Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

People power :D Republikanci ipak ostaju dosledni free-marketeers...ili se pak plase da ce da ljosnu na izborima ako bankarima daju kes. Sad ce bar da bude zanimljivo za gledanje, he he.
ovo je prosto sjajno... mislim u smislu da su lagano odbili ovaj zakon
Link to comment

Demokratija na delu. Danima čitam komentare tekstova u USA novinama o credit crunchu. U svakom drugom komentaru ljudi pišu da će se obratiti svom kongresmenu i reći mu da ne glasa za ovo. Tako se to radi. (Na stranu činjenica da više nije probitačno biti na Bušovoj strani, ali...da ne kvarimo digresiranjem o lame duck sindromu...)

Link to comment

Direktor Dexia banke kojoj su pomogle Belgija i Francuska sa 6 milijardi eura trazi 3.5 miliona eura kao odplatu za otpustanje. Direktor one zadnje americke anke koja je bankrotirala (W....) zaradio je oko 18 miliona dolara za 18 dana radnog staza (dobio je nesto za dolazak i jos nesto za odlazak). Kao sto sam vec negdje napisao ovakvo ponasanje ce samo unistiti kapitalizam.

Link to comment

Pa sad, ideja bilo cega kod tzv. naroda ne prolazi najbolje. Osim one sa deljenjem par vekni hleba na 5000 ljudi, a i ta se vec ne kotira najbolje... No, slazem se da je za PR kapitalizma lose kada CEO-i propalih kompanija odu sa milionskim otpremninama. Naravno, to je lako prezreti ako se pritom nema nikakve obaveze ni odgovornosti da se pronadje alternativa tome koja ce da funkcionise.

Link to comment

nije to lose samo za PR tzv. kapitalizma, vec je i sustinski pogresno.milionske otpremnine za odlazece menadzere su stvar njihovih akcionara, jer u krajnjoj liniji oni su ti kojima takve odredbe zadiru u privatni dzep. ako su oni srecni sa tim, ko tu ima da se mesa.milionske otpremnine za odlazece menadzere propalih firmi koje bivaju spasene budzetskim novcem zavlace ruku u javni dzep bez nekog smislenog ekonomskog opravdanja. i onaj kome se zavlaci ruka u dzep ima svako pravo da mu se to ne svidja. kao sto taj isti nema nikakvu obavezu ni odgovornost da pronalazi alternative koje ce da funkcionisu, jer je to u opisu posla onih koje placaju tim javnim sredstvima, tj. politicara.

Link to comment

Oduvek sam voleo Ameriku, svi globalni procesi tamo pocinju (i zavrsavaju se).Ovo sa kreditima je neverovatna kombinacija... finansijski sektori koji su shvatili da odlaskom kapitala iz zemlje postoji povecana traznja za kreditima svih vrsta, politicari koji opravdavaju takvo stanje statistickim pokazateljima o najvecim prosecnim primanjima i potrosnji... i sami gradjani koji ne odbijaju zaduzivanja, verujuci u nekakvo "bolje sutra" :rolleyes: ali jos vise i pod uticajem opste drustvene atmosfere u kojoj je trosenje skoro jedini i najvazniji cilj.Mislim da ce pod utiskom pucanja ovog finansijskog balona, ali i sve vece energetske krize sirom sveta neke stvari morati ozbiljnije da se promene. Prvo u glavama ljudi a onda i u samom sistemu.

Edited by Takeshi
Link to comment
milionske otpremnine za odlazece menadzere propalih firmi koje bivaju spasene budzetskim novcem zavlace ruku u javni dzep bez nekog smislenog ekonomskog opravdanja. i onaj kome se zavlaci ruka u dzep ima svako pravo da mu se to ne svidja. kao sto taj isti nema nikakvu obavezu ni odgovornost da pronalazi alternative koje ce da funkcionisu, jer je to u opisu posla onih koje placaju tim javnim sredstvima, tj. politicara.
Ne razumem cemu prekorni, ako ne i osorni, ton. Borrisov post na koji sam reagovao nigde nije naglasavao da se radi o isplati otpremnina iz javnog budzeta, sto je naravno skandal. Ne bih se mogao sloziti da je to nesto uobicajeno za moderni kapitalizam, dapace.
Link to comment

Citkala sam sta pisu ekonomisti koje najvise cenim o Polsonovom programu, pa cu ukratko da izlozim.Zasto uopste podrska drzave? Zanemarimo politiku. Kada neka naftna kompanija postane prezaduzena i preti joj bankrotstvo, njena aktiva je manja od pasive, ali ta aktiva (uskladistena nafta) i dalje vredi. S druge strane, banka puca kada aktiva prestane da joj bude vredna. Kada pukne, njena pasiva (dug prema drugim bankama i klijentima) takodje nestaje. To dovodi do lancanog efekta u okviru finansijskog sistema i zato je cilj izbeci ga.Program predlaze da se iskoristi $700bn od poreskih obveznika za otkup toxic hartija od vrednosti koje su banke natalozile u svojoj aktivi i koje su gotovo potpuno nelikvidne. Drzava bi cekala da im vrednost poraste ili u krajnjoj liniji i sam rok dospeca kako bi povratila novac. Problem je u tome sto se ne zna po kojoj ceni Treasury treba da ih otkupi, jer je njihovo trziste nestalo i nema nacina da se odredi fer cena. Koristio bi se najverovatnije metod obrnute aukcije, koji ako proradi, u smislu da banke zaista prodaju te hartije po pravoj vrednosti koju one zapravo znaju, onda bailout program i nije potpuni bailout. Pravo vadjenje bi se desilo kada bi banke uspele da izmajmunisu drzavu i prodaju joj ovaj toksicni otpad po ceni po kojoj su ga nabavile. Zato se predlaze da drzava ne ide na otkup hartija, vec na povecanje bankarskog kapitala kroz kupovinu preferencijalnih akcija. To bi dovelo do toga da ako i dodje do bankrota u nekom trenutku, poreski obveznici budu vise zasticeni nego privatni sektor koji drzi obicne akcije u vlasnistvu. Logika je, ako socijalizujemo dugove onda socijalizujmo i vlasnistvo.Ono sto ja postavljam kao pitanje je da li ce nakon programa doci do promene u biznisu modelu banaka koji je zapravo jedan od krivaca za krizu. Da li ce postojati motiv za napustanje politike ogromnog leveridza i ulaganja u strukturne proizvode ako se precutno racuna na podrsku drzave?Ako ne, onda ce poreski obveznici morati da ulete s novcem jos koji put.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...