Jump to content
IGNORED

World of Warplanes


bigvlada

Recommended Posts

Posle uspeha sveta tenkova, nova virtuelna makljaža je na pomolu. Za razliku od višetonskih mastodonta, ovde se sve odvija daleko brže i nema mesta gde ste bezbedni.Za sada su pokriveni američki, ruski i nemački avioni. Mnogo fale britanci i japanci. Nema teških bombardera niti hidroaviona. A baš sam želeo da isprobam moskita, harikena sa topom od 40mm ili Katalinu. Ima i naših igrača a jedna grupica se bori da se u budućnosti stave i domaći avioni. Ono što ne valja je što hoće da ga proguraju kao serbian tech tree a ne jugoslavenski kakav jeste. Za sada, nema klanova, svako leti za sebe. Prvo prođete kratak kurs letenja, bombardovanja stacionarnih ciljeva i lovačkih zadataka. Zatim ste slobodni da radite šta hoćete. Svaki igrač ima svoj virtuelni hangar. Avioni su podeljeni na lovce i “teške lovce” (lake i srednje bombardere/noćne lovce... tj. sve letelice sa dva motora). Borbom, tj. obaranjem protivnika i bombardovanjem radarskih položaja, flakova, brodova i podmornica dobija se kinta i stiče iskustvo. Za pobedu se dobija i zlato, koje se može menjati za iskustvene poene koji se opet troše prilikom istraživanja novih tehnologija. Sve se beleži, koliko ste čega uništili/oborili a koliko oštetili. Pored osnovne podele po broju motora, avioni su podeljeni i na “tehnološke klase” od I do X. Za početak ćete imati tri osnovna aviona, po jedan američki, ruski i nemački. Lovom i iskustvom finansirate sopstveni tehnološki razvoj i istraživanje i kasniju kupovinu boljih aviona.Sve je skupo, tako da je najbolje da se skoncentrišete na jednu zemlju dok je u potpunosti ne istražite pa onda pređite na drugu.Prilikom borbi, uparuju se igrači sličnog tehnološkog nivoa, a ne vrši se selekcija po zemljama. To znači da možete imati P-40 i Me 110 u svom timu. Ovo je isto razlog zašto ne treba srljati sa kupovinom skupljih aviona.Npr. Nabavio sam Focke Wulf 57, dvomotorac klase 3. U prve tri borbe su me slistili emili klase 5(me 109e) za tridesetak sekundi. Štos je da vam može zapasti protivnik dve klase iznad ili ispod vas. Ne isplati se tući se bez da nabudžite avion. I tu dolazimo do značajne stavke hangara – modifikacije. Istraživanjem i kupovinom, možete u osnovni Arado 65 (koji inače preporučujem za početak ako ništa drugo onda zato što ima malo više energije od ostalih) staviti jače mitraljeze i motor.U dogfajtu 1 na 1 pobeđuje onaj koji ima snažniji motor i manji radijus zaokreta. Jači mitraljezi pomažu (a tek kada se dočepate 20mm topova :D) ali nisu presudni. Problem je ako vam se nakače trojica na rep ali i onda ima leka, ja obično pravim spirale po horizontali, i to na 10m visine (ako se spustite ispod 50, pali se alarm da ste suviše nisko) i po mogućstvu slalom između prepreka tipa lučke dizalice. Kupovinom aviona klase III, dobijate mogućnost da njegov tip motora strpate na avion niže klase. Ja sam tako maksimalno nabudžio Arado 68. Ne može se sve menjati , to još nisam provalio kako ide.Svaki tip aviona je važan! Čak i kada kupite avion klase 10, uvek možete da uletite u bitku sa osnovnim aradom 65 i bijete se sa avionima slične klase.Kada vas koknu, prelazite u posmatrački mod a desnim dugmetom miša se prebacujete sa jednog na drugi od svojih živih saboraca.E sad, glavne prednosti su da iako sat odbrojava do 13 minuta, prosečne borbe ne traju duže od pet. To je dovoljno da se od 5 do 16 igrača sa svake strane međusobno obračuna. Može se koristiti i tastatura, ali kontrola mišem je meni najbolje legla. Ako ne želite da posmatrate bitku do kraja, sa ESC se vraćate u svoj hangar, birate drugi avion i ulećete u novu bitku. Za svaki svoj avion plaćate opravku kada vas obore ili se skucate u nešto a plaćate i ako pucate po saveznicima.Prilikom inicijalnog okršaja, ne idite direktno u grupu protivnika. Uvek se nađe neki kamikaza kome je dovoljna satisfakcija to što je oborio jedan avion. To je OK taktika kada ste tanki sa zdravljem a nema nikakve neprijateljske građevine u koju bi ste se skucali. Ne možete ga izbeći u poslednjem trenutku jer ti stari avioni nisu baš preterano agilni, bar ne dvokrilci a ne možete ga dovoljno oštetiti pre nego što se skuca u vas. Nisam još stigao do raketa ali verujem da tada ova kamikaza taktika ne funkcioniše. Najbolji rezultat mi je tri oborena u situaciji 10 na 10. Objekti na zemlji su ponekad vaši a ponekada protivnički, tako da je svaka bitka različita. U slučaju kada pilotirate dvomotorcem, želite da letite iznad krošnji drveća i skidate jedan po jedan radarski položaj ili tankove sa benzinom. Tek kada ostanete bez bombi i meta upuštajte se u okršaje sa jednomotornom opozicijom,koja je do tada već načeta. Mala pomoć je vaš kopilot sa mitraljezom koga kontroliše AI. Kako stičete iskustvo, on će biti sve bolji u gađanju lovca koji vam je na repu. Poželjno je u sklopu unapređenja obratiti pažnju na naoružanje leđnog mitraljesca. Kada sam na gorepomenuti FW 57 ugradio dvadesetomilimetarske topove, moj mitraljezac je sa slašću tamanio dvokrilce na repu. Maksimalno modifikovanom dvomotorcu se onda prilazi na isti način kako se to radilo pre sedamdesetak godina, iz slepog ugla odakle vas mitraljezac ne vidi.Nije nemoguće da pobedite kada je odnos snaga 1:4, ja sam uspeo i to sa dvomotorcem a jednom sam izgubio bitku iako je nas bilo pet a on sam. Štos je da je sa svakim uništenim ciljem vaš tim bliži cifri od 100% koja označava pobedu. Kada protivnik krene da vam poliva matični aerodrom, bolje bi bilo da imate saveznika koji to isto čini njegovom čime neutrališe prednost protivničke ekipe. Tako se može desiti da se ostane živ a izgubi meč. Teški dvomotorac sporo zaokreće i spor je. Sa njim se ide polako. Štedite bombe, naročito na početnim modelima kada imate samo dve. Dobra taktika je da bacite bombu tačno između flaka i radara, jer ćete tako uništiti oba. Slobodno bacajte bombe sa 15-20 metara visine, jer eksplodiraju tek posle 2-3 sekunde. Dobra taktika za uništavanje AA položaja koji su na nekoj čuki je da se priljubite uz planinu, pratite je do vrha, malo spustite nos, bacite bombu na AA gun i onda odmah luping u stranu i na dole, kako vas ne bi izbušio. Sa jačim verzijama motora i boljim upravljanjem ovo ide lakše, ali ni focke wulf 57 nije za bacanje, jednom sam uništio devet stacionarnih meta sa šest bombi koliko on nosi (i skucao se u planinu prilikom pokušaja napada na deseti položaj jer je to leteći sarkofag :D). Kada ostanete bez bombi, izbegavajte flakove, i gađajte ciljeve koji ne pucaju, poput komandnih mesta, hangara i cisterni sa gorivom. Do sada sam naleteo na tri mape (dobijete ono što vam server dodeli) koje sam krstio persijski zaliv (jezero, par pustinjskih gradova, dva aerodroma, kanjon, most), jadran (sa obe strane su planine, mnoštvo brodova u ogromnoj luci i naselja na obe strane) i veliki kanjon (ogroman prostor između više klanaca). Ovu treću mapu sam sreo samo jednom, i to dok sam imao Me 110. Nisam imao mnogo prilike da istražujem jer se pored prvog AA položaja u mene zakucao jedan protivnički Ijušin 2. Možda su druge mape dostupne sa višim klasama aviona. Sve u svemu, igra je neverovatno stabilna, iako je u pitanju tek 0.3 verzija. Apetiti su joj skromni, moj matori Geforce 9600GT je izvlačio od 40 do 120 frejmova, u zavisnosti od gužve. Igra sama podesi grafičke parametre i ne savetujem da se tu nešto prčka, nema potrebe. Lag na evropskom serveru je jako mali, u mom slučaju od 25 do 45ms. ALT-TAB radi momentalno, bez zadrške. ;)Nabavka: Najlakši način je da kupite oktobarski Svet Kompjutera i uz njega dobijete kartončić sa pristupnim kodom. Instalacija je bezbolna, skinete programčić od par megabajta koji onda dovlači ostatak. Pisalo mi je da je svukao oko 2,8GB a instalacija se na kraju raširlia na 11GB prostora.Pre par dana sam video grafikon preseka igrača na evropskom serveru i ispada da je oko 30% sa Balkana. :D Ovo je užasno zabavno, gora navlakuša nego tetris na xt-u. Instalirao sam je u subotu ujutru i onda shvatio da mi je nestao ceo dan. Ključne stavke su to što partije traju relativno kratko i što se brzo možete prebaciti na drugi avion i drugu bitku (čeka se od 30 do 60 sekundi da server poveže igrače sličnog ranga).Ždere vreme. Budite upozoreni.

Link to comment

Posle WoT, na koji sam još uvek navučen (čak i posle prodaje primarnog account-a :isuse: ), ne smem da probam WoWp. Opirem se uspešno za sada, čak ni SK nisam kupio iz tog razloga.edit: speaking of which, upravo sam dobio od kolege na poklon SK, sa sve cb ključem. Doviđenja živote...

Edited by Mostly harmless
Link to comment
:lolol:- nemojte paničiti, igra nije ni blizu zarazna kao tenkići, odigrao sam 2 partije još u alfa fazi i nije mi se dopala, uz to se čeka pola sata da vas ubaci u bitku a tamo samo 2-3 protivnika- doduše sada je to u beta fazi i verovatno mnogo bolje ja pak čekam svet ratnih brodova
Link to comment
ja se plasim da ovo ukljucim, mogao bih da postanem kao oni Korejanci koje izvuku mrtve iz kuce jer zaborave da jedu i piju
Upravo me to muči. Pre mesec dana sam uleteo u jedan posao koji mi dnevno oduzima 4-5 sati (van radnog vremena) i koji će potrajati sigurno još nekoliko meseci, znači ostaje mi relativno malo vremena za sve ostalo. Nisam živ šta će biti sa mnom ukoliko ovo instaliram. A kako da ga ne instaliram? :cry:
Link to comment
Kupio SK i cigare. Poslednji put kad sam kupio Svet kompjutera, nisam pusio a internet nije postojao :facepalm:
nisam siguran da bi ti se svidelo. ovo je mmo, a ne simulacija, a koliko kapiram ti voliš simulacije...
Link to comment

Svet Kompjutera je uvek dobra investicija. -_- Sada sa Fockewulfom 57 ide kao podmazano, u tri partije zaredom sredio deset ciljeva na zemlji. I pun optimizma započnem četvrtu partiju i naprave mi sačekušu četvorica. :) Naravoučenije: za svaku partiju, makar bila ista mapa, menjajte game plan. Arado 80 je težak otpad, ionako sam ga preskočio prilikom inicijalne kupovine, a kasnije nabavio kada sam imao više keša. Jednomotorni niskokrilac, bez bombi, sporiji od bilo koje me 109 varijante, lošije naoružan (dva mitraljeza, jedan top). Jednom sam tako čekao protivničke teške lovce iznad sopstvenog aerodroma jer bih inače bio užina za ostale lovce. Dođe Me 110 i ne jebe me pet posto. Brži je i uopšte se ne obazire dok sam mu na repu i zalivam ga olovom. Na kraju sam se sakrio iza brda, iskočio, napravio manju parabolu od njega i sasuo sve što imam dok je bio nisko nad vodom. Ar 80 vredi samo kada vam zapadnu stari ar 65 i slični lovci. Imao sam i nesvakidašnje iskustvo da sam sa najgorim dvomotornim Ao 192 oborio lovca. Mapa sa lukom, ja bombardovao skladište u gradu i ovaj mi se nakačio na rep. Letimo obojica na 15m visine, on me puni, zdravlje mi pri kraju, pravim kolute po uzdužnoj osi i na kraju naselja oštro skrenem kod svetionika. A on se zakuca u isti. :0.6: Obaranje je meni pripisano jer sam ga ja zadnji oštetio repnim mitraljescom. Dočepao se me 109-ke, verzija B. Čak i maksimalno proširena, nema šansi protiv boljih verzija. Sa jednim sam se klao jedan na jedan i on ima taman za toliko manji radijus zaokreta da prilikom svakog ukrštanja on mene može da pogodi a ja njega ne mogu. Sa 109 imam samo jednu pobedu. Za razliku od dvokrilaca, ovde u situaciji dva na jedan ili goroj redovno budete jebena strana. Timski rad je neophodan, a toga neće biti do pojave klanova. Sat sa alarmom je prilikom igranja ovoga neophodan rekvizit. Neophodan. :happy:

Link to comment

Malo sam čitao fakove, do pune verzije će biti ubačeni i britanci i japanci. Svaka strana će imati ukupno 100 aviona. Ono što je još bolje je da će ubaciti vremenske uslove, tj. kišu i što je još bolje, noćne misije.Od ostalih, realno jedino Francuska ima dovoljan broj modela za sopstveni tech tree. Mi možemo nečemu da se nadamo jedino ako se oformi baza sa avionima Male Antante ili nešto tipa minor allied nations.Već mi ide voda na usta od pomisli da ću npr. sa Dornier Do 17 Nachtjäger-om da lovim Lankastere. Mljac.Bio mi gotivac dva puta u timu. :)

Nisam spavao noćas.
Ja lepo rekoh da su sat i alarm neophodni.Nabavio sam emila; kako je to dobra mašina, podigne se na kilometar i po dok kažeš keks. Sada ima da rintam za opremu.Interesantno je da mi se statistika jako malo menja, iako je broj partija mnogo veći. Pobedim u 50% slučajeva, preživim kraj tuče u oko 23% slučajeva a neprijatelja pogodim sa 12% potrošene municije.Izgleda da je u nekoj alfa verziji bila ograničena količina municije, tako da verujem da će to biti slučaj i sa konačnom verzijom. To daje sasvim novu dimenziju. Nešto slično je bilo u staroj igri strike commander, gde ste vođa skvadrona plaćenika. Tamo ste i plaćali za svu opremu, pa je bilo poželjno obarati neprijatelje topom umesto da pljujete 500.000 USD za nabavku nove aa rakete.edit: pre početka meča, dok odbrojava, sa F1 dobijate spisak komandi. Nemojte (kao ja :isuse: ) da pričate na chatu o strategiji, jer to može da vidi i protivnik. Kod lovaca, tasteri W i E su posebno važni, jer možete povećati i spustiti brzinu (polako i postepeno, nije kao kod mlaznjaka). To vam daje mogućnost da se nekom nacrtate na repu i izbušite ga u jednom cugu, umesto da ga preletite. Edited by bigvlada
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...