Jump to content
IGNORED

Sauna


MrX

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • I*m with the pilots

    8

  • Allegra

    7

  • mustang

    7

  • rajka

    6

imas dve osnovne vrste - finsku (suvu) i tursko kupatilo (vlazna). prva ima visoku temp.(80 - 110C), a relativno nisku vlaznost (oko 40%), dok druga ima ogromnu vlaznost, a prihvatljiviju temperaturu. ima i ta ruska banja, a tu je naravno opsta megaomanija...prevruce, vlazno do yaya, i sibaju te granama (gisto zbog povrsinskih krvnih sudova) tursko kupatilo ti je dobro uglavnom za higijensku upotrebu - otvaranje pora i izbacivanje toxina koji su "plitko" u telu, tj pod kozom. takodje, dobra je za inhaliranje i relaksaciju...ipak, meni je prava stvar suva sauna. u sportskoj medicini se nasla mislim posle americke spijunaze skandinavskih sportista tokom 70tih, koji su dominirali u nordijskim sportovima, a imali potpuno isti program priprema kao i ovi. e, sauna je bila jedina razlika u pripremnom ciklusu jednih i drugih...ima trostruko dejstvo - higijensko, relaksaciono i biohemijsko (nazvacu ga tako, laicki):...higijensko - otvaranje pora, izbacivanje prljavstine. pore su otvorene za nekih mesec, mesec i po dana redovnog odlaska u saunu (2-3 nedeljno)...kako znas da su ti pore otvorene (citaj: otcepljene)? tako sto se za par minuta saune ceo ororsis znojem, pre svega na mestima koja se teze znoje. inace, ono famozno tusiranje hladnom vodom posle saune, izmisljeno verovatno samo da bi neki kompleksasi nekome nesto dokazivali, tu ima svoje jedino(!) dobro dejstvo: kada se istusiras hladnijom vodom, rasirene pore se zatvaraju brze nego prirodno, a time vracas manji deo te izbacene (nevidljive) prljavstine i toxina. ...ima frikova koji koriste i one "spahnice" i "sundjere" za struganje ali to mi je bas :puke: ...relaksaciono dejstvo je neopisivo dobro, bar meni. nikada ne mozes da se navuces na teretanu ili neki sport tako kao sto mozes na saunu. ja cesto odem samo zbog toga, kad imam neki tezak dan ili se ne osecam dobro...e tzv biohemijsko je primarno dejstvo i tu je citav "catch"! opisana mikroklima saune je svojevrstan sok za organizam, slican povecanoj temperaturi tela (koja je samo alarmni sistem), tada mozak "trigeruje" sistem obrane misleci da je napadnut. bela krvna zrnca se pojacano luce, a u organe dolaze i vece kolicine kiseonika...to revitalizuje organe i "frizira" ih za buduce napore.dejstvo saune nije samo tokom boravka u njoj, vec i skoro isti toliki period po izlasku (pod predpostavkom da necete skociti kao manijak u bazen). ja idem u serijama po tri puta - 15tak min (max), isto toliko napolju, 10tak, isto napolju, i onda 6-7 min jos... treba ostajati koliko ti prija, ne juriti nikakve recepte. normalno je da u pocetku ostajes krace, a vremenom se navikavas i ostajes sve duze i duze...inace, jako je bitno pomenuti i neki bonton vezan za odlazak u saunu. nekulturno je uci u papucama (pogotovu ne plasticnim), uneti flasu sa vodom ili neki casopis za citanje...plastika i olovo isparavaju vec na toj temp. i time trujete ljude oko sebe. naravno, razmisljati o mesti i za druge, ne cediti se po nekome, ne buljiti u nekog (pogotovu ako se radi o unisex sauni). ako zelis da polijes vrelo kamenje vodom, prvo pitati ostale jel im to ok (time se dize vlaznost)eto, toliko od mene, nadam se da sam pomogao

Link to comment

nekakav klasičan program saune bi izgledao opuštanje ugrijanoj sobi (laconium, po meni najbolji dio saunanja), finska sauna, hlađenje , odmor, turska kupelj, hlađenje, nekakav bazen, whirpool i sl. za hlađnje obično postoje i jame s ledom, hladni bazen ili balkon sa snijegom, što zvuči okrutno ali je gula. od osnovnih pravila, uz ovo što je vasillije napisao:- govori se čim manje i tiho jer je misto predviđeno za opuštanje- ulazi se i izlazi brzo, da se sauna ne hladi, i pazi na zatvaranje vrata- u finske saune se ide bez nakita, šminke, ukosnica, satova, eventualni kostimi se ostavljaju vani. potrebno je uzet veliki ručnik (u koji se možeš zamotat ili na njemu sjedit) jer se ne sjeda direktno na klupe. sad, što se tiče dolivanja vode različite saune imaju različita pravila, negdi možeš po vlastitoj inspiraciji, negdi je predviđeno da osoblje pazi na to. i unutra je obično pješčani sat od 10 minuti po okretu da se ne preigraš. - u vlažne saune (turska kupelj, one s blatom i sl) se ide gol, ručnik se ostavlja pred ulazom, a keramičke klupe na koje se sjeda se operu prije sjedanja predviđenim crijevom s vodom- ostala pravila su ona pristojnog ponašanja u bilo kojem javnom prostoru s golim ljudima :D iako se područje kontraindikacija sve više sužava, svejedno bi kardiopati, osobe s visokim tlakom, bubrežni bolesnici i općenito svi kronični bolesnici trebali konzultirat liječnika prije saunanja. e da, ni trudnicama i djeci se ne preporuča.

Link to comment

Sauna je zakon, prakticiram godinama. Jedini savjet: ako ležiš (osobito ako je to na najnižoj klupi), ne ustaj naglo. Uvjeri se da ti izravnan tlak najprije, pa onda lagano na noge. Kad ulaziš u hladnu vodu diši duboko prije i za vrijeme. Sad se nakanjujem da odem u polarium, imaju tu 2, ali mi ni 1 nije usput. Osjećam da bi mi zaledilo krv u žilama.

Link to comment
Sauna je zakon, prakticiram godinama. Jedini savjet: ako ležiš (osobito ako je to na najnižoj klupi), ne ustaj naglo.
zar nije toplije na gornjim klupama? ja se iznad srednje ne penjm, imam osjećaj da bih se zapekla za podlogu
Link to comment
zar nije toplije na gornjim klupama?
Naravno, samo se dižeš do veće visine, a ako si visoka, može te skoliti nagla promjena pritiska. Ovo može i na onaj bolesnički, ili kako se zove vocap.
Link to comment
Je l radi jos uvek sauna na Tashu? Jes bila strokava al' volela sam da idem bas tamo...
Radila je dok je radio SC Tas, ali od pada krova pre par meseci sve je zatvoreno. Valjda ce proraditi oko marta kad se zavrsi rekonstrukcija ( 2. u poslednjih 5 meseci angry.gif )
Link to comment

nicol je lepo prikazala idealan redosled radnji. u beogradu se to moze priustiti samo u privatnim spa klubovima gde su cene obicno jako visoke, a clanarina minimum sestomesecna. na tasu postoje 2 finske saune i jedno tursko kupatilo ali nikad za mojih odlazaka tamo (a bilo ih je) nisam naleteo na adekvatno zagrejano tursko, a u finskim je skoro uvek neverovatna guzva. ja inace gde god odem jurim te spa varijante i najlepse sam se proveo u holandiji.inace, kao kuriozitet, pricao mi je jedan svaba koji je u biznisu sa industrijskim gasovima da je njegova firma nakon godina istrazivanja razvila siguran metod koji omogucava saunarima da tokom seanse mogu, ako zele, da direktno udisu cist kiseonik navlaceci maske slicne onima u avionu. na taj nacin se eliminise jedan od retkih negativnih efekata saune, nedostatak kiseonika koji cini da se cesto posle seanse korisnik oseca iscedjeno i preumorno.na kraju, najbolje tursko kupatilo je pravo tursko kupatilo. imao sam zadovoljstvo da isprobam ne-turisticka kupatila u turskoj i taj dozivljaj koji traje 5-6 sati, predstavlja neopisivo uzivanje.p.s. u turskoj, kao ni u srbiji uostalom, nije uobicajeno biti go u turskom kupatilu. na zapadu je to uobicajena stvar.

Link to comment

Preporucujem turska kupatila u Budimpesti tokom zime. Pored sauna, masaze, postoje bazeni u zatvorenom sa vodom cija je temperatura oko +14 C u koje se ulazi nakon saune, a zatim se istrcava u dvoriste u bazen sa termalnom vodom. Oko bazena je sneg, spasilac hoda u perjanoj jakni, a kupaci uzivaju u termalnom bazenu sa whirpool sekcijama, vodoskocima i bazenom u kome voda kruzno struji, tj. ne mora se ni plivati, samo se opustite i pustite da vas voda nosi. Dvoriste izgleda neobicno usled isparavnja termalnih voda, naokolo je sneg, vi u kupacem kostimu - veoma lepo i neobicno iskustvo.

Link to comment
Sauna je zakon, prakticiram godinama. Jedini savjet: ako ležiš (osobito ako je to na najnižoj klupi), ne ustaj naglo. Uvjeri se da ti izravnan tlak najprije, pa onda lagano na noge. Kad ulaziš u hladnu vodu diši duboko prije i za vrijeme. Sad se nakanjujem da odem u polarium, imaju tu 2, ali mi ni 1 nije usput. Osjećam da bi mi zaledilo krv u žilama.
Ja idem tu i tamo u saunu ( al volim najvishe na svetu ona turska kupatila), ali se nijedogodilo da je sauna prazna i da mogu da lezim. Osim toga,uvek su uzasno mracnepa mora pazim i gde sednem ;) U sauni (onoj finskog tipa) ne mogu da se znojim,samo mi je uzasno toplo, ali neka neprijatna , suva toplota.U ladne vode ne zalazim nikada.Tako da i nisam neki tip za sauniranje.Ova tusrka kupatila za mene su zakon. Em ne vidish nista od pare,em se znojishi ako ne mozesh, a i ne mora skacesh u ladne bazene. Edited by Teja
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...