Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

edit: 2 valk: Gde je slika? Btw, u Merkuru imaš šolje od 0,5 l, kažu da su za supu, al šta znaju oni...
kako de je, eno sam je ubacila u gornji post :blink:jebeni imageshack. Ček da probam sa photobucketa:DSC00448.jpghehehe, radielem, imam ja jednu od 0.4 dl, ali mi je ona za mleko ili jogurt :)btw, jel samo ja imam posebne šolje za različite napitke?
Link to comment
ovo ti nije bas sasvim konzistentno, jer sustinski, nema razlike izmedju cimeta i viskija, ako si vec kafe-cistunac kako se hvalis
Irska kafa se svrstava u koktele, a ne u standardne forme napitaka na bazi kafe.
btw, jel samo ja imam posebne šolje za različite napitke?
Moja šolja za kafu je samo za kafu.
a za večeru šaku antacida? :)
Srećom, dugogodišnje maltretiranje je uspelo dresirati moj želudac (ili ga ubiti).
Link to comment
E to sam i ja mislila za sebe :D ... Ja za sve sto pijem - posebna solja :lol:izvinte na (jos jednom) trolu
"kobaltska šoljica za kafu stara dva veka" ? :wicked: Edited by Kelt
Link to comment
Irska kafa se svrstava u koktele, a ne u standardne forme napitaka na bazi kafe.
sa vikija:Irish coffee (Irish: Caife Gaelach) is a cocktail consisting of hot coffee, Irish whiskey, and sugar, with double cream whipped until it begins to stiffen, floated on top.The original (starbucks) frappuccino is a blend of ice and a mix constituted of coffee, water, milk, and various syrups.meni oba lice na (grozne) koktele, s tim da jedan pljujes a drugi hvalis. tj. nekonzistentan si.
Link to comment

turska. jaka. ubistvena. bez trunke secera. bez trunke mleka. bez ista, klot. od kad su nam ukinuli i poslednje uporiste turske kafe u okolini fakulteta tamo pijem espreso, dupli, s tim sto u espreso uglavnom stavljam slag (: nes nikako ne volim, previse mleka ili vode.. u stanju sam da osetim i samo mrvicu secera u turskoj i onda je bojkotujem ((:

Link to comment

Espreso, uvek kratakNišta, naravno (šećer equals blasphemy; mada se u Italiji u espreso stavlja na lopate).Pre bih crko nego bez kafe bio.EDIT: Sori, znam da je malko kasno i da deluje van konteksta, nego, reko, prvo javljanje, pa da se izjasnim.

Edited by crveni autobus
Link to comment

americano.u to ime, moram da se pospem fekalijama posto sam istima mazao miska marica, deltinog PR-a na PPP:costa coffee (owned by miskovic) ima fantastican americano. nije losa taktika cvrste ruke dok srbi ne ovladaju civilizacijskim tekovinama. jednom sam to pokusao da narucim u speak easyju i dobio sam isto kao i u bilo kom drugom slucaju na tom mestu: splacinu.tesko mi je da priznam ali costa coffee je dosta zakonit objekat u smislu sadrzaja, na stranu sve ostalo.

Link to comment
medjutim, nescafe ipak ima jednu zvezdu, jedinu kafu koja im valja, a to je: nescafe espresso. za tu im skidam kapu. najzad se pojavila i u nasim pasivnim krajevima, i u mojoj kuci je stalno prisutna.
apsolutno podržavam. prvi sam je put kupio u aradu, 1999. godine. nešto se kasnije pojavila u mađarskoj, tek odnednavno i kod nas u normalnoj prodaji, mada su je tetke na kaleniću valjale već nekoliko godina. nije kao espreso iz italijanskog automata, ali nije puno gora od tzv. espresa koje umeju da smućkaju naše kvazibariste. 1 maksimum koji se može izvući bez kućnog espreso aparata.
Link to comment

ko ne voli kafu ne treba da zivi.moj izbor: espreso kratki, po mogucnosti palombini arabica, pet soljica dnevno. secer. ovde gde ja zivim, ljudi izbacuju smece na ulicu. jedne godine nadjem espreso masinu gaggia classic, 17 bara. ponesm je kuci, rastvorim na delove, ocistim, popravim i napravim solju kafe. zivot je lep.

Link to comment

Kafa - rajski napitak otkriven kako kazu, slucajno: etiopski pastir je video kako su koze koje brste neke male tresnjice sa zbunja koje raste po polju mnogo srecnije i veselije, skoro igraju :lol: pa videsvi to, probao mali pastir tresnjice pa se i njemu svidele :) toliko o legendi - chinjenice su tu da legendu potvrde: kafa je posle nafte roba koja se najvise razmenjuje na svetu! najvise je proizvode u Brazilu 2 miliona tona godisnje, najvise je piju Finci - 12.9kg kafe godisnje po coveku :o Kafa je zbun koji zivi 30-ak godina belog cveta koji mirise na jasmin ali je otvore svega nekoliko sati :( od cveta nastaje crvena tresnjica koja u sebi krije zrno kafe sa dva kotiledona. Kafa je rasla divlje u Etiopiji (postoji i mesto koje se zove Kafa) a prvi put je pocela da se koristi u Jemenu u XII vekuTresnja se bere rucno na manjim plantazama i jedan radnik moze da nabere 70kg tresnji kafe dnevno. Tek da stavimo u perspektivu:od 30 kg svezih tresanja kafe skidanjem omotaca i posle pranja i susenja zrna dobija se svega 5kg zelene kafe koja ce przenjem dati 4kg spremne za degustiranje.Kafa Arabica raste na padinama visokih planina na nadmorskim visinama izmedju 1000 i 2000 metara. Najznacajniji proizvodjaci Arabica-e su Meksiko, istocna Afrika, Kolumbija, i narocito Brazil. Arabica ima manju koncetraciju kofeina ali je vise cenjena zbog svoje aromaticnosti, te je zbog toga i skuplja. cena Arabica-e se odredjuje na berzi New York-a.Kafa Robusta raste na nizim nadmorskim visinama (do 700m) i trazi toplo i vlazno podneblje te joj tako klima Indonezije, Vietnama ili zemalja zapadne Afrike vise odgovara. Za razliku od Arabica-e Robusta moze duze da se cuva (godinu dana za Arabica-u ili dve godine za Robustu, naravno zrno se cuva zeleno, NEPRZENO/PECENO). cene Robuste odredjuje se na berzi Londona.i jos malo istorije:XIV vek - Jemen: kafa se uveliko koristi po pod nazivom "qahwa"XVI vek - kafa zabranjena u Meki (vernici vise vremena provodili u kafidzinicaa neko u dzamijama...XVII vek holandski trgovac Pieter Van der Broecke donosi nekoliko biljaka kafe u Amsterdam u botanicku bastu- ambasadori Otomanske imperije sluze kafu svojim gostima u ambasadama Beca i Pariza-1670 otvoren prvi coffee shop u.... Amsterdamu, kazu da se zvao Le Hoppe i da postoji jos uvek (potvrditi to od strane izvestaca sa lica mesta :D)XVIII vek - francuzi smisljaju "carapu za kafu" - po ugledu na pravljenje caja, Napoleon Bonaparta trazio da mu pre bitke uvek bude spremno 5 kafeterija kafe (zato ga je i boleo chir na zelucu: razlog zbog kog je stalno drzao ruku u mantilu, kazu .... )XIX vek - Francuzi smisljaju filter kafu, italijan Angelo Moriondo izbacuje na trziste masinu koja pravi kafu pod pritiskom parepocetak XX veka, japanski inzenjer Sartori Kato pravi prvu instant kafu na rastvaranje Nemac Ludwig Roselius usavrsava proces odstranjivanja kafeina iz kafe - rodjena je decafe!Melitta Bentz nam ostavlja u nasledstvo PAPIRNI filter 1908 godine! Hvala Melitta :)i da ne zaboravimo 1948: Achille GAGGIA milanski barmen stavlja u pogon prvu pravu masinu za expresso!A sad malo ja :)posle experimentisanja sa svakakvim masinama i svakakvim kafama (izuzetak su sve te na rastvaranje - uz svo duzno postovanje ljubiteljima meni je to jako neukusno i nadasve nepotrebno) nije stavr u masini i nacinu pripreme toliko, koliko u KAFI!!!! (otkrila sam Ameriku :D)Kvalitetno zrno, pazljivo, dobro i SVEZE torifikovano daje divnu kafu. Kafa ne bi trebaloo da stoji otvorena duze od 7 dana, zatvorena ne duze od par meseci (pod uslovom da je dobro zatvorena i da se cuva na hladnom)Kupujte sveze przenu kafu u malim kolicinama, drzite je u frizideru i pripremite na nacin koji se vama svidja!

Edited by msmodesty
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...