Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

nbgd je jedino mesto (ukljucujuci inostranstva) gde sam se cak dva puta izgubila.i nema veze sto moja kuma iz :blink: bloka stize do centra brze nego sto sam ja svojevremeno sa bulevara iznad liona. to mi je falinka u glavi: cim predjem most osecam se kao da sam daleko, daleko.i, imate one ulice koje se prekidaju pa nastavljaju, pa one druge sto idu u kvadrat :o no, s interesovanjem cu pratiti ovu temu, makar da razuverim sebe da se na nbgd nista ne dogadja.poz
eto to sam zelela da chujem :Dalo, momci, navijachi! mojne medju sobom, srbi bre! fight the real enemy! wink.gif
Link to comment
no, s interesovanjem cu pratiti ovu temu, makar da razuverim sebe da se na nbgd nista ne dogadja.
Kako se bre nista ne dogadja?Imas redovna godisnja skidanja i postavljanja asfalta, besnu novogradnju na sve strane (nista vise od 7 spratova). Klince koji sa plasticnim pijacnim reketima izigravaju Noleta i Anu izmedju zgrada. Komsiju Peconija koji se uselio, nadogradio sebi privatni lift i postavio bodigardove da shpartaju okolo. Imas divne dugacke ulice sa relativno malo saobracaja za dugacke vikend setnje. Pa imas Studenjak i propratna kulturna desavanja, kao i propratne stanovnike.Imas Bez.Kosu koja u sebi objedinjuje sve klasne suprotnosti naseg drustva: od romskih slamova do ekskluzivnih kucerina ogradjenih zidovima od 3 metra. Moj personalni favorit na B.Kosi je lik koji je sebi u ulicici gde mu je jedna malo skromnija duplex kucica postavio preko ulice amaterskog lezeceg policajca. Pa imas ul. Bezanijskih ilegalaca koja je selo u gradu, sa sve bastama i stalama i propratnim mirisima koji me uvek podsete na zavicaj (ama imam dole u selu ekvivalentni sokak). Pa gde god podjes, ljudi zapitkuju "gde je broj taj i taj?" I uglavnom se sleze ramenima.Mislim, nije lose. Nekako, posle 5 godina, sve to zavolis. Sad, nezgodno, pozorista, bioskopi i sl. sve je to preko reke. Jbg. Napravicemo lepse i starije.
Link to comment
Blok 63 centar sveta. Full stop.(sa imperijalistickim ambicijama prema okolnim blokovima/mesnim zajednicama/opstinama... :wicked: )
Iako živim i radim u pomenutom centru sveta, celokupan mikrokosmos savskih blokova smatram jedinstvenom teritorijom, svojom otadžbinom. Nemojmo se ponašati poput ovih prekosavskih Balkanoida, no podignuta čela anektirajmo Munze i proglasimo kneževinu. Pa nek Balkanoidi lete sa Lisičijeg jarka.
Link to comment

@zabidobro, bre. pokusala sam da budem najneuvredljivija moguca. samo sam opricala svoju falinku wink.gif glede prvog pasusa: kod/oko mene ima sve to isto, samo fali peconi.glede kose: tako si je toplo prikazao da cu prvog lepog vikenda da si organizujem jednodnevni izlet do tamo da vidim svojim ocima i omirisem svojim nosem.poz

Link to comment
....besnu novogradnju na sve strane (nista vise od 7 spratova)....
e to mi nish nije jasno. zasto ne moze vise od 7 spratova? :blink: + bilo ove godine novobeogradsko leto. ja htela da idem na neznog dalibora, iscimala se onoliko, a koncert - otkazan. sedela posle sa citavim bendom na splavu, mislim da se zove knez, ima bilijar stolove, sto je megafani kad prodje neki camac - kugle se same rasporedjuju, i pila sokic i cakulala o tome kako je super kad imas relativno nepoznat bend, pa mozes sve svoje fanove da obavestis mobitelom da je koncert otkazan :)++ nikad mi nece biti jasno koji patern stoji iza rasporeda blokova Edited by palchica
Link to comment
++ nikad mi nece biti jasno koji patern stoji iza rasporeda blokova
ima jedan moj drug, pitacu ga da mi skenira, pa cu okaciti :) a mozda ima vec negde na netu.verovala ili ne, raspored blokova je vrlo geometrijski logican :D
Link to comment
e to mi nish nije jasno. zasto ne moze vise od 7 spratova? :blink:
nemam pojma, verovatno zavisi ko zida. ima aber (a mozda je i chinjenichno stanje), da tamo na savi kod sava centra i hajata, mishkovic lichno zida soliterche od dvajes trijes spratova. l'otel ili tako neshto.da ne pominjeno buducu kulu bliznakinju pochivsheg ck, na koju valjda treba da okache i natpis "shoot me, shoot me...", proshlo 14 kilometara pored inteligencije :rolleyes:
++ nikad mi nece biti jasno koji patern stoji iza rasporeda blokova
sumanti patern, ali manji brojevi oko opcine i ka bezaniji i dunavu, veci brojevi ka savi. logika nepoznata, morace da je razreshi neki od ovih momaka sto su odrasli u pustinji. ja sam tek vremenom stigla s balkana :P
Link to comment
e to mi nish nije jasno. zasto ne moze vise od 7 spratova? :blink:
pa evo, mislim da je zbog sledeceg. u doba mrskog socijalizma gradile su se visoke zgrade, valjda je to bilo ekonomski racionalno. npr. blok 70, ili crvene zgrade na kraju Pariske Komune. nisam siguran, ali cini mi se da se blokovi bili namenjeni za zbrinjavanje radnicke klase i vojnih lica. to se da proveriti. nesto sam citao da su 80ih neki naucenjaci provalili da visoka zgrada dovodi do otudjivanja stanara (wtf?), pisao je Teofil o tome. mislim, wtf. ja sam jednako otudjen kad zivim na 3 i na 23 spratu.ali danas, barem mislim, ovi novi investitori su zainteresovani za brzu izgradnju i brzu zaradu. pretpostavljam da je izgradnja pravog solitera i tehnicki mnogo slozeniji i odgovorniji poduhvat. umesto toga, imas recimo onaj deo oko Arene, Proleterske solidarnosti, koji se jos uvek gradi i nista nije preko 6 sprata. to cemo jos da pomenemo oko numeracije. imas dalje i onu novogradnju pri kraju Tosinog bunara, ka blokovima, gde vec krece Vojvodjanska, ako se ne varam. mislim da je sve po nekih 5 spratova, gore stanovi, u prizemlju lokali. pitam se kako se dobija do gradjevinsko zemljiste i da li bi se na neki nacin mogli stimulisati investitori da grade vise stambenih jedinica. to je vec offtopic.
+ bilo ove godine novobeogradsko leto. ja htela da idem na neznog dalibora, iscimala se onoliko, a koncert - otkazan. sedela posle sa citavim bendom na splavu, mislim da se zove knez, ima bilijar stolove, sto je megafani kad prodje neki camac - kugle se same rasporedjuju, i pila sokic i cakulala o tome kako je super kad imas relativno nepoznat bend, pa mozes sve svoje fanove da obavestis mobitelom da je koncert otkazan :)
Ej, Knjaz obozavam! Moj drugar je tamo svirao godinama, pa idemo tamo ponekad. To je jedini splav koji posecujem.
++ nikad mi nece biti jasno koji patern stoji iza rasporeda blokova
patern je da su brojevi dodeljivani redom kako su gradjene zgrade, a ulazi kako im je palo na pamet u zadatom opsegu. nije to vezano samo za blokove. evo, preko puta studenjaka ti je, recimo, Bul. Z.Dj. 197, iza njega 203, a preko je do 187, ili tako nesto. poseban specijalitet je naravno, da ista zgrada sa jedne strane pripada jednoj, a sa druge strane drugoj ulici, iako je fizicki cela zgrada u onoj prvoj. a numeracija je konfuzna i sa jedne i sa druge strane.za pomenute prol. solidarnosti, imas redcimo broj 21A do 21Ж. dobiju parcelu, pa trpaju unutra kako stignu.i tako. uz malo ili malo vise lutanja, nabode se :)
Link to comment
sumanti patern, ali manji brojevi oko opcine i ka bezaniji i dunavu, veci brojevi ka savi. logika nepoznata, morace da je razreshi neki od ovih momaka sto su odrasli u pustinji. ja sam tek vremenom stigla s balkana
meni je jako pozvan cikica koji se onomad davno profi bavio tim poslom pokusao objasniti da su numerisali blokove prema kruznom i polukruznom rasprostiranju istih jer se "po njima" tako rasprostire i novi beograd. skokovi u tim (polu)krugovima su nastali jer nije odmah na pocetku postojala parcelizacija celog NBG-a (deo je bio pod mocvarom), a nisu se odmah ni svi delovi nametnuli kao prostor za gradnju, vec je to uradjeno u visedecenijskom naporu socijalistickog drustva. Edited by Bane5
Link to comment
fora je sto ja sad zivim u kuci, i jednako sam otudjen ko i u zgradi :) jedino kad kacim vesh... :D
pa to ti kazem. mislim, otudjila bi se ja i sad od operske pevachice, al nece ona :lol:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...