Jump to content
IGNORED

Sirevi


Musharaf

Recommended Posts

O sreću ti krvavu, nisam stigao da odem večeras u Madlenijanum gde je EFG pravio nekakav Cheese and Wine Symphony. Zvučalo je, ahem, isuviše cheesy, kad eto ti bolje polovine koja se vraća s bukletom sledeće firmehttp://www.artisanalcheese.com/Mamice mila! Ima li toga zbilja u Beogradu ili sam propustio jedinstvenu priliku da se izorgijam po delikatesima? :cry:

Link to comment
O sreću ti krvavu, nisam stigao da odem večeras u Madlenijanum gde je EFG pravio nekakav Cheese and Wine Symphony. Zvučalo je, ahem, isuviše cheesy, kad eto ti bolje polovine koja se vraća s bukletom sledeće firmehttp://www.artisanalcheese.com/Mamice mila! Ima li toga zbilja u Beogradu ili sam propustio jedinstvenu priliku da se izorgijam po delikatesima? :cry:
Sreća tvoja da nisi otišao... izgledalo bi kao youtube "2 girls 1 cup" reactions :lol:
Link to comment

ja jedino sto podnosim ovde je ovcija feta, svi ovi zuti, plavi, zeleni i crveni masni i matori sirevi su mi dojadili.osnova dnevne dijete kada sam u otadzbini mi je onaj posni beli sir [krec] sa 3eMyHcke pijace, luk i paradajz.

Link to comment

kad si vec poceo, da krenemo kako valja, prvo malo teorije Sirevi se dele po nacinu pripreme i po konzistenciji, kako francuzi kazu: "p?tes" - testaSvezi/mladi sirevi :Prave se od pasterizovanog mleka te se moraju brzo koristiti. Fermentacija laktoze dace masu koja se mora dugo cediti od surutke. mekani sirevi:Pored fermentacije laktoze dolazi i do dodatne fermentacije mleka. Testo (pomozite, kako se to bolje kaze na srpskom) nije ni kuvano ni presovano - meki sirevi sa "cvetnom" korom:u ovu kategoriju spadaju Bries, Camemberts, Neufch?tels, Coulommiers...Karekterisu se korom koja moze biti cisto bela (brie) ili malo crvenkasta, sve zbog gjivica iz reda Penecillium.- meki sirevi sa opranom korom:U ovu kategoriju spadaju : Pont l?Eveque, Munster, Maroilles, Vacherin, ...Za razliku od predhodnih, kora ovih sireva se redovno pere sto sprecava stvaranje gljivcnog sloja a favorizuje fermentaciju. Zato je njihov ukus jaci a boja sira zato je vise zuta, pa i crvenkastaSirevi sa unutrasnjim gljivicnim povrsinama :Ovoj kategoriji pripadaju plavi i "persunasti - persill?es" sireviOvi sirevi su po nacinu fermentacije slicni mekim sirevima. Razlika je u tome sto se u njih "sade" gljivice Penecillium (Glancum). Tom operacijom se postize da se gljivice nastane i rastu u samom siru.Tvrdi sirevi ili presovani sirevi :i oni nastaju fermantacijom laktoze ali se fermentacija nastavlja. Razlikuju se po tome sto se cedjenje surutke obavlja mehanickiPresovani ali ne-kuvaniFermentisan sir se cedi ali se ne greje prilikom cedjenjaLes tommes de Savoie, Sait Nectaire, Reblochon Presovani ali kuvaniNaravno, ne radi se o pravom *kuvanju* mada, fermentisan sir se prvo greje u sopstevnoj surutki a onda polako cedi. Gruy?re, Mimolette, raclette... Topljeni sireviTo su uglavnom industrijski sirevi koji se dobijaju topljenjem sira uz dodatak mleka, pavlake, putera. Tipican predstavnik sir krave koja se smeje "vache qui rit" - na pitanje zasto se smeje, jos uvek niko ne zna odgovor.....

Link to comment
Topljeni sireviTo su uglavnom industrijski sirevi koji se dobijaju topljenjem sira uz dodatak mleka, pavlake, putera. Tipican predstavnik sir krave koja se smeje "vache qui rit" - na pitanje zasto se smeje, jos uvek niko ne zna odgovor.....
zato sto misli: zajebala sam vas (pa ste me kupili)
Link to comment

nismo do sada potegli ono vazno pitanje: koje *pice* uz degustaciju sireva?Prvo sto zna da padne na pamet: crno vino, da, moze, ali koje?Da li je bolje belo ili crno vino?A sto ne bi moglo pivo? (moze :) samo treba izabrati prave sireve.Napisah onomad a iskustvo je potvrdilo: svaki sir najbolje ide sa vinom/pivom iz svog regiona.Za pivopije sam nasla divnu selekciju od 5-6 sireva koji odlicno idu degustrani uz 'ladno - pivo :s_w:

Link to comment

ekeke, ima sotern za 30 evra, dobro ide uz budjave sireve :)nego, niko da mi odgovori, gde ima da se kupi onakih sireva ko sa linka? je li to efg imao one time uvoz ili se to neko etablira trajnije u našemu gradu?

Link to comment
nego, niko da mi odgovori, gde ima da se kupi onakih sireva ko sa linka?
ima ovde:DSC02184.jpg jedna od nekoliko prodavnica finih sireva i vinaPonos i dika Luxembourg-a: Villroy & Boch, poceli sa keramikom danas od igle do lokomotive, sve za kuhinju i kupatiloDSC02182.jpg Edited by msmodesty
Link to comment
Uh, VRLO teska tema. Uz sireve ekstremno ne podnosim crna vina sa viskom tanina - u kombinaciji sa mastima tanini postaju neprijatno gorki. Dakle, ili odlezalo vrh-vrhunski :-) pinot noir ili poluslatko/slatko belo vino.E, moze pivo, neki od onih slatkastih ejlova ili nemackih mutnih piva.
joj, imenjače.da , jedna od najtežih tema u uparivanju vina i hrane.samo, grešiš.kombinacija masnoće i tanina je srećna, klasična kombinacija. (cabernet i biftek, tipičan primer)sinoć mi otriveno i kakva su ubitačna kombinacija šljive u slanini sa kaberneom. vrhunski.gorčinu na dnu jezika često stvara previše soli u kombinaciji sa taninima i visokim alkoholom.probaj nešto taninsko sa nekim balkanskim presoljenim i predimljenim trešom od pršute. smrt za vino i čula.
Link to comment

ostavih nesto na ovu temu na kinshasi koju je odneo vetar, pa da se ponovim:)neka od frakcija propalog PKB-a citavu vecnost je pokusavala da tupi nesto na temu sireva sa plementim plesnima, plavim i zelenim. znaci ala gorgonzola, mislim da se zovu PKB agroinzinjering i radili su u saradnji sa ljudima sa poljoprivrednog fakulteta.elem, ljudi su opet vaskrsli iz mrtvih i ovaj put za razliku od mojih prethodnih impresija imaju vrlo solidan sir u rukama, stvarno mislim da je bolji sir od ovih raznih korporativnih plavih sranja sto se prodaju po maxiju i merkatoru, raznih dana blue i slicno, koje su artificijelne u ukusu to nejestivosti. ako sam dobro upamtio zove se "PKB royal":)ono sto treba izbegavati je da se kupuju prethodno iseceni i vakumirani ili ne znam vec kako spakovani komadi. tamo gde se sir prodaje na meru, odseces koliko ti treba od velikog komada u kome sir i dalje relativno normalno zri. ima tri vrste - standard, dolce i piquant. prvi je recimo neutralna gorgonzola, dolce ima plesni iz dolce gorgonzole i pa je ukus malo laksi i sladji, a piquant je narokana budjevinom i izuva uz gore pomenuti cabernet. treba ih naravno kao i svaki dobar sir izvaditi barem 30-45 min pre sluzenja iz frizidera na sobnu temperaturu da se opuste, a jos bolje ako je to vreme duze.kostaju oko 1100 din kg, ima ih u super veru sigurno, za ostale prodavnice ne znam. voleo bih da uspeju, ne samo zato sto se bave utopijskim poslom da u zemlji belog kravljeg sira u kriski prodaju nesto malo zanimljivije, nego i da bi ohrabrili druge da krenu njihovim stopama. nije da nije bilo zanimljivog sira od malih proizvodjaca u srbiji, kozjeg u hrastovoj kori ili u zacinima, ali nekako sve ispadne na kratke staze. prodavacica sira u jednom kiosku na kalenicu mi se zalila da smo mi bili jedini koji su kupovali potpuno fenomenalan stari smrdljivi kozji sir u liscu loze. na kraju ga nije narucila ponovo.

Edited by gazza
Link to comment
  • 1 year later...

nasla sam francuski sir svog zivota - st. marcellin. pc-10635.jpgja sam naletela na neki mladji primerak. skroz je kajmakast, malo lici na brie, ali samo na pocetku (i samo korica). izgleda kao dobar mladi kajmak, i razvlaci se tako vodunjavo, ali je mnogo ostriji i prilicno gorak. sto bi se reklo u cg - pali! probacu da napravim dvosmerno svetogrdje i skuvam cg kacamak sa ovim sirom umesto skorupa.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...