Jump to content
IGNORED

Proxima B


bigvlada

Recommended Posts

Ja reko' kako moze patuljak poput Proksime biti aktivniji od Sunca, kad ono Proksima je promenjiva zvezda tipa UV Ceti (eruptivna)...

Plus, najverovatnije je i Proksima b u sinhronoj rotaciji s maticnom zvezdom, poput sistema Zemlja-Mesec.

Veselo.

Link to comment

Jeste, misle da je jedna strana planete uvek okrenuta ka zvezdi. Mada, možda su se zeznuli pa planeta kruži slično Merkuru. Nemaju li i jupiterovi meseci sličan problem sa radijacijom? Ali oni se valjda obrću i oko svoje ose. hmm, koliko je onda manja radijacija na tamnoj polovini planete? Možda neki umeren pojas blizu ekvatora gde bi bilo toplote ali ne i preterane radijacije? 

 

 

Interesantno je da procenjuju površinsku temperaturu Proksime Kentauri na samo 3000 kelvina. Gotovo da bi mogli da sklepamo sondu obloženu keramikom, sa unutrašnjim hlađenjem koja bi mogla da preživi par minuta u njenoj blizini. Davno sam čitao kratku SF pričicu gde je zamrznut brod poslat da uzme komad zvezde.  :D

Link to comment

Ako je Proksima B uvek okrenuta jednom stranom prema zvezdi, onda bi umereni pojas bio oko terminatora, na prelazu iz vecnog dana u vecnu noc. Sto se povrsinske temperature tice, Proksima je crveni patuljak, pa sam pogled na hr dijagram nam govori koliko goriva trosi. Prilicno stedljiva zivulja, ko smederevac.

Hertzsprung-Russel_StarData.png

centauri_sizes-500x198.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...