Jump to content
IGNORED

Sta se jede po Kini


banecare1

Recommended Posts

...ko voli egzoticnu hranu, skoro u svakom gradu ima food street sa istom. google beijing food street (images)...
Da li je ta "egzotična" hrana izmišljena zbog turista?Škorpioni, morske zvezde, morski konjici (!) na štapićima - da li to Kinezi zaista jedu (sumnjam da tu ima išta hranljivo i naročito ukusno) - ili su ih nanizali na štapiće da bi stranci kupovali i slikali se?Izuzimajući gore navedene i još poneke sumnjive grickalice, verujem da su se ostale egzotične zverke u Kini zaista jedu i da mogu biti ukusne.
Link to comment

Ja sam, onako odokativno, uverenja da Kinezi imaju tradiciju jedenja toga sto mi down under zovemo creepy crawlers kao sredstva da se prebrode gladne godine. Imaju oni sjajne survival skills, Kinezi, vezbalo to 5000+ godina.

Edited by Indy
Link to comment

pa mislim da ne moras da odes u shangai da bi skapirao da oni stvarno sve jedu - dovoljno je da odes u blok 70 u vreme rucka i da vidis sta je regularna ponuda za rucak. kakva je uostalom razlika izmedju creepy stvorenja i pilecih kandzica koje ionako izgledaju kao nekakvi morski crvi sa noktom:)

Link to comment
Da li je ta "egzotična" hrana izmišljena zbog turista?Škorpioni, morske zvezde, morski konjici (!) na štapićima - da li to Kinezi zaista jedu (sumnjam da tu ima išta hranljivo i naročito ukusno) - ili su ih nanizali na štapiće da bi stranci kupovali i slikali se?Izuzimajući gore navedene i još poneke sumnjive grickalice, verujem da su se ostale egzotične zverke u Kini zaista jedu i da mogu biti ukusne.
Kinezi imaju tradiciju da jedu sve sto se moze uhvatiti, ubiti i termicki obraditi. To je stara i isposcena zemlja na kojoj se ne moze mnogo birati.
Link to comment

If it has four legs and is not a chair, has wings and is not an aeroplane, or swims and is not a submarine, the Cantonese will eat it.Prince Philip, Duke of EdinburghJednom sam, više iz očaja nego iz namjere, zabasao u hotelski restoran u bangkoškom Yaowaratu. Mojoj sreći nije bilo kraja, osobito jer ni u jednom jelu nije bilo onog odvratnog škroba koji je kod ovdašnjih Kineza izgleda glavni sastojak.Zašto oni jedu bez, a nama turaju to govno?

Edited by king louie
Link to comment

OK, nemalo se-moralo se, ali zašto danas? Uhvatio desetak sekundi nekog dokumentarca (u potrazi za prasetom Pepom), jadna kornjača, čije je jedino stanište na svetu jezero na granici Rusije (?) i Kine, opasno biva desetkovana jer u doba godine kad ode na kinesku obalu, kinezi čekaju.

Link to comment
Kinezi imaju tradiciju da jedu sve sto se moze uhvatiti, ubiti i termicki obraditi. To je stara i isposcena zemlja na kojoj se ne moze mnogo birati.
OK kad su pitanju na primer neke sočne debele larve ili rskave bube u dubokom ulju, ali morski konjic i morska zvezda?Verujem da više kalorija ima u ulju u kom su se pržili nego u praznim ljušturama nanizanim na štapić.
Jednom sam, više iz očaja nego iz namjere, zabasao u hotelski restoran u bangkoškom Yaowaratu. Mojoj sreći nije bilo kraja, osobito jer ni u jednom jelu nije bilo onog odvratnog škroba koji je kod ovdašnjih Kineza izgleda glavni sastojak.Zašto oni jedu bez, a nama turaju to govno?
Možda zato što je gro "kineske" hrane koja nam se ovde servira u stvari chop suey u raznim varijantama, a tu na kraju pripreme ide skrob/gustin/štirak da zgusne saft i obloži sastojke.
Link to comment
OK, nemalo se-moralo se, ali zašto danas? Uhvatio desetak sekundi nekog dokumentarca (u potrazi za prasetom Pepom), jadna kornjača, čije je jedino stanište na svetu jezero na granici Rusije (?) i Kine, opasno biva desetkovana jer u doba godine kad ode na kinesku obalu, kinezi čekaju.
Citao sam jednu istrazivacku knjigu o provinciji Sjinzan, o zivotu tamosnjih zena u jako siromasnim ruralnim krajevima. Jos pre desetak godina ta beda bila je toliko sveobuhvatna da su zene za rodjenje sina bivale nagradjene tako sto bi im se dozvolilo da pojedu jedno jaje. Mao nije pobedio pod devizom "Proleteri svih zemalja - ujedinite se" nego "Jedna cinija pirinca dnevno". Nama je veoma tesko da zamislimo iz kakve bede se Kinezi jos uvek izvlace posto kod nas takve gladi i sirotinje nikada nije bilo.
Link to comment

meni su iskustva sa kineskom hranom odlična. ukusna je, raznovrsna, i nekako, ne pada teško.doduše, ne jedem ništa što miriše loše ili što je insekt*.moj boravak u pekingu je bio kratak, a hranu su nam, na sreću, u većini slučajeva birali domaćini.ono malo samostalnog lutanja (restorana ima na svakom ćošku čak i po obodu grada) nije dalo baš dobre rezultate, ali to je zato što nismo imali pojma i što niko tamo nije znao engleski.navijam da banecare okači te stare slike, u nadi da ću videti nešto od hrane koju sam jela i kojom sam bila oduševljena.*- inače na putovanjima ne eksperimentišem sa hranom... da na službenom putu, gde se radi i moram da funkcionišem od 8-19h imam trovanje hranom ili neki sličan karneval radosti, ne dolazi u obzir.

Edited by PointTaken
Link to comment
navijam da banecare okači te stare slike, u nadi da ću videti nešto od hrane koju sam jela i kojom sam bila oduševljena.
mislim da cu sigurno pogoditi deo "koju sam jela", ne znam koliko ti se svideloP5313469.jpgP5313470.jpgP5313468.jpgIMG_0059-3.jpgbeijing duck, naravno. koliko restorana - toliko nacina serviranja. to je prava patkometrija tm :D isto je da se koza topi u ustima i da se patke peku na otvorenij vatri. u restoranu odakle su slike se prvo daje tanjiric samo sa kozom, koja treba da se umoci u secer i dzem, a posle se prelazi na uobicajno uvijanje mesa u palacike/tortiljice sa ponudjenim sosovima, lukom, mrkvom itd (ima na drugoj slici). ovo je nesto skuplji restoran, patka je dvadesetak euro, ako iskopam slike iz jedne birtije koja vazi za jedan od najboljih bj duck places stavljam kao edit ovog posta
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...