Jump to content

Photo

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate

• Please log in to reply
6174 replies to this topic

#6166 Simon

Simon
  • Members
  • 1,724 posts

Posted Yesterday, 22:28:04

Срећом не захтјевају у свим државама младима депозит од 20% за куповину некретнине. Овдје до 35-те ти банка финансира цијели кредит, ако имаш стални посао.

#6167 radisa

radisa

Bolje ceo život biti bogatun, nego 7 dana živeti u bedi

• Administrators
  • 25,388 posts

Posted Yesterday, 22:30:26

Problem je u depozitu od 20%. Ziveo sam u nekoliko gradova slicnih Sidneju, pa sam se naslusao zalbi mladih ljudi sa natprosecnim primanjima kojima su zidovi bitniji od zivota.

Cene nekretnina neprestano rastu zbog velikog migracijskog pritiska i tesko je skupiti 20% od ionako preskupih nekretnina. Sto se duze stedi to su nekretnine skuplje i stednja nikako ne stize do depozita. U medjuvremenu prohtevi rastu (cak i skromnom Noskichu nije dovoljan stan vec mora kuca sa okucnicom) sto dodatno podize potreban depozit. Za jednosoban stan (dnevna + spavaca) u Sidneju treba 100-150k za depozit, sto znaci nekoliko godina velike stednje cak i sa velikom platom (nesto manje uz drugu smenu rada u magacinu).

Pa to je skoro svugde u skladu sa primanjima...

AKo je plata u bg recimo godišnje 10K, nije lako skupiti za depozit od 30K, ako hoćeš gajbu od 100K... To je slično kao da pričamo o godišnjoj plati od 50K, a depozitu od 150K... Pa ljudi ipak nekako kupuju stanove... I u BG i u Sidneju... Da nema prodaje u AUS, ne bi se gradilo, cene bi bar stagnirale, ako ne i padale... Kao što je kod nas bilo jedno vreme...

#6168 noskich

noskich
  • Members
  • 3,963 posts

Posted Today, 00:27:42

Cek, ti se ne secas legendarnog posta o dva drugara, jedan milioner, drugi sin milionera, s kojima diskutuje o uzasima kapitalizma?

Ne sudim o ljudima na osnovu porekla, rase, vere, finanasijskog stanja, seksualne ili politicke orijentacije... Imam te drugare, a imam i ljude na socijali. 

Edited by noskich, Today, 00:31:13.

#6169 noskich

noskich
  • Members
  • 3,963 posts

Posted Today, 00:38:14

Stani, ti imaš 10k AUD platu i kukaš?

:isuse:

Ili si dao priimer koji ti odgovara, a u stvari ne dobacuješ do tih 30%?

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Da pazljivo citas ne bi morao da pitas.

Placam vise od 30%.

Ali evo recimo da imam tu navedenu platu od 120,000 neto bi to bilo 84,368 dolara neto.

https://www.realesta...swood-406499951

Da iznajmim dvosoban stan u predgradju gde mi je posao samo renta bi me izasla 785 dolara nedeljno sto je 40,820. Ako dodamo rezije vise od pola plate mi odlazi na stanarinu i rezije.

Edited by noskich, Today, 00:41:33.

#6170 Host

Host

czar of poisonville

• Members
  • 10,719 posts

Posted Today, 00:58:37

1) Nije bas predgradje, pola sata prevozom do centra.

2) Ne treba ti dvosoban, za tebe je jednosoban sasvim dovoljan, cak i ako zivis sa devojkom. Ako bas hoces dvosoban, nek se i ona ucipi, pa je kalkulacija sasvim drugacija.

3) Izabrao si medju najskupljim stanovima, u tom delu grada mozes da nadjes dvosoban stan za 550.

4) Procenat plate koji odlazi na stanovanje uopste nije bitan u metropolama. Ako aludiras na uobicajenu kalkulaciju da na stan ne ide vise od trecine plate, moram da ti kazem da se taj procenat odnosi na bruto platu, tako da upadas u opseg i sa dvosobnim stanom na pristojnoj lokaciji.

Razumem tvoj problem, ali stvarno ne mislim da odgovor zasluzuje 400 strana, tim pre sto toliko bezobrazno izvrces cinjenice da mi se cini da trolujes. 

#6171 Host

Host

czar of poisonville

• Members
  • 10,719 posts

Posted Today, 01:09:30

Pa to je skoro svugde u skladu sa primanjima...

AKo je plata u bg recimo godišnje 10K, nije lako skupiti za depozit od 30K, ako hoćeš gajbu od 100K... To je slično kao da pričamo o godišnjoj plati od 50K, a depozitu od 150K... Pa ljudi ipak nekako kupuju stanove... I u BG i u Sidneju... Da nema prodaje u AUS, ne bi se gradilo, cene bi bar stagnirale, ako ne i padale... Kao što je kod nas bilo jedno vreme...

Ne valja ti kalkulacija ni po jednom parametru. Ako bas hoces da direktno poredis, pricamo o depozitu od 20 a ne 30 posto; bruto, a ne neto plati; jednosobnom stanu (100k je u Beogradu vec blize stanu sa dve spavace sobe).

Medjutim, srz problema je sasvim drugacija. Zamisli da imas 1000 evra platu i svakog meseca odvojis na stranu 400 za kupovinu stana. Za 4 godine skupis za depozit od 20k, ali su cene u tom intervalu duplirane pa moras da stedis jos 4 godine. Za jos 4 godine skupis i za novi depozit, a cene skoce jos 20%.

U Sidneju se to desava zbog dve stvari: 1) svi gravitiraju Sidneju jer su tu najbolji poslovi; 2) priliv kapitala iz Kine i SE Azije. Slican mehanizam radi i u ostalim metropolama. U Beogradu izostaje deo sa prilivom kapitala jer niko normalan nece pare sklanjati u Srbiju. To bi se moglo promeniti ako bi npr. doslo do velike krize u BiH, kao sto se desilo sa trzistem nekretnina u Dubaiju tokom Arapskog proleca.

#6172 Host

Host

czar of poisonville

• Members
  • 10,719 posts

Posted Today, 01:14:13

Срећом не захтјевају у свим државама младима депозит од 20% за куповину некретнине. Овдје до 35-те ти банка финансира цијели кредит, ако имаш стални посао.

Tako je, depozit od 20% je postao standard u drzavama koje su vise pogodjene sub-prime mortgage krizom. U nekim drzavama u Evropi je obavezni depozit manji ili ne mora uopste da se placa (uz nesto visu kamatu), sto je jos jedan razlog za nagli rast cena nekretnina. 

Tvoju drzavu ne racunam, to je realno LaLaLand koji je tesko dostizan ostatku planete.

#6173 noskich

noskich
  • Members
  • 3,963 posts

Posted Today, 01:25:01

1) Nije bas predgradje, pola sata prevozom do centra.

2) Ne treba ti dvosoban, za tebe je jednosoban sasvim dovoljan, cak i ako zivis sa devojkom. Ako bas hoces dvosoban, nek se i ona ucipi, pa je kalkulacija sasvim drugacija.

3) Izabrao si medju najskupljim stanovima, u tom delu grada mozes da nadjes dvosoban stan za 550.

4) Procenat plate koji odlazi na stanovanje uopste nije bitan u metropolama. Ako aludiras na uobicajenu kalkulaciju da na stan ne ide vise od trecine plate, moram da ti kazem da se taj procenat odnosi na bruto platu, tako da upadas u opseg i sa dvosobnim stanom na pristojnoj lokaciji.

Razumem tvoj problem, ali stvarno ne mislim da odgovor zasluzuje 400 strana, tim pre sto toliko bezobrazno izvrces cinjenice da mi se cini da trolujes. 

Pola sata vozom nije predgradje? Koliko treba da bude udaljeno od centra po tebi da bi postalo predgradje?

Nije stvar u tome koliko je daleko od centra, vec da zivis blizu posla.

Sa zenom i detetom dvosoban stan nije luksuz. A zena  koja brine o malom detetu ne radi. A i da radi troskovi jaslica su toliki da se uopste ne isplati da radi.

Ja ti kazem da je svrha da zivis blizu poslu. U cemu je onda svrha uopste ziveti u tom pregradju ako moras da pesacis 20-30 minuta do posla (za jeftinije stanove koji su udaljeniji)?

Procenat koji odlazi na stanovanje, prehranu i sve ostale nuzne potrepstine je veoma bitan jer ti odredjuje zivotni standard i ushtedu od tih primanja.

A ja uopste nisam izabrao najskuplji stan u predgradju. Imas dvosobne stanove koji su 1000 dolara nedeljno i vise.

https://www.realesta...swood-422081694

Nemam sada vremena na poslu da trazim u crevca, evo ti jedan za 920 dolara nedeljno.

Edited by noskich, Today, 01:51:48.

#6174 dragance

dragance
  • Members
  • 8,591 posts

Posted Today, 03:54:16

Predlozio bih ti da se preselis na NZ, ali bez druzenja - kad vec neces u SK.

#6175 magi

magi
  • Members
  • 87 posts

Posted Today, 04:42:52

Ne mora u Au 20% ucesca, moze i 5% ali se placa neko dodatno osiguranje kerdita.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk