Jump to content
IGNORED

PPP lista 10 najvecih knjiga


Meazza

Recommended Posts

1) Don Kihot - Servantes

2) O junacima i grobovima - Sabato

3) Školice - Kortasar

4) Sto godina samoće - Markes

5) Život i sudbina - Grosman

6) Idiot - Dostojevski

7) Pseće godine - Gras

8) Mrtve duše - Gogolj

9) Vergillijeva smrt - Broh

10) Kolaps - Dajamond

 

Share & Enjoy

Link to comment
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    23

  • Bujodrag

    12

  • kobni zelaya

    8

  • Lancia

    6

I ja cu da se igram :)

 

In no particular order:

 

Haksli - Vrli novi svet

Orvel - Zivotinjska farma

Heler - Kvaka 22

Iksandar - Kunici i pitoni

Pol - Svemirski trgovci (a.k.a. Reklamokratija)

Barns - Istorija sveta u 10 1/2 poglavlja

Lem - Nepobedivi

Hasek - Dobri vojnik Svejk

Sterija - Rodoljupci

Bukovski - Posta (Post Office)

Link to comment

Neka svako napise svoju listu 10 najdubokoumnijih knjiga, a kada se glasanje zavrsi sabracemo rezultate i doci do 10 PPP klasika svih vremena.

 

Dakle, ne 10 vasih omiljenih i najvoljenijih knjiga, nego 10 dela za koje smatrate da sadrze najvece istine, postavljaju najvise pitanja i najrelevantnije su za doba u kojem zivimo.

 

 

Knjige koje nisu usle u prvih deset, a mogle su vrlo lako: Ana Karenjina, Don Kihot, Piknik pokraj puta (Arkadij i Boris Strugacki), Fijasko (Lem), Mali princ, Dobri vojnik Svejk, Borhesove price... sigurno sam mnogo toga izostavio.

Проза? Поезија? Философија? Религија?

Link to comment

Trebalo je da naznacim da mislim na ono sto se na engleskom naziva fiction, mislio sam da se podrazumeva, ali vidim da su ljudi navodili i dela iz filozofije i istorijske literature tako da sad i to dolazi u obzir. Nebitno da li je delo u stihovima ili pripada prozi.

Edited by IndridCold
Link to comment

recimo da su mi ove najviše dale

 

Kurt VonnegutKolevka za macu & Klanica 5

Makijaveli - Princ

John Cleese - Families and how to survive them

Filip Dik - Čovek u visokom dvorcu 

Orvel - Farma/1984

Dante - Božanstvena komedija

Kisindžer - Diplomacy

Daren Asemoglu - Why nations fail

mark fight shark miller - pain dont hurt ili Ivan hariš gromovnik - diverzant. dve autobiografije neverovatnih likova koje drže mnogo života. mark to što je uvek prevazilazio ono što su mu priroda, roditelji, pa i život namenili, a ivan tu veru ispravnost i čistoću dok razara stvari.

 

--

preko liste su mi onda plodovi gneva, 100 godina samoće, metafiziku polne ljubavi i whate every body is saying

 

A sada malo hejta, mustang style!

 

u jednom trenutku sam zaređao sa ruskim klasicima i iznervirao se na ispraznost književnosti, pogotovo kod dostojevskog, petrogradske salone, glupe majke i njihove pametne ćerke koje su tragično zaljubljene u čista srca nekih od glavnih likova, epileptične napade, pravoslavlje kao moralnu vertikalu prema kojoj se sve ravna, upitne motivacije likova i njihovu preteranu tragičnost.... i onda sam razmišljao da batalim čitanje fikcije i samo se posvetim stručnim knjigama, srećom tada sam pročitao prvog voneguta i filipa k dika i ponovo zavoleo fikciju

 

isto, čitanje čarobnog brega mi je bila skoro pa robija. realno, ako nisi nežni, samozaljubljeni, usamljeni, 50togodišnjak u invalidskoj penziji sa previše vremena koji voli da lagano lamentira o društvu na prelazu između dva rata, stvarno ne vidim poentu posebnosti treskanja vratima gospođice šoša i  peperkornovih predavanja. 

Edited by Ravanelli
Link to comment

Ni Nabokov nije cenio Dostojevskog iz slicnih razloga: istina je da on nije nekakav majstor proze i da ima mnoge mane u tom pogledu, ali ste obojica svojom (mozda i opravdanom) kritikom potpuno promasili poentu njegovog dela. (Meni su Zapisi iz podzemlja jaci i od Kamijevog Stranca i od svega sto su napisali egzistencijalisti dvadesetog veka, rame uz rame sa Hamletom).

 

Nego ako ti ne lezi Dostojevski, sto je opet legitimno, kako mozes sve ruske klasike da proglasis slicne njemu? Da li si citao Cehova koji je njegova susta suprotnost?

Link to comment

1. zločin i kazna - dostojevski

2. ana karenjina - tolstoj

3. dekameron - bokačo

4. proces - kafka

5. seobe - crnjanski

6. prokleta avlija - andrić

7. slika dorijana greja - vajld

8. paklena pomorandža - bardžis

9. stranac - kami

10.hamlet - šekspir

 

evo ovo na brzu brzinu, mada, da je po ''voljenju'', izgledalo bi dosta drugačije

Link to comment

travnička hronika

jelena žena koje nema

čarobni breg

godine koje su pojeli skakavci

zločin i kazna

stranac

jadnici

ana karenjina

lovac u žitu

dolazim po tebe i vodim te sa sobom

Link to comment

Idiot - Dostojevski

Camera Opscura - Nabokov

Pan - Hamsun

Galeb - Čehov

Kontrapunkt - Haksli

Avangardna drama (Prosvetino izdanje)

The Electic Kool-Aid Acid Test - Tom Vulf

Enciklopedija jugoslavenskog nogometa - M. Delić

Poludela lokomotiva - Vitkijevič

11000 buzdovana - Apoliner

 

Vidim sad da je Master i Margarita izgleda najomiljeniji roman i u Srbalja (ne delim oduševljenje). Interesantno je da u Rusiji (gde je to verovatno takođe najomiljeniji roman) se lože mnogo više na to iz političko/religioznih razloga, konteksta koji ovde ne postoji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...