Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Te dlakave gusenice su one sto prave svilu, pa ti vidi :)

Jbg, nisu :-) te dlakave gusenice su dudovci, napast koja je stigla iz SAD, a kod nas prešla iz Mađarske pedesetih godina i zbog koje su planski posečeni svi drvoredi duda po Vojvodini, a industrija svile uništena. Larve svilene bube ne šetaju okolo slobodno :) moji su se bavili uzgojem

 

Dud obožavam, najviše murgan, onaj šareni, a velik ko palac. Volim i crni. Jedino ne volim rakiju, miriše kao karbofix

Edited by banatjanin
Link to comment

a ja sinoc svratila do Milice, probala, i moram reci da su bolji nego u Bombaju. i bas su. minijaturni, mislim da je 4 ili 5 kom bilo 60 gr.

 

ostala mi jos Bolonja, i eto sad Aca, potraga se nastavlja. 'fala na tipu darling.

Link to comment

e pa ne znam gde si to a ne smem da pitam zbog forumskih procedura.

 

5765cea45b1cbada03cb873344faa809.jpg

 

 

Sad kad je sezona dudinja, u malo autentičnijim restoranima može da se nađe ovaj rolat (mada za pun ugođaj treba imati sreće pa se zadesiti u gostima kod neke ol' skul domaćice):

 

IMG_2205.JPG

Link to comment

a ja sinoc svratila do Milice, probala, i moram reci da su bolji nego u Bombaju. i bas su. minijaturni, mislim da je 4 ili 5 kom bilo 60 gr.

 

ostala mi jos Bolonja, i eto sad Aca, potraga se nastavlja. 'fala na tipu darling.

 

Pre koju godinu na nekoj slavi nahvališe Kokija iz Makenzijeve da pravi dobre minjone. Naravno, pojma nemam da li ih pravi i dalje.

Link to comment

e ja nikad nisam kontala zašto se jadne dudinje nigde ne prodaju :(

 

Nisam sad skroz sigurna, ali mislim da ih je jedan deda kod mene na pijaci imao prosle godine, onako stidljivo sa strane. Mozda nisu bile na prodaji vec ih je njupao u pauzi ;D

Link to comment

Pre koju godinu na nekoj slavi nahvališe Kokija iz Makenzijeve da pravi dobre minjone. Naravno, pojma nemam da li ih pravi i dalje.

 

ako su ih pravili, ne prave vise.  

 

inace, iako ne sporim kvalitet njihovih kolaca, moram da kazem da pravim bolji Moskva snit od Kokija  -_-

Link to comment

Ovde kod nas™ upravo počinje, svuda se prodaju pakovanja od pola kilograma. Još uvek su malo kiselkasti pa čekamo da stigne slađi kontingent. Crni se više konzumira svež a beli se mahom suši pa takav prodaje tokom cele godine, vrlo je zanimljiv kao snek.

 

Kod braće Turaka kadar nevera kad god im pričam kako dudove u Srbiji uglavnom niko ne bere već sve popada i propadne. Videti ovde neobran dud u urbanoj sredini je negde u rangu drveta koje rađa gotove parčiće čizkejka.

a can erik? ja sam juce u yeni foci jeo najmanje 5-6 vrsta erika, od kojih je samo jedna sorta dzan erika :) takodje su me gledali u cudu kad sam im rekao da mi znamo/raspoznajemo samo tu jednu sortu tj. da nam je sve to isto valjda

Edited by Parsons
Link to comment

Ja kupujem na pijaci punomasni svapski proverim da je kremast i da nije vodnjikav. Ili ako imas u blizini neku od onih mlekara prodavnica privatnih obicno imaju dobar krem sir neutralni koji je gust i ne razvodni se kad mu se doda secer i jaja. + pola kile je oko 180 din. Ja dodam i pijacne prave pavlake za slag i to sve je jeftinije od maskaponea i to duplo a ukus je pravi mlecni, savrsen.

Link to comment

sklepala sam krvavi siz kejk. nisam ljubiteljka, al imala sam par ajtema kojima je proso rok, pa aj ovo. a i ljudi vole.

odlicno mi ispao, dobro se drzi, lepo se sece. da pravim za ocenjivanje umesala bih kesicu zelatina u kremu.   

 

500 grama abca

1 slatka pavlaka imlek (rok proso mesec dana, nista ne fali)

200 grama bele cokolade (delez, rok proso pre 6 meseci, moze da se jede)

1 malo pakovanje piskota

1 saka pecenih lesnika

60 grama maslaca (75 bi bilo optimalno, al imala sam toliko u otvorenom pakovanju)

kora pola limuna

 

maslac sam istopila u mladi beurre noisette + izmrljvljene piskote + mleveni lesnici jednako je kora. 

belu cokoladu istopila na pari. izmesala s krem sirom, limunom, dodala umucenu slatku pavlaku.

 

nabila koru, odozgo krem, prenocilo u fridzu. kalup 22 cm. 

skuvala jagode s jednim vanila secerom, sklonila s vatre, umesala iseckane sveze jagode. rashladila. zalivala prelivom na tanjiru. 

 

https://ibb.co/mJwHSa

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...