Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Kazem ti, definisanje okvira je bukvalno kako god ti se hoce. Anketa je dosta labava oko tih stvari jer realno i mora da bude ovako siroko bacena pa je onda pitanje kako neko sam sebe vidi. 

A sto se tice dubljeg bavljenja sqlom kao takvim, ja to pricam vec sto godina da je problem. Mislim da se desilo zbog toga sto svi popularni frejmvorci u svim popularnim jezicima imaju nekakav oblik ORM-a i covek moze jako dugo da se bavi necim a da nema blage veze sta se tacno desava ispod. Zato i nije retkost naci baze koje su zlocin protiv covecnosti kad se pogledaju odvojeno u aplikacijama koje relativno ok rade.

Konkretan primer od pre par godina:

Dobijem iOS aplikaciju sa pitanjem koliko vremena treba da se promene neke stvari u njoj, samo procena pa ce oni onda videti da li im se isplati. Sve je u takvom spageti kodu da uopste ne mogu da skontam sta je sta pa vidim da ima baza, izdvojim je da pogledam tu, pa cu se kao snaci odatle. Neka foody aplikacija, valjda za namirnice i zdrav zivot i tako neki kurac. Tabela Hrana postoji, ali pored nje stoji tabela Mleko... Food Category postoji, ali ni na koji nacin nije povezana sa tabelom hrana... Ne znam kako postignes taj nivo idiotizma, ali mislim da bi mogao pucati u glavu autoru. 

Takodje, pitanja na intervjuima su muka ziva kad se dodje do toga. Bas bazicna sranja ljudi ne razumeju. 

 

 

Ne znam koga parafraziram, ali neko je poznat: "Problem sa nalazenjem dobrog programera je sto zahtevas od jednog coveka da bude analan kao racunovodja i mastovit kao dizajner, a takva devijacija licnosti se retko desava u jednoj osobi." :)

Da krenem od kraja... To je moj posao, baš tako kako si opisao... :(

 

E sad, ovo za SQL sam i sam video, pa sam otpisao na to da, jbg, uboli smo pogrešne juniore, nije dobro urađena selekcija, kurac-palac, ajde, greška teramo dalje... A onda mi buraz slično ispriča za DMS, da jako traže ljude koji znaju SQL dobro, jer je katastrofa... I onda sma shvatio da tu nešto ne štima...

 

Neverovatno...

Link to comment

 

Edit: Inače, kad smo kod SQL-a, čuo sam priču da se sad to jako malo uči, i da jako malo mladih hoće da se time bavi ozbljnije... Meni to čudno, ali moguće da pošto je to meni jedan od glavnih alata za rad, imam pretstavu da je važnije nego što jeste :(

 

+1. Dobar je SQLara. Kako samo za tili čas podiže milijarde slogova, tumba ih i spaja da bi ti potom servirao na tacni najsvežiji kumulativ koji će ti pomoći u donošenju vitalnih poslovnih odluka... ;)

Mladima izmiču ti njegovi aspekti pa neće da ga uče i smatraju da je težak smor, kao što smo mi, kada smo bili u njihovim godinama, prezirali COBOL. 

Link to comment

Goran Đaković, as in SAGA?... Radio sa njim neko vreme, bio korektan. 

 

SAGA je dobijala sve žive poslove (Telekom...) dok je Bogdanović bio živ, oni su valjda kumovi bili. Nekad SAGA, danas Prointer, tko jači tlači. Zato se IT-jem za srpske klijente, pogotovo državne, bave samo uvezani sa vlašću. A kolo sreće se okreće... 

Link to comment

Nije SAGA ko što je bila nekad u zlatna vremena... Značajno manje zaposlenih, kupili ih neki (valjda) Rusi, otišli iz Sava Centra (mada je to plus, ono je bilo baš neuslovno). E sad, da li su zadržali velike klijente u odnosu na pre-2012, pojma nemam, nisu mi više u vidokrugu.

 

IT za domaće klijente - daleko bilo... Stranci (normalni, dakle - Ameri, Kanađani, Australijanci, pa tek onda Evropljani) su zakon. Od Rusa, Kineza i Indusa bežati što dalje. Južna Amerika - 'nako, nije sjajno.

Link to comment

Goran Đaković, as in SAGA?... Radio sa njim neko vreme, bio korektan.

 

SAGA je dobijala sve žive poslove (Telekom...) dok je Bogdanović bio živ, oni su valjda kumovi bili. Nekad SAGA, danas Prointer, tko jači tlači. Zato se IT-jem za srpske klijente, pogotovo državne, bave samo uvezani sa vlašću. A kolo sreće se okreće...

I sa Djilasom su završavali poslove koliko znam.

 

Hvala!! :-)

Link to comment

 

Mladima izmiču ti njegovi aspekti pa neće da ga uče i smatraju da je težak smor, kao što smo mi, kada smo bili u njihovim godinama, prezirali COBOL. 

Dočeka te Cobol na krivini, pre ili kasnije :(

Link to comment

Nije SAGA ko što je bila nekad u zlatna vremena... Značajno manje zaposlenih, kupili ih neki (valjda) Rusi, otišli iz Sava Centra (mada je to plus, ono je bilo baš neuslovno). E sad, da li su zadržali velike klijente u odnosu na pre-2012, pojma nemam, nisu mi više u vidokrugu.

 

IT za domaće klijente - daleko bilo... Stranci (normalni, dakle - Ameri, Kanađani, Australijanci, pa tek onda Evropljani) su zakon. Od Rusa, Kineza i Indusa bežati što dalje. Južna Amerika - 'nako, nije sjajno.

 

otkud Rusi, zar taj New Frontier nije neki naš čovek iz Austrije

Link to comment

+1. Dobar je SQLara. Kako samo za tili čas podiže milijarde slogova, tumba ih i spaja da bi ti potom servirao na tacni najsvežiji kumulativ koji će ti pomoći u donošenju vitalnih poslovnih odluka... ;)

 

 

Oće to milijarde slogova za tili čas, samo na mašinama koje ni ti ni ja nismo videli, a pitanje je i da li postoje. :D

Link to comment

 

 

otkud Rusi, zar taj New Frontier nije neki naš čovek iz Austrije

Opet, to jeste rekla-kazala, ali koliko sam čuo od ljudi odande, ruski je kapital iza. Pošto kupio, po to i prodajem.

Link to comment

Nije SAGA ko što je bila nekad u zlatna vremena... Značajno manje zaposlenih, kupili ih neki (valjda) Rusi, otišli iz Sava Centra (mada je to plus, ono je bilo baš neuslovno). E sad, da li su zadržali velike klijente u odnosu na pre-2012, pojma nemam, nisu mi više u vidokrugu.

 

IT za domaće klijente - daleko bilo... Stranci (normalni, dakle - Ameri, Kanađani, Australijanci, pa tek onda Evropljani) su zakon. Od Rusa, Kineza i Indusa bežati što dalje. Južna Amerika - 'nako, nije sjajno.

 

Nisam bas u toku sa tim velikim domacima, ali mi je bas drago kad god cujem da im lose ide.

Link to comment

Oće to milijarde slogova za tili čas, samo na mašinama koje ni ti ni ja nismo videli, a pitanje je i da li postoje. :D

Ja sam video i postoje... A treba sa imam i par projekata u narednom periodu na takvim mašinama...

 

Npr, sum kolone od 2 milijarde slogova po nekom wehere uslovu za oko 0.4 sekunde... Jel' dovoljno moćno? :D

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...