Jump to content
IGNORED

Bilje i to


Elmer

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Elmer

    29

  • Anonymous

    8

  • hoffnung

    7

  • morgana

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

ima i toga, meni je on npr vrlo slican. kada sam bio manji, sve ili skoro sve sam uzimao zdravo za gotovo, i nisam se pitao: "zasto? zbog cega? kuda to vodi? itd.."

 

evo sa wikipedije:

 

 

 

Rogač je zimzelena biljka iz porodice mahunarki (Fabaceae), čija je pradomovina područje Mediterana. Poznata je od pradavnih vremena, a cijenjena je zbog svojih plodova. Poznata je još i pod nazivom "Kruh svetog Ivana", jer se po predaji Ivan Krstitelj njom hranio dok je živio u divljini.

Samo stablo je vrlo razgranato, širokog debla, grube smeđe kore, krošnja je gusta s brojnim listovima. Plod je u obliku mahune s mesnatim vanjskim dijelom i tvrdim sjemenkama smještenima unutar tzv. mahune. Stablo može narasti i preko 10 metara. Ima dubok i jak korijen. Rogač uspijeva na toploj mediteranskoj klimi, iako ne podnosi dobro preveliku količinu vode. Pradomovina mu je područje Mediterana, a danas je rašren i u područjima Južne Amerike.

 

 

 

Zanimljivo je istaknuti da se rogač spominje i u Novom zavjetu i u Talmudu. Rogač se stoljećima upotrebljavao kao važna namirnica za ljudsku prehranu, kao i za prehranu stoke. Vrlo dobra osobina rogača je da su se plodovi mogli sačuvati godinama na stablu, doduše donekle osušeni, ali još uvijek upotrebljivi. Kao obično sladilo se upotrebljavao do pojave drugih sladila. Danas je izgubio svoju važnost u ljudskoj prehrani, upotrebljava se još u prehrani stoke i kao zamjena za kakao prah. Također se upotrebljava i u duhanskoj industriji, za kozmetiku,...

 

 

Link to comment

Kurkuma je biljka iz porodice đumbira, Zingiberaceae, koja raste uglavnom u južnoj Aziji.

Od njenog korijena radi se začin upečatljive žute boje, koju duguje sastojku kurkuminu.

Taj začin je poznat u svetu zahvaljujući svojim mnogostrukim lekovitim svojstvima.

Ona  je jedan od glavnih sastojaka začina curry. Upravo zbog kurkume curry ima tako lepu žutu boju.

Kurkuma se koristi i kao prirodno bojilo, u izradi kozmetike te kao prirodan pesticid.

 

Kurkuma-83222339601.jpg
Lekovita svojstva kurkume

Kurkuma je jedan od najmoćnijih prirodnih lekova. Aktivni lekoviti sastojak u kurkumi se zove kurkumin.

Medicinska svojstva ovog začina postepeno su se razotkrivala.

Već odavno je izvesno da kurkuma poseduje anti-upalna svojstva, ali nedavna istraživanja su pokazala da je kurkuma – pravo čudo prirode.

Potvrđen je blagotvorni učinak kurkume kod mnogih tegoba od raka do Alzheimerove bolesti.
U ayurvedskoj medicini kurkuma je od davnina poznata kao biljka koja jača i neguje organizam.

 

 

Meni je nekako najlakše kad ujutru u blenderu pravim neki napitak (doručak) da iskoristim začine ovog tipa...

Edited by Elmer
Link to comment

E ovo za djumbir i med...

Koji recept koristite?

Oljustite djumbir iseckate potopite u med i ostavite da prenoci?

 

Recept broj 1:

 

- 200 g livadskog meda

- 2 limuna

- manji komad đumbira

 

Oguliti limun, prepoloviti ih, povaditi košpice pa skupa sa narezanim đumbirom staviti u blender da se fino usitni. Zatim dodati med i dobro promešati. Presuti u teglicu.

Čuvati u frižideru.

Konzumirati 3x dnevno po jednu čajnu kašiku, najbolje plastičnu ili drvenu.

 

 

 

 Recept broj 2 (isto jako dobar, ali sa belim lukom):

 

– 500 gr meda (livadski) i tegla od 700-800 ml (ne manja)

– 2 srednja ili 1 veći koren đumbira

– sok od 1 limuna ili celi limun isečen na kriške

– 3-4 čena (ili 1 mala glavica) belog luka

 

– Izrendajte đumbir, iscedite sok od limuna ili ga isecite na kriške, sitno naseckajte beli luk

– Sve to stavite u teglu sa medom, ali ne punu ( napunjenu malo više od polovine), jer limun i đjumbir će pustiti sok.

– Ostavite da odstoji jedan dan (povećaće se sadržaj tegle, zbog soka limuna i đumbira)

– Tek onda dopunite teglu medom.

 

Ako ste bolesni, uzimajte po 3 supene kašike dnevno. Za jačanje imuniteta, dovoljno je 1-2 kašike dnevno.

 

Edited by Elmer
Link to comment

E ovo za djumbir i med...

Koji recept koristite?

Oljustite djumbir iseckate potopite u med i ostavite da prenoci?

 

ne ostavlja se nista da prenoci, nego kada napravis, stavis u frizider. kao sto je elmer napisala. mozes da uradis i sledece, odokativno. prvo ubacis u blender jedan veci ili dva manja djumbira. takodje dva limuna oljustena od kore. i kada sve to sjedinis, sipas meda da prekrije i sipas jos malo. da mozes da jedes kasicicom. meni je od 2 limuna i 2 djumbira i 1/2 meda kolicina koja se napravi 1,5 kg mozda malo manje, ali mi je trebala veca tegla.

 

i to ti stoji tako u frizideru i samo svaki dan zabodes drvenu kasicicu i tako tri do cetiri puta.

 

 

ovo sto ti je napisala elmer, barem za ovaj bez bluka. ja nisam nikad probao taj, verujem da bi beli luk promasio ukus ovog prvog, ali ok. sto se tice nacina pravljenja, kao sto vidis, lako je. ako te mrzi da meris itd, samo ubacis u blender koliko hoces [ja ubacim dva limuna i dva djumbira, onako, ne bas ogromna, ali opet ih ima] i kada izmiksujes sipas meda preko toga. meni je od pola tegle [1kg meda] izaslo 1.5kg.

Link to comment

Beli slez se koristi za umirenje kašlja, za oblaganje sluznica (gastritis, čir na želucu) i smanjenje iritacija. Primenjuje se kod bronhitisa, zapaljenja respiratornih organa, upale mokraćne bešike i kamena u mokraćnim putevima. Spolja se primenjuje za ispiranje nosa, naročito kod beba. Kao blago sluzno sredstvo koristi se i protiv dijareje, za obloge kod opekotina i upala, a sirup belog sleza je popularan lek za suvi, nadražajni kašalj. Primenjuje se i kod upala urinarnog trakta i urinarnog kamenca.

 

Beli-slez.jpg

 

Koren belog sleza se prelije prokuvanom i ohlađenom vodom i ostavi da odstoji 2 sata. Čaj se procedi i pije nekoliko puta dnevno, po želji se može zagrejati pre upotrebe. Koren belog sleza se ne treba kuvati, jer se tada ekstrahuje i skrob, pa čaj postaje gušći, mutan i brže se kvari.

Link to comment

 

Ako je neko imao neki prelom, dobar recept za kalcifikaciju:

 

 

za ovaj problem, altajski mumio je majka janja

ali ne onaj u tabletama već klasični, u paketićima od 5 grama

isprobano na starima, sredovečnima i mladima

radi 100%

Link to comment

 

za ovaj problem, altajski mumio je majka janja

ali ne onaj u tabletama već klasični, u paketićima od 5 grama

isprobano na starima, sredovečnima i mladima

radi 100%

 

 

A je li Dudo, može li ovo da se koristi onako, povremeno iako je npr.kost verovatno zarasla? Pitam se šta mogu da učinim za sebe nakon napuknuća od pre pola godine :D

 

P.S. Inače ga u CG nema <_<

Edited by Elmer
Link to comment

može da se koristi. što da ne

taj mumio je dobar za još gomilu stvari

sad ovako napamet, znam da je jako dobar kod gastritisa

ta smola obiluje mineralima, u tome je kvaka

Link to comment

Nemam pojma sta je taj mumio, vidim da ga englezi zovu shilajit.

 

Enivej, takve stvari se mogu naruciti sa iHerb ili Vitacost sajta (ovaj drugi ima povoljniju postarinu za CG). Kao i cajevi, ulja, cokolade, whey, kozmetika malih proizvodjaca itd

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...