Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

otkinuo sam od humusa koji sam napravio, svaki put sve bolji.

pojačao tahini i limun, a smanjio hcmulje i kumin u odnosu na ranije.

 

sad imam jedno pola kile bamija (stiglo iz MK) i ne znam šta bi s njima, za sutra

 

predlog?

šta je kumin? kim?
Link to comment

otkinuo sam od humusa koji sam napravio, svaki put sve bolji.

pojačao tahini i limun, a smanjio hcmulje i kumin u odnosu na ranije.

 

sad imam jedno pola kile bamija (stiglo iz MK) i ne znam šta bi s njima, za sutra

 

predlog?

Ako si u fazonu da praviš džambolaju ili nešto od te južnjačke kuhinje, idu bamije u to. One u principu zgušnjavaju, puštaju neku svoju uslovno rečeno sluz i možeš da praviš nekakve paprikaše, gulaše i sl., a da ne stavljaš brašno ili kakvu god zapršku.

Link to comment

pakora ti je povrce u testu, pa przeno na ulju. e sad, testo je od brasna od slanutka (leblebija) u koje se doda, na 250gr brasna, kasicica kurkume, kasicica mlevenog korijandera i kasicica ljute mlevene paprike. ili vec tako nesto iskombinujes po ukusu. umutis to sa vodom (osim za bamije) da bude retko, provuces povrcku kroz to i kratko przis u vrucem ulju. onion rings npr. odlicna grickalica.

bamije idu u suvu mesavinu brasna i zacina. raseku se pazljivo uzduz na cetvrtine, posole neposredno pre przenja i cim pocnu da vlaze od soli, provaljaju kroz brasno, pa na ulje.

kad nemam brasno od slanutka pomesam obicno i belo kukuruzno, isto je super.

Link to comment

nisam u Luizijana fazonu, neću džambalaju, hoću nešto levantsko ili magrebsko.

 

nešto sam guglao, ali slabo inspiracija. kontam da ću se držati klasike, samo ću umesto junetine da ubacim jagnjetinu i napravim podlogu od bulgura kojeg sam takođe navukao iz MK (živeo Ramstor, turski lanac supermarketa)

 

sviđa mi se i ovo sa pakorom, to moram da probam, pošto sam još tri paketa bamije zamrznuo.

jedan je rezervisan za begovu čorbu, ali moram da navatam matoru koku za to

 

@ tihajeza

 

nije isto.

 

kim je Carum carvi , ono što koristi evropska kuhinja, što stavljamo na peciva i neka mesa

 

kumin liči, ali samo oblikom, ima potpuno drugačiji ukus. koristi se na Levantu, u indijskoj kuhinji, severna afrika takođe. latinski Cuminum cyminum

Link to comment

kumin je vrlo neobičan začin i razumem da ga neki ljudi neće upotrebiti nakon što ga isprobaju. ne liči na druge začine koji su nam dostupni a navika je čudo. jak je pa se može dogoditi da izdominira jelom. meni je trebalo oko godinu dana da ga mu. povremenom i obazrivom upotrebom, odredim količinu i ulogu u jelima koje pripremam.

Edited by pacey defender
Link to comment

Tačno, a i treba uvek početi s mlevenim kuminom, jer je u zrnu nezgodan za onog ko ne voli taj ukus, pošto to zrno uvek ostane neraskuvano i onda kada ga zagrizeš u jelu osetiš jak ukus kumina, što se mnogima neće dopasti.

Link to comment

treba uvek početi s mlevenim kuminom, jer je u zrnu nezgodan za onog ko ne voli taj ukus,

 

treba uvek početi sa kuminom ručno istucanim u avanu, kao i sa kimom, biberom, kardamomom....

 

od kad imam avan, svaki put kad uzmem nešto unapred samleveno shvatim koliko je to bezveze u odnosu na pravu stvar

Link to comment

To jes, al ja nikako da završim jebeni avan :(

 

Onomad sam kardamom za sladoled tucao u šolji za kafu varjačom, i to tanjim delom, plus kroz stisnutu šaku koja pokriva šoljicu, da ne leti okolo. Trebalo mi je jedno 20 min za desetak semenki.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...