Jump to content
IGNORED

Istorijske i naučnopopularne knjige


Аврам Гојић

Recommended Posts

Evo, da pokušamo da sprečimo troll:k9188.gifhttp://books.google.rs/books?id=6AO31B6yUVUC&pg=PA1&lpg=PA1&dq=michael+gordin+utopia&source=bl&ots=Oyv9-ScIZ5&sig=sXGb4rISjroRgSI5qRhn7CZZLlQ&hl=sr&sa=X&ei=24ChT-TTFcPEswbl-bXGBw&ved=0CDwQ6AEwAw#v=onepage&q=michael%20gordin%20utopia&f=falseVrlo inovativan pristup staroj temi koji obrađuje (za Zapad) netradicionalna područja (J. Afrika, Indija, Ist. & Cent. Evropa...) u dužem vremenskom rasponu. Zbornik rasprava o kolonijalnim, post-kolonijalnim, komunističkim, kosmopolitskim i potrošačkim sanjarenjima o boljem društvu i sreći.edit: padeži

Edited by buffalo bill
Link to comment

Pitkije stivo od Balkanskih privreda je Serbija - Raj siromasnih od Herberta Vivijana, napisana davne 1897.Posmatrajuci drustveno-ekonomske odnose mnogo vise mozemo nauciti o nama samima danas nego sto to mozemo iz ideoloski obojenih izvora zasecerenih romantizmom i raznim projekcijama.Ako doticni kojim me plasite bude krenuo da gusla o avataru, prepusticu mu bojno polje. cool.gif@buffalo billvrlo interesantno, potrudicu se da dodjem do nje

Edited by pere urban x
Link to comment
Sta je sve prevedeno od knjiga o predsoktratovskoj filozofiji na srpski? Znam da je Dils preveden na hrvatski, ali ne mogu da ga nadjem u njihovim online knjizarama (koja je najbolja, btw? mozda neka gde prodaju polovne knjige?). Je l prevodjen mozda kod nas? Gatri? Cak i na engleskom je tesko doci do literature, a Gatri je od 50 evra navise po tomu, sto mi je dosta skupo. Citao bih i nesto van navedenih knjiga, ako imate predloge.Kod sebe imam samo Pavlovica i Barneta.
ne znam koliko govorim nesto ocigledno ali prevodjen ti je nice na tzv. srpskiFilozofija_u_tragi%C4%8Dnom_razdoblju_Grka.jpge sada da li ti to radi posao ne znam.
Link to comment
Ne treba izvlaciti ovakve zakljucke na osnovu jedne recenice koju sam prezentovao da bih vam zagolicao mastu. <_< Pod uslovom da izbor tvog avatara nije proizvod sarkazma, moramo naglasiti da citirana recenica ne upucuje na lose zakone i ustav, vec upravo na vaninstitucionalne tokove slobodarske misli aktera drustveno-politickog zivota samostalne Srbije (i sire). :D Da pojednostavim, zakoni jesu bili dobri ali njihovo tumacenje je bilo vrlo diskutabilno ^_^ a slican trend se provlaci do dana danasnjeg uz neizbeznu ksenofobiju ciji intenzitet samo varira kroz nasu istoriju.Ksenofobija se provukla i u SFRJ koju je morila dodatna nevolja - sistem za koji su verovali da je dostigao najvise domete zakonom o samoupravljanju.
Znajući da tvoje postavljanje pitanja vezanih za moj izbor avatara potiče od potpunog neshvatanja kosmičke veličine Josipa Broza Tita, čisto da odgovorim da upravo to što si naveo i ja hoću da kažem - da ovde i na forumu i u javnom životu pokušavaju da nam trube o tome koliko su nam dobri, kvalitetni i liberalni bili zakoni i posmatraju period kraja 19. i početka 20. veka kroz tu čisto teoretsku prizmu, dok je u praksi vladalo nešto sasvim drugo.
Link to comment
Poslao sam ti linkove za Guthrie-ja (na engleskom) na pm.edit: Imam želju da Filipa i Kima 1put dovedem u kabinet, da vide šta je kvalitetna levičarska biblioteka.Marx & Lenjin, kompletna dela na 3 jezika (srpski, nemački i ruski), zapisnici svih kongresa Kominterne, imao sam nekad i L'Humanite s početka XX veka te Revue des deux Mondes iz perioda Pariske komune. Plus bezbrojne druge trećeputaške, samoupravne i neomarksističke knjižice.Šteta što nisam upio ideje :fantom:cool.gif Edited by buffalo bill
Link to comment
Samo na PPPu :Hail: se na upit o jebenim predsokratovcima odgovara dva put u pola sata. Neverovatno. Fala Filbije, Nicea sam citao i knjiga je stvarno fantasticna i treba da se nadje na meniju svakog ko je iole zainteresovan za oblast. Svakako sam nameravao da kupim svoj primerak, tako da je podsecanje posluzilo svrsi.Odlicno, odlicno, hvala. Mislim da ce mi ovo biti dovoljno, za Gatrija kazu da je ultimativni autoritet i da zanimljivo pise. Prva dva toma se bave predsokratovcima, a ostali tretiraju kasniji period grcke filozofije, tako da i zainteresovani za Platona, Aristotela i helenisticku filozofiju mogu da citaju. Knjige su obimne, ima tu materijala za visegodisnju zabavu.E da, ako slucajno neko naleti na Dilsa u antikvarnicama, molim da mi se posalje PM. Secam se da sam citao neko hrvatsko izdanje u dva debela toma u crnom tvrdom povezu, tako da verovatno moze da se nadje medju nezeljenim knjigama.
raspitacu se ja koliko sutra. ako nije tajna oklen interes za mracnjake?
Link to comment

Predsokratovaca na srpskom jeziku ima veoma malo. Jbt, čak i Aristotela ima jako malo tj. neredovno i teško se može naći neki komplet - po knjižarama se nađu uvek 2-3 knjige, ali meni se recimo svojevremeno desilo da sam obišao ceo Beograd tražeći Politiku da bih na kraju jedva uspeo da nađem poslednji primerak u nekoj antikvarnici. Branko Pavlović je jedini koji se ovde akao sa time u većoj meri, koliko mi je poznato.edit: bah, vidim da host kaže da već ima Pavlovića...pretpostavljam Presokratsku misao ili tako nešto.Jedino neke zbirke, opšta dela...recimo, prvi tom Ratlidžove istorije filozofije, "Od početaka do Platona"...šta znam. Meni je "Tito: Od ustanka do pobede" sve što mi treba. Visoke misli su za dokone, koji imaju robove da ih liše potrebe za radom i produhovljenjem :fantom:edit2: a viđu ovo - Od Parmenida do Demokrita - ne deluje loše. Naravno, pod uslovom da razumiješ kroatizovano narječje srpskoga jezika <_<

Edited by Filipenko
Link to comment
Hvala, ali ne znam nemacki ni priblizno dobro da bih citao tako tezak materijal.Predsokratovaca malo ima i na starogrckom jeziku ;) Zato je vrlo bitna Dilsova knjiga u kojoj su sakupljeni doksografski fragmenti. Presokratska misao Branka Pavlovica su zapravo njegova predavanja sakupljena u jednu knjigu. Prilicno dobro stivo koje se oslanja na Early Greek Philosophy Johna Burneta.Kvalitetna izdanja Platona i Aristotela nije lako naci ni na engleskom, nazalost. Ili su dijalozi besmisleno grupisani ili je losa redakcija ili je rasprodato...Filbi, zaboravio sam da uzvratim pitanjem: sta je tebe zainteresovalo za te tvoje mracnjake?
moje mracnjake? ovo mracnjaci je od milja zbog nicea i kasnije aproprijacije pre-sokratovske misli od strane hajdegera. ja sam kada je antika u pitanju platon all the way ako nista drugo do da teram utuk poperu & liberalima. doduse u krajnjoj instanci sam verovatno sveti pavle all the way (zivijo prvi antifilozof!).no slazem se s tobom meni je sve to neverovatno interesantno. kapiram da bi anticka filozofija i mitologija morali biti obavezan predmet u svakoj skoli (na uzas djordja geprata :P). znas onu scenu u zici kada omar resava ukrstene reci onom murkanu i zna sve detalje o zivotu antickih heroja i bogova? e simon tvrdi da klinci u baltimoru iz nekog razloga, iako beze od skole, to pamte ko ludi.
Link to comment
ja sam kada je antika u pitanju platon all the way ako nista drugo do da teram utuk poperu & liberalima. doduse u krajnjoj instanci sam verovatno sveti pavle all the way (zivijo prvi antifilozof!).
Joo, al bi te Onfre sad isprepalapucao!
Link to comment
  • 2 months later...
Sta je sve prevedeno od knjiga o predsoktratovskoj filozofiji na srpski? Znam da je Dils preveden na hrvatski, ali ne mogu da ga nadjem u njihovim online knjizarama (koja je najbolja, btw? mozda neka gde prodaju polovne knjige?). Je l prevodjen mozda kod nas? Gatri? Cak i na engleskom je tesko doci do literature, a Gatri je od 50 evra navise po tomu, sto mi je dosta skupo. Citao bih i nesto van navedenih knjiga, ako imate predloge.Kod sebe imam samo Pavlovica i Barneta.
My link
Link to comment
  • 2 months later...

ako ima ko da se time bavi, molim za jedan pregled relevantne literature koja se bavi cenzurom u posleratnoj Jugoslaviji... pitali me neki Rumuni a ja se stvarno time ne bavim. unapred zahvalan.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...