Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Koja je neka domaca zamena za maskarpone sto ide u tiramisu?

dakle mi pravoverni mecemo kravicu od pola kila, sitan sir. malo je slankast, al meni u tiramisuju bash valja taj efekat, napravi malo ravnotezicu.

Link to comment

pominjali smo je na TV kuvarima, ali ova vest je ipak pre za ovde... dakle, mala tea mamut otvorila slasticarnu u splitu.

opremljena je kao da je sa nekog stock-a skinula projekat enterijera (ocekivala sam malo autorskiji dizajn i enterijera ali i loga, tanjira itd...) ali kolaci izgledaju fenomenalno ( a sudeci po tv emisijama, verujem da su i savrsenog ukusa)!!! naziv slasticarne je ''oš kolač'' i to mi se svidja, iako time sugeriše da računa na mlade i trendi korisnike (za razliku od ''gospodje mirkov'' koja nam nazivom porucuje da racuna na izbirljive, zahtevne, tradiciji i kvalitetu sklonoj klijenteli ...)

 

eto, ako neko bude u prilici da je poseti, nek' nam preprica kako sve to ''uzivo'' izgleda i naravno, kakvi su kolaci.

(uvek bih split zaobisla u najsirem mogucem luku, ali zbog ovog bih mozda i promenila svetonazore :-)

 

i da, tea izgleda ima nekog dasu, iako ja i dalje mislim da bi sa nasim keksijem bila extra par xaxaxaxaxaxa

Link to comment

Split je bio lep grad, pa ne verujem da se promenio mnogo na gore, ili ne više od drugih (gradova).

Razumem da razlog "zaobilaženja" može da bude i neki lični.

Link to comment

volim teu. ici cu na kolace kod nje, pa cu napisati kako stoje stvari. :)

ooooo... sa nestrpljenjem cekamo tvoj izvestaj (a ti požuri - koliko zbog izvestaja i degustacije, toliko i zbog zelje da se bućkaš i plivaš što pre!)

inace, u splitu sam bila jedino na proputovanju, dolazila do njega vozom i odmah nastavljala na neko od ostrva... ne poznajem nikog ko je rodom iz splita, gotovo da uopšte nisam imala bilo kakvih kontakata sa ljudima odande, a svoje predrasude o njemu stvorila samo na osnovu nemilih politickih dogadjaja i glupih serija, pa nekako imam utisak da su svi u njemu za keruma ili su pak lovarni, nadobudni i pokondireni kapitalisti (ili moreplovci)  :blush:

(a ovih sam ovih godina letovala na ostrvima, bila u dubrovniku, puli i istri...)

 

i da, splicanke il dubrovcanke - mrtva trka :-) 

a sad se setih - veliki pozdrav za nicol ukoliko nas i dalje cita  :wub:

Link to comment

ne moras se pravdati sto ne volis split :D

nisam jos planirala kad cu, al me zivot uvek nanese na par dana godisnje tamo, i leti. prosle godine sam sticajem okolnosti promasila teu, radila je kolace u perivoju, ovaj put necu. 

Link to comment

mogla bih da steknem 1 snajku u split. tj sad imam jednu tu bi.

 

nego treba mi divan proveren recepat za onaj zuti kolac sa jogurtom shto se mece voce u njega. pa da ja stavim jagode.

Link to comment

5 jaja, 300gr brašna, 300gr šećera, čaša jogurta, čaša ulja, prašak za pecivo. i vanilin šećer plus šećer u prahu za posipanje ozgo, ako se želi.

 

ulupaš belanca u čvrst sneg, a posebno umutiš sve ostale tečne sastojke i šećer. brašno pomešaš sa praškom za pecivo i proseješ, pa lagano umešaš u žumanca, onda to sve špatulom lagano umešaš u sneg od belanaca. rokneš ozgo jagode, oko pola kile. malo ih bacaš sa visine, da malo utonu i to ti je to. u relnu na 200 deset min, onda smanjiš na 180 i jedno 40 min, ai videćeš to i sama.

 

meni to malo puno jajasto, a i ulje mi se ne sviđa, pa pravim standardni cake loaf u koji umešam jagode, deo u komadićima, deo izgnječen u pire, plus limunov sok

 

tu mi ide 250gr brašna, 80gr maslaca i 100gr šećera, jedno jaje, kora i sok od limuna i oko 300gr jagoda, plus neki lepi žuti šećer za ozgo, kašika-dve. ako treba detaljnije, viči :)

Link to comment

Evo onaj od moje hanume:

5 jaja, 5 šoljica šećera, 6 šoljica brašna, 1 vanšećer, 1 prašpecivo ,1 šoljica mleka 2 šoljice ulja i višnje.

Sneg od belanaca, uto šećer i vanšeć i umutiš onda žumanci, brašno , prašpeciva.

Može da se zamešaju višnje i u plek.

A može pola mase u pleh a drugu polovinu umešaš kakao ili čok u prahu pa bude šareno.

E da sad se sećem ko "baca" voće, pomaže da se uvalja u brašno pa teže sklizne na dno...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...