Jump to content
IGNORED

Antropički princip, da li je čovek sam i poseban u svemiru?


Lord Protector

Recommended Posts

To je hrišćanski koncept, da je  bog transcedentalan, van sveta, nekakvo biće koje nije deo sveta. I u tome je glavna razlika izmedju hrišćanstva i paganstva. Stari Grci, koje je sveti Pavle pohvalio kao vrlo pobožne, su verovali da su bogovi deo istog sveta kome i oni  sami pripadaju, samo moćniji, sposobniji, bolji, možeš i tako da ih odrediš, ako hoćeš. Nije postojao nepremostiv jaz izmedju njih i bogova kakav postoji u hrišćanstvu. I zato mi je hrišćanstvo neprihvatljivo , iako je mnogo sofisticiranije. Hrišćanstvo mi je više alien nego bilo koja priča koju smo smislili do sada.

 

Samo mala dopuna: hrišćanski Bog jeste transcedentan ali je kroz svoju sveprisutnost ipak imanentan ovom svetu. Učenje o Bogočoveku. 

 

Nego Bujodraže, odlično si primetio da antropički princip transcedentira banalnu raspravu ateisti vs teisti. Zar ti se ne čini da on vraća starogrčku ideju o odnosu mikrokosmosa i makrokosmosa? Čovek, mikrokosmos, kao slika makrokosmosa. 

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bujodrag

    23

  • Lord Protector

    16

  • namenski

    14

  • MancMellow

    11

Ko god i ma gde bio raspolagao sredstvima da nas napipa ili dodje, bez obzira na manjkavosti da ne kazem nase neznanje o tome sta je zivot i kakve sve oblike bi on mogao da ima u Kosmosu, 'ladno bi mogao da sa nase strane bude opravdano proglasen i tretiran kao - Bog.

 

S tim u vezi, sta upuceni deo foruma, ako ima takvog dela (veliki je ovo forum, ali i tematika je prilicno uska) misli o ovome:

 

https://www.youtube.com/watch?v=89ZziNBJ948

 

 

U osnovi pripada korpusu teorija zavere :D ali neka objasnjenja zvuce savrseno logicno.

 

A cak i van ovih njegovih stavova (ogradjujem se po pitanju njegove akademske pozicije, ne znam koliko je strucan za oblast kojom se bavio), dosta je interesantna teorija da su mitologije starih naroda nista drugo do daleki odraz nekadasnjih realnih okolnosti prvobitne kolonizacije Zemlje.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...