Jump to content
IGNORED

Pula, Rijeka, cela Istra


archi

Recommended Posts

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • archi

    38

  • raskopcani

    14

  • Barti66

    13

  • frit

    5

Top Posters In This Topic

Ma kakvo industrijsko nasljeđe. Od industrije su ostale samo prazne hale gdje se sada održava kulturno umjetnički program  <_<.

Sada imaš situaciju da u proizvodnji ne radi više od 6 do 7 hiljada ljudi. 80-tih je samo brodogradilište 3.maj imao preko 7 hiljada zaposlenih, sa kooperantima i preko 11 000 ljudi.

O ostacima nekad prebogate industrijske baštine neću ni spominjati.

 

ima li nešto da nas pokrene? https://youtu.be/uVWc4J0iFvc

Edited by raskopcani
Link to comment

prosle godine nas nakog dugackog vikenda u momjanu bio uhvatio neizdrz da kupimo nesto u istri. nadjemo neku super kucicu u srednjevekovnom gradicu koji je oduvek bio pod austrijom, gračišće kod pazina, sve lepo i krasno, kucica iz 18 veka, 60m2, renovirana ali ne do kraja taman da mi mozemo da finisiramo unutra kako zelimo, more na manje od 10km, idealno za nas dvoje, dok nisam otkrio da se na 3km vazdusne linije od sela nalazi neka jebena danska fabrika staklene vune oko koje je bilo pobune istarskih zelenih. posaljem drugara koji zivi u momjanu da to izvidi i stignu lose vesti. pod nekim vetrovima koji nisu tako retki, fabrika se "oseca" i u selu, i ne samo ona nego i plomin (termoelektrana).

 

odustali smo a onda smo se i opametili. tako bi se samo vezali za jedno mesto, ovako cemo te pare potrositi na putovanja na druga mesta svake godine, sto nas sada neuporedivo vise lozi. cak i istra, ima jos puno mesta gde nismo bili. ali mi ipak nije svejedno kada vidim sliku te kuce, nekako mi se i dalje obraca i voleo bih da je moja:

 

105836_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

 

105843_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

105842_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

 

 

 

Inace, najlepsi info na netu o Istri se zove Istria from Smrikve

www.smrikve.com

Edited by yolo
Link to comment

Jedan od najuzbudljivijih prizora proslog lita mi je bio pogled na osvjetljene kranove pulskog brodogradilista...ne bih rekla da je lipo, al je super upecatljivo kad ih upale. Zovu se lighting giants ili dancing giants- ima ih na youtubeu

 

E da, divovi su sjajni!

 

Evo ih: 

 

Pre dve godine sam išao iz neke picerije, mislim da se zove  "Tivoli", a kasnije u povratku, hodao uz obalu, sve do železničke stanice,  a zatim do Arene i video grad i kranove iz tog ugla.

 

Izgleda impresivno. Tada još nisu uradili ovu foru sa svetlima, ali i tada je izgledalo super. Pula inače ima daleko najlepšu rivu u nekoj perspektivi.

 

Inače, to veče su igrali Istra i Hajduk, pa sam na tom putu uz obalu čuo navijače sa stadiona. Bila je odlična atmosfera u gradu. Pobedila Istra :)

Link to comment

imam dojam da se u rijeci i puli upravo i vodi dosta racuna o industrijskom nasljedju. tako i treba.

 

Hartera festival u staroj fabrici je bio spektakularan. I ceo taj fabričku krug, te hale, izgledaju nekako moćno. Super je pogled na taj prostor prilikom spuštanja sa magistrale u ulaska u Rijeku.

 

Ovo je jedan interesantan članak o potencijalnom pretvaranju fabričkog u kulturni prostor:

 

 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Kultura/Do-kulturnog-sredista-Rijeke-u-Rikardu-Bencicu-uz-pomoc-EU-fondova

Link to comment

prosle godine nas nakog dugackog vikenda u momjanu bio uhvatio neizdrz da kupimo nesto u istri. nadjemo neku super kucicu u srednjevekovnom gradicu koji je oduvek bio pod austrijom, gračišće kod pazina, sve lepo i krasno, kucica iz 18 veka, 60m2, renovirana ali ne do kraja taman da mi mozemo da finisiramo unutra kako zelimo, more na manje od 10km, idealno za nas dvoje, dok nisam otkrio da se na 3km vazdusne linije od sela nalazi neka jebena danska fabrika staklene vune oko koje je bilo pobune istarskih zelenih. posaljem drugara koji zivi u momjanu da to izvidi i stignu lose vesti. pod nekim vetrovima koji nisu tako retki, fabrika se "oseca" i u selu, i ne samo ona nego i plomin (termoelektrana).

 

odustali smo a onda smo se i opametili. tako bi se samo vezali za jedno mesto, ovako cemo te pare potrositi na putovanja na druga mesta svake godine, sto nas sada neuporedivo vise lozi. cak i istra, ima jos puno mesta gde nismo bili. ali mi ipak nije svejedno kada vidim sliku te kuce, nekako mi se i dalje obraca i voleo bih da je moja:

 

105836_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

 

105843_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

105842_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

 

 

 

Inace, najlepsi info na netu o Istri se zove Istria from Smrikve

www.smrikve.com

 

Kućica je spektakl!

 

Mislim da jednostavno mora da se nabaci neki kvadrat u Istri :)

Link to comment

Archi lozi kao i obicno, no mene uvek strecne.

Ja sam 25% iz Prostine, deo rodbine u Krnici (i dan danas), deo bio u Rijeci, a deo pobegao od Italijana u Srbiju.

Kucica u Pavicinama, kroz osamdesete.  Sve bilo idila, selo mirise na kravlju balegu, lokalna lujka komsinica, njena keva od 90 leta ima kucerinu a skrta, sinovi  mornari a jedan malo intelectually challenged, unuci od 3 godine idu po selu sa flajkom piva i nozem bez gaca, jos jedan skrtac koji sagradio motel a onda ne prima goste da mu motel ne bi ostetili, posvadjana braca  koji jedan sa drugim ne razgovaraju, lokalna omladina se okuplja na trgu svako sa svojim motorom, izvidjaci iz Trebnja kod Novog Mesta u satorima i kuci do kuce one lujke, lokalna konoba u koju navracaju Italijani, Nemci i Holandjani kampuju i ne trose, divlji kampa Slovenaca a bogami i nekih Vrscana, plaza se napuni samo vikendom, ja sa svojim lokalnim drugarima iz Splita i Ljubljane po dva meseca raspusten skroz. E, onda 1988. ili tako nekako dosla Industrogradnja, i sagradila kompleks u Dugoj Uvali, suvise mnogo ljudi i otada more smrdi na govna, pa se camcem gumenjakom ici na udaljenije uvale.

Link to comment

Ma kakvo industrijsko nasljeđe. Od industrije su ostale samo prazne hale gdje se sada održava kulturno umjetnički program  <_<.

Sada imaš situaciju da u proizvodnji ne radi više od 6 do 7 hiljada ljudi. 80-tih je samo brodogradilište 3.maj imao preko 7 hiljada zaposlenih, sa kooperantima i preko 11 000 ljudi.

O ostacima nekad prebogate industrijske baštine neću ni spominjati.

 

ima li nešto da nas pokrene? https://youtu.be/uVWc4J0iFvc

 

pa ja sam rekla industrijsko nasljedje a ne industrija :)

Link to comment

volim pulu, odrpana je (tu dosta podseca na beograd) i mirise na more.

ali volim i rijeku, iako uopste ne mirise na more, niti si u rijeci na moru. stanovnici rijeke lice na studentariju, bez obzira na godine, svi su studentici. 

Link to comment

istrane obožavam

godinama sam se sa njima družila

najviše sa onima iz  i oko pule

cimerka mi bila iz labina, boravila sam kod nje često preko leta,

kupale se u rapcu, bile i u nekom kampu, neki zaliv, čini mi se da se zvao santa marina ili tako nekako

jbt, ne mogu da verujem da sam zaboravila kako se zvalo to mestašce 

 

ed.

@yolo, ta kućica je prelepa, ima dušu i integritet

Edited by dùda
Link to comment

pa ja sam rekla industrijsko nasljedje a ne industrija :)

 

Ma da, razumio sam naknadno. Nego me generalno nervira to baštinjenje i umjetnički projekti koji propituju buduću ulogu napuštenih industrijskih prostora itd.

Dok se čuo čekić noću kako udara po luci, brodogradilištu bilo je i umjetnosti, jbg barem neke.

 

Evo još talentiranih prijedloga :

 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Kultura/Randic-i-Gabric-glavni-u-igri-za-projekte-u-Bencicu

 

ojam lofta u današnjem je društvu poznat kao sinonim za luksuzne »open space« stanove, napravljene unutar napuštenih industrijskih i skladišnih građevina. U mnogim svjetskim megalopolisima loftovi se nude za najam ili prodaju po astronomskim cijenama, iako je sve počelo sasvim drukčije. Naime, ovakav oblik stanovanja popularizirali su njujorški umjetnici davnih 40-ih godina prošlog stoljeća, koji su na dokovima tog američkoga velegrada naseljavali napuštena skladišta za prilično malo novca i od njih pravili stanove i ateljee, često u kombinaciji. Rijeka je vrlo specifična u tom smislu, jer ima iznimno bogato »ex-industrijsko« nasljeđe, no unatoč tome nema ni jedan loft preuređen za stanovanje. Jedini takav prostor koji ima odlike lofta je zapravo ured Arhitektonskog studija Randić i Turato, koji je smješten u bivše skladište Ivexa na Delti. Upravo je ovaj arhitektonski ured svojedobno gradskoj upravi i iznio ideju pretvaranja mnogih napuštenih skladišta i industrijskih postrojenja u Rijeci u stambene loftove.

 

Svaki stan sto kvadrata

 

– Tu je Torpedo, lučka skladišta, Hartera, pa na koncu i Ina na Mlaki, koji bi u pojedinim dijelovima bili idealni za stanovanje, ali i poslovne prostore kao i one javne namjene, no zasad sve skupa stoji samo kao ideja. Naš je stav da Rijeka uopće ne treba graditi nove stambene četvrti za rastuće potrebe stanovništva, jer se upravo bivši industrijski i skladišni prostori mogu uz vrlo malo ulaganja pretvoriti u stanove – navodi Idis Turato. Idealan primjer za potencijalne loftove on vidi u lučkim skladištima, u koja ulazi i zaštićeni Metropolis, a koja se nalaze na morskoj obali, okvirno iza zgrade Pošte 2 u Krešimirovoj ulici i koja nisu vidljiva s ceste. Naime, zgrade su u odličnom stanju, statički su projektirane da mogu podnijeti izrazito velika opterećenja, imaju struju, vodu, čak i plin, tako da se uz minimalne investicije mogu pretvoriti u vrlo atraktivne stambene prostore, koji su još k tome na samom moru. Ono najvažnije je golema površina koju zauzimaju – čak 60.000 četvornih metara, koja, za ilustraciju, svojim izduženim gabaritima odgovaraju površini cijelog Mrtvog kanala!

 

– Da se tu naprave vrlo komotni stambeni prostori od 100 kvadrata Rijeka bi samo u lučkim skladištima dobila oko 600 novih stanova, a naravno i više od toga ako bi se išlo na manje kvadrature. Radi se o skladištima koja luci kao takva više ne trebaju, jer je tehnologija transporta tereta danas kudikamo drukčija nego u doba kada su služili svojoj svrsi i sada stoje napuštena i prazna. Iako su loftovi u svijetu prerasli u »šminku« koja se skupo plaća, mišljenja smo da bi se ovakvi stambeni prostori trebali ponuditi po povoljnim cijenama, primjerice mladim ljudima koji po završetku školovanja traže prvi stan, dodaje Turato i argumentira to tvrdnjom da bi u stara skladišta trebalo uložiti tek oko 500 eura po četvornom metru da se ona pretvore u mjesta za ugodan boravak i življenje. A sam način preuređenja skladišta u stanove praktično nema granica. Mogu se izvoditi klasični stanovi s pregradnim zidovima i odvojenim prostorijama, a mogu se ostaviti otvoreni prostori s velikim visinama, unutar kojih je opet moguće napraviti razne metalne, drvene ili staklene konstrukcije u funkciji galerija i slično.

 

Grad u gradu

 

Kako su ovakvi skladišni prostori obično opremljeni velikim liftovima, koji mogu prevoziti čak i automobile, i parking se može riješiti na višim etažama.

 

– Takvo stanovanje u suštini nema nekog definiranog stila, svatko ga prilagođava sebi kako mu se sviđa, pa se može ići od minimalizma do baroknog uređenja, navodi Turato. Kao što se to često viđa u američkim filmovima, loftovi često podrazumijevaju predimenzionirane i improvizirane stambene prostore, koji često ostavljaju vidljive dijelove industrije u svom izvornom obliku, čime se stvara vrlo zanimljiva interakcija s uobičajenim elementima interijera namijenjenog stanovanju. U lučkim skladištima tako, primjerice, postoje čelični stupovi koji se nedirnuti u izvornom obliku na originalan način mogu stopiti s novim podnim oblogama i useljenim namještajem.

 

– Prizemlja su idealna za razne poslovne prostore, trgovine, kafiće i klubove, a i na etažama se pored stanova mogu smjestiti uredi, ordinacije, ateljei i drugi sadržaji. Sve u svemu, cijeli bi se kompleks vrlo jednostavno i jeftino mogao pretvoriti u mali »grad u gradu«, zaključuje Turato.

Link to comment

prosle godine nas nakog dugackog vikenda u momjanu bio uhvatio neizdrz da kupimo nesto u istri. nadjemo neku super kucicu u srednjevekovnom gradicu koji je oduvek bio pod austrijom, gračišće kod pazina, sve lepo i krasno, kucica iz 18 veka, 60m2, renovirana ali ne do kraja taman da mi mozemo da finisiramo unutra kako zelimo, more na manje od 10km, idealno za nas dvoje, dok nisam otkrio da se na 3km vazdusne linije od sela nalazi neka jebena danska fabrika staklene vune oko koje je bilo pobune istarskih zelenih. posaljem drugara koji zivi u momjanu da to izvidi i stignu lose vesti. pod nekim vetrovima koji nisu tako retki, fabrika se "oseca" i u selu, i ne samo ona nego i plomin (termoelektrana).

 

odustali smo a onda smo se i opametili. tako bi se samo vezali za jedno mesto, ovako cemo te pare potrositi na putovanja na druga mesta svake godine, sto nas sada neuporedivo vise lozi. cak i istra, ima jos puno mesta gde nismo bili. ali mi ipak nije svejedno kada vidim sliku te kuce, nekako mi se i dalje obraca i voleo bih da je moja:

 

105836_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

 

105843_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

105842_1.jpg.800x600_q85.jpg

 

 

 

 

Inace, najlepsi info na netu o Istri se zove Istria from Smrikve

www.smrikve.com

 

Gračišće je prelijepo, a  ovih dana je i sad već tradicionalna smotra vina središnje istre, pa ako je netko u blizini toplo preporučujem, iako je zadnjih godina znala biti povelika gužva.

Inače za to mjesto vezano je dosta mitova koji ga povezuju sa templarima i masonima,ako si obratio pažnju kod glavne crkve (ima ih nekoliko u dva km2) vrlo čudnih simbola i znakova sve sa lubanjama, božjim okom, suncem na ulaznim vratima itd. 

Tamna noć, ti i žena uz kamin cirkate vino, dok je ledeni vjetar rastjerao svih devet stanovnika u svoje hiže i nanosi uvozni ugljen iz termoelektrane plmin c i pitaš se šta ti je to trebalo  :happy:

Link to comment

 

Dok se čuo čekić noću kako udara po luci, brodogradilištu bilo je i umjetnosti, jbg barem neke.

 

 

da biram izmedju industrije i industrijske arheologije svakako bih veci znacaj dala ovom prvom. ali se bojim da je taj izbor davno stavljen van trzista (a i prosto mi nije bio tema)

Edited by morgana
Link to comment

volim pulu, odrpana je (tu dosta podseca na beograd) i mirise na more.

ali volim i rijeku, iako uopste ne mirise na more, niti si u rijeci na moru. stanovnici rijeke lice na studentariju, bez obzira na godine, svi su studentici. 

 

jeste, Pula je sva tako raspuštena, fasade su ladno originalne (od početka zgrade) :) ali je sve to jako lepo. 

 

Pula ima fenomenalne plaže, malo su dalje od centra, tako da mora busevima ili kolima, ali su jako lepe - stene i sve to.

 

Rt Kamenjak je poseban. Safari bar tamo je odličan. Slučajno sam bio na Kamenjaku baš kad su bili nenormalni talasi, pa je super gledati kako zapljuskuju one stene.

 

Super je Arsenalska ulica kojom busevi voze na putu do mora, i  ona je jedna od najlepših ulica inače. Vredi prošetati.

 

Plaža Ambrela ima onaj prefensi kafe gore, sa pogledom na more, ali je totalno prepuna leti i nije fino. Ali sve dalje tamo, prema Verudeli je fenomenalno.

 

Super je i Rojc - stara kasarna koja je sada skvot, bar je još uvek bila 2011. Vredi posetiti.

 

Kafe bar Kabahia je velika keva. Tamo nisam bio u protekle 2 godinem, moguće je da više ne radi. Zapravo, zanima me šta je sa tim mestom. Sećam se super bašte.

 

Super je ludovanje turistica u Uljaniku. Posebno je kul ako se ode krajem avgusta, neposredno pre ona dva festivala - Outlook i Dimensions. Tada je grad prepun i jako je dobra atmosfera.

 

Meni je kul i kafe bar Cvajner na Avgustovom trgu - baš jako dobro urađeno mesto, ali je uveče obično gužva.

 

Iako je Picerija Jupiter za starosedeoce so 90s, meni je fenomenalna pizza Istriana. Toplo je preporučujem. 

 

Sad sam malo izdetaljisao sa mestima, ali to je više kako bi razmenili utiske, a možda još neko preporuči i neka druga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...