Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Jesi li ikada bio u zemlji u kojoj se ne govori tvoj maternji jezik? E pa isto tako. Ko treba da zna engleski on zna koliko mu treba. Usluzno osoblje, prodavci, ljudi na salteru... A ko ne zna uzme digitron i/ili telefon u ruke i napise ti koliko sta kosta. Imas meni na engleskom u skoro svakom restoranu, supermarkete sa cenama. Kao i sajtove na engleskom za motore, smestaj, informacije o svemu... Bilo kakva industrija sa kojom dolazis u dodir ima nekoga ko govori engleski radi stranih musterija. A imas i tamosnje ekspate i/ili lokalce od kojih neki govore jezik. Poslodavac ti moze pomoci u vezi svega toga, mozda se sprijateljis sa nekim ko govori jezik pa ti pomogne, a mozda i sam naucis jezik. 

Nije Vijetnam problem jer koriste latinicno pismo, prilicno je jednostavno sporazumeti se jer je sve citljivo kao saobracajni znaci, imena restorana, prodavnica. Teze je u zemljama koje imaju svoje pismo, mada i tada danas se koriste engleski prevodi na natpisima kao standard. Ako bas odes u neku izolovanu zemlju sa svojim jedinstvenim pismom kao sto je Burma onda to moze biti donekle problem. Mada imas pomoc od svih danasnjih online pomagala, tipa Google earth, Google translator i debelo iskustvo prethodnih putnika/ekspata online tako da nije strasno. Ma gde da odes, uglavnom uvek mozes naci online iskustvo nekoga drugog ko je vec bio pre tebe. To sve koristim uvek za planiranje i obicnog puta turisticki, a kamoli za preseljenje negde.

Edited by noskich
Link to comment

Mislim da sam video negde na forumu da se diskutovalo o nekretninama u Grčkoj, ali nisam siguran da li je to bilo ovde ili dole u Grčka an ženeral?

Link to comment

Mislim da sam video negde na forumu da se diskutovalo o nekretninama u Grčkoj, ali nisam siguran da li je to bilo ovde ili dole u Grčka an ženeral?

Moj poznanik je bio proslog leta na nekom ostrvu prema Turskoj - tamo je valjda ok da se prodaje stranim drzavljanima sto (kao) drugde nije bas strejt forvard proces (osim ako nemas svog advokata koji ce da kupi za tebe, valjda)... Cene su bile podnosljive - da se kupi, srusi sta ima i nazida novo - nisu mogli da se 'zatvore', sve je bilo nekih 100k eura skuplje nego sto je izgledalo na pocetku cenkanja... 

Link to comment

Mene je više zanimalo to šta se već diskutovalo po toj temi, sa formalno-pravne strane, plus dodatne dadžbine oko poreza i takvih stvari.

Ne interesuje me da rušim i gradim, ni ostrva "negde" (sem Krfa eventualno). Prosto su cene toliko niske da mogu da uzmem dve gotove kuće tamo koliko me ovde košta jedan stan. Pa me interesovalo gde je tu zvrčka, sigurno ima skrivenih troškova u celom tom procesu.

Link to comment

Mene je više zanimalo to šta se već diskutovalo po toj temi, sa formalno-pravne strane, plus dodatne dadžbine oko poreza i takvih stvari.

Ne interesuje me da rušim i gradim, ni ostrva "negde" (sem Krfa eventualno). Prosto su cene toliko niske da mogu da uzmem dve gotove kuće tamo koliko me ovde košta jedan stan. Pa me interesovalo gde je tu zvrčka, sigurno ima skrivenih troškova u celom tom procesu.

Jedino sto ja kao "znam" je ovo oko vlasnistva - nisam siguran da - osim u tim 'posebnim' zonama neko sa drugim drzavljanstvom moze da bude vlasnik nekretnine. Neko je spominjao nekog naseg tajkuna na tu temu uz ono "pa imam svog advokata Grka" i slicno. To verovatno kosta - da li jednokratno ili on-going - nemam pojma. 

Link to comment

Mene je više zanimalo to šta se već diskutovalo po toj temi, sa formalno-pravne strane, plus dodatne dadžbine oko poreza i takvih stvari.

Ne interesuje me da rušim i gradim, ni ostrva "negde" (sem Krfa eventualno). Prosto su cene toliko niske da mogu da uzmem dve gotove kuće tamo koliko me ovde košta jedan stan. Pa me interesovalo gde je tu zvrčka, sigurno ima skrivenih troškova u celom tom procesu.

 

vidi ovde:

https://www.grckainfo.com/blog/Iskustvo-sa-kupovinom-stana-na-moru-u-grckoj

 

 

nesto sam nacuo da se u nasoj poreskoj domovini ne moze lako dobiti kredit za kupovinu nekretnine u inostranstvu. neki prijatelji probal da uzmu kredit da kupe u hrvatskoj nesto, pa banka nije odobrila

 

 

Für die Finanzierung von Immobilien sind griechische Banken bereit, auch an ausländische Käufer Darlehen zu vergeben. Die Sicherstellung erfolgt dann ausschließlich als Hypothek. Deutsche Kreditinstitute haben zwar die besseren Finanzierungsangebote, dafür müssen aber immer werthaltige Sicherheiten (z.B. eine eigene Immobilie in Deutschland) hinterlegt werden.

Edited by Ros
Link to comment

E da, hvala na linku, tu ima dosta zanimljivih informacija.

 

Mada ostaje malo nepoznato kakvo je sad stanje usled svog tog finansijskog controllinga i auditinga, da li i dalje stranci ne mogu tek tako da otvore račun dole u bankama i tako to.

Link to comment

E da, hvala na linku, tu ima dosta zanimljivih informacija.

 

Mada ostaje malo nepoznato kakvo je sad stanje usled svog tog finansijskog controllinga i auditinga, da li i dalje stranci ne mogu tek tako da otvore račun dole u bankama i tako to.

 

malo sam cunjao po nemackim sajtovima posto smo i mi zainteresovani za neku kupovinu u grckoj. ima gomila informacija da se izgugla. 

 

odavde je onaj pasus na nemackom:

http://www.griechenlandreise-blog.de/wirtschaft/immobilienkauf-griechenland

Link to comment

Vidim ja da ćemo se povlačiti po Voxu   :lol:

 

goodbye-deutschland.jpg

 

 

 

Ma razgovaram sa komšijom ovde, prodao je stan - solidan, mislim da je imao između 120 i 140 kvadrata, ali opet ništa ekskluzivno, stan u ulici, nikakva vila, nikakav mermer kakav oni inače vole. Za jebenih 780K. Rekoh, znaš kad ću moći po tim cenama da otplatim nekretninu? Nikad. I odem gore na immowelt da proverim je li to u kraju stvarno otišlo u PM u poslednjih nekoliko godina ili se ovom prosto posrećilo. I stvarno poskupelo do bola. Svi nas ionako plaše kako će penzija biti nedovoljna za život, daj da vidimo mi neku jeftiniju zemlju gde ćemo dobiti bolji bang for a buck i u miru krckati pemziju. Otvorim na tom istom immoweltu nekretnine dole i userem se od razlike u ceni. Sasvim solidna kuća, novogradnja 2014. za nekih 130K. Uglavnom, da se naći sasvim solidno izgledajuće kućence u tom 120-160K rasponu. Ono šta je za renoviranje ili za dovršavanje započete gradnje ima za 40-70K. Digao sam obrve kao Kacenbergerova. Fecking Greeks, they invented gayness.

Link to comment

sad je super vreme da se kupuje u grckoj. puno je nekretnina po velikim gradovima otislo na dobos jer su uveli neki ludacki porez na drugu nekretninu pa ljudi prodaju za male pare. 

samo je problem sa nemackim bankama koje nerado daju kredit za kupovinu u grckoj (hrvatskoj). jebena turska im nije problem. osim ako vec imas nekretninu u nemackoj koja ide pod hipoteku onda. 

Link to comment

Ma razgovaram sa komšijom ovde, prodao je stan - solidan, mislim da je imao između 120 i 140 kvadrata, ali opet ništa ekskluzivno, stan u ulici, nikakva vila, nikakav mermer kakav oni inače vole. Za jebenih 780K. Rekoh, znaš kad ću moći po tim cenama da otplatim nekretninu? Nikad. I odem gore na immowelt da proverim je li to u kraju stvarno otišlo u PM u poslednjih nekoliko godina ili se ovom prosto posrećilo. I stvarno poskupelo do bola. Svi nas ionako plaše kako će penzija biti nedovoljna za život, daj da vidimo mi neku jeftiniju zemlju gde ćemo dobiti bolji bang for a buck i u miru krckati pemziju. Otvorim na tom istom immoweltu nekretnine dole i userem se od razlike u ceni. Sasvim solidna kuća, novogradnja 2014. za nekih 130K. Uglavnom, da se naći sasvim solidno izgledajuće kućence u tom 120-160K rasponu. Ono šta je za renoviranje ili za dovršavanje započete gradnje ima za 40-70K. Digao sam obrve kao Kacenbergerova. Fecking Greeks, they invented gayness.

 

Slusaj njega, plashi se kako ce mu penzija biti nedovoljna za zivot nakon prodaje stana i 780K eura u dzepu.  :lolol:

A sta mi jadna generacija Y da kazemo koji nemamo nikakvu nekretninu da prodamo, a za penziju ne da se pitamo da li ce biti nedovoljna nego ni ne racunamo na nju?

 

Tipujem da cemo ovako zavrshavati 2070-e:

 

SoylentGreeneuthanasiascene.jpg

Edited by noskich
Link to comment

Lapot je stara tradicija, iz vremena kada su ljudi ziveli od prirode i u skladu sa istom. Kad se vec zalazes za povratak jednostavnom zivotu kakav nam preci zivese, valjda i lapot prihavatas.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...