Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

da su se ljudi u tim vremenima upuštali u analize slične tvojim mi sad sigurno ne bi bili živi. ne mogu baš ni da poverujem da je u pitanju samo nagon da se ostavi potomstvo ili da banalizujem: sexualni nagon pa se eto "desi"...neka nada (i vera) da će biti dobro je uvek i postojala, očigledno. i verovatno će postojati
Za najveći broj ljudi je to jednostavno "normalno" da tako kažem, škola > posao > ženidba/udaja > deca > penzija/unici itd, prirodan redosled stvari ili kako već :)
Link to comment
Naravno da ima. Ako neko nije siguran u sopstvenu egistenciju, ima nerešeno stambeno pitanje (i gomilu drugih pitanja), mnogo je veća šansa da će "zastati i razmisliti". Svakako da ni onda nisu nikome uletale pečene ševe u usta, ali je ipak bilo daleko stabilnije okruženje u svakom pogledu :) Npr. moj brat kad je upisivao faks nije ni postojao budžet/samofinansiranje, ja kad sam upisivao samofinansiranje je bilo oko 350 DEM, a danas je recimo oko 1100-1200 EUR. Koliko će se plaćati za nekih 20 godina ne mogu ni da zamislim, ali verovatno neće ići na bolje.
po toj logici covecanstvo bi zamrlo negde u vreme nastanka prve civilizacije. materijalni aspekt sigurno moze da utice na pricu o planiranju potomstva ali nikad nije primaran. uvek tu postoje neki drugi razlozi za odustajanje.otac sam i to mi je daleko najvaznija i najprijatnija uloga u zivotu ali nimalo ne osudjujem one koji sebe ne zele u ulozi roditelja. svako ima pravo na svoj individualni izbor. samo mi pomalo smetaju racionalizacije tipa "necu da ga radjam u ovakvom svetu". nisu postene.
Link to comment
po toj logici covecanstvo bi zamrlo negde u vreme nastanka prve civilizacije. materijalni aspekt sigurno moze da utice na pricu o planiranju potomstva ali nikad nije primaran. uvek tu postoje neki drugi razlozi za odustajanje.
Naravno :) Svetu su potrebni i fizikalci i šoferi isto kao i doktori nauka i Bil Gejtsovi, ipak mi ne bi bilo drago da mi deca budu u prvoj grupi; uvek bih hteo najbolje, kao što je već neko pomenuo na prošloj strani. Edited by Time Crisis
Link to comment
po toj logici covecanstvo bi zamrlo negde u vreme nastanka prve civilizacije. materijalni aspekt sigurno moze da utice na pricu o planiranju potomstva ali nikad nije primaran. uvek tu postoje neki drugi razlozi za odustajanje.otac sam i to mi je daleko najvaznija i najprijatnija uloga u zivotu ali nimalo ne osudjujem one koji sebe ne zele u ulozi roditelja. svako ima pravo na svoj individualni izbor. samo mi pomalo smetaju racionalizacije tipa "necu da ga radjam u ovakvom svetu". nisu postene.
Za to si, Ikare, sve u pravu, ali... "ne mogu da ga rađam u ovakvom okruženju sa nerešenim osnovim pitanjima" je i te kako validno. Mada mnogi to prenebegnu pa nekako uspeju, prežive, namuče se i imaju tu decu, i unuke... Hipotetički, to dete koje dve osobe nisu želele da dovedu na "ovakav svet" bi možda promenilo čitav taj svet. Vaš će promeniti sigurno. Na bolje. Edited by Vapad
Link to comment
Za to si, Ikare, sve u pravu, ali... "ne mogu da ga rađam u ovakvom okruženju sa nerešenim osnovim pitanjima" je i te kako validno. Mada mnogi to prenebegnu pa nekako uspeju, prežive, namuče se i imaju tu decu, i unuke... Hipotetički, to dete koje dve osobe nisu želele da dovedu na "ovakav svet" bi možda promenilo čitav taj svet. Vaš će promeniti sigurno. Na bolje.
slazem se, validno je. ipak, kako rekoh, mislim da oni koji to izdvajaju kao kljucni razlog za odustajanje od roditeljstva nisu do kraja iskreni prema sebi.
Link to comment

Meni je ključan razlog to što me deca ne zanimaju. :) Pretpostavljam da bih u nekim normalnim uslovima života bio skloniji da preispitam tu odluku u nekom trenutku, ovako nema teorije.

Link to comment
po toj logici covecanstvo bi zamrlo negde u vreme nastanka prve civilizacije. materijalni aspekt sigurno moze da utice na pricu o planiranju potomstva ali nikad nije primaran. uvek tu postoje neki drugi razlozi za odustajanje.otac sam i to mi je daleko najvaznija i najprijatnija uloga u zivotu ali nimalo ne osudjujem one koji sebe ne zele u ulozi roditelja. svako ima pravo na svoj individualni izbor. samo mi pomalo smetaju racionalizacije tipa "necu da ga radjam u ovakvom svetu". nisu postene.
Šta tu nije pošteno, ne razumem? Prema kome?
slazem se, validno je. ipak, kako rekoh, mislim da oni koji to izdvajaju kao kljucni razlog za odustajanje od roditeljstva nisu do kraja iskreni prema sebi.
Šta to treba da priznam sebi da bih bio do kraja iskren?Kao neko ko je odrastao u siromašnoj porodici i zna sa kakvim problemima se takvo dete susreće, moj stav je više nego odgovoran. Edited by Bakemono
Link to comment
Kao neko ko je odrastao u siromašnoj porodici i zna sa kakvim problemima se takvo dete susreće, moj stav je više nego odgovoran.
Zaista :) Nikad mi nisu bili jasni oni što "nemaju leba da jedu", a imaju petoro ili šestoro dece i onda na kraju izađu u novinama ili na televiziji kako nemaju. Ni brige ni pameti. :)
Link to comment
samo mi pomalo smetaju racionalizacije tipa "necu da ga radjam u ovakvom svetu". nisu postene.
Šta tu nije pošteno, ne razumem? Prema kome?Šta to treba da priznam sebi da bih bio do kraja iskren?
Ko nešto zaista želi, nađe način, ko ne želi, nađe izgovor.
Link to comment
Šta tu nije pošteno, ne razumem? Prema kome?Šta to treba da priznam sebi da bih bio do kraja iskren?Kao neko ko je odrastao u siromašnoj porodici i zna sa kakvim problemima se takvo dete susreće, moj stav je više nego odgovoran.
danas 80% dece odrasta u siromasnim porodicama. ranije je taj procenat bio i veci. da je odustajanje od potomstva odgovoran stav, ne bi bilo ni tebe ni mene, a bogami ni velike vecina, ako ne i svih ostalih, forumasa.jos jednom: apsolutno postujem kad neko kaze "ne zelim da imam decu", iz bilo kog razloga. smartam, medjutim, da je zaista odgovorno u situaciji koju ti opisujes, a ako zaista razmisljas o tome da budes roditelj, stvoriti uslove u kojima detetu kljucne stvari nece nedostajati. hoces dete a nemas para? zaradi ih. neces dete? ok. batali izgovore.
Link to comment
Zaista :) Nikad mi nisu bili jasni oni što "nemaju leba da jedu", a imaju petoro ili šestoro dece i onda na kraju izađu u novinama ili na televiziji kako nemaju. Ni brige ni pameti. :)
buduci da ima kompjuter i internet vezu, cenim da bakemono nije iz te "nemaju leba da jedu" kategorije.
Link to comment

to nema veze sa 'objektivnim' stanjem vec kako ljudi percipiraju svet oko sebe. sasvim je moguce da neko veruje da ovaj svet ide dodjavala. ljudi su se jebali kao zecevi nakon WW2 uvereni da je najgore sto je ikada zadesilo svet iza njih danas dosta ljudi veruje da ce svojoj deci ostaviti gori svet od onoga koji su zatekli i u kojem su ziveli.

Link to comment
Zaista :) Nikad mi nisu bili jasni oni što "nemaju leba da jedu", a imaju petoro ili šestoro dece i onda na kraju izađu u novinama ili na televiziji kako nemaju. Ni brige ni pameti. :)
+1 Pitanje: da li je pravljenje dece u situaciji kad se bukvalno boriš da ne umreš od gladi ultimativni sebičluk?
danas 80% dece odrasta u siromasnim porodicama. ranije je taj procenat bio i veci. da je odustajanje od potomstva odgovoran stav, ne bi bilo ni tebe ni mene, a bogami ni velike vecina, ako ne i svih ostalih, forumasa.
Pa šta ako ne bi bilo ni tebe ni mene? Misliš li da ovoj planeti nedostaje ljudi?
jos jednom: apsolutno postujem kad neko kaze "ne zelim da imam decu", iz bilo kog razloga. smartam, medjutim, da je zaista odgovorno u situaciji koju ti opisujes, a ako zaista razmisljas o tome da budes roditelj, stvoriti uslove u kojima detetu kljucne stvari nece nedostajati. hoces dete a nemas para? zaradi ih. neces dete? ok. batali izgovore.
OK, sa ovim se slažem. Ako hoćeš dete, zaradi pare.
buduci da ima kompjuter i internet vezu, cenim da bakemono nije iz te "nemaju leba da jedu" kategorije.
Bakemono je student na budžetu, pa ima internet u studentskom domu. Ali je zato bio iz "svi idu na ekskurziju, samo ja ne mogu" kategorije. I još kategorija, da ne širimo priču.
Link to comment

Ne treba zaboraviti da su se u prošlosti mnogi bavili zemljoradnjom, te je bilo prilično poželjno imati više dece, jer rintati sam na njivi je skoro pa fizički neizvodljivo, ne može se postići.

Link to comment
to nema veze sa 'objektivnim' stanjem vec kako ljudi percipiraju svet oko sebe. sasvim je moguce da neko veruje da ovaj svet ide dodjavala. ljudi su se jebali kao zecevi nakon WW2 uvereni da je najgore sto je ikada zadesilo svet iza njih danas dosta ljudi veruje da ce svojoj deci ostaviti gori svet od onoga koji su zatekli i u kojem su ziveli.
Taj rad.K tome, ocekivanja od zivota nisu ista danas i pre 50 godina. Poimanje zivota dostojnog coveka se menja. Prema merilima iz 1945, danas smo svi bogati, pa i onaj ko radi za 20 hiljada dinara mesecno i ima neki krov nad glavom. Siromastvo kao kategorija ima smisla samo u sadasnjosti, ne moze se definisati prema kriterijumima iz nekih drugih epoha.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...