Jump to content
IGNORED

Film is not dead


Indy

Recommended Posts

Preskocio si ono sto bih ti, mislim, najvise odgovaralo: Nikon FM2. Ima i novija verzija, FM10 (jos uvek u prodaji kod Nikona, kao i F6). Taj u principu radi sve sto ti hoces, moze da radi potpuno manuelno (i bez baterija, mada onda nema merenja svetla). Slican je i FE2 (koji ja koristim), a i stariji FE je odlican. (Malo su "elektronskiji", ali su i dalje pod potpunom kontrolom).(Ovaj malezanski sajt sto sam linkovao je ultimativni resurs za sve sto se tice Nikona, posebno starijih, ukljucujuci opremu, optiku i sve ostalo).

Link to comment

FM10 nije novija nego losija verzija FM2 (plastikanac). Mislim da je postojao i FE10 (plasticna verzija FE2).FM10 nije u prodaji, ali FM3A (kombinacija FM i FE serije) mislim da jos uve jeste (mada nisam siguran).Inace F1 ... F6 su profi aparati.FEx, FA i FMn su poluprofi (osim FM10).FG su amaterski (ali veoma dobri, metalna kostrukcija).Fxxx (osim F100) su starija serija autofokusnih, a Fxx novija. Kod obe ove serije u principu vazi - veci broj bolji aparat. F100 je olaksana verzija F5.Tesko je reci sta je najbolja kupovina. Ja bih se verovatno opredelio za dobro ocuvan F3 (a ima ih dobro ocuvanih jer se u verziji F3HP pravio da 2000 i neke godine). Ako ti je tezina bitna onda je dobar izbor ovo sto je Indy predlozio (za FM3A ce te oderati). Ako bas hoces autofokusni, onda F80 ili F100. F4 i F5 su u principu koristili iskljucivo profesinalci, tesko ces naci neki u dovoljno pristojnom stanju.Sto se tice objektiva, mozes koristiti i one drugih proizvodjaca, ako imaju Nikon bajonet. Pri tome moras da obratis paznju na to da generalno za manuelne aparate treba da imaju podesavanje blende na samom objektivu.

Edited by Aion
Link to comment

Indy je u pravu: FM10 je jos uvek u prodaji (van Evrope). Sad sam se podsetio da ovaj model, kao i FE10 nije pravio Nikon, nego Cosina, sto samo po sebi nije problem. Problem je to sto je aparat plastican i to ne plastican kao sto su recimo plasticni novi jeftini DSLR-ovi, vec je plastican plasticno, kad ga uzmes u ruke deluje kao prevara, a ne kao Nikon.

Link to comment

Pa, OK, onda se slazemo, ni ja ne preporucujem FM10 (bas zbog osecaja jeftine plastike). Preporucujem FM2 (naravno, i FM3n, mada je to obicno skuplje). F3 je previse za amatera, glavna razlika izmedju npr. F3 i FE2 (sa kojim sam zadovoljan toliko da planiram da kupim jos jedan) je u tome sto se ovaj prvi ne moze ubiti. Mislim da za vecinu amatera nije neki dobitak, a ipak je tezi, vise privlaci paznju (sto moze da smeta kod street/life fotografije), itd. Glavna je ionako optika, a ona se ne razlikuje. Barem je to moj rezon - ustedeti neku kintu na aparatu i uzeti nesto od fantasticne stare Nikkor optike, koja postaje sve pristupacnija. (Da napomenem da dosta te stare optike lepo radi i na Nikon digitalcima, naravno u manuelnom modu).

Edited by Indy
Link to comment

Objektivi sa oznakom AF-S imaju motor u sebi. Sto si zapeo za ove dve serije. Ako hoces Fxxx, vredi uzimati samo F601 i F801. Od Fx, vec sam ti rekao F3 i to samo ako nadjes jeftin. Ja sam imao priliku pre par godina da uzmem jedan (F3HP) prakticno nov (ispucono par filmova za probu) za 300 evra. U svakom slucaju, za sve ove aparate imas desetine objektiva koje na njih idu (i vise ako racunas i one drugih firmi). Ukratko idu svi manuelni koji imaju oznaku Ai i Ai-s (prave se od sedamdesetih) i AF koji nemaju oznaku G u nazivu. Za G objektive (nemaju postavljanje blende na samom objektivu) moras da proveris za konretni model aparata u kom rezimima rade.Onaj Indy-jev link je jako dobar. Takodje imas i http://nikonlinks.com/ gde mozes lako da nadjes jako dobro organizovane linkove na sve relevantne clanke koji se bave Nikonom. Lako ces naci tabele sa kompatibolnosti objektiva i tela.

Link to comment

Svaka čast drugariTM. Sad mi je sve malo jasnije. Posle toliko godina od pojave svih tih modela teško je snaći se sa nedovoljno informacija.Sad ću čačkati malo adrese, a možda i sačekam sledeću foto berzu gde je veći izbor na jednom mestu

Link to comment
  • 3 weeks later...

Nocas sam sanjao kako se negde muvam i vidim nepoznatog tipa kako slika hasselbladom nesto (pritom je u saht-trazilu slika crno/bela :D ) Mislim da cu sve da prodam i kupim 1 Hasija... samo sto onda moram da menjam i scanner (tek kupljen) posto ovaj ne radi 6x6 <_< U medjuvremenu, da ispucam preostale Kodak 400 Gold sa Nikonom, premda deru za obradu.img013g.jpg

Link to comment
Lovely flaresZrnce se skroz gubi kad se smanji, evo da vidim dal' se ovde nesto vidi545img017.jpg
Дигитализовано органско зрно, ко право бокте. А завидим ти и на светлу. Овде нешто шмрљаво ових недеља, неки дан лепо, осталих без везе.Чиме скенираш?
Link to comment

Ovimepsonv350.jpgEpson V350. Bio sam cicija pa se nisam ispruzio za V700, za koji svi kazu da rula (a radi i srednji, pa cak i veliki format negativa/pozitiva). Mislio sam, a i najcesce mislim, da mi je 35mm format dovoljan - to jedino ne mislim kada pogledam neke fotke uradjene npr. Hasselbladom.

Link to comment
Epson V350. Bio sam cicija pa se nisam ispruzio za V700, za koji svi kazu da rula (a radi i srednji, pa cak i veliki format negativa/pozitiva). Mislio sam, a i najcesce mislim, da mi je 35mm format dovoljan - to jedino ne mislim kada pogledam neke fotke uradjene npr. Hasselbladom.
Замало. Узео сам В300, и онда испала једна нула, па имам 30. Тј био неки зајеб у комуникацији између добављача, продавца и мене, и овај чак понудио да ми врати паре, ал' ми било жао јер ми је својевремено доста помогао а видим да му посао нешто не иде, па реко' ајд снаћи ћу се некако.Нисам се још снашао, те онај километар негатива још стоји по орманима, нескениран.
Link to comment
  • 1 month later...

dd3991cf26.jpg

Da se pohvalim. Kako boj ne bije svijetlo oruzje, resim da testiram aparat iz spojlera za koji znam da nije koriscen negde od 66 godine. Kupim film od 400asa (neki Kodakov) da testiram i njega pri sobnom svetlu, a i vani, po tmurnom vremenu. Sklocao sam svasta pod sobnom lampom koja moze da pojacava i umanjuje svetlost, psa, slike, lutke, pod difuznim svetlom jeseni koje probija kroz zavese kao kontrasvetlo, nosio sam ga na pecanje pokusavajuci da uhvatim preko Dunava Paljenje zemunskog ulicnog osvetljenja. Slikao sam i golo granje po dvoristu.Tek, odnesooh film na razvijanje, rumeneci i rekoh da verovatno nece uspeti jer je uglavnom slikano u mraku, pa nek se potrude, unapred se stideci neuspeha i lose kompozicije, koja mi i nije bila biitna. Kad ono, uspelo...Slike su na stolu. Negde dobroo, negde nije lose, negde kic, malo gusto i zrnato, ali aparat se dokazao, Moje traganje po podtrumu i fiokama se nastavilo, pa nadjoh jos jedan - Zenit sa olimpijskim krugovima. NA pijaci sam kupio i teleobjektiv za njega ( 8 Evra ) i vec se meracim.Kao sto rekoh, petog je fotoberza pa ce biti nesto ozbiljnije, nadam se.SAmo, jednu sliku je moja zena iscepala. Njen portret, kaze ispala je matoro...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...