Jump to content
IGNORED

Logor Staro sajmište


Recommended Posts

ovo ne moze biti pogresniji komentar logora staro sajmiste, upravo tog dela o srpskom jad vašemu kako ga je SANU zamislio na pocetku devedesetih kao spomenika svim srbima stradalim u NDH.

 

SANU nema nikakve veze sa tim, niti se radi o "srpskom Jad Vašemu" jer postoji jasna delineacija holokausta u Srbiji od nemačkih zločina prema Srbima (en grosse), sa nužnim elementima preklapanja u periodu kada Nemci nisu imali jasnu predstavu šta i kako sa lokalnim Jevrejima pa su ih streljali i kao taoce zajedno sa Srbima. U tim elementima, jeseni '41, sudbina streljanih Srba i Jevreja ima istu pozadinu (taoci za odmazdu zbog ustanka), Nemci uvežbavaju "konačno rešenje" ne Balkanu i u SSSRu (koje je formalno još mesecima daleko) koje potom primenjuju na potezu Sajmište-Jajinci, itd itd.

Link to comment

kakve tačno veze ima koljanin sa narativom srpski jad vašem? priti pliz? 

 

Pa nema ni Sajmište veze sa Dežulovićevom predstavom o "srpskom Jad Vašemu", tj Dežulović fula, ja sam ga jasno stavio pod navodnike. Inače je Koljanin involviran u jedan širi projekat edukacije o holokaustu a koji uključuje i ljude koji pokušavaju da osmisle Sajmište kao memorijalni centar (gde ima i potpuno banalnih problema koji koče poput vlasništva nad zemljištem, privatnih stanova u ex-mađarskom paviljonu koji se realno ne mogu iseliti, kojekakvih likova koji imaju svoje komercijalne interese na tom zemljištu itd itd).

Edited by Prospero
Link to comment

Daj link, ne bilo ti teško, da pročitam nešto dok imam vremena za internet večeras, na ovu temu, teritorija NDH-a i staro sajmište.

Ено, линковао Просперо.

Link to comment

SANU nema nikakve veze sa tim, niti se radi o "srpskom Jad Vašemu" jer postoji jasna delineacija holokausta u Srbiji od nemačkih zločina prema Srbima (en grosse), sa nužnim elementima preklapanja u periodu kada Nemci nisu imali jasnu predstavu šta i kako sa lokalnim Jevrejima pa su ih streljali i kao taoce zajedno sa Srbima. U tim elementima, jeseni '41, sudbina streljanih Srba i Jevreja ima istu pozadinu (taoci za odmazdu zbog ustanka), Nemci uvežbavaju "konačno rešenje" ne Balkanu i u SSSRu (koje je formalno još mesecima daleko) koje potom primenjuju na potezu Sajmište-Jajinci, itd itd.

 

ne pricamo o tome. pisemo o vezivanju starog sajmista za jasenovac.

 

mada me smara da pisem o tome, kao da ne znas o cemu se radi.

Link to comment

Izvoli preporuči.

 

ma izvini, rekao si da ti se čini kako je tekst iz linka dobar. ja sam pročitao i velim ti da  se meni čini da je bled. ne vidim kako me moj stav spram konkretnog teksta obavezuje na bilo šta izvan toga.

Link to comment

Ал` тачно сам знао у коју ће танку жицу ово да удари... поента је била у Бгд на води: ево сада имамо три.

Link to comment

Pa nema ni Sajmište veze sa Dežulovićevom predstavom o "srpskom Jad Vašemu", tj Dežulović fula, ja sam ga jasno stavio pod navodnike. Inače je Koljanin involviran u jedan širi projekat edukacije o holokaustu a koji uključuje i ljude koji pokušavaju da osmisle Sajmište kao memorijalni centar (gde ima i potpuno banalnih problema koji koče poput vlasništva nad zemljištem, privatnih stanova u ex-mađarskom paviljonu koji se realno ne mogu iseliti, kojekakvih likova koji imaju svoje komercijalne interese na tom zemljištu itd itd).

 

jos jednom, koljanin nema veze sa ovim pricom i ovim tekstom. on je nauka ali se - ne znam da li ima o tome u videu koji je linkovan - njegovo misljenje ne razlikuje od ovog koje je izneo vlada miladinovic vezano sa sovinisticku manipulaciju zvanu srpski vad jasem. na koju se dezulovic opravdano poziva kada pise o vucicu, jer je vucic vec nekoliko puta u poslednjim mesecima izgovarao tu konstrukciju i to u istom kontekstu kao sto su to radili samardzic, bulajic, krestic i ostali koji stoje iza nje, sa kriminalnom asocijacijom na jevrejsko stradanje. za vucica su jevreji u prici o sajmistu bitni samo da dovedu turiste a srpski jad vasem je naravno namesto jasenovca koji je zarobljen na ustaskom tlu. 

 

19.04.2015. • 15:02h Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je Donja Gradina srpski Jad Vašem i mesto najvećeg stradanja, ali i postojanja srpskog naroda.

 

isto to ima i ovde

 

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:561436-Srpski-Jad-Vasem

Edited by yolo
Link to comment

Postoji razlika između nečega što se radi na terenu i Vučićevog odlaska od tačke do tačke uz povike "Jasenovac-Jad Vašem". To što Vučić hajdžekuje neku priču ne znači da je ona ono što Vučić o njoj kaže. 

 

Nadam se da je jasnije.

Link to comment

odlicno, pogledaj i ti. mator si covek.

Шта ти то сада значи? Мислим, матор јесам, али тешко да на Кољанина и његове текстове нисам раније налетео. Човек је неоспорни ауторитет када је у питању холокауст, за разлику од ових што сваки пут када не знају шта ће да кажу убаце реч "наратив" и брже попуњавају молбе за грантове него што листају странице архивске грађе. Њихов посао је исти као што је био одувек: релативизација и изједначавање жртве и убице. Тај рецепт је примењен у СФРЈ и резултирао је крвавим грађанским ратом баш на линији која је тада произвољно исцртана од стране диктаторског комунистичког режима, животно заинтересованог да са једне стране монополизује антифашистичку борбу, а са друге да што пре под тепих гурне све што може како би што пре ствар легла, а власт се учврстила.

 

Логор је био на територији НДХ, њиме су управљали Немци, у њему су страдали пре свих Јевреји, а онда и Роми и, да извине Дежуловић, понеки Србин. Србе који су учествовали у хапшењу су у диверзантским акцијама убијали припадници ЈВуО у окупираном Београду, а сви који стављају знак једнакости између Срба у Другом светском рату и Хрвата у Другом светском рату су или пичке или лажови или будале.

 

Још једном сам прочитао оно Дежуловићево лупетање. Онај коментар о "јасеновачкој депаданси" захтева да додам како нисам рекао ни да не може да једе говна, а за оно да на Старом сајмишту нису убијани Срби морам да кажем да нисам рекао ни да не може да га дућка.

 

Вучић је анти-Мида који претвара у говно све за шта се ухвати, то сам већ више пута рекао али није угорег да додам и овде како бих избегао да неко помисли да се слажем са његовим лудачким пројектом. Старо сајмиште бих дао Јеврејској заједници да га уреди како хоће.

Edited by Прслин
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...