jeftinu hranu i usluge su u stvari mali preduzetnici, to jest porodicni biznisi koji rade za sebe. Dok su u tim 'bogatim razvijenim drustvima' koje pominjes to radnici koji jedva sastavljaju kraj sa krajem radeci za te multinacionalke i restorane u privatnom vlasnistvu.

 

schea-of-sheba-scheafferoo-i-itch-for-th

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...