Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

Jel' ima neko da preporuci neke torente gde moze da se skine klasika bez da odem na odmor na Novi Zeland dok mi kompjuter skine jedan jebeni album? Skidao sam Guldove Goldberg varijacije (i to samo kasnije izvodjenje) dva dana.
Može preko SLSKa da se nađe koješta
Link to comment
'aj s vivaldijem jos i nekako, ali bize trazi patos. (samo mi reci da ona koketuje, pa da se lepo ubijem ohmy.gif ) kako li bi pevala madam baterflaj ili travijatu? (hipoteticko pitanje, sesilija nije koloraturni sopran) :blink: i taj 'stakato' stvarno podseca na vevericu ... ili detlica. ne znam, meni nije bas prirasla za srce. :mellow: uostalom, uradimo uporednu analizu da bismo shvatili razmere grotesknosti prve karmen :)
Nemoj sad da grakneš odma ali meni se više sviđa Bartoli izvođenje. Ne znam kako Karmen bi trebalo da zvuči ali ovako slušajući zasebnu ariju Bartoli ima više igre i humora, Kalas mi je više suzdržana i dostojanstvena a to što je legenda me dodatno opterećuje dok je slušam/gledam. Bartoli možda preteruje sa tim izmotavanjem i flamenko foricama (eto, ima patosa :) ) ali meni je to gotivno jer razbija uštogljenost klasičnog certa. Ovaj, ja isto ko onaj mudrijaš harper slabo pratim operu, tu i tamo barokne arije mogu da me privuku ovako na komad u dužini pop stvari ali celu operu ne mogu da svarim a pogotovo ne uživo da gledam. I te barokne su mi samo largo prijale, a u bržim tempima mnogo je nakićeno i kičerica u principu. Ali onda sam čuo Ceciliju i potpuno me oduvala, ne toliko tehnikom koja jeste stavrno bruka, nego zato što je borbena, oće da se nadjačava s kompozitorom. Ali vrlo duhovita i srdačna, neposredna prema publici što je meni uvek gotivno kod klasičara a ne da glumi sad tu neku primadonu. Ono što me oduševljava je koliko je "u kompoziciji" dok ne peva, vidiš da pokretima lica i tela sve vreme prati orkestar. A, kapiram i da zapeva u nekoj lokalnoj taverni bi se isto tako ložila.Ovo što kažeš za stakato 16inske deonice detlić/ veverica fazon :) , jeste tako zvuči ali ne znam kako drugačije da ih otpeva u tako brzom tempu a da ima žeravicu. Ali kakva promena dinamike! Slušao sam kako Emma Kirkby peva 'Agitata da due venti' i zvuči mnogo mekše i nežnije, što je isto ok ali meni je ravno i previše estetski ugodno, baš onako klasičarski za finu publiku. Al dobro, ukusi i to, neko voli masnije neko posnije...uostalom, uradimo uporednu analizu ( :rolleyes: )Vivaldi - Agitata da due venti (Kirkby, ali samo audio jbga)- II - (Bartoli)
Link to comment
Nemoj sad da grakneš odma ali meni se više sviđa Bartoli izvođenje. Ne znam kako Karmen bi trebalo da zvuči ali ovako slušajući zasebnu ariju Bartoli ima više igre i humora ...
dakle u tom grmu lezi zeka. :) karmen je operski verizam, a glavna junakinja nije seoska namigusa niti materijal sa komicnim potencijalom, vec ciganska krasoptica koja manipulise svojim magnetskim seksipilom i neodoljivoscu. bartoli moze da se izmotava i kliberi, ali taj posprdni ton nema blage veze sa onim sto peva. grimase koja ona pravi prilice mocartovoj papageni, a ne bezdusnoj koketi kakva je karmen.
Ovaj, ja isto ko onaj mudrijaš harper slabo pratim operu, tu i tamo barokne arije mogu da me privuku ovako na komad u dužini pop stvari ali celu operu ne mogu da svarim a pogotovo ne uživo da gledam.... nego zato što je borbena, oće da se nadjačava s kompozitorom. Ali vrlo duhovita i srdačna, neposredna prema publici što je meni uvek gotivno kod klasičara a ne da glumi sad tu neku primadonu ...
pa sad ? opera trazi angazovanog slusaoca i vekovi tradicije pozivaju bar na postovanje kad vec kod svakog ne bude ljubav i dopadanje. klasicna muzika je za savremenog coveka opravdano komplikovana, a jedno muzicko-scensko delo kakvo je opera nacisto anahrono, negde u rangu anticke tragedije. ali, opet, ja mislim da je 'burazersko' shvatanje opere skrnavljenje u istoj meri u kojoj bi neka vetropirasta antigona bila sramotno citanje anticke drame. ne znam da li mozes da razumes poziciju sa koje nastupam, ali ja sam tako vaspitana i za mene je operska dvorana hram. :)
Ovo što kažeš za stakato 16inske deonice detlić/ veverica fazon :) , jeste tako zvuči ali ne znam kako drugačije da ih otpeva u tako brzom tempu a da ima žeravicu. Ali kakva promena dinamike! ...
bartoli mu dodje neka operska sprinterka. :lol: i karmen je izvela u znatno brzem tempu. :huh:staznam, operske arije nisu samo razmetanje glasovnim bravurama i tehnikom. da je tako, solo pevanje bi bilo ginisovska disciplina. :D karmen, na primer, nije tehnicki zahtevna opera (cak i ja mogu da otpevam habaneru i da to skoro pristojno zvuci) i jedna je od najpevljivijih i najpamtljivijih bas zbog relativne jednostavnosti. inace, za dinamiku se slazem. kad potrefi duh dela koje izvodi (kao sto je slucaj sa arijom casta diva) milina ju je slusati. :) nego, da ne meandriramo vise i da se vratimo na temu. :) od mene za danas 2 poznate arije. prva je merna jedinica virtuoznosti i koloratura, a druga jedna od najdirljivijih operskih remek-dela i cista poezija. kalas je bez sumnje najbolja norma koju je svet dosad video, no i sesilijino izvodjenje je nadahnuto, nema zbora. ima zecjih poskoka tu i tamo, seckanja gde bi trebalo da se peva 'legato', ali ne moze se poreci da je zagazila punim srcem. :wub:

arija kraljice nocicasta diva

Link to comment

veoma zarazno "sakralna i egzotericcna" kompozicija daniela lentza "o-ke-wa" sa kompilacije missa umbrarum...preporuccujem svim ljubiteljima minimalizma od steve reich-a naovamo, sa magiccnim inkantacionim glasovima i suptilnim elektronskim tretmanima...idealan lullaby sa svim potrebnim ushushkavajucjim solemnitetom...topla preporuka...

Edited by palfoot
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne znam gde je se Trejsi zagubila, šteta što nema nekog ozbiljnog sagovornika za priču o operi jer se vidi koliko je stručna. Ali ipak joj pripremam nešto za ovaj topik, uskoro ću to postovati, a do tada Maksim Vengerov malo da zasvira na ovu ladnoću, to su njegovi master psiho klasovi.Eugene Ysaye - Sonata No.3 in D minor Ballade /// Fritz Kreisler - Tambourin Chinois

Link to comment

Pronašao sam Bahove Goldberg Varijacije za klasičnu gitaru, u izvođenju J?zsef E?tv?s-a. Goldberg Varijacije za gitaru ? Zvuči prilično suludo. Originalno su komponovane za čembalo i zahtevaju fenomenalnu disciplinu na instrumentu da bi se odsvirale na klasičnoj gitari. Na to ukazuje i maestrovo grčevito disanje koje se može čuti u pozadini.Naime, Grof Kaiserling, koji je bolovao od insomnije često je provodio svoje noći neprospavane. Njemu je te mučne trenutke ublažavao izvesni Goldberg koji mu je svirao čembalo ne bi li ovaj eventualno zaspao. Jednom je Grof u Bahovom prisustvu pomenuo kako bi voleo da mu ovaj napiše neke kratke kompozicije baš za tu namenu... što je Bah i učinio.

Edited by konzumer
Link to comment
  • 1 month later...

Ко то тамо (не)воли савремену српску музику?Један конкурс Београдске филхармоније усталасао је музичке кругове у престоници Необични наградни конкурс за најлепши литерарни рад на тему ?Зашто не волим српску савремену уметничку музику??, који је објавила Београдска филхармонија, прилично је усталасао нашу музичку јавност.Посебно због онога што стоји у ?поднаслову?: Зашто не идем на концерте српске савремене уметничке музике, осим у случајевима када сам њен аутор ја, мој рођак, близак пријатељ или уколико имам радну обавезу да је пратим, а нисам успео/ла да отворим боловање?Vise ovde i ovde.

Link to comment

veceras nesto za moju dusu - wagner u beogradskoj filharmoniji. uprkos mojim predrasudama da to nece moci da sviraju, proslogodisnji koncert sa dorianom wilsonom kada su svirali vagnera i hermana mi je bio highlight sezone... tako da su ocekivanja jako visoka..... kas valkira, mljac:)

Link to comment

uh bas sam ga urekao za BGF veceras - za mene lowdown sezone, za sada - izraelski dirigent kao u teretani, pumpaj, pumpaj, pumpaj - kod vagnera potpuno promasio temu, to bre nije vojnicki mars nego lirska muzika, romantizam, a sto divljaju horne u pozadini, pa ne mora sve da bude na 1. loptu.... sto se betovenovog violinskog koncerta tice ili sam ja gluv ili je gost (takodje iz izraela) izgresio u obilatim kolicinama. i na jedno i na drugo, bg publika u delirijumu. mozda sam ustao na krivu nogu jutros, mada, zena mi je svedok - a pored nje zive nikakvo osljarenje na temu vagnera ne prolazi. blah.

Link to comment
41KdVTcAcdL._SS500_.jpgna np-u trenutachno 2in1 kompiljacija ovog nedavno preminulog nemacckog kompozitora. klavirski minimalizam, negde izmedju "deep listening=koncentriccnog" koncepta , marginalnog ineteresovanja za new age solilokvije i povremenog uhoda olivera messijanera. meditira dok odmotava klupcce, tao mudroliko.zamisljam slikarku/ performans umetnicu kusamu kako boji tacke po telima zzivotinja i ljudova, umesto kaligrafije. izlivajucji krugove na vodi . :) Edited by palfoot
Link to comment
  • 4 months later...

Veceras me odveli u Sinagogu da slusam, kako kazu, naseg najboljeg violinistu - klinca od 17 godina, Roberta Lakatosa.Svirao je violinske koncerte Mocarta i Cajkovskog i jos stosta, al ovo je bio centralni deo. Meni bilo odlicno, a ljudi koji su me odveli i koji sviraju za ozbiljno su takodje odlepili.Savetujem vam da pogledate Roberta ukoliko bude gostovao u vasem selu. Momak ima 17 godina i treca je godina muzicke akademije u Novom Sadu. 2007. je isao u Izrael i tamo se vezbao sa nekim ljudima cija imena ne bih voleo da foliram da znam.Evo kako izgleda i izvuci Robi, a ova tetka ga je i veceras pratila

Edited by Hustler
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...