Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

posto je ostalo jos 2 dana do kraja nedelje stednje, ko od pouzdanih ima najjace kamate na 3 meseca? nisam siguran da je safe ici na duzi rok. agrobanka ima 8% na 3m. kakvi su oni?
Volks 9% godišnje na 3 meseca, EFG 9,5% na 4 meseca na uloge preko 1000E, Vojvođanska (to je valjda sada NBG) 9,75% na 3 meseca. Mislim da ove dobre ponude na tri meseca znače da će porez na devizne kamate da ukinu tek na oročenja ugovorena posle nove godine pa da se premosti do tada.
Link to comment

ajmo da vidimo, rang lista banaka u koje bi imali herca da ulozite vec iznos.my 2 centsrealno ne bi ni u jednu, ali mi se bliskom cini logika da domace banke imaju vece sanse da opstanu na domacem trzistu bez problema (citaj povlacenja depozita) nego strane

Link to comment

Ne vidim logiku po kojoj će domaća banka pre opstati na tržištu nego strana. Kome će ona da se obrati u slučaju naglog povlačenja depozita, državi Srbiji?Koliko brzo država može da interveniše recimo kod pomenute Agrobanke koju je država obezvredila da bi je jeftino povećala udeo u njoj, setite se kretanja akcija Agrobanke.Radim u stranoj banci, kada je bio ovaj prvi talas povlačenja depozita novac je stizao avionima u Srbiju. Ne znam kojim će avionom stizati novac domaćim bankama...nisam zlurad, samo cenim da su naše šanse sa našim vlasnicima veće nego šanse onih kojima je vlasnik država Srbija. Zavrnuće se slavine za kredite ali ne i za pokriće likvidnosti, ne verujem da će centrale tek tako pustiti filijale niz vodu. A umeju one i same da plivaju.Došla je nedelja štednje, povući će se veliki iznos depozita ali niko neće propasti, za tri meseca se ukida porez i novac će se vratiti u banke. Fingers crossed cool.gif

Link to comment

samo jedna stvar. kad iznosimo informacije o bankama, narocito ako su negativne, da se potrudimo da budu preciznije od 'jel cuo neko da je X banka u problemu'. i, koliko je to moguce, dati izvor takvih informacija. vreme je povecanje nervoze i nije potrebno to jos pretvarati i u paniku.

Link to comment
samo jedna stvar. kad iznosimo informacije o bankama, narocito ako su negativne, da se potrudimo da budu preciznije od 'jel cuo neko da je X banka u problemu'. i, koliko je to moguce, dati izvor takvih informacija. vreme je povecanje nervoze i nije potrebno to jos pretvarati i u paniku.
Da imam preciznu informaciju, ja bih je dao, zato i pitam da li ima još neko osim mene da je čuo da ova banka ima određene probleme.Konkretno mislim na probleme sa kreditima, koje su odobravali na osnovu zaloge hartija od vrednosti.Ništa pouzdano, samo sam načuo tako.
Link to comment

od koga?Sto se stranih banaka tice simptomaticna je jucerasnja vest iz Grcke i nalogu guvernera grckim bankama all over the world.Vec danas su porucili svim firmama da se ne nadaju refinansiranju kredita koji dospevaju do juna sledece godine

Link to comment
U ERSTE do 5 'iljada 7%, iznad 5 - 8%.
Čisto da znate, premda je vest daleko od alarmantne.
Erste dobija pomoć od 2,7 mlrd. €15:13 | Izvor: Jutarnji.hr Beč -- Austrijska Erste banka biće prva banka iz te zemlje koja se vladi obratila za pomoć i koja će primiti 2,7 milijardi evra tamošnjih poreskih obveznika. U zamenu za državnu pomoć, Erste banka je pristala da odobri zajam uod šest milijardi evra austrijskim korporativnim klijentima i građanima u iduće tri godine. "Temeljno imamo zdrave pozicije a poduzimamo ovaj korak kako bismo bolje obezbedili da Erste Grup lakše izađe na kraj s otežanim privrednim izgledima i omogućili joj da u potpunosti podupre ekonomski rast u Austriji i njenih trgovinskih partnera u takvom okruženju", kazao je izvršni direktor austrijske banke Andreas Trejhel. Novčanom injekcijom austrijske države povećaće se stopa adekvatnosti osnovnog kapitala s prošlogodišnjih 7,5 posto, na više od 10 posto. Osvrnuvši se na razvoj ekonomske situacije u središnjoj i istočnoj Europi, on je kazao kako će Erste banka biti bitno opreznija u svojim politikama kreditiranja. Trejhel prognozira značajno usporavanje rasta zajmova, budući da je slabljenje privreda počelo uticati na kvalitet imovine. Austrijska banka istovremeno je izvestila o rekordnim zaradama u prvih devet meseci, poduprtima prodajom osiguravajućeg dela poslovanja u srednjoj i istočnoj Evropi, što je dobra vest s obzirom da banka posluje i u Srbiji. Tako je neto dobit u prvih devet ovogodišnjih meseci uvećana za 75 odsto u odnosu na isto vreme prošle godine i iznosila je 1,46 milijarde evra. U istom periodu, ako se izuzme jednokratni dobitak, neto dobit je porasla za 2,8 posto, na 861,7 milona evra. Banka je od toga 718 miliona evra, odnosno više od 80 posto, ostvarila u istočnoj Europi. U trećem tromesečju banka je ostvarila neto dobit u iznosu 225,1 miliona evra, što predstavlja pad od 30 posto na godišnjem nivou.
Ja sam, inače, moju crkavicu juče stepenasto oročio kod Rajfajzena na 6 meseci, sa ukupnim prinosom od oko 2,5%. Znam da ima i boljih ponuda od ove (čak i za stepenastu štednju sa mogućnošću podizanja oročenih sredstava u svakom trenutku), ali sam već dugo klijent Rajfa i imam određenu dozu poverenja u njih (a i mrzi me da za par desetina evra prebacujem sav novac iz jedne banke u drugu).
Link to comment

drugari, sta se desava sa mojim stambenim kreditom ako cikne erste banka? jasno mi je sta se desava ako ja ciknem, odnosno ako ne budem mogao da placam. interesuje me, sta biva ako erste pukne? ko preuzima moj kredit?

Link to comment

onaj ko kupi erste banku u likvidaciji ili bar onaj ko kupi njihove plasmane.Ne brini, nece erste da pukne, ali ce itekako usporiti sirenje u Srbiji i regionu.U svakom slucaju, tebi se nista ruzno ne moze dogoditi, jedino ako malim slovima u ugovoru nemas klauzulu da mogu u slucaju poremecaja trzista da ti traze da ranije vratis kredit. Valjda nisi takvo sta potpisivao?

Edited by Tabasko Pit
Link to comment
onaj ko kupi erste banku u likvidaciji ili bar onaj ko kupi njihove plasmane.Ne brini, nece erste da pukne, ali ce itekako usporiti sirenje u Srbiji i regionu.U svakom slucaju, tebi se nista ruzno ne moze dogoditi, jedino ako malim slovima u ugovoru nemas klauzulu da mogu u slucaju poremecaja trzista da ti traze da ranije vratis kredit. Valjda nisi takvo sta potpisivao?
ma naravno da nisam. cisto me zanimalo sta se desava u toj situaciji. zanimalo me na primer da li je teoretski moguce da banka pukne i da niko ne preuzme njihove plasmane, cak ni op ceni 10 centi za euro i da ja onda nikome ne budem duzan :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...