Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

Nije to bila kugla nego fudbalska lopta. Poklopac bio petougaoni, kao komad lopte. Ledo pravio. Kao klinci ga ko mutavi ždrali u Dubrovniku, pa posle od lopti pravili mini parangale.

Link to comment
ma jaffu spominjem jer mi je dosta muke zadala, nije je bilo nigdi par godina. samo tops.
I meni bajadere zadaju dosta muka, ne zato što ih nema, nego zato što su bezobrazno skupe kod nas. Mislim, jesu dojajne, ali dati 400-500 kinti za 200 g bilo kog slatkiša je malo preterano.
Link to comment

beli i zeleni mond - jeo za sve pare. sreca te mi nisu davali mesecni dzeparac, ne bi mi ostao ni jedan zub u glavi. sarajevski kefir, najkvalitetnije je stipao za jezik. na tome sam ziveo kad odem u posetu familiji. i za kraj, najnezdravija klopa mog detinjstva - pkb-ove pogacice, one lisnate, sparusene u kesicama po dve i pkb-ov jogurt iz tetrapaka. neki su voleli one visoke kao harmonika, lepo pecene, cak resije a ja sam obozavao kad su dobro stutkane i blede. bilo je jako bitno izabrati odgovarajucu kesicu ali najbitnije su bile tehnike konzumacije. svako je imao svoju. ja sam pogacici pristupao na sledeci nacin - prvo bih pazljivo odvojio gornju koricu, zatim je savio na pola (sa unutrasnje strane da ne bi poispadale mrvice s kore) pa savio jos jednom na cetvrt. tako savijenu bih je skrckao u dva zalogaja, svaki zalivajuci jogurtom. zatim bih odvojio donju koricu i ponovio postupak. onda bih grickao skorene ivice okolo naokolo dok mi ne ostane samo sredina. sredinu sam pazljivo listao na blokove od po tri cetiri listica, grickao i lagano uzivao uz ostatak jogurta. i tako svako jutro od prvog do sedmog osnovne kad sam poceo da eksperimentisem s burecima, piroskama, kiflama, kurtonkama u bajatim zemickama i ostalim brzim hranama na lageru. i dan danas kad odem kuci pa naletim u maxiju na lisnate pogacice znam maznuti jednu da me zelja mine... ali nisu iste...

Link to comment
Crveni kiosci sa viršlama.
Uuuuuu! Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu! U onom belom papiru, zemička, viršle iz metalne šerpe - komada 2, od priloga: senf. Imao kiosk pored osnovne, raj. Edited by dig_chohano
Link to comment
i za kraj, najnezdravija klopa mog detinjstva - pkb-ove pogacice, one lisnate, sparusene u kesicama po dve i pkb-ov jogurt iz tetrapaka. neki su voleli one visoke kao harmonika, lepo pecene, cak resije a ja sam obozavao kad su dobro stutkane i blede. bilo je jako bitno izabrati odgovarajucu kesicu ali najbitnije su bile tehnike konzumacije. svako je imao svoju. ja sam pogacici pristupao na sledeci nacin - prvo bih pazljivo odvojio gornju koricu, zatim je savio na pola (sa unutrasnje strane da ne bi poispadale mrvice s kore) pa savio jos jednom na cetvrt. tako savijenu bih je skrckao u dva zalogaja, svaki zalivajuci jogurtom. zatim bih odvojio donju koricu i ponovio postupak. onda bih grickao skorene ivice okolo naokolo dok mi ne ostane samo sredina. sredinu sam pazljivo listao na blokove od po tri cetiri listica, grickao i lagano uzivao uz ostatak jogurta. i tako svako jutro od prvog do sedmog osnovne kad sam poceo da eksperimentisem s burecima, piroskama, kiflama, kurtonkama u bajatim zemickama i ostalim brzim hranama na lageru.
mislila sam da sam jedina koja se ozdirala od tih slepljenih, polupecenih pogacica. ne znam da li da ti se zahvalim na podsecanju ili da te mrzim sto si mi probudio duboko zakopana secanja. da ne govorim o opisanom nacinu jedenja :Di da za crvene kioske za virsle i jogurt piramidu, ali onaj najstariji u valerima od bledo roze do pink, zavisno od mogucnosti kartonke avale.ali najvise, najvise mi nedostaje runolist cokolada
Link to comment
sladoled u kuglici je proizvodio ledo, kao i onaj u kutiji vanila-pistacio :wub:gladna sam.
kad smo kod leda - slatko vrhnje, ono zamrznuto u kartonskim cinijicama sto se kupovalo za u kafu. obozavao!
Link to comment

inace, upravo krkam domacicu, i ukus je isti i sve je kako treba, keks je onako malo zagorucnuo, a cokoladni preliv je gorak da ti se grkljan stegne, ali dok kucah prethodni post, provalim da se keks vise ne zove tako, nego "krasovo domace cajno pecivo sa cokoladom".pih.

Link to comment

Joj, Adam je do detalja opisao i moj "postupak"! :D Mada to i danas radim. :blush:Da, dekstroza... i Pingo. :)Bombone Jet - ukus ananasa, jagode, limuna... Cetvrtaste, ali sa zaobljenim uglovima.Bombone Rondomint - kanda je bila varijanta sa rupom i bez rupe.

Link to comment
Uuuuuu! Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu! U onom belom papiru, zemička, viršle iz metalne šerpe - komada 2, od priloga: senf. Imao kiosk pored osnovne, raj.
al najbolje kad te pita - virsle il' kobasice? ja narucivao kobaje, bile malo ljutkaste, doduse i pune nekih zila al' ko te pita. jos kad izdasno nasprica onog razrvodnjenog senfa - ubija!
Link to comment
inace, upravo krkam domacicu, i ukus je isti i sve je kako treba, keks je onako malo zagorucnuo, a cokoladni preliv je gorak da ti se grkljan stegne, ali dok kucah prethodni post, provalim da se keks vise ne zove tako, nego "krasovo domace cajno pecivo sa cokoladom".pih.
domacicu i moto sam tamanio u nenormalnim kolicinama... i grisine s eurokremom al' sve to je, cenim, standard. nego, nesto mi nije jasno pa da pitam - je li ikad iko voleo one cajne kolutice? ja nisam upoznao ni jednu jedinu osobu u zivotu koja je to volela a retke su bile kuce u kojima ih nije bilo. cesto sam se pitao zasto...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...