Jump to content
IGNORED

Antropički princip, da li je čovek sam i poseban u svemiru?


Lord Protector

Recommended Posts

To je dobro pitanje. U principu jeste neodgovorno (sto tvrdi npr. i Hoking). Sa druge strane, nosim se mislju da oni koji imaju tehnologiju da nas nadju bi nas nasli i bez toga. Meni ovo vise deluje kao ocajnicki pokusaj da se kontaktira neko na slicnom nivou kao mi. 

 

Otprilike, neko na daleko većem nivou bi bez problema imao celu galaksiju, ako ne i ceo svemir u svom katastru. :)

Link to comment
  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bujodrag

    23

  • Lord Protector

    16

  • namenski

    14

  • MancMellow

    11

Ne mora da bude na "daleko većem". S druge strane, ok, naravno, to što mi kačimo bilo čime je smešno mali deo vaseljene, tako da je to više (neophodna) priprema nego nešto drugo.

Link to comment

To je dobro pitanje. U principu jeste neodgovorno (sto tvrdi npr. i Hoking). Sa druge strane, nosim se mislju da oni koji imaju tehnologiju da nas nadju bi nas nasli i bez toga. Meni ovo vise deluje kao ocajnicki pokusaj da se kontaktira neko na slicnom nivou kao mi. 

I to poprilično besmisleno, jer ako je neka civilizacija udaljena 1000 svetlosnih godina od nas, dok ne stigne odgovor, naša civilizacija može odavno da ne postoji :(

Link to comment

Otprilike, neko na daleko većem nivou bi bez problema imao celu galaksiju, ako ne i ceo svemir u svom katastru. :)

Ko god i ma gde bio raspolagao sredstvima da nas napipa ili dodje, bez obzira na manjkavosti da ne kazem nase neznanje o tome sta je zivot i kakve sve oblike bi on mogao da ima u Kosmosu, 'ladno bi mogao da sa nase strane bude opravdano proglasen i tretiran kao - Bog.
Link to comment

Najstrašnija pomisao je da smo sasvim sami u vasioni, da živimo u jedinoj oazi ogromne kosmičke pustinje. Čemu sve to? Kakav je smisao svega onda?

Edited by slow
Link to comment

Najstrašnija pomisao je da smo sasvim sami u vasioni, da živimo u jedinoj oazi ogromne kosmičke pustinje. Čemu sve to? Kakav je smisao svega?

Da mi budemo rasa koja će naseliti svemir?

 

Teško da smo jedini, ali, moguće da civilizacije traju prekratko i da zato ne mogu da uspeju u komumikaciji...

 

A možda je i ono, kao u ST univerzumu, ko ne može da ide brzinama većim od c, ne sme da se kontaktira...

Link to comment

teško da ćemo nekog posmatrati kao boga ako stigne u nekom svemirskom brodu :D

 

Za nekog ko bude raspolagao svemirskim brodom za stici dovde™ sa sve tehnologijama potrebnim za tako nesto, mi kao vrsta jednostavno ne bismo imali drugi naziv.

Obaska sto nemamo ni najpriblizniju predstavu, a da nije obojena nasim predresudama, kako bi takav dolazak sve mogao da izgleda i u kom obliku bi se bica™ pred nama mogla da pojave.

Dolazak ovamo bi podrazumevao sposobnost kontrole energije reda velicinee solidne galaksije, pa bi bilo prejednostavno ocekivati da se bica™ koja raspolazu takvim mocima pred nama pojave sa skafanderima i masuci zastavicama.

Mi naprosto nemamo misaoni aparat sposoban da zamisli tako nesto jer su nasa vidjenja i iskustva vezana za takozvani susret civilizacija opterecena/uslovljena 1 Kolumbom i njegovim otkricem Indijanaca: ovde bi se radilo o necem bitno drugacijem, bukvalno nezamislivom u svakom pogledu.

U tom susretu, sva nasa nauka bi nuzno bila ne na nivou primitivnog plemenskog vraca, nego na nivou, i to u najboljem slucaju, 1 predrasude.

Link to comment

Najstrašnija pomisao je da smo sasvim sami u vasioni, da živimo u jedinoj oazi ogromne kosmičke pustinje. Čemu sve to? Kakav je smisao svega onda?

 

Pa, nismo sami. Evo, pun forum divnih  ljudi.

Link to comment

Sami smo.

Covek je svest Vasione o samoj sebi.

Za ostalo, citati Paskala, 'covek je trska, ali trska koja misli...', taj rad.

 

Paskal je car, lepo što si ga spomenuo, mnogo sam ga voleo.

 

Antropički princip je super, mnogo toga objašnjava, ili, jednostavno, daje smisao nekim pitanjima.

Ali, on, istovremeno podešava našu perspektivu, tako da vidimo ono što nam odgovara, ono što možemo da vidimo. Zato se i zove antropički princip.

 

Nismo sami. Ima nas sedam i po milijardi na ovoj planeti. Malo li je? Kako je moguće osećati se usamljenim u takvoj gužvi.

Link to comment

Pa, nismo sami. Evo, pun forum divnih  ljudi.

 

Maks Stirner, ekstremni individualizam, postoji samo moje Ja. Sva drugost je samo deo moga Ja, i ta drugost postoji samo u onoj meri u kojoj učestvuje u mom Egu.  :nobles:

Edited by slow
Link to comment

Da mi budemo rasa koja će naseliti svemir?

 

jadan svemir :( 

 

Za nekog ko bude raspolagao svemirskim brodom za stici dovde™ sa sve tehnologijama potrebnim za tako nesto, mi kao vrsta jednostavno ne bismo imali drugi naziv.

Obaska sto nemamo ni najpriblizniju predstavu, a da nije obojena nasim predresudama, kako bi takav dolazak sve mogao da izgleda i u kom obliku bi se bica™ pred nama mogla da pojave.

Dolazak ovamo bi podrazumevao sposobnost kontrole energije reda velicinee solidne galaksije, pa bi bilo prejednostavno ocekivati da se bica™ koja raspolazu takvim mocima pred nama pojave sa skafanderima i masuci zastavicama.

Mi naprosto nemamo misaoni aparat sposoban da zamisli tako nesto jer su nasa vidjenja i iskustva vezana za takozvani susret civilizacija opterecena/uslovljena 1 Kolumbom i njegovim otkricem Indijanaca: ovde bi se radilo o necem bitno drugacijem, bukvalno nezamislivom u svakom pogledu.

U tom susretu, sva nasa nauka bi nuzno bila ne na nivou primitivnog plemenskog vraca, nego na nivou, i to u najboljem slucaju, 1 predrasude.

 

Ok, generalno se slažem da takav susret može izgledati tako da se nama učini da je došao bog. Ako bi bila nekakva, bilo kakva, letilica, onda nećemo to pomisliti (pa akar nas sve zgazili/pogušli/podavili za 10 sekundi), ali slažem se da to može biti u nezamislivim formama (tipa neka masa nečega što obavija planetu ili...bukvalno bilo šta).

Link to comment

Za ostalo, citati Paskala, 'covek je trska, ali trska koja misli...', taj rad.

 

Inače, glavna Paskalova misao nije o nekakvoj mislećoj trsci nego je vrlo jednostavna i glasi: Pitanje besmrtnosti duše je toliko važno i značajno da je budala svako ko ga bar jednom ne postavi. 

 

 

 

(Izvinjavam se na offu)

Edited by Bujodrag
Link to comment

Maks Stirner, ekstremni individualizam, postoji samo moje Ja. Sva drugost je samo deo moga Ja, i ta drugost postoji samo u onoj meri u kojoj učestvuje u mom Egu.  :nobles:

 

Misliš, Jaspers i (pomalo) Šopenhauer?

Ne, ja verujem da su drugi zaista drugi i da možemo stvarno i istinski da komuniciramo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...