Jump to content
IGNORED

Kako bi trebao/mogao da izgleda idealan auto?


namenski

Recommended Posts

Otprilike, gde je granica, ne samo u kontekstu domaceg snabdevanja polovnim automobilima koje je, sta god ko rekao ili mislio, poslednjih godina itekako popravilo domacu auto krvnu sliku.

Dakle, pre svega, takozvana tehnicka strana, o dizajnu i inako nema smisla raspravljati, ali zato o afinitetima mozda ima.

Na primer, ima li smisla da obican auto za obicne ljude ima preko 2000 ccm, danas mozda vec i 1600?

Da li je autu potrebno vise od cca 130 KS?

Koza je, ekologija na stranu, u obicnom auto za takozvanog obicnog coveka - glupost, a ja bih licno, da moram da biram, uvek pre izabrao siberdah nego klimu.

Gde je granica obilja/ponude takozvane dodatne opreme, gde ona prestaje da bude dobrodosla pomoc i postaje produciranje pa i ugrozavanje bezbednosti?

Automatski ili manuelni menjac?

Ima li danas smisla filozofija gradnje automobila koja dozvoljava/podrazumeva i da vlasnik sam nesto radi/uradi oko auta?

I kako sve spakovati u recimo max. 20,000 evra, mozda i nesto manje?

Naravno za auto skolu nastalu na podrucju od Atlantika do Urala, Amerika je (sve manje) nesto drugo.

Obaska sto bi trebalo kazniti onog ko je prvi na automobilu, negde tamo pocetkom devedesetih ukinuo ona toliko korisna takozvane leptir prozore.

Doduse, tada su tvrdili, kleli se i predvidjali, i to sa najvisih mesta da je dizelima u putnickim automobilima odzvonilo, a da je sa kabrioletima gotovo...

Link to comment
  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • namenski

    19

  • wall

    13

  • ToniAdams

    9

  • Time Crisis

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lepa tema.

Svako ko je uspeo da odvoji neku sumu za automobil je sebi postavio neka od tih pitanja.

Opet, mislim da se i tu otvara prostor za individualizam™ taman onoliko koliko i za dizajn.

Ali recimo za mene, manje od 10000 km godišnje (privatni), najviše grad i najčešće sam u automobilu:

B segment, do 100ks, benzin, klima obavezno, ABS, što više vazdušnih jastuka, možda ESP.

20.000 € ih... Mnogo je kume.

Naravno, lepo je imati sve što imaju najbolji iz te klase ali mislim da je to bacanje para™ na tako malu kliometražu.

Link to comment

Lepa tema.

Svako ko je uspeo da odvoji neku sumu za automobil je sebi postavio neka od tih pitanja.

Opet, mislim da se i tu otvara prostor za individualizam™ taman onoliko koliko i za dizajn.

Ali recimo za mene, manje od 10000 km godišnje (privatni), najviše grad i najčešće sam u automobilu:

B segment, do 100ks, benzin, klima obavezno, ABS, što više vazdušnih jastuka, možda ESP.

20.000 € ih... Mnogo je kume.

Naravno, lepo je imati sve što imaju najbolji iz te klase ali mislim da je to bacanje para™ na tako malu kliometražu.

Izvini, nisam bio jasan: 20,000 sam postavio kao neku uslovno gornju granicu za cenu novog auta u nekim - uslovno - idealnim uslovima, dakle za neki idealan auto neke srednje klase; mislim da je danasnja podela na takozvane sekgmente bacanje prasine u oci iz prostog razloga sto prikriva osnovnu cinjenicu da se auto kupuje parama koje imas/mozes/moras da odvojis.

Isto onako kao sto je, na primer, uvodjenje u modu takozvanih SUV vozila (sa svim novokomponovanim podvrstama) - glupost: niti od SUV-a terenca, mislim pravog, niti ce pravi terenac ikad da bude SUV.

 

 

Sve u svemu - price radi :)  

Link to comment

golf dvojka, zakljucavajte temu :fantom:

:D

 

jebemumater, i ja sam se svojevremeno kleo u njega, ali ipak mi smetalo sto, ma primer, nema onu fijoku ispod suvozacevg sedista koju sam sretao kod nekih Micubisija.

Na tu vrstu sitnica, potrebnih ili nepotrebnih sam, izmedju ostalog, mislio kad sam naceo temu.

Aj daj neki manu dvojke, da ne ogresimo dusu.

Link to comment

golf dvojka, zakljucavajte temu :fantom:

Ako je kao čaša.

Kada smo već kod legende, u koji segment bi on sada upao? B?

Kada sam video zadnji polo mislio sam da je golf...

Link to comment

Ako je kao čaša.

Kada smo već kod legende, u koji segment bi on sada upao? B?

Kada sam video zadnji polo mislio sam da je golf...

Jao, jeste, ja takodje: auta su toliko porasla, toliko su ih nagojili...

Link to comment

Koji je to auto bolji od Moskviča? :) Ne vredi pričati o idealnom automobilu kad su različite primene, nekom treba striktno gradski auto, neko ide samo na duže relacije, neko se vozi uvek sam, neko nosi puno tereta itd.

Što se tiče snage, sigurno da GTI i slični modeli nemaju neki veliki procenat u prodaji u poređenju sa onim do nekih 90-100 KW, bar u srednjem i nižim segmentima.

Elektronika i dodatna oprema, ako je pouzdana, što da ne. Kad se setim da sam se uvek pitao što toliko Zastava i sličnih drži šrafciger baš u prozoru i onda valjda neko reče, da ne padne staklo. :P

Link to comment

Ne vredi pričati o idealnom automobilu kad su različite primene, nekom treba striktno gradski auto, neko ide samo na duže relacije, neko se vozi uvek sam, neko nosi puno tereta itd.

Što se tiče snage, sigurno da GTI i slični modeli nemaju neki veliki procenat u prodaji u poređenju sa onim do nekih 90-100 KW, bar u srednjem i nižim segmentima.

Elektronika i dodatna oprema, ako je pouzdana, što da ne. Kad se setim da sam se uvek pitao što toliko Zastava i sličnih drži šrafciger baš u prozoru i onda valjda neko reče, da ne padne staklo. :P

90%  Nekoatm potrebe koje nabrajas zadovoljava, iz ekonomskih razloga naravno, automobilima koji su se do juce ubrajali u takozvanu nizu srednju klasu koji su glavni i osnovni segment proizvodnje svetske automobilske industrije.

Nisam imao nameru da ovde crtamo idealan auto: takav ne postoji niti ce ikad postojati, bas kao sto ne postoji los automobil, ma koliko rasprave o autima bile zucne   :)  .

Pokusao sam prosto da cujem sta drugi misle o razlicitim nivoima upotrebe automobila i jos razlicitijim nivoima istinskih i glumljenih nastojanja proizvodjaca da zadovolje potrebe kupaca.

Niko se, na primer, nije oglasio glede navijanja za automatski nasuprot manuelnom menjacu: kolicina informacija koje vozacu danas daje i prosecno opremljen auto je vec na granici i potrebnog i neceg sto bi moglo da se savlada/obradi, a da se pri tom ne ugrozi bezbednost.

Auto je, za 99% korisnika pre svega komfor mada se kod zagovornika vecih snaga motora cesto cuje argument o potrebi vece snage za takozvano vadjenje iz opasnih situacija sto je notorna glupost: na stranu neopravdanost uletanja u opasne situacije, na stranu cinjenica da preko 90% takozvanih prosecnih vozaca ne bi umelo da postupi pravilno i sa snagom od +300 KS, ostaje 1 krajnji protiv argument – nikad, naime, necemo saznati koliko je bilo onih kojima snaga nije pomogla.

Rekao sam da bih uvek pre menjao kvalitetan siberdah za klimu; niko nije izneo suprotnu tvrdnju, mada je najbolje i jedno i drugo, naravno.

Pomenuo sam SUV-ove i njihovu jalovost: opet, 4x4 pogon ali ne ‘terenski’, nego onaj subaruovski znace itekako kad je bezbednost u pitanju…

Znace i kad je cena, naravno.

Edited by namenski
Link to comment

Pa ja sam rekao klima obavezno, to prozorče na krovu ne bih, dosta su mi prednje, zadnje i bočna.

Automatik, nemam iskustva, dva dana vozio i čini se zgodno jer treba telefonirati, prčkati po centralnoj konzoli i sl.

KS(KW) pa onoliko koliko treba za ugodnu vožnju i kada je klima uključena.

Npr kada pratiš kamion koji ide 80-90 i da ga zaobiđeš bez muntanja u manji stepen prenosa.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...