Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Kako je počelo? Prvo se prevozila samo roba od kraja 1. svetskog rata do 1928. Te godine je otvorena prva putnička linija Beograd - Zagreb. Tadašnja nacionalna firma se zvala ''Aeroput'' i prvi let su obavili 15.02.1928. Korišćen je avion Potez 29potez-29.jpgU flotu su kasnije do 2. svetskog rata još neki tipovi aviona, recimo ovi:jr_12007_1_03_s.jpgFarman-30610075.jpgLockheed Electra 103431752.jpgDe Havilland Dragon Letelo se i po okolnim zemljama, a išlo se i do Praga. Nisu bili loši za to doba. Rat je naravno uništio sve, tako da je posle njega krenuo novi početak. To se desilo 1947. kad je osnovan JAT. Prvo su korišćeni avioni DC-3dc3.jpgi Ju-52Ju52_Dessau.jpgKasnije je za duže relacije uveden DC-6ctry-dc6.jpg

Link to comment

1963. krenulo se s mlaznim avionima tako što je nabavljena čuvena Caravellaf-bhri.jpgPosle nje su avioni koje već pamtite, DC 9 i 10, B 707,727 i 737. Ovaj poslednji im je sada i glavni:800px-JAT_B733_YU-ANL.jpgšta dalje? Neki predlažu prodaju, neki bi opet da ga zadrže u državnom vlasništvu, ime bi svakako trebalo promeniti (recimo u SAT). šta vi mislite, kakva je budućnost našeg (još uvek) nacionalnog prevoznika?

Link to comment

Aeroput je bio prvi komercijalni operater Lockheed Electra aviona. Nesto kao danas Singapore Airlines, prvi sa A380.Prvi komercijalni nocni let u istoriji civilnog vazduhoplovstva bio je Aeroput Beograd-Bukurest, ne secam se koje godine.Firma je bila na nivou svetskih.I sto se kaze, jedna od retkih koja nije nestala bankrotstvom....nego komunistickom uredbom.Danas je JAT sljivara.

Edited by Yoyogi
Link to comment

Ne znam značenje ovoga gore, ali svakako da Jat nije baš najsjajniji u ova tranziciona vremena. I pored oslobađanja od bočnih aktivnosti, (hotel Slavija, Kopaonik, Ketering, Support; Tehnika), i dalje je zadržao oko 1500 ljudi (prosečne starosti preko 50god.), što je otprilike duplo veći broj ljudi (a možda i više) nego što je potreban na 15-tak aviona i činjenicu da Tehnika, Ketering i Ground handling nisu u sastavu JAT Airways-a Avioni su stari i to desetak B-737 od 19-23 godine i ATRovi (5kom) od po 15-tak godina. U sledećih par godina ulaze u fazu kada vrednost održavanja prelazi cenu samog vazduhoplova i kada je neisplativo ulaganje u plovidbenost istih. Već sada u ovom trenutku ti troškovi su na Ivici i Marici...Ozbiljni kapital Jat Airwaysa u ovoj privatizaciji samo su linije i tržište. Avioni vrede jako malo, a najveći deo nepokretne imovine, osim zgrade u Bulevaru Umetnosti i predstavništava po belom svetu, pokupila je JAT Tehnika (hangari i dobar deo prostorija na aerodromu).Vrlo veliki kapital u ovome trenutku su piloti, mehaničari i stručnjaci u operativnim službama, već koliko sutra svi sa EU međunarodnim dozvolama. Vršačka škola za saobraćajne pilote i Vazduhoplovna Akademija (bivši Drapšin), međunarodno su sertifikovani ili isto očekuju u sledećih par meseci i postaće najveći generator vazduhoplovnog kadra na Balkanu. Polovina pilota i četvrtina mehaničara već radi kojekuda po svetu u inostranim aviokompanijama jer je srpsko vazduhoplovno tržište malo.Znači jako dobra infrastruktura postoji, da se neko ozbiljno razmaše na ovim prostorima... Ukoliko želi...E sad da li će to učiniti ulaganjem u JAT i njegovu novu flotu, ili će isto samo fingirati u ideji da samo zauzme tržište... To je već neka druga priča... <_<

Edited by dare...
Link to comment
Ne znam značenje ovoga gore
Ako na isto mislimo, to je bilo da kaze da je AeroPut bio firma u koraku sa svetom, cak i prednjacio ponekad.Kapitalisticko preduzece sa svime onim sto treba da se bude dobar i bolji, ako ne i najbolji.60 godina smo imali da to nastavimo - i gde je JAT danas?Neko hoce da ga kupi?Cela vrednost su landing slots koje JAT ima. Ne avioni, ne piloti, nista.
Link to comment

Sva vrednost je u lending slotovima. U pravu je Yoyogi.Nekada davno bio sam deo tima koji je predlagao prodaju JAT-a. Umalo nas ne sahranise, jer zaboga to je nacionalni prevoznik.Sada ce ga nekom uvaliti, ko ce biti voljan da svoje isluzene avione (pretpostavljam da su bolji od ovih sad) uposliti na JAT-ovim linijama diljem Evrope i Bliskog Istoka. Sumnjam da ce neko zameniti ATR recimo onim CanadaJet Air ili kako vec (koriste ih diljem evrope za lokalne i regionalne letove), a o nekim vecim, tipa Airbus ili Boeing 747 (nisam bas siguran da li je taj veci), sumnjam.Drugo, bojim se da ce privatizacijom rata nasi pametnjakovici i dalje drzati nebo zatvoreno, pa nece biti low cost kompanija. To je, medjutim, samo potreban uslov za dolazak low costa. POtrebna je veca izmena putnika i veci broj putnika koji leti.A to ce biti moguce kad nam ukinu vize, pa da i neko ko dosad nije mrdo sedne na Easy JEt ili Niki i ode do Londona ili Beca. Ko sto mogu Slovenci.A ukinuce nam vize jednog dana.

Link to comment
Danas je JAT sljivara.
Mislio sam samo na ovu recenicu...Inace se slazem u sustini za ostali deo posta... U velikoj drzavi bilo je 30 i kusur pretezno novih aviona...A sad, kakva nam drzava, takva nam i aviokompanija...A obaska, 7-8 godina nerada tokom "nepravedno nam nanetih sankcija" kad smo leteli samo do Tivta i Podgorice olenjilo je i ono malo ljudi koji su bili navikli da rade... Vi gledate JAT spolja, ja ga gledam iznutra i moja je istina drugacija... Moji licni interesi takodje... :inn: U tom grmu lezi zec. :rolleyes:
Link to comment

Koliko sam cuo, buducnost JAT-a je AZroflot (sto bi rekao jedan moj poznanik, ako je jos u zivotu). Nego ti Sir Dare posto si na izvoristu mozes li to da potvrdis ili opovrgnes? Cuh da su kao Rusi zainteresovani da kupe sve djuture. Cak i tvoju tehniku (ako se ne varam ti si u tehnici). Ako ni zbog cega drugog ono zbog onih para za kaparu sto obrce Erbas. To ce Velja Selja da im pokloni pride. Kada nije uspeo da ih povrati neka idu kao miraz uz JAT.U svakom slucaju treba prodati JAT sto pre jer drzava para nema da ga osavremeni a ovako dalje ne ide. Sto se vise odugovlaci situacija ce biti sve gora (i avioni i ljudi zastarevaju).Lep pozdraU, balu

Link to comment
Šta dalje? Neki predlažu prodaju, neki bi opet da ga zadrže u državnom vlasništvu, ime bi svakako trebalo promeniti (recimo u SAT). Šta vi mislite, kakva je budućnost našeg (još uvek) nacionalnog prevoznika?
pouzdano kažem jer sam 2002 kad je menjano ime bio sticajem okolnosti tu (jatovo sam dete cool.gif ) i na moju veliku žalost nikad više neće promeniti ime. hteli su pošto poto da zadrže brend JAT koji je stvaran decenijama u vreme SFRJ i to jako uspešno, gde su svi znali za JAT koji bio primer firma. zato su zadržali JAT i dodali airways. ubeđenja su da bi Serbian Airlines pokopalo sve ono što je decenijama stvarano (kad je ime u pitanju). A ja im kažem: pa zar posle svega što se jatu desilo, zar ne mislite da je vreme da se krene ispočetka???a ovo što forsiraju atr da bi se na kraju godine pokazalo da su poslovali u plusu, to je ... vaaaan pameti!!! mislim kakva država takva i kompanija....a gde su jbt radnici, njih nekoliko hiljada prekobrojnih... a sve treba naraniti. starosna struktura dno, mrš bre u penziju. ne mogu više kad odem u jat da vidim nekog ko može da se sagne a da se ne uvati za leđa Edited by twisted
Link to comment
Ja bih voleo da JAT ostane u našem vlasništvu. Postoje primeri u svetu da i državne firme mogu pristojno da posluju kad se sve dobro organizuje.
Croatia Airlines je od nepostojanja, od nule 1993, danas clan elitnog kluba Star Alliance, zajedno sa Lufthansom, Singapore Airlines, ANA...Drzavna firma.Malev, drzavna firma, clan je konkurentskog kluba One World, sa British Airways, Qantas, Cathay Pacific...Koliko je tesko uci u te klubove pokazuje primer Korean Air - sada je 11 godina od zadnjeg udesa koji su imali, na stotine Amerikanaca su doveli u Seoul da im budu savetnici, firma i kultura su iz korena promenjeni i nisu uspeli da udju ni u Star Alliance ni u OneWorld.Sad su u Sky Team, neka vrsta inferiornog kluba (China Eastern, Aeroflot, Kenya Airways, Air France KLM, Continental, Czech, Delta, NWA...).
Link to comment
Sumnjam da ce neko zameniti ATR recimo onim CanadaJet Air ili kako vec (koriste ih diljem evrope za lokalne i regionalne letove)
Austrian leti iz Beča za Beograd tim jeroplanom. Fin je, skroz.
Link to comment
Ja bih voleo da JAT ostane u našem vlasništvu. Postoje primeri u svetu da i državne firme mogu pristojno da posluju kad se sve dobro organizuje.
mislim da su drzavno vlasnistvo i open sky nespojivi
Link to comment
zar to nije DC3 Dakota?
Liči na DC-3... Od par zaostalih JAT-ova laka avijacija je sređivala jedan pre desetak godina za nekog privatnika van Srbije i taj je odavno odleteo, a još jedan stoji skinutih krila parkiran na stajalištu ispred hangara ne znam kome namenjen... Beše ima i jedan ispred muzeja konzerviran...Nekad davno Jatova laka avijacija je brojala 30-tak ljudi i servisirala klipne avionske motore radeći im generalke... Danas ova laka avijacija, ima nekoliko ljudi koji glancaju i poliraju Pinkove i Velautove mlaznjake...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...