Jump to content
IGNORED

Laici vs Pravnici


bergasa19

Recommended Posts

Pa jbg, ne kapiram sleng, meni je za tako nešto bilo i ostalo krš/fuš, whatever, za „bugarski“ u tom smislu nisam čuo.

 

A što se tiče kvaliteta, as you whish.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment
  • 4 years later...

ako neko ima vremena i volje da napiše par rečenica, zanima me fenomenološki, i ako mogu da dobijem smernice za dalje istraživanje...

zastara ili zastarelost u pravnoj nauci. koji su argumenti da neko nepočinstvo zastareva a neko ne? i da li se zastarevanje javlja u pravu u novijoj istoriji ili postoji vekovima?

Link to comment

Pretpostavljam da misliš na krivično pravnu zastarelost?

 

Ideja je da posle odredjenog vremena kazna gubi na smislu jer je previše vremena prošlo. Svrha kazne je dvostruka - generalna prevencija (odvraćanje drugih od činjenja dela), pojedinačna (odvraćanje počinioca) plus retribucija - odmazda. Ovaj element se sve više gubi u modernim zakonima. 
 

Zastarelos kao institut postoji još od rimskog prava.

  • Hvala 1
Link to comment
16 minutes ago, slepa živana said:

ako neko ima vremena i volje da napiše par rečenica, zanima me fenomenološki, i ako mogu da dobijem smernice za dalje istraživanje...

zastara ili zastarelost u pravnoj nauci. koji su argumenti da neko nepočinstvo zastareva a neko ne? i da li se zastarevanje javlja u pravu u novijoj istoriji ili postoji vekovima?

Hamlet je objasnio krivično-pravni institut, ja cu ukratko građansko-pravni.

Ako si nekome ostao dužan, nema smisla da te taj može tužiti i nakon 30 ili 50 godina i da ti nakon tolikog proteka vremena tužba i dalje visi nad glavom.

Ali i kad dug ili naknada štete zastare, dužnik može povjeriocu isplatiti dug ili štetu (naturalna obligacija) ali povjerilac više ne može naplatiti dug sudskim putem.

 

U građanskom pravu se dužnik mora pozvati na zastaru, jer sud o njoj ne vodi računa po službenoj dužnosti.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...